Παιδικα καθισματα BMW - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-11-10, 19:50   #21
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Που ηταν αυτα 1,5 χρονο πριν που τα εψαχνα???

Με τετοια τιμη , φυσικα και να παρεις και το μωρουδιακο καρεκλακι με ISOFIX.

Πολυ καλα λινκ ...ευχαριστουμε cobalt
09-11-10, 19:50   #22
Panoz

Status:

Που ηταν αυτα 1,5 χρονο πριν που τα εψαχνα???

Με τετοια τιμη , φυσικα και να παρεις και το μωρουδιακο καρεκλακι με ISOFIX.

Πολυ καλα λινκ ...ευχαριστουμε cobalt
10-11-10, 15:47   #23
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο litsos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Panoz θελω μερικες συμβουλες γιατι το θεμα θα πρεπει να το λυσω αμεσα....

Καταρχην ειδα οτι επελεξες τη λυση της BMW η recaro σε καθησμα αυτοκινητου. Γνωριζεις αν υπαρχει κατι και σε πορτμπεμπε απο την ιδια εταιρια? Δηλ το καθησματακι που ειναι μεχρι να γινει το μωρο 9-10 κιλα? Ξερεις το κοστος? Επειδη τα καροτσια που εχω δει και μου αρεσουν δεν εχουν πορτμπεμπε με isofix ξερεις αν αυτο που θα παρω μπορει να κουμπωσει σε οποιοδηποτε καροτσι??

Πιθανον οι ερωτισεις μου να απασχολουν πολους αλλους μελλοντικους πατεραδες και ο σοφος admin με παρεπεψε πολυ σωστα στο συγκεκριμενο θεμα ωστε να λιθουν ολων οι απορειες. Ευχαριστω!
Μην κολλας με τέτοια κόλπα. Δεν βολεύουν. Πάρε ένα καλό καρότσι να είναι το μωρό άνετο και ασφαλές στην αρχή και θα το βάζεις αγκαλιά στο καθισματακι. Εγώ είχα ένα τριτροχο από το mothercare. Σετ ήταν και καρότσι και κάθισμα που μπορούσες να το βάλεις πάνω στο καρότσι. Δεν το έκανα ποτέ.
Ρωτά ότι θες. Μετά από τόση έρευνα αγοράς κατέληξα να έχω πάρει 5 καθίσματα (+ 2 βρεφικα) και 4 καρότσια ....
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-11-10, 09:36   #24
litsos69

Το avatar του χρήστη litsos69

Status:
Περιοχή: chania crete

Drives: E92 M3
Ευχαριστω πολυ παιδια. Νομιζω οτι ξεκαθαρισα τα πραγματα. Οι συμβουλες και υποδειξεις σας ηταν καταλητικες στην αποφαση που θα παρω και πολυ συγκεκριμενες.

Και παλυ ευχαριστω.
Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-11-10, 16:39   #25
macgyver1977

Το avatar του χρήστη macgyver1977

Περιοχή: Helsinki, Finland

Drives: Ν/Α N/A
Αν και κάπως αργά, θα προσπαθήσω να συνεισφέρω κι εγώ σ'αυτήν την συζήτηση. Εδώ έχουν γίνει πολλά τεστ σε παιδικά καθίσματα (ή σε συνεργασία με γερμανικούς οργανισμούς) και πολλά καθίσματα που είναι ακριβά ή θεωρούνται καλά, βγήκαν πολύ επικίνδυνα. Έχω δει τις φωτογραφίες και θα προσπαθήσω να σας τις ξαναβρώ και να σας τις δείξω.

Επειδή εμείς έχουμε δίδυμα, αναγκαστήκαμε να τα πάρουμε όλα διπλά. Το παιδικό κάθισμα για από 0-9 μηνών αλλά και τα τωρινά που τα παιδιά είναι 3,5 ετών, είναι με ISOFIX. Ένας φίλος που ρώτησε πιο πάνω για δίπορτο αμάξι, νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Τα πρώτα ήταν της Britax (Römer) όπου η βάση ήταν μόνιμα στο αυτοκίνητο και το μόνο που κάναμε ήταν ν'ανοίξουμε την πόρτα και να κουμπώσουμε το κάθισμα, σύνολο 5 δευτ. Όταν ήμουν μόνος και με τα 2 μωρά, δεν ήθελα να βάζω ζώνες στο ένα και το άλλο να είναι κάτω και να βρέχεται ή να κρυώνει.

Το παραπάνω κάθισμα το διαλέξαμε τότε το 2007 διότι ήταν το ίδιο κάθισμα που έκανε δοκιμές το euro ncap για την ασφάλεια των παιδιών. Δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία για την ασφάλειά του...

Τώρα, έχουμε 4 συνολικά. 2 με ISOFIX εδώ (Ελσίνκι) και 2 με ζώνες στην Αθήνα για όταν ερχόμαστε διακοπές που χρησιμοποιούμε στο αυτοκίνητο του πατέρα μου. Αυτά με ζώνες είναι τα Britax Evolva 1-2-3 plus και με ISOFIX είναι τα Priori XP/PrioriFix (isofix). Τα μεν κοστίσανε 378€ και τα δε 578€.

Για πιο ασφαλή, θα αγοράζαμε με την πλάτη γυρισμένη αλλά δεν χώραγαν στο Mazdaκι (3) μας και δεν είχαμε όρεξη να αλλάξουμε αυτοκίνητο 2ετίας. οπότε πήραμε τα Priori που στα τεστ είχαν βγει από τα καλύτερα (τα καλύτερα στην πλαϊνή σύγκρουση).

Τα καθίσματα τα αγοράσαμε από την Γερμανία σε τιμές 30% φθηνότερες των εδώ καταστημάτων.

http://www.pingpong-online.de/osc/

Σε επόμενο ποστ θα βάλω το λινκ με τα τεστ των παιδικών καθισμάτων.
Ο χρήστης macgyver1977 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-11-10, 10:57   #26
macgyver1977

Το avatar του χρήστη macgyver1977

Περιοχή: Helsinki, Finland

Drives: Ν/Α N/A
Κατάφερα να βρω την σελίδα με τα τεστ των παιδικών καθισμάτων αλλά είναι στα φινλανδικά:

http://www.autoliitto.fi/testit_ja_a...turvaistuimet/

Η γυναίκα μου είχε βρει και ένα άλλο site που έδειχνε και φωτογραφίες από τα τεστ πρόσκρουσης. Αρκετά σοκαριστικές μιας και σε μερικά έβλεπες το πόδι (από την βάση του καθίσματος που έχουν μερικά και πάει ως το πάτωμα) να τρυπάει τον πάτο του καθίσματος και να περνάει μέσα στην κούκλα (ανατριχιαστικό). Δυστηχώς είχε εφημερία χθες και δεν μπόρεσα να την ρωτήσω.

Οι δύο πρώτες στήλες του πίνακα δεν χρειάζονται εξήγηση. Η τρίτη έχει τα εξής στοιχεία:

turvaistuin: παιδικό κάθισμα με δικές του ζώνες
turvakaukalo: βρεφικό κάθισμα
turvavyöistuin: παιδικό κάθισμα με την ζώνη του αυτοκινήτου
korokeistuin selkänojalla: booster κάθισμα με πλάτη

Η τέταρτη στήλη έχει την εκτίμηση-αποτέλεσμα των τεστ:

heikko: το τεστ πρόσκρουσης έδειξε άσχημα αποτελέσματα
välttävä: αυτό εννοεί ότι το κάθισμα μπόρεσε να περάσει το τεστ
tyydyttävä: ικανοποιητικό
hyvä: καλό
erittäin hyvä: εξαιρετικό

Όταν ανοίξετε το λινκ του κάθε καθίσματος, μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες και να δείτε και βίντεο από το τεστ πρόσκρουσης. Το google translator δουλεύει καλά.
Ο χρήστης macgyver1977 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-11-10, 11:30   #27
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο macgyver1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, έχουμε 4 συνολικά. 2 με ISOFIX εδώ (Ελσίνκι) και 2 με ζώνες στην Αθήνα για όταν ερχόμαστε διακοπές που χρησιμοποιούμε στο αυτοκίνητο του πατέρα μου. Αυτά με ζώνες είναι τα Britax Evolva 1-2-3 plus και με ISOFIX είναι τα Priori XP/PrioriFix (isofix). Τα μεν κοστίσανε 378€ και τα δε 578€.
Εδω θα ηθελα να αναφερω οτι τα καθισματακια BMW με ISOFIX εχουν την δυνατοτητα να μαζευουν μεσα στην βαση(με διακοπτη) τα χερουλια του ISOFIX ωστε να ταιριαζουν σε ολα τα καθισματα , ειτε αυτα εχουν ειτε δεν εχουν προετοιμασια ISOFIX.

Aυτο ηταν σωτηριο για εμενα διοτι μπορω να το βαζω σε ο,τι αμαξι θελω χωρις περιορισμο.
13-11-10, 13:34   #28
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Εγώ μέχρι να πάει στα κανονικά καθίσματα όσο δηλαδή ήταν στο ανάποδο απλά είχα δύο καθίσματα μόνιμα μέσα σε κάθε αυτοκίνητο. Μου ήταν πιο εύκολο να την βγάζω από το καρότσι και να την χώνω μέσα. Δεν το έβαλα ποτέ ολόκληρο πάνω. Το Recaro, αν και καταπληκτικό και ενώ λέει ότι κάνει για την ηλικία της είναι πλέον το πιο δύσχρηστο. Στέκεται πολύ ψηλά και σε μικρό αυτοκίνητο δεν χωράνε καλά τα πόδια της. Ενώ με τα απλά της ηλικίας της τώρα, αυτά που δεν δένονται πουθενά, απλά περνάει η ζώνη και κρατάει και παιδί και κάθισμα, έχω βρει την ησυχία μου. Μπαίνει μόνη της, βάζει ζώνη και φεύγουμε.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-11, 19:25   #29
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Καλημέρα,

Είχα ξοδέψει πολύ χρόνο σχετικά με τα καθισματάκια. Σήμερα τα παιδιά μου είναι 29 μηνών και 7 μηνών και χρησιμοποιούσα/ω 2 αυτοκίνητα για τις μεταφορές. Έκανα ΠΟΛΥ έρευνα συμπεριλαμβανομένης και τις επιλογές τις BMW.

Τελικά κατέληξα στην Recaro για τους εξής λόγους:
1) Βάσεις ISOFIX είχα σε όλα μου τα αυτοκινητα (320i & Terios) άρα θεώρησα ότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Και πράγματι η μεταφορά βάσεων από το ένα στο άλλο ήταν παιχνιδάκι ακόμα και για την γυναίκα μου όταν έλειπα κάποιο ταξίδι.
2) Η βάση της Recaro κάνει και για το 0-9kg αλλά και για το κάθισμα 9-18 kg. Οτιδήποτε πάνω από 18+ πας πλέον σε μη ISOFIX.
3) Το καρεκλάκι κούμπωνε και με το καρoτσάκι MacLaren κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό.

Πάντως το timing των παιδιών σε μένα λειτούργησε πολύ θετικά. Γεννήθηκε ο γιος μου και πήρα το 0+ όπου και κάθισε για 8 μήνες περίπου πριν πάμε στο επόμενο κρατώντας πάντα την ίδια βάση ISOFIX.
Με την γέννα της κόρης μου κι έχοντας ήδη το πρώτο καρεκλάκι απλώς αγόρασα μια ακόμα βάση ISOFIX. Οπότε 2 καρεκλάκια και 2 βάσης.

Ο γιος μου αλλάζει πλέον καθισματάκι και πάει στα 18+ (που γίνονται και booster όπως τα λένε) ενώ η κόρη μου αλλάζει κι αυτή και πάει σε αυτό που μέχρι τώρα κάθεται ο γιος μου. Με λίγα λόγια το ένα ακολουθεί το άλλο. Όπως δείχνει με 3 καρεκλάκια κι ένα καρότσι μεγάλωσα/ώνω 2 παιδιά. Μάλιστα το πρώτο καρεκλάκι με την βασή ISOFIX το δίνω στον κουμπάρο μου που περιμένει το παιδάκι του σε 4 μήνες ενώ η μικρή μου δεν θα κάθεται πλέον σε αυτό.

Όσο ωραία και να είναι τα BMW και που είχα και προνομιακές τιμές αποφάσισα να πάω σε Recaro και δεν το έχω μετανιώσει.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-11, 16:44   #30
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sliolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Τελικά κατέληξα στην Recaro για τους εξής λόγους
Kαι πολυ καλα εκανες...

...περα απο την πρωτη εντύπωση για το BMW καθισματακι που αγορασα (το οποιο ειναι πολυ ποιοτικο ως κατασκευη)σημερα και μετα απο 1,5 χρονο χρησης , συνειδητοποιησα πως το Recaro (που κοιταζα αρχικα) επρεπε να ηταν η επιλογη μου.

Αυτο που κυριως με ενοχλει (γιατι κατα τ'αλλα ειναι πολυ λειτουργικο) ειναι πως το παιδι ΔΕΝ βολευεται να κοιμηθει σε ενα μακρυ ταξιδι. Η πλατη δεν πεφτει αρκετα ωστε να στηριζεται το κεφαλακι του. Οι μοιρες κλισης ειναι ελαχιστες.

Συμφωνω μαζι σου...

Tags
BMW Junior Seat, παιδικο, καθισμα, καθισμα μωρου, ISOFIX

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές