Προβλημα στο κουμπωμα ταχυτητας/ταχυτητων - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » Προβλημα στο κουμπωμα ταχυτητας/ταχυτητων

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-02-15, 13:34   #61
stef73

Το avatar του χρήστη stef73

Drives: E90 316i
ειμε γιαννενα,λιγο μακρια εχεις καποιο τηλ απο την ZF?
Ο χρήστης stef73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-02-15, 18:49   #62
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Αν εισαι Γιάννενα ο Κωστας ο Κατσουλης τα ''μασαει '' τα σασμαν, παρτον με το μαλακο και θα στο φτιαξει !
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-02-15, 08:52   #63
micz

Status:

Drives: Ε92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 36 δεν αξιζει επισκευή Μαίκ, βρίσκεις σασμαν με τον τονο !
Ναι Νίκο το ξέρω γι αυτό θα τραβήξω προς Άργος μεριά (ξέρω έναν που φέρνει πολλά και καλά από Γερμανία και σε καλές τιμές) γιατί έχει καταντήσει σπαστικό το ξεκούμπωμα της πρώτης στα φανάρια.
Ο χρήστης micz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-15, 19:29   #64
DIM3000C6

Drives: Ε46 330
Το κακό παιδιά είναι ότι στην Αθήνα, δεν υπάρχει κάποιος γνώστης στα σασμάν της BMW που να τα ανακατασκευάζει πλήρως. Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανέναν. Έστω στα manual. Να ξέρει ΚΑΛΑ όμως τη δουλειά και όχι να περισσεύουν βίδες στο τέλος...
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-04-15, 21:04   #65
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIM3000C6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακό παιδιά είναι ότι στην Αθήνα, δεν υπάρχει κάποιος γνώστης στα σασμάν της BMW που να τα ανακατασκευάζει πλήρως. Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανέναν. Έστω στα manual. Να ξέρει ΚΑΛΑ όμως τη δουλειά και όχι να περισσεύουν βίδες στο τέλος...
Eαν ειναι της ΖF, υπαρχει αντιπροσωπος που αν δεν κανω λαθος ειναι και επισκευαστης, στον Κολωνό.Λογικα αυτοι εκει θα κανουν επισκευες και σε κιβωτια απο αυτοκινητα BMW. Σημ. Η αυτοκινητοβιομηχανια δεν τα κατασκευαζει, τα φτιαχνουν υποκατασκευαστες οπως η ZF, Getrag κλπ...
20-04-15, 22:37   #66
DIM3000C6

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Eαν ειναι της ΖF, υπαρχει αντιπροσωπος που αν δεν κανω λαθος ειναι και επισκευαστης, στον Κολωνό.Λογικα αυτοι εκει θα κανουν επισκευες και σε κιβωτια απο αυτοκινητα BMW. Σημ. Η αυτοκινητοβιομηχανια δεν τα κατασκευαζει, τα φτιαχνουν υποκατασκευαστες οπως η ZF, Getrag κλπ...
Έτσι είναι Γιάννη. Βέβαια μιλάμε για τεράστια εργοστάσια, τα οποία βγάζουν ίσως τα καλύτερα σασμάν. Πάντως το δικό μου Getrag είναι (420g). Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν ανταλλακτικα.
24-04-15, 17:37   #67
giannis

Status:

Παράθεση:
Έτσι είναι Γιάννη. Βέβαια μιλάμε για τεράστια εργοστάσια, τα οποία βγάζουν ίσως τα καλύτερα σασμάν. Πάντως το δικό μου Getrag είναι (420g). Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν ανταλλακτικα.
Το γνωριζω. Ειχα μεινει μαλιστα στο..'χωριο' της ZF, πλεον ειναι του ομιλου της Zeppelin, αν δεν κανω λαθος, στη Νοτια Γερμανια για εκπαιδευση μου, σε αλλη εταιρια ομως και σ'εκεινο το μικρο κουτσοχωρι ας πουμε, μονο η ZF ειχε 2-3 εργοστασια που στην Ελλαδα πλεον με τη ρημαγμενη βιομηχανια, φανταζουν γιγαντες!

Τωρα για την Getrag που λες, προφανως δε δινει ανταλλακτικα για να πουλαει κομπλε συγκροτηματα κιβωτιων για την κονομα.

Απο καποια εναλλακτικη οδο αγορας εχεις ψαξει;..Μεσω ιντερνετ, απο καποια 3η χωρα που μπορει καποιος να εχει στοκ με ανταλλακτικα και πουλαει;..

Αλλιως μου φαινεται κι εμενα μονοδρομος ειτε η αποπειρα επισκευης του παλιου με κατασκευη βασει υποδειγματος τα φθαρμενα εξαρτηματα, ειτε μεταχειρισμενο με ενα υποτυπωδες σερβις αλλαγη βαλβολινης κι ο Θεος βοηθος αμα δεν εχει κι εγγυηση, τελος καινουριο..
Ολα αυτα εχουν ειτε ρισκο, ειτε κοστος σιγουρα.

Ευχομαι να βρεις την καλυτερη για σενα λυση!
25-04-15, 01:22   #68
DIM3000C6

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γνωριζω. Ειχα μεινει μαλιστα στο..'χωριο' της ZF, πλεον ειναι του ομιλου της Zeppelin, αν δεν κανω λαθος, στη Νοτια Γερμανια για εκπαιδευση μου, σε αλλη εταιρια ομως και σ'εκεινο το μικρο κουτσοχωρι ας πουμε, μονο η ZF ειχε 2-3 εργοστασια που στην Ελλαδα πλεον με τη ρημαγμενη βιομηχανια, φανταζουν γιγαντες!

Τωρα για την Getrag που λες, προφανως δε δινει ανταλλακτικα για να πουλαει κομπλε συγκροτηματα κιβωτιων για την κονομα.

Απο καποια εναλλακτικη οδο αγορας εχεις ψαξει;..Μεσω ιντερνετ, απο καποια 3η χωρα που μπορει καποιος να εχει στοκ με ανταλλακτικα και πουλαει;..

Αλλιως μου φαινεται κι εμενα μονοδρομος ειτε η αποπειρα επισκευης του παλιου με κατασκευη βασει υποδειγματος τα φθαρμενα εξαρτηματα, ειτε μεταχειρισμενο με ενα υποτυπωδες σερβις αλλαγη βαλβολινης κι ο Θεος βοηθος αμα δεν εχει κι εγγυηση, τελος καινουριο..
Ολα αυτα εχουν ειτε ρισκο, ειτε κοστος σιγουρα.

Ευχομαι να βρεις την καλυτερη για σενα λυση!
"... η απόπειρα επισκευής του παλιού με κατασκευή βάσει υποδείγματος..." μου φαίνεται ως η πιθανότερη λύση σε περίπτωση που χρειαστεί...

Ευχαριστώ Γιάννη!
25-04-15, 18:44   #69
giannis

Status:

Παράθεση:
"... η απόπειρα επισκευής του παλιού με κατασκευή βάσει υποδείγματος..." μου φαίνεται ως η πιθανότερη λύση σε περίπτωση που χρειαστεί...

Ευχαριστώ Γιάννη!
Παρακαλω, δεν κανει τιποτα, (και) γι αυτο εξαλλου ειναι το φορουμ, ν' ανταλασσουμε αποψεις, ιδεες και εμπειριες και να αλληλοβοηθιομαστε.

Στο θεμα σου τωρα.
Εαν εχεις ειδικα καποια 'ακρη' σε αξιοπιστο συνεργειο και μηχανουργειο, μπορεις να φτιαξεις τα παντα.
Θελει προσοχη ομως. Σωστη επιλογη υλικων και ακομα πιο σωστη κατασκευη και στο τελος αρμοση ολων των εξαρτηματων.
Εαν μπορουν να στα κανουν αυτα, τουλαχιστον αξιοπιστα, ακομα καλυτερα δινοντας σου και καποια εγγυηση, με κοστος ομως που να ειναι σε λογικα πλαισια, τοτε γιατι οχι προχωρα το.
Αλλιως αγορα άλλου...

Καλη τυχη σου ευχομαι! Κρατα μας ενημερους για τις εξελιξεις!
22-12-15, 19:21   #70
konio

Εχοντας διαβάσει όλο το θέμα, άλλαξα σήμερα τα λάδια του σασμάν. Το αμάξι ήτανε στα 97000km και οταν ήτανε κρύο οι ταχύτητες έμπεναν πολύ δύσκολα. Μετά την αλλαγή λαδιών όλα είναι όπως πρέπει.

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας.
Ο χρήστης konio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βαλβολινες, αλλαγη ταχυτητας, προβλημα, κιβωτιο, λεβιες, ταχυτητα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές