New Procede v4 maps - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » New Procede v4 maps

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-03-10, 18:12   #61
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
O shiv βγηκε εχθες και ανακοινωσε οτι με τους τελευταιους χαρτες V4 ολοι οι χρηστες μπορουν να ανεβασουν 1 με 2 χαρτες πανω απο το setup τους (πλην των methanol map 4+).
Λογω του DME intergration υπαρχει παρακολουθηση της ποιοτητας βενζινης, θερμοκρασιας εισαγωγης, πιεσεων και ολων των στοιχειων της ιδιας της ecu και προλαβαινει τυχων προβληματα οπως κανει και το τελειως μαμα προγραμμα, οποτε αφοβα προτεινε να δοκιμασουμε κατι παραπανω αφου ηδη οι προτεινομενοι χαρτες για το καθε setup ειναι πολυ συντηρητικοι...

Σε δοκιμη χρηστη με DCI μονο το stage2 (map 2+) του λειτουργησε τελεια χωρις προβληματα και μαλιστα εκανε και δυναμομετρησεις...
Μαμα το αμαξι του ηταν:
275,9hp-41.5kg
και με διπλες φιλτροχοανες στο map2+ του stage2 εβγαλε
370,7hp-52kg
Μαλιστα μετα απο 4 runs η δυναμη του επεσε μονο 3hp που προφανως οφειλετε στην ανοδο της θερμοκρασιας λογω ελειψης IC...

Καλο testing...!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-03-10, 00:40   #62
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εγω ειχα ριξει πριν 2 εβδομαδες απειρο διαβασμα για ν4 και μετα το φορεσα πανω. Διαφορα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειδα απο πλευρα αποδοσης.
Μου φανηκε λιγο downgraded. Σιγουρα εχει δικλειδες ασφαλειας πιο πολλες αλλα ο παλιος μου V3 Canbus χαρτης ξυριζε...
10-03-10, 02:11   #63
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: Ε85 Z4
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα εχει δικλειδες ασφαλειας πιο πολλες αλλα ο παλιος μου V3 Canbus χαρτης ξυριζε...
Δεν μπορείς να τον ξαναβάλεις..?
Ο χρήστης stef! είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-03-10, 04:09   #64
Papajim

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειχα ριξει πριν 2 εβδομαδες απειρο διαβασμα για ν4 και μετα το φορεσα πανω. Διαφορα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειδα απο πλευρα αποδοσης.
Μου φανηκε λιγο downgraded. Σιγουρα εχει δικλειδες ασφαλειας πιο πολλες αλλα ο παλιος μου V3 Canbus χαρτης ξυριζε...
Πανο, δοκιμασε τους stg3+...
10-03-10, 04:40   #65
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Κάποιες ερωτήσεις γιατί δεν έχω το αυτοκίνητο μου μαζί εδώ να κανω πειράματα:

1) Εγώ έχω συνέχεια το valet mode ανοιχτό και βάζω μόνο τον χάρτη για να κάνω κανένα πάτημα ή όταν θέλω να πάω λίγο πιο γρήγορα. Αξίζει να βάλω τους V4 μιας και αναγράφεται οτι είναι ασφαλέστεροι αλλά μικρότερης πιθανόν απόδοσης?

2) Μιας και οι V4 είναι adaptive στον τρόπο οδήγησης, καταγράφουν πιο light τιμές όταν το έχω stock? Ή κάνουν adapt μόνο όταν τους χρησιμοιείς (δηλαδή έχεις τον δυνατό χάρτη επάνω και κάνει adapt μόνο τότε,όχι όταν έχεις το valet)?

3) Μπορείς να βάλεις stage 3 χωρίς να έχεις αλλάξει τους καταλήτες?
Ο χρήστης stratos_335i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-03-10, 10:50   #66
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Εγώ που έχω τα πάντα εκτός από εξάτμιση και μεθανόλη, να βάλω stage 3?
10-03-10, 12:25   #67
Papajim

Εκανα ερωτηση στον ιδιο τον shiv.
Εγω που εχω μονο πισω καταλυτες μου ειπε να βαλω stg3(+) και να χρησιμοποιω και τους δυο χαρτες αλλα να δουλευω το avance κοντα στο 80... καλυτερα να μην κατεβω παρακατω εκτος και αν κανω logs... (100βενζινη παντα)
Σημερα θα φτιαξω και 3-4 logs να τσεκαρω την λειτουργια... οτι και να δειξει το σιγουρο ειναι οτι δεν θα κατεβασω το avance πιο κατω... αλλα ισως το βαλω πισω στο 100 γιατι ειναι πολυ aggresive στο stg3+ και με το παραμικρο παιξιμο του ποδιου (γκαζιου) στις ~5000στροφες το αμαξι κανει σαν τραγι!
Πολυ αποτομο...

@stratos
1) εχει πει ο shiv προσφατα, οτι το valet mode δεν ειναι μαμα mode, λειτουργουν ολα τα χαρακτηριστικα (avance, adaption, κλπ) του map1 (του χαρτη off) αλλα με πιεσεις μαμα (η και πιο κατω αν το πειραξεις). και μαλιστα εχει φανει στα logs στα f/a ratio κλπ, που ειναι πειραγμενα (ανεβασμενα) σε σχεση με ενα μαμα αμαξι (οπως το ειδε καποιος σε δυναμομετρηση και τσακωσε τον shiv)... εγω θα σου ελεγα να τους δοκιμασεις, κανοντας μερικα log και βλεποντας για πειρακια και τι peak boost πιανεις... και ελα να το συζητησουμε...

2) ...οποτε μην ανησυχεις, το adaption δουλευει μια χαρα (βενζινες, αερας, ατμ πιεσεις κλπ).

3) απαντησα παραπανω...

@prophet. Δεν ξερω το setup σου...
10-03-10, 13:28   #68
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα ερωτηση στον ιδιο τον shiv.
Εγω που εχω μονο πισω καταλυτες μου ειπε να βαλω stg3(+) και να χρησιμοποιω και τους δυο χαρτες αλλα να δουλευω το avance κοντα στο 80... καλυτερα να μην κατεβω παρακατω εκτος και αν κανω logs... (100βενζινη παντα)
Σημερα θα φτιαξω και 3-4 logs να τσεκαρω την λειτουργια... οτι και να δειξει το σιγουρο ειναι οτι δεν θα κατεβασω το avance πιο κατω... αλλα ισως το βαλω πισω στο 100 γιατι ειναι πολυ aggresive στο stg3+ και με το παραμικρο παιξιμο του ποδιου (γκαζιου) στις ~5000στροφες το αμαξι κανει σαν τραγι!
Πολυ αποτομο...

@stratos
1) εχει πει ο shiv προσφατα, οτι το valet mode δεν ειναι μαμα mode, λειτουργουν ολα τα χαρακτηριστικα (avance, adaption, κλπ) του map1 (του χαρτη off) αλλα με πιεσεις μαμα (η και πιο κατω αν το πειραξεις). και μαλιστα εχει φανει στα logs στα f/a ratio κλπ, που ειναι πειραγμενα (ανεβασμενα) σε σχεση με ενα μαμα αμαξι (οπως το ειδε καποιος σε δυναμομετρηση και τσακωσε τον shiv)... εγω θα σου ελεγα να τους δοκιμασεις, κανοντας μερικα log και βλεποντας για πειρακια και τι peak boost πιανεις... και ελα να το συζητησουμε...

2) ...οποτε μην ανησυχεις, το adaption δουλευει μια χαρα (βενζινες, αερας, ατμ πιεσεις κλπ).

3) απαντησα παραπανω...

@prophet. Δεν ξερω το setup σου...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πιθανότερο που θα κάνω είναι αναβάθμιση σε V4 και stage 3. Θα κάνω μερικά logs στο 100% και στο 80% να δώ διαφορές και το πώς τραβάει το αυτοκίνητο αλλιώς επιστροφή σε stage 2.

Αυτό με το valet mode δεν το ήξερα οτι κρατάει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις πίεσης και αλλάζει τις βενζίνες. Έτσι και αλλιώς 10 μέρες ήμουν με μόνο εγκέφαλο, που να προλάβω να δώ αν έχουν διαφορά το valet και το μαμά αχαχαχα
Ο χρήστης stratos_335i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-03-10, 17:22   #69
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Drives: N54 335i
@Energy: το έχω στην υπογραφή μου:

Procede v4 Stg2+ / RR Downpipes / Forge Intercooler / aFe Cold Air Intake / Forge Diverter Valves / VKM Oil Cooler / RR Oil Catch Can / 19'' Forged Two-piece Iconz 830z / H&R Sport Springs
10-03-10, 18:20   #70
yodas

Drives: Ε93 335i
Προφήτη κανόνισε να βρεθούμε να βάλουμε χάρτες....να βγούμε για δοκιμές αν και ο καιρός δεν βοηθάει
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
autotune, βελτιωση, παραληλος, new maps, new maps v4, procede, procede v4, rev2, tuning, vishnu, εγκεφαλος, χαρτες

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές