H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου. - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-09-09, 19:33   #71
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Στο owner's manual η ΒΜW προτείνει λάδι που να καλύπτει ή την μία (LL01) ή την άλλη (LL04) προδιαγραφή. Η νεότερη προδιαγραφή καλύπτει μεγαλύτερη γκάμα μοτέρ και δεν είναι αποκλειστικά πιο "αυστηρή" όπως ισχυρίζεσαι.

Όσο για το test που παραθέτεις είναι άστοχο καθώς συγκρίνεις 2 διαφορετικού τύπου λάδια (Edge και Εdge Sport). H σωστή σύγκριση θα ήταν ΕDGE 0w30 με EDGE 0w-40 όπου εκεί προφανώς τα 0-30 θα είχαν χαμηλότερη θερμοκρασία παγώματος...
Μηπως ειναι καιρος να παραδεχτεις οτι εκανες πατατα??

Πολυ ωραια τα λεει ο energy ,γιατι επιμενεις? Εμεις ενδιαφερομαστε για το καλο σου.
17-09-09, 20:24   #72
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Tα sport είχα κοιτάξει αρχικά, αλλά δεν προτείνονται για το δικό μου μοτέρ.

Τι να πω ρε Νίκο δεν ξέρω. Έτοιμος είμαι να πάω να κάνω αλλάγή λαδιών επιτόπου ξανά...
Πας καλα ρε Δημητρη!
Την επομενη μωρε καντο και εσυ!

Αν ψαχνεις τοσο για τα αλογα... κοιτα εδω τιμουλα... ~450ευρω biturbo σου εχω... Αν προλαβεις γιατι τελειωνει η δημοπρασια που παρακολουθω 5 μερες τωρα...

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?...m=180405188489

ΥΓ. Εχω βρει τα απιστευτα μιλαμε αυτες τις μερες!!!
http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?...m=250449998476
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-09-09, 19:20   #73
SOTIRIS

Περιοχή: Edessa

ποια η γνωμη σας για Χ3 2L diesel? τι θα λέγατε για αυτό <<<AMSOIL DEO 5W40 946 ML AMS-DEO-540-946 €11,00 The premium choice diesel oil for model-year 2007 and newer heavy-duty and pickup truck diesel engines requiring API CJ-4 emission-quality oil standards. Delivers extraordinary lubrication in diesel engines in commercial, fleet and personal >>
18-11-09, 00:30   #74
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός Ε90 320d (N47 - 177HP) και πριν λίγο καιρό έκανα την 1η αλλαγή στα 30000ΚΜ με το ίδιο λάδι πάντα.

Να σημειώσω πως στα 2000ΚΜ είχα αλλάξει τα πρώτα λάδια, έβαλα τότε τα Castrol Edge Turbo Diesel 0W30, οπότε η πρόσφατη αλλαγή έγινε με χρήση λαδιών επί 28000ΚΜ.

Έστειλα δείγμα λαδιού στην εταιρία Blackstone Labs (USA) και έλαβα την παρακάτω απάντηση-ανάλυση:

http://www.4shared.com/file/15415102..._Analysis.html

Δεν με έπεισαν φυσικά και δεν τα βρήκαν και τόσο χάλια τα λάδια, το αντίθετο μάλιστα!! Τα ρινίσματα σιδήρου δε (αυξημένα) θεωρώ πως είναι αποτέλεσμα νέου κινητήρα σε χρήση (δε νομίζω να επαναληφθούν), είναι και diesel βέβαια.

Αυτά τα ολίγα, αν αναλογιστεί κανείς πως δεν πρόκειται να κάνω στο μέλλον 20-25000ΚΜ ετησίως αλλά 10-15000ΚΜ μόλις, τότε οι αλλαγές θα συνεχίσουν να γίνονται - στο δικό μου αμάξι, με τη δική μου κρίση και ευθύνη - σύμφωνα με τις ενδείξεις του BC.

Ο χρήστης topmar είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-09, 00:51   #75
Panoz

Status:

μην ξεχνας οτι το αμαξι σου στροφαρει σε αλλο ευρος στροφων απο τα βενζινοκινητα.

Μπορεις να στειλεις και τοο δικο μου λαδι για αναλυση? how much /??
18-11-09, 01:01   #76
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
μην ξεχνας οτι το αμαξι σου στροφαρει σε αλλο ευρος στροφων απο τα βενζινοκινητα.

Μπορεις να στειλεις και τοο δικο μου λαδι για αναλυση? how much /??
Μα μπορείς κι εσύ να το κάνεις Πάνο....

Πάτα εδώ, συμπλήρωσε τη φόρμα και σε 2-3 εβδομάδες θα σου έρθει το κουτάκι από ΗΠΑ (δωρεάν).

Μέσα έχει και οδηγίες, πως να πάρεις δείγμα και πόση ποσότητα. Τα έχει όλα το Κιτ που θα σου στείλουν, συμπληρώνεις και τη φόρμα (βάλε αριθμό πιστωτικής κάρτας, μη φοβάσαι) και το στέλνεις ΗΠΑ. Το κόστος είναι 22,5$ συν μεταφορικά, σου συνιστώ να τσεκάρεις όμως και την ένδειξη ΤΒΝ στο έντυπο (έξτρα κόστος 10$) για να ελέγξουν και το ΤΒΝ στο λάδι.

Σε 7 μέρες ΜΑΧ θα έχεις στο email σου την ανάλυση, μετά από 7 μέρες και στο σπίτι σου με ταχυδρομείο το έγγραφο.

Εδώ διάβασέ τα όλα....

Ο χρήστης topmar είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-09, 01:14   #77
Panoz

Status:

φοβερο ρε φιλε...
18-11-09, 10:44   #78
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
...πωπω εγραψες φιλε!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-09, 12:50   #79
konstantinos e30

Το avatar του χρήστη konstantinos e30

Status:
Περιοχή: Αθηνα

Drives: Ε30 318ι
Συγχαρητηρια φιλε topmar!

Ακομα μια αποδειξη οτι παντα καποιος ξερει κατι περισσοτερο και οτι οι συνδυασμενες γνωσεις εντος του φορουμ μας το κανουν απο τα πιο εγκυρα
και ολοκληρωμενα και εκτος Ελλαδος!

Ασε δε που με τοσους "αρρωστους" εδω μεσα τα ταχυδρομεια θα παρουν φωτια!!!

Μηπως να ελεγες στον αμερικανο να σου βγαλει καμια προμηθεια?
Ο χρήστης konstantinos e30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-09, 13:42   #80
Panoz

Status:

συνεχεια απο εδω->http://www.bmwforum.gr/forum/viewtop...=117247#117247

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο topmar
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
....Δηλαδη θα μου προτεινες το 10-60 απο το 0-40 που βαζω?

Ούτε να το σκέφτεσαι να αλλάξεις τις προδιαγραφές του λαδιού που προτείνει η BMW.......και προτείνει για το δικό σου Castrol Edge 0W-30 ή Castrol Edge 5W-30 ή Castrol Edge Formula RS 0W-40.

Όσοι μιλάνε ακόμα για "ψιλά λάδια τα 0", "δεν κάνουν για υψηλές θερμοκρασίες όπως στην Ελλάδα" και κάτι τέτοια, μου θυμίζουν τον μπαρμπα-Βαγγέλη τον λαδά του 1960...

ΥΓ: Χωρίς άμεσες ή έμμεσες αναφορές σε κανέναν από την ενότητα αυτή φυσικά!!
Κοιτα τις προδιαγραφες λαδιου 0-30 της castrol μετα σκεψου οτι καποιοι με 335i χειμωνα καλοκαιρι τα "τρεχουν" για τα καλα (και εγω ενας απο αυτους) και μετα σκεψου οτι οι προδιαγραφες αυτες ειναι μελετημενες για εναν businessman τροπο οδηγησης.
Στην αρχη ειχε βγει μαλιστα και χωρις ψυγειο λαδιου, μετα εβαζαν το αμαξι σε safe mode αν πηγαινε το λαδι στα 130... ε, τωρα ολα τα παραπανω εληξαν γιατι ειδαν οτι το αμαξι πολλοι το βαζουν πιστα κλπ... Αλλα δεν διορθωσαν το λαδακι της... το εχουν αφησει σαν μιας 320 που δεν εχει καποιος πολλες απαιτησεις... Δεν ειναι τυχαιο οτι στην Μ3 βαζουν λαδι που φτανει το w60 γιατι γνωριζουν οτι πολλοι θα μπουν πιστα ή θα το σκιζουν καθημερινα...
Το τι λεει η εταιρια για το λαδι πολλες φορες εχει να κανει με την χρηση που προοριζει το αμαξι... H bmw εβγαλε το 335 με εναν GT χαρακτηρα και επελεξε και τα αναλογα ηπια λαδια...
Το 0-30 στην ελλαδα για 335 το καλοκαιρι για καποιον που το τρεχει ή το εχει πειραξει κλπ κλπ ειναι θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ επιλογη... Αν τωρα ειναι ο Dr. Παππας και γυριζει απο το ιατρειο του στην κηφισιας, πισω στην εκαλη... και το 0-30 καινουριο θα το βγαλει μετα απο τα 30.000χμ...
Αν ειναι ομως ο Νικος που γουσταρει να οδηγει... το 0-30 θα βγει νερο μετα απο 4-5000χμ...

Αυτο που ΔΕΝ λενε οι εταιριες ειναι την cinematic viscosity στους 130 βαθμους... που ειναι καποια αυτοκινητα που μπορουν να τους φτασουν με λιγη πιεση (κατι που δεν θελει η bmw... πιεση)...
το 0-30 φιλε μου εχει cinematic viscosity 6.96cSt... δηλαδη ειναι 6.96 φορες πιο παχυ απο το... ΝΕΡΟ στους 130...
Αλλα εχει την ιδια cinematic viscosity στους 100 (12cst) οσο ενα 10-60 στους 130 (παλι 12cst)...
Ειναι απολυτως λογικο αν θες να μπεις πιστα, ή να τρεχεις το αμαξι σου συνεχως και εισαι συχνα πυκνα με το μοτερ σου στους 120c-130c να αλλαξεις το λαδακι για να ειναι στις προδιαγραφες που θελει ο κατασκευαστης για λιπανση αλλα σε μια θερμοκρασια που ο κατασκευαστης δεν εχει υπολογισει οτι μπορει εσυ να πηγαινεις αυτο το αμαξι γιατι απλα το εχει καταταξει σε αλλη κατηγορια για την οποια εσυ το πηρες... Και μην εχεις την εντιπωση οτι απο 7cSt σε 12 ειναι μικρη η διαφορα... ουτε οτι θα αντεξει το λαδι πολυ να ειναι σε κατασταση νερου καθε μερα...

Ολα σχετικα ειναι φιλε! Αλλα οι νομοι της φυσικης ειναι ιδιοι απο το 1960...
...ενας Μπαρμπα Βαγγελης!
Φιλε Energy μην κολλας με τα 0-30. Απλα ΔΕΝ υπαρχουν για οποιον εχει 335ι και θελει ενα καλο λαδι.
Μιλαμε μονο για 0-40 & 10-60

Θα μιλησω με Φλασκη που ξερει πολυ καλα τα Castrol και θα σας πω.
Παντως με τα 0-40 δεν καιει σταγονα λαδι.

Οπως και να εχει , το αν αντεχουν περισσοτερο , προστατευουν σωστα κτλ κτλ κτλ θα το μαθουμε συντομα καθως θα στειλω τα λαδια μου για ελεγχο (σε κανα μηνα) και θα ζητησω τον εξτρα ελεγχο οπου θα προκυψει και κατα ποσο το λαδι αυτο θα αντεχε περισσοτερα χιλιομετρα οδηγησης (και ποσα περιπου).

Υπομονη λοιπον...οπως παντα ο Panoz ειναι εδω για εσας

Tags
αλλαγη λαδιου, BC, ποιοτητα, καταλληλοτητα, λαδι, συντηρηση, ελεγχος, διαστήματα αλλαγών

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές