Αγορα πλυστικου υψηλης πιεσης - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-05-10, 20:43   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Σωστός ο Σώτος!!! Με 'γειά βρε φίλε. Μόνο μην κάνεις το λάθος να πεις σε καμία -ούτε της μάνας σου- ότι πλένεις ΚΑΙ τα χαλιά, τις βεράντες, τον παπαγάλο, το γατί κλπ κλπ μ' αυτό! Έπεσα σ' αυτή τη λούμπα για να δικαιολογίσω το κόστος του karcher και τώρα δεν έχω χρόνο να καθαρίσω το αυτοκίνητο.... Προηγούνται τα άλλα.
Τόσο μ..... ήμουν!
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-10, 00:04   #12
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-10, 12:46   #13
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Σώτος!!! Με 'γειά βρε φίλε. Μόνο μην κάνεις το λάθος να πεις σε καμία -ούτε της μάνας σου- ότι πλένεις ΚΑΙ τα χαλιά, τις βεράντες, τον παπαγάλο, το γατί κλπ κλπ μ' αυτό! Έπεσα σ' αυτή τη λούμπα για να δικαιολογίσω το κόστος του karcher και τώρα δεν έχω χρόνο να καθαρίσω το αυτοκίνητο.... Προηγούνται τα άλλα.
Τόσο μ..... ήμουν!
Γιάννης-sv2gww.
Οχι ρε φιλε γιατι δεν το σκεφτηκα νωριτερα....
Ειπα ηδη στη μανα οτι εχει και βουρτσα για χαλια και με εκλεισε απο τωρα για "πλυσερ" οταν θα χρειαστει να τα πλυνει.
Τουλαχιστον να την ζητησω να μη το διαδωσει και στους υπολοιπους συγγενεις και με ψαχνουν μετα οι γιαγιαδες!!!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-10, 13:23   #14
Spyros

Περιοχή: Loutraki

Drives: F25 X3 28i
Οι γνωμες για το πλυστικα διαφερουν....
Οι τις auto glym οπου πλενω το δικο μου, το επενουν και εχουν μαληστα ειδικους αφρους που πλενουν (καμια σχεση με οτι αλλο αφρο) γιατι λενε πως το σφουγκαρι / λασπη δρα σαν σμιριδαληφη πανω στο χρωμα...

οι τις meguiar's οπου γιαλιζω και κερωνω τα αυτοκινητα και τα πλενω οταν το κανω μονος μου... λενε οτι η πιεση σπρωχνει τη σκονη και τα πετρδακια πανω στο χρωμα και το γδερνουν... Αυτη προτηνουν shampo με ειδικα σφουγκαρακια και πανακια με μικροινες που ολοι ξερουμε....

Η δικη μου αποψη, και οι δυο τεχνολογιες με σωστη χρυση δεν προκαλουν φθορες... το πιεστικα θελει προσοχη στην πιεση, αποσταση, γωνια και τα σφουγκαρια πανια και σαμπουαν να ειναι επωνημα.... το αμαξι πρεπει να πλενετε 1 φορα τη εβδομαδα και ας βρεχει εξω, γιατι η βρωμια το χωμα οι ρυποι οσο μενουν εισχωρουν στο βερνικη και ετσι χανετε η γυαλαδα...

Καλα πλυσηματα φιλε!!!
Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-10, 16:13   #15
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 335i Εμφάνιση μηνυμάτων
οι τις meguiar's προτηνουν shampo με ειδικα σφουγκαρακια και πανακια με μικροινες που ολοι ξερουμε....

Καλα πλυσηματα φιλε!!!
Οντως το γαντι πλυσιματος που πηρα απο τη meguiar's αποτελειται απο μικροινες που στην ποιοτητα ειναι εντελως αλλου απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει! Ακομη και το πανι μικροινων για στεγνωμα απορροφαει πολυ περισσοτερο νερο συγκρινομενο με 2 noname που ειχα παρει!

Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
24-03-12, 13:05   #16
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Βρήκα αυτό το παλιό thread για πλυστικά.
Σκέφτομαι να αγοράσω γιατί έτσι κι αλλιώς μόνος μου το πλένω , μήπως με βοηθήσει στο πλύσιμο.
Βοηθάει όντως ή είναι πεταμένα λεφτά
Ο χρήστης angelm3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-03-12, 13:31   #17
BILL Z4

Το avatar του χρήστη BILL Z4

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: E89 Z4
Αυτό που κάνει δουλειά και σε λύνει τα χέρια είναι αυτό με το ζεστό νερό.Είναι ακριβό όμως.Θα σε βοηθήσει και το απλό,ειδικά για την απομάκρυνση λασπούρας και χοντρών ρύπων.
24-03-12, 14:27   #18
Chiefsotos

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα αυτό το παλιό thread για πλυστικά.
Σκέφτομαι να αγοράσω γιατί έτσι κι αλλιώς μόνος μου το πλένω , μήπως με βοηθήσει στο πλύσιμο.
Βοηθάει όντως ή είναι πεταμένα λεφτά
Απο τοτε που το πηρα μου ελυσε τα χερια..
Το πρωτο στρωμα βρομιας απομακρυνεται πολυ ευκολα και οταν μετα το σαπουνισω, στο σφουγγαρι μενει πολυ λιγη βρωμια.
Στο δε ξεπλυμα τελειωνεις παλι σε χρονο dt!!
Απλα παρε ενα με αρκετα bar πιεση για να μπορει να κανει δουλεια και με αυτοματο σταματημα μολις αφησεις τη σκανδαλη.

24-03-12, 15:03   #19
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Status:
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Drives: F20 116i
πανω στην ωρα επανηλθε το thread και για μενα, μιας και ειμαι σε αναζητηση πιεστικου.
Εχετε να μου προτεινετε καποιο γυρω στα 200ευρω?
Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω στην αγορα του?
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-03-12, 15:22   #20
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Εχω απο τα πρωτα χρονια που βγηκαν τα ερασιτεχνικα karcher ενα που το προσεχω σαν τα ματια μου και δεν με εχει ''πουλησει'' ποτε.
Τοτε βεβαια η τιμη του (1988) ηταν 140.000 δρχμ αλλα χαλαλι του.
Εκτοτε εχω παρει κι αλλα τρια κατα διαστηματα που δεν ειχαν ομως την αλουμινενια κεφαλη που εχει αυτο με αποτελεσμα το ενα μετα το αλλο να χαλασουν τα πλαστικα ''δοντια'' της κεφαλης.
Πεταμενα λεφτα και ολα πανω απο 200 ευρω το καθενα.
Οτι ειναι εργαλειο για ολες τις δουλειες δεν το συζηταω, απο τοιχους και αυλες μεχρι ξελασπωμα καπακιου απο κολημενα λαδια.
Καλα τα χαλια και οι μοκετες ειναι μονοδρομος στην ταρατσα και προκειμενου στην γκρινια (αλλα και στα εξοδα του καθαριστηριου μοκετων με τα βρωμοανακυκλωμενα νερα) καλυτερα σε τρεις ωριτσες μπουγαδα και καθαρισες (μετα παιρνεις και το ''δωρακι'' σου !!!)

Ειναι πολυ καλη επιλογη το πλυστικο αρκει να το χρησιμοποιειτε με το καταληλο καθαριστικο.

Παντως συμβουλευτικα μην επιμενετε σε ενα σημειο βρωμικο αν δεν ''το'χετε'' και αφηστε καποιον επαγγελματια σαν τον φιλο μας τον Πλατωνα να κανει την δουλεια του οπως αξιζει σε μια μπεμπεκα.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πλυσιμο, πιεση, μηχανημα, νερο, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές