Service και Συντήρηση BMW 1-Series - Τα πάντα (όλα) εδώ! - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-03-10, 19:05   #21
voodoochile

Drives: E81 116i
Α!Ευχαριστώ, βέβαια πιστεύω είναι και οτι άλλο βγάλει (αν βγάλει) το διαγνωστικό.Αυτο που επισήμανες για το κιβώτιο είναι όντως χρήσιμο.Από κόστος έχουμε κάποια ιδέα για την τάξη μεγέθους?
Ο χρήστης voodoochile δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-05-10, 00:18   #22
sakisk

Το avatar του χρήστη sakisk

Περιοχή: athens

Drives: Ε87 116ι
καλησπέρα σε όλους!

ένα ενδεικτικό κόστος θα μπορούσε κάποιος να μου πει?
(πρόκειται για service μεγάλο, 58000.. που ετοιμάζομαι να κάνω)

1)αλλαγή λαδιών
2)φίλτρο καμπίνας
3)μπουζί (έχει το σχετικό εικονίδιο στο BC)
4) γενικό έλεγχο

σκέφτομαι να πάω στην Καλλιθέα Σιττα-Φλασκη..
από αυτά που έχω διαβάσει, από εδώ μέσα είναι αρκετά καλός σε τιμές και εξυπηρέτηση..

καλοδεχούμενες οι γνώμες σας!
Ο χρήστης sakisk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-05-10, 17:08   #23
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sakisk Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σε όλους!

ένα ενδεικτικό κόστος θα μπορούσε κάποιος να μου πει?
(πρόκειται για service μεγάλο, 58000.. που ετοιμάζομαι να κάνω)

1)αλλαγή λαδιών
2)φίλτρο καμπίνας
3)μπουζί (έχει το σχετικό εικονίδιο στο BC)
4) γενικό έλεγχο

σκέφτομαι να πάω στην Καλλιθέα Σιττα-Φλασκη..
από αυτά που έχω διαβάσει, από εδώ μέσα είναι αρκετά καλός σε τιμές και εξυπηρέτηση..

καλοδεχούμενες οι γνώμες σας!

Υπολογιζω μεγιστο κοστος 300 ευρω....
24-05-10, 17:10   #24
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Service 50000χλμ....
Φιλτρο αερος
Μικροφιλτρο καμπινας
Αλλαγη σπινθηριστων
Βαλβολινες κιβωτιου και διαφορικου
Σφιξιμο ταμπλω.
Γενικος ελεγχος.

239.00 ευρω στον Σιττα στον Γερακα.Πιστευω παρα πολυ καλα....
24-05-10, 20:19   #25
sakisk

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

θα ανεβάσω σχετικό κοστολόγιο, όταν κάνω το service..
24-05-10, 22:11   #26
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Τασο αν και τα ειπαμε λιγακι και κατ ιδιαν, γραφω κι εδω γιατι θεωρω καλο να γινει διαλογος και να ενημερωθει και ο υπολοιπος κοσμος-κατοχοι σειρας 1.
Εχω κανα δυο αποριες-ενστασεις σχετικα με το σερβις σου.
Ολοι ξερουμε πως στη σειρα 1 το σερβις ειναι βασει ενδειξεων του Board Computer (BC) κι αυτο αναλογως τη χρηση που κανουμε στο αυτοκινητο, σχεδον σε ολα τα αναλωσιμα οπως λαδια, τακακια πχ.

Τα μπουζι λιγο νωρις δεν τα αλλαξες; Νομιζω πως αυτα τα μπουζι σου βγαζει το BC πως αλλαζονται καθε σχεδον 60.000χμ οποτε λογικα θα ειχαν καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα ακομα. Σου εβγαλε ενδειξη σερβις το BC γι αυτα;..
Αληθεια, ποσο στα χρεωσε τα μπουζι μπορεις να γραψεις; Μ ενδιαφερει γιατι για το δικο μου τα βρισκω με 25€ περιπου απο ιντερνετ και απ το γνωστο μεγαλο εισαγωγεα στη Λενορμαν τα βρηκα 30€ την τετραδα. Ετσι ρωταω να παρω κι αλλη μια εικονα τιμης και απο αλλου.

Επισης τις βαλβολινες θεωρω πως τις αλλαξες νωρις. Εγω τις ειχα αλλαξει στις 100.000χμ περιπου και ηταν ακομα οκ, τουλαχιστον οπτικα και οχι μαυρα λεπτορευστα λαδια που καταληγουν σε αλλα αμαξια να ειναι σε τοσα χιλιομετρα. Πιστευω πως εκει γυρω στις 80.000-100.000χμ ειναι καλο να τις αλλαζεις και οχι νωριτερα, οχι τιποτ' αλλο απλα αυτα τα λαδια αντεχουν οντως! Μιλαμε παντα για νορμαλ χρηση δρομου και οχι για επιπονη οδηγηση σε πιστα.

Φιλτρο αερα κινητηρα εχεις ξαναλλαξει; Το ειδες μηπως οταν το εβγαλαν σε τι κατασταση ηταν; Η BMW μου προτεινε εμενα οταν ημουν Γερμανια καθε 3η αλλαγη λαδιου να αλλαζω και φιλτρο αερα μηχανης, δηλαδη μου εβγαινε περιπου καθε 60.000χμ, εδω στην Ελλαδα προτεινουν καθε 2η αλλαγη και καλα κανουν γιατι το ειδα το φιλτρο οταν το αλλαξα και ειχε πανω του σκονη λες και θα ρουφαγε την ερημο!

Για το φιλτρο καμπινας σου ειχε βγαλει ενδειξη το BC? Μου εχει τυχει να δειχνει το BC για το συγκεκριμενο φιλτρο πως εχει αρκετη 'ζωη' ακομα και μετα απο ελεγχο που ζητησα εγω να ειναι για πεταμα. Γι αυτο και πλεον ανεξαρτητα τι λεει το BC γι αυτο το φιλτρο, καθε ανοιξη ζηταω να το ελεγχουν κι αν απαιτειται να το αλλαζουν βασει του οπτικου ελεγχου και οχι του BC. Φετος δε χρειαστηκε, το 'χα αλλαξει περσι, οποτε μαλλον παει σχεδον καθε 2 χρονια με τη χρηση που του κανω και τους δρομους οπου κινουμαι.

Εξηγησε μας λιγο οταν λες συσφιξη ταμπλω τι εννοεις; Μπορεις να μας πεις με λεπτομερειες ποια σημεια εσφιξαν; Τους το ζητησες εσυ λογω τριγμων που ειχε ή το εκαναν μονοι τους προληπτικα;

Στον γενικο ελεγχο τι αλλα σημεια ελεγξαν; Του εκαναν και διαγνωση;

Η τιμη θεωρω πως ειναι πολυ καλη παντως γι αυτα τα πραγματα.
Επισης εχω υποχρεωση να εξηγηθω γι αυτα που γραφω πως μπορουσαν να αλλαχτουν κι αργοτερα, δε λεω πως εκανες κακο, ισα ισα, καλο στ αυτοκινητο σου εκανες, απλα λεω πως και πιο μετα να τα αλλαζες δεν θα παθαινε απολυτως τιποτα.
Θα βοηθαγες αρκετα αν εδινες απαντησεις γι αυτα τα ερωτηματα. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ. Ευχαριστω προκαταβολικα!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-10, 12:40   #27
sakisk

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τασο αν και τα ειπαμε λιγακι και κατ ιδιαν, γραφω κι εδω γιατι θεωρω καλο να γινει διαλογος και να ενημερωθει και ο υπολοιπος κοσμος-κατοχοι σειρας 1.
Εχω κανα δυο αποριες-ενστασεις σχετικα με το σερβις σου.
Ολοι ξερουμε πως στη σειρα 1 το σερβις ειναι βασει ενδειξεων του Board Computer (BC) κι αυτο αναλογως τη χρηση που κανουμε στο αυτοκινητο, σχεδον σε ολα τα αναλωσιμα οπως λαδια, τακακια πχ.

Τα μπουζι λιγο νωρις δεν τα αλλαξες; Νομιζω πως αυτα τα μπουζι σου βγαζει το BC πως αλλαζονται καθε σχεδον 60.000χμ οποτε λογικα θα ειχαν καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα ακομα. Σου εβγαλε ενδειξη σερβις το BC γι αυτα;..
Αληθεια, ποσο στα χρεωσε τα μπουζι μπορεις να γραψεις; Μ ενδιαφερει γιατι για το δικο μου τα βρισκω με 25€ περιπου απο ιντερνετ και απ το γνωστο μεγαλο εισαγωγεα στη Λενορμαν τα βρηκα 30€ την τετραδα. Ετσι ρωταω να παρω κι αλλη μια εικονα τιμης και απο αλλου.

Επισης τις βαλβολινες θεωρω πως τις αλλαξες νωρις. Εγω τις ειχα αλλαξει στις 100.000χμ περιπου και ηταν ακομα οκ, τουλαχιστον οπτικα και οχι μαυρα λεπτορευστα λαδια που καταληγουν σε αλλα αμαξια να ειναι σε τοσα χιλιομετρα. Πιστευω πως εκει γυρω στις 80.000-100.000χμ ειναι καλο να τις αλλαζεις και οχι νωριτερα, οχι τιποτ' αλλο απλα αυτα τα λαδια αντεχουν οντως! Μιλαμε παντα για νορμαλ χρηση δρομου και οχι για επιπονη οδηγηση σε πιστα.

Φιλτρο αερα κινητηρα εχεις ξαναλλαξει; Το ειδες μηπως οταν το εβγαλαν σε τι κατασταση ηταν; Η BMW μου προτεινε εμενα οταν ημουν Γερμανια καθε 3η αλλαγη λαδιου να αλλαζω και φιλτρο αερα μηχανης, δηλαδη μου εβγαινε περιπου καθε 60.000χμ, εδω στην Ελλαδα προτεινουν καθε 2η αλλαγη και καλα κανουν γιατι το ειδα το φιλτρο οταν το αλλαξα και ειχε πανω του σκονη λες και θα ρουφαγε την ερημο!

Για το φιλτρο καμπινας σου ειχε βγαλει ενδειξη το BC? Μου εχει τυχει να δειχνει το BC για το συγκεκριμενο φιλτρο πως εχει αρκετη 'ζωη' ακομα και μετα απο ελεγχο που ζητησα εγω να ειναι για πεταμα. Γι αυτο και πλεον ανεξαρτητα τι λεει το BC γι αυτο το φιλτρο, καθε ανοιξη ζηταω να το ελεγχουν κι αν απαιτειται να το αλλαζουν βασει του οπτικου ελεγχου και οχι του BC. Φετος δε χρειαστηκε, το 'χα αλλαξει περσι, οποτε μαλλον παει σχεδον καθε 2 χρονια με τη χρηση που του κανω και τους δρομους οπου κινουμαι.

Εξηγησε μας λιγο οταν λες συσφιξη ταμπλω τι εννοεις; Μπορεις να μας πεις με λεπτομερειες ποια σημεια εσφιξαν; Τους το ζητησες εσυ λογω τριγμων που ειχε ή το εκαναν μονοι τους προληπτικα;

Στον γενικο ελεγχο τι αλλα σημεια ελεγξαν; Του εκαναν και διαγνωση;

Η τιμη θεωρω πως ειναι πολυ καλη παντως γι αυτα τα πραγματα.
Επισης εχω υποχρεωση να εξηγηθω γι αυτα που γραφω πως μπορουσαν να αλλαχτουν κι αργοτερα, δε λεω πως εκανες κακο, ισα ισα, καλο στ αυτοκινητο σου εκανες, απλα λεω πως και πιο μετα να τα αλλαζες δεν θα παθαινε απολυτως τιποτα.
Θα βοηθαγες αρκετα αν εδινες απαντησεις γι αυτα τα ερωτηματα. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ. Ευχαριστω προκαταβολικα!
καταρχας καλημερα σε ολους σας!

οσον αφορα την ενδειξη για την αλλαγη μπουζι, μου δειχνει οτι εχει ακομα 2000 χλμ, το ιδιο και για την αλλαγη λαδιων, απλα δεν θελω να το αφησω οριακα, για αυτο και το σχετικο μου ερωτημα, για κοστος..

υπολογιστε οτι εχω γραψει κοντα 58000 χλμ..

το μονο που μου εχει αναψει οτι θελει αλλαγη ειναι το φιλτρο καμπινας.

εχω απορια σχετικα με το αν, συμφερει να αγορασω μονος μου ολα τα παραπανω αναλώσιμα και απλα να τα παω σε εξουσιοδοτημενο για την αλλαγη??
ή μηπως αυτα που θα γλιτωσω απο την αντιπροσωπεια, θα τα δωσω σε βενζινη, γυρνωντας απο μαγαζι σε μαγαζι για να βρω ποιος εχει τα ποιο φτηνα αναλώσιμα??
(οχι τιποτα αλλο, αλλα εκει που εχει παει.. βενζινη!)

καλημερα σας!
25-05-10, 21:41   #28
giannis

Status:

Ειναι σχεδον σιγουρο πως φτηνοτερα θα τα βρεις σε εισαγωγεις ανταλλακτικων παρα σε αντιπροσωπειες αν και αυτο δεν ειναι κανονας παντα. Μεσω ιντερνετ εχεις ψαχτει καθολου; Σε καποια ανταλλακτικα οι τιμες ειναι χαμηλοτερες ακομα και απο εισαγωγεις εδω στην Ελλαδα.
Παντως εαν θες ενα μαγαζι μεγαλο που εχει οτι ανταλλακτικο θες απο BMW και σε καλες τιμες μπορω να σου στειλω με πμ για να μη φανει και διαφημιση, στοιχεια του μαγαζιου να πας να ρωτησεις. Εγω καμια φορα απο εκει ψωνιζω.
Για παραδειγμα, μπουζι για 116i προ f/l βρηκα στο ιντερνετ περιπου 27€ και εκει τα εχουν 30€ την τετραδα. Μικρη διαφορα.
Οσο για το σερβις το δικο σου, καλα κανεις και τ αλλαζεις και δε τ αφηνεις οριακα. Εχω παρατηρησει μαλιστα πως οσο πλησιαζει το σερβις, τα χιλιομετρα κατεβαινουν πιο γρηγορα και μπορει απ τη μια μερα στην αλλη να σου αναψει κιτρινο προειδοποιητικο για σερβις.
25-05-10, 21:52   #29
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Υπαρχει συνεργειο/dealer ΒΜW που εχει δωσει εκπτωση για τα μελη μας και 0€ κοστος εργασιας για τις περισσοτερες εργασιες που μπορεινα χρειαστει το αυτοκινητο (αν θυμαμαι καλα).
Γιατι ψαχνετε μακρια λοιπον??

giannis, εγω διαφωνω με την ανωτερω αποψη σου...Δεν θα περιμενω το bc να μου δειξει ποτε θα αλλαξω φιλτρο ,μπουζι και βαλβολινες.
Και εγω και ο Στρατος αποδειξαμε με στοιχεια (χημικες αναλυσεις λαδιου) οτι τα νουμερα του BC στο λαδι του μοτερ , ειναι λαθος.
Οποτε γιατι να ακολουθησουμε/πιστεψουμε ως δογμα , τα υπολοιπα?
(προσωπικη μου αποψη)
25-05-10, 22:02   #30
giannis

Status:

Ναι Πανο αλλα εσυ μιλας για αυτοκινητα βελτιωμενα κιολας, με ισχυ ιση με σουπερκαρ σχεδον και ροπη που καταπονουν παρα πολυ ειδικα το λαδι και τις βαλβολινες. Τωρα για νορμαλ, μαμα αυτοκινητα ατμοσφαιρικα ως 2λιτρα πιστευω πως αυτα τα αναλωσιμα τα 'παιρνει' λιγο ακομα.
Βεβαια ολα αυτα ειναι στην κριση του ιδιοκτητη. Ουτε εγω σκοπευω να ακολουθησω αυστηρα το 'δογμα' του BC πλεον αφου το αυτοκινητο το εχω 'κουρασει' με χιλιομετρα και εχω στο νου μου, ειδικα το λαδι να του κανω μια ενδιαμεση αλλαγη και πιο πολυ γιατι μπαινει και καλοκαιρι και το λαδακι θα καταπονηθει αρκετα.
Απάντηση στο θέμα

Tags
λαδια, τακακια, συντηρηση, σειρα 1, service, φρενα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές