Παιδικα καθισματα BMW - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-11-09, 19:47   #11
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Λοιπον...αγορασα χτες το ΒΜW Junior Seat II (kai III).
Αυτο δεν ειναι καρεκλακι...ειναι κοσμημα. Πραγματικα κορυφαια ποιοτητα κατασκευης,ασφαλειας,εργονομιας. Πολυ καλυτερο απ'οσο περιμενα. Μονο ενα τεχνικο προβλημα...επειδη ο γιος εχει βγει πολυ τσαμπουκας δεν ανεχεται την ασφαλεια του θωρακα που εχει μπροστα. Ακομη δεν εχουμε καταφερει να τον δεσουμε.

Παρακατω ειναι και το Sauber που ειδε ο μεσιε-Yodas ,αλλα δεν θα υπαρχει για πολυ πλεον καθως η BMW αποσυρει απαντα προιοντα που φερουν σηματα Sauber(πρεπει τελικα να την ειδαν πολυ στραβα με την F1).
Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-11-09, 12:28   #12
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Το ίδιο έχουμε Πάνο. Καλύτερο είναι από το Sauber γιατί δεν θα σου έκανε για μικρότερο παιδί.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-11-09, 12:33   #13
Panoz

Status:

Μακραν καλυτερο...θα ελεγα.

Ο δικος μου ειναι 8 κιλα τωρα και το καθισματακι ειναι για 9-25.

Τον ταιζω με 40 μασελες να βαρυνει γρηγορα να τον βαλω στο νεο καρεκλακι.
19-10-10, 12:00   #14
tolis_st

Περιοχή: Agios Dimitrios

Drives: E92 320i
Καλημερα. Ειμαι σε αναζητηση του πρωτου παιδικου καθισματος 0+. Αν καποιος κυριος με coupe εχει κανει χρηση καθισματος με βαση isofix θα ηθελα να μαθω αν μπορει να τοποθετηθει σωστα βλεποντας αναποδα φυσικα και δεδομενου ότι το πισω καθισμα στο coupe εχει αρκετη κλιση προς τα πισω. Ρυθμιζεται η βαση isofix σε κλιση ή θα είναι σουζα το καθισματακι προς προς τα πισω? Εχω δει μονο μια συγκεκριμενη μαρκα η οποια όμως εχει απλη βαση με ρυθμιζομενη κλιση και όχι isofix. Ευχαριστω.
Ο χρήστης tolis_st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-10-10, 20:04   #15
Panoz

Status:

Φιλε Τολη ,
Το πρωτο καθισματακι του μωρου , ειναι αυτο που θα χρησημοποιησεις λιγοτερο απ'όλα . Δηλαδη μεχρι να παει 10-12 μηνων (αν θυμαμαι καλα).

Αν επιλεξεις καποιο με ISOFIX θα ταιριαζει σχεδον σιγουρα στο πισω καθισμα του κουπε, αλλα και παλι μπορεις να ζητησεις απο το καταστημα που θα το αγορασεις , να σε αφησουν να το δοκιμασεις (δεν ειναι και φθηνα).

Εγω προσωπικα δεν θα σου προτεινα ISOFIX καθοτι ειναι σημαντικα ακριβοτερο και εχει μικρο χρονο χρησης (οπως ανωτερω) εκτος αν σκοπευεις να παρεις καποιο καθισμα της ιδιας "οικογενειας" στο οποιο θα προστειθεται το αποσπομενο ISOFIX του πρωτου σου καθισματος.

Εγω προσωπικα ειχα απο την αρχη σκοπο να του παρω σαν καθισμα ενα BMW με ISOFIX (μετα απο τους 12 μηνες )οποτε σαν πρωτη επιλογη πηγα στο ανωτερω Recaro το οποιο ειναι εκπληκτικο.

Αν δεν πηγαινα σε BWM θα πηγαινα σιγουρα σε Recaro καθως η ποιοτητα ειναι εκπληκτικη.

Aυτα απο εμενα...
09-11-10, 11:59   #16
litsos69

Το avatar του χρήστη litsos69

Status:
Περιοχή: chania crete

Drives: E92 M3
Φιλε Panoz θελω μερικες συμβουλες γιατι το θεμα θα πρεπει να το λυσω αμεσα....

Καταρχην ειδα οτι επελεξες τη λυση της BMW η recaro σε καθησμα αυτοκινητου. Γνωριζεις αν υπαρχει κατι και σε πορτμπεμπε απο την ιδια εταιρια? Δηλ το καθησματακι που ειναι μεχρι να γινει το μωρο 9-10 κιλα? Ξερεις το κοστος? Επειδη τα καροτσια που εχω δει και μου αρεσουν δεν εχουν πορτμπεμπε με isofix ξερεις αν αυτο που θα παρω μπορει να κουμπωσει σε οποιοδηποτε καροτσι??

Πιθανον οι ερωτισεις μου να απασχολουν πολους αλλους μελλοντικους πατεραδες και ο σοφος admin με παρεπεψε πολυ σωστα στο συγκεκριμενο θεμα ωστε να λιθουν ολων οι απορειες. Ευχαριστω!
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-11-10, 13:53   #17
tolis_st

Φίλε litsos69 και εγώ νόμιζα ότι είναι εύκολο το να επιλέξεις παιδικό κάθισμα αλλά ειδικά τα 0+ θέλει ψάξιμο. Για 9-25 η 15-36 είναι πιο εύκολο να αποφασίσεις με γνώμονα την ασφάλεια πάντα. http://www.bmw.com/com/en/owners/acc...s=child+safety
Εδώ έχει τα προϊόντα της bmw για παιδικά καθίσματα. Δεν αναφέρει τίποτα όμως για καροτσάκια στα οποία να μπορείς να τοποθετείς το συγκεκριμένο 0+ όπως συμβαίνει με κάποιες άλλες μάρκες, επίσης δεν πρέπει να έχει πορτμπεμπέ. Εταιρείες όπως η recaro που ανέφερες και κάποιες άλλες προσφέρουν λύσεις 3 σε 1 που πιστεύω για την αρχή είναι το καλύτερο. Αυτό που έχω δει είναι ότι κάθε εταιρεία έχει διαφορετικές βάσεις στήριξης και μηχανισμούς κλειδώματος του πορτμπεμπέ η του 0+ επάνω στο καρότσι οπότε αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να ταιριάζει μια μάρκα πορτμπεμπέ σε άλλης μάρκας καρότσι.
Ίσως ένα concord καρότσι με πορτμπεμπέ η κάθισμα της recaro να μπορείς να τα παντρέψεις χωρίς να είμαι σίγουρος. Δες http://www.kafounis.gr/kids/index.html
Πορτμπεμπέ με isofix δεν υπάρχει από ότι ξέρω μόνο δέσιμο με ζώνη μπορείς να κάνεις. Το πορτμπεμπέ μπορεί να μην το χρειαστείς και καθόλου για το αυτοκίνητο. Έχει κάτι καλά 0+ τα οποία ξαπλώνουν αρκετά ώστε να είναι άνετα τα μωρά αλλά και πάλι μπορείς να το μεταφέρεις με οποιοδήποτε 0+ στο αυτοκίνητο.
Ένα recaro youngsport που πήρα στον ανιψιό μου είναι πολύ καλό.
Οπότε ξεκινάς με ένα 3 σε 1 της recaro και μετά ένα bmw είναι ότι πρέπει και ασφαλές όπως λέει και ο panoz
Εγώ για εκεί με βλέπω.
09-11-10, 14:04   #18
Panoz

Status:

Ο κανονας λεει πως οταν το μωρακι ειναι νεογεννητο & κατω απο 10 κιλα , θα πρεπει να τοποθετειται σε τυπου port-bebe καθισματακι το οποιο θα ειναι με πλατη στην φορα κινησης του οχηματος.

Εκει πρεπει να παρεις μια αποφαση. Αν θελεις να παρεις ενα καροτσι βολτας 2-σε-1 ,το οποιο να εχει και ενσωματωμενο αποσπομενο τυπου port-bebe καθισμα για το αμαξι.Εναλλακτικα πας για stand alone λυσεις . Να παρεις μονο το καθισμα που θεωρεις καλυτερο ανξαρτητα απο το καροτσι της βολτας.

Το recaro καθισματακι που εχω ειναι ακριβως αυτο που ζητας. Το τυπου port-bebe καθισματακι , μεχρι να γινει 10κιλα το παιδι. Mπορεις να το παρεις με isofix η χωρις. Δεν εβαλα isofix σε αυτο διοτι η χρηση του ειναι περιορισμενου χρονου (μονο 9 μηνες).

Καθως επισης σκοπευα να παρω το καθισματακι BMW μετα (10κιλα +) με ενσωματωμενο isofix δεν ηθελα να διπλοπληρωσω την isofix βαση. Απο προσωπικη μου εμπειρια εχω να παρατηρησω, πως οταν το παιδι ειναι μωρακι , σπανια το μετακινεις.

Αν παντως δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο θεμα , παρτα ολα με isofix.

Αν θες κατι αλλο...ενημερωσε με.
09-11-10, 14:23   #19
tolis_st

Αν εννοείς πορτμπεμπέ αυτό που λέει ο panoz το κάθισμα 0+ έχει δίκιο. Αν πάλι εννοείς αυτό που είναι σαν καλάθι και δένει με την ζώνη του αυτοκίνητου για την πρώτη έξοδο του μωρού από το μαιευτήριο καλύτερα να προτιμήσεις αυτό που αναφέρει ο panoz.
δες για καλυτερες τιμες αν θέλεις www.bimbomarket.it αν εμπιστεύεσαι το διαδίκτυο
09-11-10, 14:39   #20
Cobalt

Το avatar του χρήστη Cobalt

Drives: E90 320si
Αν και δεν έχω κουπέ(δεν ξέρω αν πάιζει ρόλο, που δεν νομίζω)

Λύση πρώτη απο την BMW με Isofix:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...w_baby_seat_0/

και έπειτα αυτό

http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...t_i_ii_isofix/

1.Γνώμη μου είναι μιας και το αμάξι έχει βάσεις για isofix να τις χρησιμοποιήσεις αγράζοντας καθισματάκι που να το υποστηρίζει. η ασφάλεια με isofix είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη αν δεις και τα συγκριτικά τεστ που έχουν γίνει κατα καιρούς.

2.προσωπικά έχω παραγγείλει τα 2 παραπάνω που σου έστειλα και δεν το μετανιώνω με τίποτα. τα καθισματάκια ''καθονται'' άψογα πάνω στα καθίσματα του BMW λες και είναι κομμένα και ραμένα. τα καθισματάκια άσχετα με το πως θα ''κάτσει'' η βάση είναι ρυθμιζόμενα σε κλίση και ύψος.

3.όσο για το 0+ σωστά σου είπαν οτι θα το χρησιμοποιήσεις για κανα χρόνο περίπου οπότε η απόσβεση δεν είναι καλή αλλά σκέψου οτι αργότερα μπορεί να έρθει και δεύτερο παιδάκι, οπότε το ξαναχρησιμοποιείς.

4.για τις λύσεις 3 σε 1 έψαχνα και εγώ αλλά τελικά ΔΕΝ συμφέρει και ΔΕΝ υπάρχουν και isofix. (η BMW σίγουρα δεν έχει)

5.Μην τα αγοράσεις απο την BMW στην Ελλάδα, θα σου πουν τιμές και θα καραφλιάσεις! Εγώ τα πήρα από e-bay καινούργια στις μισές τιμές που μου έδιναν εδώ οι αντιπροσωπείες.

http://cgi.ebay.de/BMW-Maxi-Cosi-Kin...item230b370e10

http://cgi.ebay.de/BMW-Kindersitz-Ju...item2308d80d7e

ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα.

Tags
BMW Junior Seat, παιδικο, καθισμα, καθισμα μωρου, ISOFIX

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές