E-pass, TEO-pass, Olympia-pass και άλλα μπερδέματα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » E-pass, TEO-pass, Olympia-pass και άλλα μπερδέματα

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-07-09, 13:59   #1
Lostinspace

Το avatar του χρήστη Lostinspace

Status:
Περιοχή: Around Earth

Drives: E30 318is
E-pass, TEO-pass, Olympia-pass και άλλα μπερδέματα

Καλημέρα,

Μιας και ασχολήθηκα με τα 3(!) πλέον ****μηχανάκια, σας ενημερώνω για τα κάτωθι (εάν δεν τα γνωρίζετε ήδη):

1/ Το ΤEO-pass καταργήθηκε στην Αθηνών Πατρών. Πλέον ισχύει το Olympia-pass, το οποίο βέβαια χρησιμεύει μόνο για την εν λόγω Ολυμπία οδό.
2/ Το ΤΕΟ-pass ανανέωσε τη σύμβαση προς βόρεια, άρα αν κάποιος κινηθεί προς Λαμία θα του ήταν χρήσιμο. Ξέρει κάποιος αν χρησιμοποιήται μέχρι και την Θεσσαλονίκη;
3/ Το Ε-pass της Αττικής Οδού είναι χρήσιμο προς Τρίπολη (το μόνο!), προς Πάτρα αλλά όχι προς Θεσσαλονίκη!
4/ Κάποιο από όλα αυτά πρέπει να δουλεύει και στη γέφυρα του Ρίου. Κάποιος να το επιβεβαιώσει. Εκτός εάν τα Γαλλόπουλα της γέφυρας βγάλουν και τέταρτο μηχανηματάκι για να τα κάνουμε συλλογή στο pare-brise.

Φιλικά Lostinspace
Ο χρήστης Lostinspace δεν είναι συνδεδεμένος  
28-07-09, 14:03   #2
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Πολύ καλό Post για να ενημερωνόμαστε όλοι σιγά-σιγά.

Όσα παιδιά μπορούν ας κάνουν και άλλες διευκρινήσεις...
28-07-09, 14:55   #3
Lostinspace

Status:

Συμπληρωματικά έχω να προσθέσω:

5/ Olympia-pass
Mπορείτε να προμηθευτείτε τον πομποδέκτη από τα διόδια στην Ελευσίνα (στην έξοδο), του Ρίο (ρεύμα προς Κόρινθο) αλλά και στην Κόρινθο (ρεύμα προς Αθήνα). Είναι ανοιχτά από 07:30 έως και 17:30. Χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, ταυτότητα, ΑΦΜ και διεύθυνση του ατόμου στο οποίο θα βγει ο λογαριασμός.
Επίσης μέχρι και 15-09-09 μπορούν να σας στείλουν δωρεάν με courrier στο σπίτι σας το μηχάνημα. Για περισσότερες πληροφορίες:
τηλ 22960-95555 και http://www.olympiaodos.gr/

6/ Για να αποσύρετε τον πομποδέκτη ΤΕΟ-pass και να πάρετε πίσω τα 20€ της εγγύησης πρέπει ταχυδρομικώς να στείλετε μία υπεύθυνη δήλωση, να δώσετε ένα τραπεζικό λογαριασμό (κατά προτίμηση Εθνική, Εμπορική ή Εurobank) για να πιστωθούνε τα χρήματά σας. Η διεύθυνσή τους είναι:
ΤΕΟ ΑΕ
Βυτίνης 14-18
Νέα Φιλαδέλφεια 14342
Τηλ: 210-2598088, 210-2598000 (ναι, απαντάνε πλέον στα τηλέφωνα!!!)

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό, ενώ το TEO-pass ήταν δεμένο με την πινακίδα του αυτοκινήτου, το Olympia-pass δεν είναι, και μπορεί να μεταφερθεί από το ένα αμάξι της οικογένειας στο άλλο, όπως ίσως ήδη κάνουν κάποιοι με το E-pass της Αττικής Οδού. Μεγάλο πλεονέκτημα μαζί με το γέμισμα του λογαριασμού στον εισπράκτορα, όχι στους 3 σταθμούς Ελευσίνας, Ρίου και Κορίνθου, σταματώντας το ταξίδι (βλέπε πάλι ΤΕΟ-pass)!

Καλές διαδρομές.
Ο χρήστης Lostinspace δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-07-09, 16:34   #4
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Καλο θα ηταν να μας ενημερωνε και η ΤΕΟ ΑΕ με καποιον τροπο ,διοτι πηγα και μπηκα στο περασμα του TEO PASS και ειδα οτι το μηχανημα μου δεν δουλευε...

Τουλαχιστον μου εξηγησαν πως θα παρω πισω τα χρηματα μου.
28-07-09, 16:37   #5
Lostinspace

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Καλο θα ηταν να μας ενημερωνε και η ΤΕΟ ΑΕ με καποιον τροπο ,διοτι πηγα και μπηκα στο περασμα του TEO PASS και ειδα οτι το μηχανημα μου δεν δουλευε...

Τουλαχιστον μου εξηγησαν πως θα παρω πισω τα χρηματα μου.
Μα και εγώ χθες το απόγευμα στην μπάρα έσκασα. Και άντε μετά όπισθεν. Με είδε ο Jimbo (που τυχαία έφτανε εκείνη τη στιγμή) και τρόμαξε.
28-07-09, 16:43   #6
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Η πλακα ειναι οτι γενικοτερα η σημανση ειναι για κλωτσιες. Εχουν κατι συμβολα χωρις να προσδιοριζουν αν το E-pass λειτουργει στις συγκεκριμενες μπαρες ή οχι.

Ερωτηση , αν περασω απο τις μπαρες για τα φορτηγα με χρεωνει κομμιστρο φορτηγων?
28-07-09, 16:48   #7
Lostinspace

Status:

Εγώ πάντα από τη δεξιά λωρίδα (των φορτηγών) περνάω. Η καταγραφή γίνεται με το διάβασμα του κωδικού του chip του πομποδέκτη (άρα και του τύπου οχήματος) και όχι από τη λωρίδα.
14-09-09, 22:49   #8
Lostinspace

Status:

Και κάτι νεότερο:
Επιβεβαίωσα ότι για να περνάμε από τα διόδια της Ολυμπίας Οδού γρήγορα (με το Olympia pass και μόνο) θα πρέπει να περνάμε από τη λωρίδα των φορτηγών καθότι χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο από αυτούς τους πομποδέκτες.
Έχει συμβεί σε μεγάλη έξοδο οι δύο λωρίδες για τα αυτοκίνητα να έχουν κλείσει και πήξει από κίνηση λόγω λανθασμένου διαβάσματος των δεκτών (Olympia pass και E-pass) ενώ η λωρίδα των φορτηγών να είναι άδεια.

Καλά ταξίδια σε όλους.
13-01-10, 05:44   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά. Αυτό που είναι στην Αττική οδό ποιό είναι? Στα διόδια Ελευσίνας δουλεύει?
13-01-10, 11:09   #10
Lostinspace

Status:

Στράτο, ναι το E-Pass της Αττικής Οδού δουλεύει στις δύο αριστερές λωρίδες των διοδίων εξόδου της Ελευσίνας αλλά και αντίστοιχα στην Κόρινθο, στο ρεύμα εισόδου.

Στη λωρίδα που γράφει "Φορτηγά" περνάνε όλα τα τροχοφόρα με Olympia Pass (όπως φυσικά και από τις αριστερές λωρίδες βέβαια!)
Απάντηση στο θέμα

Tags
e-pass, olympia-pass, teo-pass, διοδια

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές