Προβλημα στο κουμπωμα ταχυτητας/ταχυτητων - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Προβλημα στο κουμπωμα ταχυτητας/ταχυτητων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-12-11, 12:12   #31
rigasnic

Drives: E92 320i
Καλημέρα σε όλους,

Διάβασα το thread έπειτα από έρευνα που έκανα για το πρόσφατο πρόβλημα μου με κούμπωμα ταχυτήτων σε Ε92 του 2009. Το αυτοκίνητο έχει σχεδόν 40.000 χιλιόμετρα και τελευταία δυσκολεύομαι να κουμπώσω τις μικρές ταχύτητες του σαζμαν (1,2,3)
Φυσικά το πρόβλημα είναι πολύ εντονότερο στην πρώτη, που έχει χρειαστεί να αφήσω και να ξαναπατήσω το συμπλέκτη για να κουμπώσει.
Ρώτησα στο Νταγκουνάκη και μου ανέφερε κάτι για μια οδηγία που συνιστά λίπανση σε κάποια σύνδεση του κιβωτίου αν κατάλαβα καλά. (μου είπε ότι θα χρειαστεί να κατέβει το κιβώτιο και ότι συνήθως αλλάζουν δίσκο πλατώ σε αυτήν τη διαδικασία)
Ρώτησα στο Σπανό και μου είπε οτι θέλει αλλαγή το πλατώ, φυσικά όλο το σετ. Στο Ε46 όμως έγραψα 101.000 χλμ πριν το πουλήσω και δεν είχε ζητήσει δίσκο και είμαι ο μοναδικός οδηγός.
Εδώ διαβάζω και για λάδια κιβωτίου.
Τι από όλα να πιστέψω; Υπάρχει κάποιο γνωστό πρόβλημα τελικά;
Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-12-11, 22:55   #32
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Πρόβλημα στο κούμπωμα των πρώτων σχέσεων του σασμάν υπάρχει σχεδόν σε όλα τα μοντέλα. Ειναι περισσότερο έντονο σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλοντος (όταν κάνει ζέστη ή είναι ζεστό το σασμάν ατονεί το πρόβλημα) και είναι πιο εμφανές στην ζεύξη της 1ης. Έχει παρατηρηθεί ότι η αλλαγή λαδιών βελτιώνει αρκετά -έως δραματικά- την κατάσταση. Η δε αλλαγή λαδιών είναι σαφώς πιο οικονομική από την αντικατάσταση του σετ δίσκου-πλατό.
Πάντως σχεδόν όλοι οι τεχνικοί λένε τα ίδια: αλλαγή του σετ δίσκου. Το πρόβλημα όμως είναι εντός του σασμάν και δει στο κόμπλερ της 1ης, η οποία κάτω από συγκεκριμένες περιστάσεις δεν θέλει να μπει. Ένας χαλασμένος/καμμένος δίσκος ή μελανιασμένο πλατό θα συνεχίσουν να είναι έτσι για πάντα... Για ποιό λόγο να μην υπάρχει λοιπόν το πρόβλημα και στις άλλες 129 σχέσεις και γιατί να μην υποχωρεί το φαινόμενο μετά το διπλοπάτημα του συμπλέκτη? Οέω? Κανένας μηχανικός να μας εξηγίσει τους φάκελους Χ?
Γι' αυτό και λέω πρώτα για λάδια και μετά βλέπουμε...
Γιάννης-sv2gww.

PS Πάντως, έχω να αποδεχτώ το εξής: οι αντιπροσωπείες έχουν γίνει πλέον σαν τα service points των υπολογιστών και των κινητών τηλεφώνων... Έχει πρόβλημα? Πέτα το μωρέ και πάρε ένα άλλο. Η εύκολη λύση του "πονάει κεφάλι, άλλαξε κεφάλι" (όχι κόψε) έχει γίνει πλέον μονόδρομος. Κανένας δεν κάθεται να ψάξει και να βρει το γιατί και το πως. Ότι πουν οι Γερμανοί. Μόνο, που τα κόστη δεν τα πληρώνουν οι Γερμανοί και ούτε θα μπουν στον κόπο να ξαναπάνε στο "μαγαζί" το αυτοκίνητό μας/σας με το ΙΔΙΟ πρόβλημα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-12-11, 23:22   #33
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
εχω μια ε87 με 4600 χιλ. για το προβλημα με την 1η τοξερα γιατι τοχα συζητησει με τον πωλητη που εχει το ιδιο αυτοκινητο.αλλα διαβαζοντας το θρεντ ειδα οτι σε μερικους υπαρχει το ιδιο προβλημα που εχω και εγω και στην αλλαγη των αλλων ταχυτητων.
σαυτο το λιγο διαστημα που τοχω ,παρατηρησα οτι εχει προβλημα κουμπωματος και μεχρι την 4η καποιες φορες .εχω χτυπησει 5 φορες ταχυτητες ,2 στο κατεβασμα και 3 στο ανεβασμα.οι 2 τελευταιες τωρα με τα κρυα.μαυτον τον καιρο χειροτερεψε.
η σωστη αντιμετωπιση ειναι να αλλαξω και εγω με τοσα λιγα χιλιομ .λαδια?
αυτο ειναι προβλημα γνωστο στην μαμα,εχει οδηγια αντιμετωπισης για αυτοκινητα στην εγγυηση η' ειναι ενα θεμα που δεν το αναγωνριζει και θα πρεπει να πληρωσω? βεβαια δεν ξερω και το κοστος.
αν οντως αυτη ειναι η λυση εσεις που ειστε πιο ειδικοι τι με συμβουλευετε να κανω γιατι στεναχωριεμαι καινουριο αυτοκινητο να χτυπανε οι ταχυτητες.
υποψιν το αυτοκινητο το πηρα απο στοκ κατασταση 1 χρονου.
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-12-11, 01:32   #34
sidvicious

Το avatar του χρήστη sidvicious

Περιοχή: athens

Drives: E88 120i
Οσοι έχετε σχετικά καινούργια αυτοκίνητα (πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για τους υπολοιπους) δοκιμάστε αφού πατήσετε τον συμπλέκτη να περιμένετε λίγο μέχρι να βάλετε την 1η ταχύτητα
Εγώ το δοκίμασα στο δικό μου που δυσκολευόμουν με την 1η και πλέον μπαίνει κανονικά όπως και οι άλλες.
Ο χρήστης sidvicious δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-12-11, 01:38   #35
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παιδια...απλα διαβαστε τι λεει ο sv2gww ανωτερω...
18-04-12, 01:48   #36
kostas veltsi

Drives: e87 116
χρονια πολλα.φιλε μου... μας ανοιγεις τα ματια να εισαι παντα καλα.αυριο θα παω να το δω κ εγω γιατι εχει λιγα κενα.
Ο χρήστης kostas veltsi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-13, 12:10   #37
gpav

Drives: Ε87 116i
παίδες το εχω και εγω το θέμα με την 1η κυρίως ορισμένες φορές στο Ε87 (2008). Υφίσταται κάποια ανακληση ή κατι σχετικό; (το λινκ στο 1ο ποστ δεν ανοιγει)...
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-13, 15:56   #38
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
εχω ενα θεματακι και γω με το κουμπωμα της 1ης..ειναι καπως σφιχτη..η αντιπροσωπεια λεει οτι η βαλβολινες κιβωτιου δεν αλλαζονται..θα περιμενω λιγο και θα δω καθως εχω στην κατοχη μου το αυτοκινητο 1 μηνα εχω 71000 χλμ..
Ο χρήστης Κίμων είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-13, 19:08   #39
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Η αντιπροσωπεια λεει μπαρουφες σε αυτο το θεμα...
Ειναι πολυ καλο για το αυτοκινητο μας και την τσεπη μας να αλλαζονται οι βαλβολινες κιβωτιου και διαφορικου καθε μεγαλο service (50000χλμ)...
Οσο για την δυσκολια εμπλοκης της 1ης καποτε υπηρχε μια οδηγια για επαναλιπανση του λεβιε λογω ελαττωματικου γρασου που ''ξεπλενοταν'' ευκολα με αλλο πιο ανθεκτικο...
Κιμωνα οταν πηρες το αυτοκινητο του εκανες ενα καλο service?
17-12-13, 20:10   #40
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Φίλε μου του έγινε σέρβις απο την αντιπροσωπεία που μου το έδωσε...τώρα για καλό όπως το πάρεις.... Λάδια φίλτρα.. Έλεγχος.... Λάδι δεν ξέρω πως να ελεγξω ότι είναι οκ..απο ποιότητα εννοώ... Δεν έχει σημείο ελέγχου παρόλα αυτά επειδή τι θεωρώ σημαντικό αν ξέρετε κάποιον με καλη τιμή στα βόρεια για αλλαγές και σερβις ενδιαφερομαι.... Βριλήσσια Χαλάνδρι αγία παρασκευή... Κλπ
Ο χρήστης Κίμων είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βαλβολινες, αλλαγη ταχυτητας, προβλημα, κιβωτιο, λεβιες, ταχυτητα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές