H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου. - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-07-09, 19:27   #41
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Κανονικά πρέπει να αλλάζεις το λάδι κάθε 8-10Κ κμ.

Εγώ θα το αλλάζω κάθε 8 μάλλον, καθώς έχει το auto start/stop και ο κινητήρας πιέζεται περισσότερο.

Remember...το λάδι είναι το "αίμα" του αυτοκινήτου...δε χρειάζονται τσιγκουνιές εκεί.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-07-09, 10:03   #42
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Μετά από αρκετό ψάξιμο που έκανα παρήγγειλα τα Castrol Edge 0w-30 για το 2λιτρο μοτέρ της Ε93 μου.

Πιο αναλυτικά: Το αμάξι το έχω ακριβώς 16 μήνες και έχω διανύσει 7.200 χλμ. Πήρα τηλέφωνο όλα τα επίσημα συνεργεία της BMW εντός Αττικής. ΟΛΟΙ μου είπαν να ΜΗΝ αλλάξω τα λάδια παρά μόνο όταν βγει η ένδειξη στο BC για αλλαγή στα 2 χρόνια, ή νωρίτερα αν πάλι το δείξει το BC για συμπλήρωμα.

Λάδια όλοι φυσικά βάζουν τα Castrol αλλά ότι έχουν σε stock. Άλλοι τα 0w-40, άλλοι τα 0w-30 και οι περισσότεροι τα 5w-30 που στους τιμοκαταλόγους των συνεργείων είναι και τα πιο φθηνά από τα 3 (€17,50/lt).

Φωτεινή εξαίρεση αποτέλεσε η AthensCar απ' όπου και είχα αγοράσει το αμάξι μου, οι οποίοι μου πρότειναν πλήρη αλλαγή των μαμά λαδιών που είχε το αμάξι από το εργοστάσιο στα 7.000 - 7.500 χλμ. (χωρίς να ξέρουν φυσικά ότι τόσα περίπου είχα διανύσει και εγώ). Εκεί φυσικά θα κάνω και την 1η μου αλλαγή λαδιών καθώς τους διευκρίνησα ότι θα τους φέρω τα δικά μου λάδια και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Όσο για την 1η αλλαγή λαδιών σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο στα 2.000 χλμ. που τόσο έχει συζητηθεί εδώ μέσα, ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα συνεργεία απάντησαν ότι είναι περιττό και δεν προτείνεται ούτε από την μαμά εταιρία αλλά και ούτε από τους ίδιους...
30-07-09, 10:19   #43
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Πήρα τηλέφωνο όλα τα επίσημα συνεργεία της BMW εντός Αττικής. ΟΛΟΙ μου είπαν να ΜΗΝ αλλάξω τα λάδια παρά μόνο όταν βγει η ένδειξη στο BC για αλλαγή στα 2 χρόνια, ή νωρίτερα αν πάλι το δείξει το BC για συμπλήρωμα.
Ok...ωραια. Εδω λοιπον μας λενε οτι οι χημικες αναλυσεις λενε ψεματα ή ειναι λανθασμενες και οτι κακως αλλαζουμε τα ταλαιπωρημενα λαδια οταν ακουμπισουν τα 7-8-10 χιλιαδες χιλιομετρα και οτι θα πρεπει να τα αφηνουμε μεχρι να εξαερωνονται.
...ή μηπως δεν μας πειραζει οταν το ιξωδες του λαδιου μεταβαλεται σε τετοιο ,υπερθετικο, βαθμο μετα απο την χρηση διοτι τα μοτερ αντεχουν και χωρις καλο λαδι.

Απλα , αναρωτιεμαι...
30-07-09, 10:28   #44
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Πήρα τηλέφωνο όλα τα επίσημα συνεργεία της BMW εντός Αττικής. ΟΛΟΙ μου είπαν να ΜΗΝ αλλάξω τα λάδια παρά μόνο όταν βγει η ένδειξη στο BC για αλλαγή στα 2 χρόνια, ή νωρίτερα αν πάλι το δείξει το BC για συμπλήρωμα.
Ok...ωραια. Εδω λοιπον μας λενε οτι οι χημικες αναλυσεις λενε ψεματα ή ειναι λανθασμενες και οτι κακως αλλαζουμε τα ταλαιπωρημενα λαδια οταν ακουμπισουν τα 7-8-10 χιλιαδες χιλιομετρα και οτι θα πρεπει να τα αφηνουμε μεχρι να εξαερωνονται.
...ή μηπως δεν μας πειραζει οταν το ιξωδες του λαδιου μεταβαλεται σε τετοιο ,υπερθετικο, βαθμο μετα απο την χρηση διοτι τα μοτερ αντεχουν και χωρις καλο λαδι.

Απλα , αναρωτιεμαι...
Απλά δεν ασχολούνται και απλά δε τους ενδιαφέρει Πάνο.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-07-09, 10:32   #45
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos120i
Απλά δεν ασχολούνται και απλά δε τους ενδιαφέρει Πάνο.
Νίκο από την στιγμή που έχουν σαφείς οδηγίες από την μαμά εταιρία, γιατί να κάνουν κάτι διαφορετικό?

Τέσπα, ο καθένας πράτει όπως νομίζει. Άλλωστε γι'αυτό και εγώ αποφάσισα να αλλάξω λάδια τώρα και όχι σε 9 μήνες...
30-07-09, 11:54   #46
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εγω υπογραμμισα τα παρακατω διοτι πιστευω οτι η συγκεκριμενη "σταση" δεν πρεπει να γινει το συμπερασμα του θεματος αυτου...απεναντιας το συμπερασμα ειναι αυτο που ειπε ο Νικος.

"Δεν ασχολουνται και ΔΕΝ τους ενδιαφερει"
...ακολουθουν της οδηγιες του Marketing της BMW (το marketing καθοριζει τις διαδικασιες του σερβις των μοτερ , ΗΜΑΡΤΟΝ) και οι αντιπροσωπειες συσωμες ακολουθουν, για να αποδειξουν οτι τελικα η συντηρηση ενος BMW ειναι φθηνη υποθεση.

Φυσικα η απορια ολλων αυτων των επιλογων ερχεται μετα το περας των 100χιλ χιλιομετρων και των 2-3 χρονων εγγυησης , οποτε ποιος θα πληρωσει την νυφη???
30-07-09, 12:03   #47
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Τελικα Δημητρη, και εμενα μετα 2 χρονια λεει το πανελ του αυτοκινητου για το inspection και τα λαδια (!!!).
Δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι τετοιο στο αμαξακι μου...
Καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-08-09, 10:49   #48
JIMBO

Τελικά άλλαξα και εγώ τα λάδια στην Ε93 μου προχθές ακριβώς στα 7.200 χλμ. Όπως προανέφερα έβαλα τα Castrol Edge 0w-30 τα οποία πήγα εγώ στο συνεργείο.

Πήρε 4,5 λίτρα ακριβώς και χρεώθηκα μόνο το φίλτρο λαδιού της BMW και φυσικά την εργασία (€36,50).

Σύνολο λοιπόν: €36,50 + 5 x €14,50 = €109,00

Τα λάδια τα πήρα μέσω internet από ελληνικό μαγαζί με δωρεάν αποστολή μέσω ΕΛΤΑ (σε 3-4 ημέρες). Το ίδιο ακριβώς λάδι η BMW το κοστολογεί στα €24,50 ενώ το αντίστοιχο 5w-30 στα €17,50...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 08082009156_1_935.jpg (54,1 KB, 190 εμφανίσεις)
11-08-09, 11:51   #49
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Θες συμπερασμα...?
Το συμπερασμα ειναι οτι εγω εγραφα για καποιο καταστημα και εσυ με εγραφες...!!! :P

Βρε Δημητρη η trade-wind ειναι η φθηνοτερη με διαφορα και δωρεαν αποστολη!

http://www.trade-wind.gr/index.php?o...mid=57&lang=el

ΥΓ. 0-30 λαδι στην Αθηνα...? Θα πας ταξιδι Σουηδια...?
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-08-09, 12:32   #50
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
Θες συμπερασμα...?
Το συμπερασμα ειναι οτι εγω εγραφα για καποιο καταστημα και εσυ με εγραφες...!!! :P

Βρε Δημητρη η trade-wind ειναι η φθηνοτερη με διαφορα και δωρεαν αποστολη!
Nίκο δεν σε έγραψα. Πρώτα στην Trade-wind απευθύνθηκα αλλά δεν είχε διαθεσιμότητα για το 0w-30 (Τέλος Σεπτεμβρίου και αν μου είπε...).

Η χρηματική διαφορά ήταν €1 στο λίτρο και φυσικά δωρεάν αποστολή. Εντάξει τα αγόρασα στο σύνολο €5 ακριβότερα αλλά τα είχα όταν τα ήθελα. Δεν χάλασε και ο κόσμος για τα €5 στα 5 λίτρα. Έτσι δεν είναι?

Tags
αλλαγη λαδιου, BC, ποιοτητα, καταλληλοτητα, λαδι, συντηρηση, ελεγχος, διαστήματα αλλαγών

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές