Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Τεχνικές οδήγησης » Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
15-01-12, 11:27   #41
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Για μένα το μόνο σωστό που λες είναι το θέμα παιδείας. Δεν έχουμε παιδεία, αρχές κι εκμάθηση. Αυτό είναι το βασικό μας πρόβλημα. Αν είχαμε αυτό θα είχαμε μάθει να σεβόμαστε τους κάκιστους δρόμους μας και να μην σκοτώνονται μερικές δεκάδες σε κάθε έξοδο.
Αυτή είναι η πεμπτουσία της υπόθεσης, μοναδική ίσως στην Δημοκρατική , ασυδοτική, Ελλάδα, όπου ο καθένας μας κάνει ότι θέλει, χωρίς να λογαριάζει τα δικαιώματα των άλλων.

Μέχρι και στην Τουρκία σέβονται την λωρίδα εκτάκτου ανάγκης, εκει δεν σέβονται τίποτε άλλο για να μη παρεξηγηθώ, και η σφαλιάρα απο την αστυνομία πέφτει σύννεφο.

Στήν Ιταλία θα διαφωνήσω αλλά δεν είναι σαν και εμάς , ίσως όχι σαν τους Ελβετούς αλλά με τίποτα δεν μας μοιάζουν.

Τό σύνδρομο Γιάννη μου της αριστερής λωρίδας όπως έγραψες συην πρώτη ανάρτηση είναι ισχυρό, ειδικά όταν συνοδεύεται απο το σύνδρομο του άστρου της Στουτγκάρδης, που σου πετάει ένα " τι θές ρε έχω μερσεντε"
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 14:19   #42
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
μου φαινεται οτι παρεξηγουμαι σαν τον ντον για το τι λεω.αλλα δεν με νοιαζει.το μονο που με νοιαζει ειναι να μην παρερμηνευουν τι λεω.

ολοι εμεις που φωναζουμε εχουμε κανει τις παρανομιες μας,ολοι μας ειμασταν σε καποια στιγμη ασεβεις .οπως και στο εξωτερικο ειναι οπως ειπε ο πανοζ.ειναι στην φυση του ανθρωπου αυτο.ειτε ζουν βορεια ειτε ζουν νοτια.απλα στο εξωτερικο εχουν αυστηρους νομους που τους επιβαλλουν και οι ανθρωποι συμορφωθηκαν.εδω δεν εφαρμοστηκαν ποτε.
και το θεμα παιδειας δεν ειναι μονο θεμα σχολων ετσι? ειναι γενικης παιδειας και αξιων και ειναι συνυφασμενο με το ολο κοινωνικοπολιτικο συστημα.
αν δεν υπαρχει σωστος σχεδιασμος για παρκινκ οταν χτιζουν οικοδομες,δημοσια κτιρια κ.λ.π. φταιει ο αλλος που διπλοπαρκαρει? οταν στους δρομους υπαρχουν λακκουβες ανα 5 μετρα και κανεις διπλοτιμονιες και ζικ ζακ φταιει ο οδηγος? οταν πας να δωσεις 10-12 ευρω για 2 ωρες παρκινκ γιατι το κρατος δεν φτιαχνει και σπρωχνει τον κοσμο σαυτα τα ακριβα παρκινκ, που θελει σε σχεση με τους μισθους του εξωτερικου ενα μεροκαματο για να παρκαρει φταιει ο οδηγος?οταν δεν εχει συγχρονα και λειτουργικα μαζικα μεσα μεταφορας και τον αναγκαζεις να κινηθει με το αυτοκινητο του ,που σημαινει μποτιλιαρισμα,διπλοπαρκαρισμα,νευρα κ.λπ. φταιει ο οδηγος?οταν απαγορευεται η ντιζελοκινηση και εσυ μπαινεις μεσα στην πολη ,πειθαρχησες με τον νομο?οχι.
λοιπον πως τωρα δινεις συμβουλες?οσο για τα συνδρομα σας πληροφορω υπαρχουν και εξω.παιδια η λαμογια και η αλητεια και η αξεστια ειναι παγκοσμια γιατι ειναι χαρακτηριστικα των ανθρωπων.
λυπαμαι αλλα στο εξωτερικο αυτα ολα αυτα τα θεματα τα εχουν λυσει.
καποιος ειπε οτι αν βαλεις ενα νεο παιδι να οδηγησει θα το κανει οπως ειδε τον γονιο του.πιθανον.ακομα ομως στην αρχη και αν δεν το κανει θα το κανει μετα γιατι κουραζεται να ειναι παντα ο σωστος,με αυτην την "παιδεια",με την νεα νοοτροπια και τον φρεσκο αερα ενος νεου μυαλου που θελει να τα αλλαξει ολα ,απαγοητευεται και αφομοιωνεται απο το συστημα.αυτο δεν θα γινοταν ανα αλλαζαν ολα τριγυρω του και πρωτα απολα η σχολικη παιδεια ταυτοχρονα με ενα εφαρμοσμενο νομο.
δεν μαρεσει καθολου να αφοριζουμε στο ονομα των κακων συνθηκων τους ελληνες οδηγους.γιαυτο μιλαω οτι στην ζουγκλα που μας δημιουργησαν και μας βαλανε να οδηγουμε ειμαστε πολυ καλυτεροι σε οδηγικες ικανοτητες απο τους υπολοιπους δυτικους που ζουνε σε παραδεισο και κανουν τα ιδια λαθη.
οποιος θελει το καταλαβαινει ,οποιος δεν ...
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 14:54   #43
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν απαγορευεται η ντιζελοκινηση και εσυ μπαινεις μεσα στην πολη ,πειθαρχησες με τον νομο?οχι.
λοιπον πως τωρα δινεις συμβουλες?
Λοιπόν για να το κλείνω από την δική μου πλευρά. Χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό γιατί κι εγώ παρανομώ. Και για να εξηγούμαστε ΠΟΥΘΕΝΑ δεν δίνω συμβουλές. Διάβασε τα μηνύματα μου και θα διαπιστώσεις πως δεν δίνω συμβουλές στο θέμα αυτό, απλά δίνω την άποψη μου.

Με γεια σου με χαρά σου να πιστεύεις ότι είμαστε καλύτεροι οδηγοί. Εγώ πολύ απλά αμφισβητώ το "είμαστε καλύτεροι οδηγοί" όταν έχουμε δημιουργήσει αυτές τις συνθήκες όπως τις περιγράφεις. Οι κυβερνήσεις και το κράτος έχει τις ευθύνες του αλλά εμείς οι οδηγοί δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. Δεν μας αναγκάζουν να διπλοπαρκάρουμε (για να πάμε στην λαϊκή και στο περίπτερο ή στην πλατεία Χαλανδρίου απλά για να μην περπατήσουμε 200-300 μέτρα παραπάνω). Ούτε μας αναγκάζουν να διπλοπαρκάρουμε όταν η μεζονέτα που ψωνίσαμε είχε υπόγειο πάρκινγ αλλά ο κατασκευαστής το έκλεισε (με την συναίνεση μας) απλά για να το κάνουμε playroom. Απλά εκμεταλλευόμαστε το ********@κι μας.

Σπύρος

Με δικαίωμα στο όνειρο...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 15:25   #44
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων

αν δεν υπαρχει σωστος σχεδιασμος για παρκινκ οταν χτιζουν οικοδομες,δημοσια κτιρια κ.λ.π. φταιει ο αλλος που διπλοπαρκαρει? οταν στους δρομους υπαρχουν λακκουβες ανα 5 μετρα και κανεις διπλοτιμονιες και ζικ ζακ φταιει ο οδηγος? οταν πας να δωσεις 10-12 ευρω για 2 ωρες παρκινκ γιατι το κρατος δεν φτιαχνει και σπρωχνει τον κοσμο σαυτα τα ακριβα παρκινκ, που θελει σε σχεση με τους μισθους του εξωτερικου ενα μεροκαματο για να παρκαρει φταιει ο οδηγος?οταν δεν εχει συγχρονα και λειτουργικα μαζικα μεσα μεταφορας και τον αναγκαζεις να κινηθει με το αυτοκινητο του ,που σημαινει μποτιλιαρισμα,διπλοπαρκαρισμα,νευρα κ.λπ. φταιει ο οδηγος?οταν απαγορευεται η ντιζελοκινηση και εσυ μπαινεις μεσα στην πολη ,πειθαρχησες με τον νομο?οχι.
Αν θα έπρεπε να υπάρχου και άλλα παρκιν η όχι ειναι θέμα άλλης συζήτησης.

Και πριν 5 χρόνια δεν υπήρχαν πάρκιν και όμως ο κόσμος αγόραζε δεύτερα και τρίτα αυτοκίνητα και έλεγε "που να το βάλω αφου δεν έχει πάρκινκ" και διλο-τριπλοπαρκάριζε.

Αυτή ειναι η κακή μας παιδεία.

Στήν Ευρώπη κανείς δεν κατεβαίνει στο κέντρο με το αυτοκίνητό του για να διπλοπαρκάρει.
Απλά παίρνει τη συγκοινωνία.
Και εδώ αν παιρναμε την συγκοινωνία δεν θα είχαμε μποτιλιάρισμα και διπλο-τριπλο παρκαρισμένα και δεν θα χρειαζόμασταν να πληρώνουμε 10 12 ευρώ για δυό ώρες.

Στό μόνο που συμφονώ, ειναι οτι το κράτος στην ανυπαρξία του επιτρέπει όλα αυτήν την ασυδοσία μας (χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό) και έχουμε φαινόμαινα τροχονόμων να ακουμπούν για να καπνίσουν το τσιγάρο τους πάνω στον άνάγωγο που άφησε το αυτοκίνητό του στην ράμπα αναπήρων.

Και να σας διηγηθώ ένα περιστατικό σε κεντροευρωπαική επαρχιακή πόλη, να δούμε πως λειτουργουν και σκέπτονται οι φίλοι μας οι Ελβετοί.

Μιά παρέα παιδιών απο το Κόμο μήκαν με τα 50άρια μοτοποδήλατα στην Ελβετία για βενζίνη.
Φυσικά ειχαν ξεκλειδώσει τα παπάκια και τρέχαν πάνω απο 50 που ειναι το όριο στα 50αράκια.
Τα μοτοποδήλατα κατασχέθηκαν , οι πιτσιρικάδες γυρίσαν με τα πόδια και τα παπάκια τους επεστράφησαν κυβοποιημένα στην πρέσα.
Και πλήρωσε ο φιλος μου (πατέρας) τα μεταφορικά.

Sorry για το Off αλλά όταν μας λείπει η παιδεία κάποιος άλλος πρέπει να μας την επιβάλει.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 19:47   #45
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Ωραία συζήτηση,μπράβο.
Έχω ένα πρόβλημα στην διαδρομή Θεσ/νίκη-Αθήνα και τούμπαλιν, στο ύψος του Μαλιακού.Σε πολλά σημεία ο δρόμος ,ακόμη,έχει μία λωρίδα συν την ΛΕΑ,πηγαίνω με το όριο που αναγράφουν οι πινακίδες συν 10-15 χιλιόμετρα.Λόγω όμως του ότι εσείς κάτω στην νότιο Ελλάδα είσται γλήγοροι,κολάνε στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου μου επίμονα για προσπέραση,όπου μπορώ πηγαίνω δεξιά στην ΛΕΑ,πράγμα που με αγχώνει.Βέβαια το 90% του οδηγών πιάνουν την ΛΕΑ με 80-90 και ησυχάζουν*.
Γιατρέ μου τι να κάνω?

*Πιστεύω ότι το 90% των οδηγών δεν γνωρίζουν τον ΚΟΚ,και το 95% την ΛΕΑ.
Ο χρήστης BILL Z4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 20:15   #46
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Κακώς Billy, ασ' τους να είναι κολλημένοι από πίσω σου... Και η προσπέραση απαγορεύεται σ' αυτό το κομμάτι. Όποιος λοιπόν θέλει να πάει γρηγορότερα από εσένα ας βγει και στη ΛΕΑ της αντίθετης κατεύθηνσης ή απ' όπου αλλού νομίζει! Μην κάνεις την "εξυπηρέτηση" σε κανέναν.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 20:33   #47
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BILL VUZAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία συζήτηση,μπράβο.
Έχω ένα πρόβλημα στην διαδρομή Θεσ/νίκη-Αθήνα και τούμπαλιν, στο ύψος του Μαλιακού.Σε πολλά σημεία ο δρόμος ,ακόμη,έχει μία λωρίδα συν την ΛΕΑ,πηγαίνω με το όριο που αναγράφουν οι πινακίδες συν 10-15 χιλιόμετρα.Λόγω όμως του ότι εσείς κάτω στην νότιο Ελλάδα είσται γλήγοροι,κολάνε στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου μου επίμονα για προσπέραση,όπου μπορώ πηγαίνω δεξιά στην ΛΕΑ,πράγμα που με αγχώνει.Βέβαια το 90% του οδηγών πιάνουν την ΛΕΑ με 80-90 και ησυχάζουν*.
Γιατρέ μου τι να κάνω?

*Πιστεύω ότι το 90% των οδηγών δεν γνωρίζουν τον ΚΟΚ,και το 95% την ΛΕΑ.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακώς Billy, ασ' τους να είναι κολλημένοι από πίσω σου... Και η προσπέραση απαγορεύεται σ' αυτό το κομμάτι. Όποιος λοιπόν θέλει να πάει γρηγορότερα από εσένα ας βγει και στη ΛΕΑ της αντίθετης κατεύθηνσης ή απ' όπου αλλού νομίζει! Μην κάνεις την "εξυπηρέτηση" σε κανέναν.
Γιάννης-sv2gww.
Εγω απλα σε αυτη την περιπτωση καθομαι δεξια διοτι κανενας δεν με ορισε τροχονομο να επιβαλω την ταξη σε κανεναν.
Αν θελει να παει με 300χλμ+ ας το κανει. Υπαρχουν αλλοι να τον μαζεψουν και οχι εγω , σπαζοντας του τα νευρα.
15-01-12, 20:43   #48
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πάνο, θα διαφωνήσω μαζί σου... Αν ο Βασίλης πηγαίνει νορμαλ σε εκείνο το κομμάτι της διαδρομής τότε αυτός που πάει με "300" ας κάνει και μια παρανομία ακόμη. Σήγουρα δεν είμαστε οι τροχαίοι της παρέας και ούτε θα γίνουμε, αλλά δεν θα γίνουμε και παραβάτες με το στανιό προς χάρην μερικών. Εγώ σ' αυτό το κομμάτι πάω σχεδόν σύριζα με την γραμμή που ορίζει την ΛΕΑ, -έτσι κι αλλιώς είναι σπαστικό να κόβω την ορατότιτα των πίσω με το να κινούμαι καταμεσής-. Και έχω τύχει να έχω από πίσω μου περιπολικό για αρκετά χιλιόμετρα... Δεν τους έκανα την χάρη, εκτός κι αν είχαν τους φάρους αναμένους λόγω επείγοντος.

Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 20:46   #49
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω απλα σε αυτη την περιπτωση καθομαι δεξια διοτι κανενας δεν με ορισε τροχονομο να επιβαλω την ταξη σε κανεναν.
Αν θελει να παει με 300χλμ+ ας το κανει. Υπαρχουν αλλοι να τον μαζεψουν και οχι εγω , σπαζοντας του τα νευρα.
Ο δρόμος έχει μία λωρίδα και αν πας δεξιά είσαι στην ΛΕΑ.
Αν δεν¨παραχωρήσεις¨τον δρόμο πηγαίνοντας παράνομα στην ΛΕΑ προφανώς σε προσπερνάνε από όπου βρουν δεξιά-αριστερά-επάνω με επικίνδυνες προεκτάσεις.
Φίλοι μου αυτή η λάθος νοοτροπία επικρατεί γενικώς στη χώρα μας.Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι η ηρεμία και το χιούμορ,κυρίως το δεύτερο.
Ο χρήστης BILL Z4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-12, 21:17   #50
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου και νομίζω οτι είναι η πιο σωστή και ουδέτερη αντιμετώπιση.
Αυτό κάνω και εγώ.
Εκείνο που με λειπεί όμως δεν είναι οτι βλέπω μηχανοκίνητα τέρατα να πηγαίνουν με 300+ αλλά κάτι αγροτικά και χιλιαράκια να τρέχουν στο δίχως αύριο με 150 και 160.
Δολοφονική συμπεριφορά για όλους...
Δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτό, και κάνω άκρη...

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές