Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-04-10, 20:10   #11
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι...δεν μου καιει τιποτα μεχρι τα 7500 περιπου...μετα ξεκιναει να τσιμπαει γιαυτο τα αλλαζω εκει κοντα
Το λαδι ή τσιμπαει απο την αρχη ή καθολου. Δεν γινεται να τσιμπαει μετα απο καποια χιλιομετρα... Ολα τα συνθετικα εχουν αυτο το μειονεκτημα-πλεονεκτημα...
Ισως η ποσοτητα που σου τσιμπαει δεν φαινεται στον δεικτη μεχρι τα 7500χμ... Αλλα σιγουρα η διαδικασια ξεκιναει απο τα πρωτα κιολας μετρα...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-04-10, 21:46   #12
dim135

Το avatar του χρήστη dim135

Περιοχή: athens

Drives: E82 135i
νομιζα οτι μονο το δικο μου ηταν ανωμαλο.παντως με 10-60 βρηκα την υγεια μου δεν ξαναεκαψε ποτε.
με οσους μηχανικους εχω μιλησει ειδικα σε τουρμπο μοτερ και τοσες θερμοκρασιες προτεινουν 10-60 γι αυτο και το αλλαξα αμα ηξερα και τον λογο που λεει ο νικος για τoυς ρυπους της bmw θα το ειχα κανει απο την αρχη
Ο χρήστης dim135 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-04-10, 22:59   #13
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Φιλε Energy,
Eγω πανιγυριζω που το λαδι μου ειχε μηδενικα ρυνισματα σε ιχνη μεταλων, μηδενικη περιεκτικοτητα σε νερο και βενζινη (που υποδεικνυει -νομιζω- το ποσο καλη κατασταση ειναι το μοτερ και ποσο περιορισμενη η φθορα του).
Δεν εχω δει πολλα report σε αυτην την κατασταση.

Πιστευω οτι κριτηριο δεν ειναι το ποσα χιλιομετρα διαρκει το λαδι αλλα το ΠΟΣΟ αποτελεσματικα προστατευει το μοτερ οσο βρισκεται στα οφελιμα του ορια. Και παλι , 10.000χλμ με βελτιωμενο μοτερ (ΔΥΝΑΤΑ βελτιωμενο για οσους ξερουν το αμαξι μου) και να βγαζει τοσο καθαρη αναλυση , ειναι καλο σημαδι. Ειναι οπως και τα λαστιχα αυτοκινητου...δεν ειναι καλυτερα αυτα που βγαζουν τα περισσοτερα χιλιομετρα...

Η συγκριση με το "απλο" λαδι του Στρατου ειναι ατοπη , προφανως επειδη εχει πιο καινουριο (σε χιλιομετρα) μοτερ αφετερου διοτι τα μισα χιλιομετρα ηταν με εργοστασιακες ρυθμισεις και θερμοκρασιες. Οποτε νομιζω καλα εκανε και εβαλε το ενισχυμενο λαδι ο Στρατος.

Αυτη ειναι η εντυπωση μου, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.
30-04-10, 23:09   #14
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λαδι ή τσιμπαει απο την αρχη ή καθολου. Δεν γινεται να τσιμπαει μετα απο καποια χιλιομετρα... Ολα τα συνθετικα εχουν αυτο το μειονεκτημα-πλεονεκτημα...
Ισως η ποσοτητα που σου τσιμπαει δεν φαινεται στον δεικτη μεχρι τα 7500χμ... Αλλα σιγουρα η διαδικασια ξεκιναει απο τα πρωτα κιολας μετρα...
Σαφως και αυτο δεν γινεται μεσα σε μια βολτα...απλως ο δεικτης λαδιου διαβαzει σε τεταρτα του λιτρου ,οποτε εχεις ενδειξη πτωσης της σταθμης λαδιου, οταν εχεις καψει ηδη 250ml. Ως εκ τουτου λεμε οτι "εκαψα λαδι στα Χ χιλιαδες χιλιομετρα"
30-04-10, 23:31   #15
dim135

αφου ρε πανο δεν το ζοριζεις τι να παθει οσα χιλ και να κανει
30-04-10, 23:37   #16
Panoz

Status:

Eνταξει ρε Δημητρη ...το παταω σε φυσιολογικα ορια...πρεπει να το "στιψω" δηλαδη?
01-05-10, 00:29   #17
dim135

μεχρι να σταξει το λαδι κατω...χαχαχα
01-05-10, 03:59   #18
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.

Energy σε ευχαριστώ για την ανάλυση του εργοστασιακού λαδιού, είναι όντως ότι χρειαζόμουν για να κάνω άμεση σύγκριση με τα δικά μου.

Μου κάνει εντύπωση του Πάνου που το TBN του είναι 2.7 ενώ το δικό μου είναι 3.2 με σίγουρα πολύ σκληρή χρήση, ένα trackday τον Αύγουστο και αρκετό σκίσημο τα βράδια. Παρόλαυτα, δεν ξέρω τι χρήση κάνει ο Πάνος και πως οδηγάει αλλά μου φαίνεται παράξενο που το λάδι του έχει χαμηλότερο TBN σε λιγότερα χιλιόμετρα απο μένα και με σωστότερο λάδι και με ψυγείο λαδιού.

Τα δικά μου λάδια δούλευαν σταθερά 118-125 βαθμους ενψ του Πάνω μιας και έχει και αυτός ψυγεί της vk δεν πρέπει να ανέβηκαν ποτέ πάνω απο 119-120 βαθμούς. Επίσης τα δικά μου δούλεψαν για καμιά ώρα στους 135 βαθμούς στην πίστα, αφου είχαν προηγηθεί 700 km ταξιδιού μετά την αλλαγή τους.

Τώρα έβαλα τα Castrol Edge Sport 0W-40 που είναι καλήτερο για το Ν54 μοτέρ. Ελπίζω όταν η επόμενη αλλαγή στα 10-12000 το TBN να μην έχει πέσει πολύ χαμηλά.

Η αλλαγή λαδιών στα 6-7000 km δεν είναι λάθος. Να πώ την αλήθεια οτι τα δικά μου συμπτωματικά έκαναν 10000+ km μιας και λείπω στο εξωτερικό, λίγο μετά τα Χριστούγεννα λέω "δεν τα αλλάζω το Πάσχα που θα ξαναέρθω..." αλλά μέσα σε 2 εβδομάδες που είχα μπροστά μου πριν φύγω έκανα σχεδόν 3000 km οπότε έφτασα και ατα 10.000+ μετά απο την αλλαγή.

Καλές είναι οι αλλαγές νωρίς, απαράδεκτες κατα την γνώμη μου οι αλλαγές στα 22-25000 km που λέει το OBC. Τουλάχιστον για Ν54 το σίγουρο είναι οτι δεν στέκει αυτό το νούμερο.
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-05-10, 10:58   #19
Panoz

Status:

...δεν θελω να το παιζω "πολυξεριδης" αλλα εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια χιλιομετρων ενος λαδιου δεν εχει να κανει με την αποτελεσματικοτητα του στον καθαρισμο και προστασια του μοτερ.
Η περιεκτικοτητα σε σωματιδια το αποδεικνυουν αυτο νομιζω...
01-05-10, 19:28   #20
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν θελω να το παιζω "πολυξεριδης" αλλα εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια χιλιομετρων ενος λαδιου δεν εχει να κανει με την αποτελεσματικοτητα του στον καθαρισμο και προστασια του μοτερ.
Η περιεκτικοτητα σε σωματιδια το αποδεικνυουν αυτο νομιζω...
Πάνο δεν κατάλαβα καλά πως το εννοείς απο το πιο πανω πόστ αλλά σίγουρα η διάρκεια ζωής του λαδιού έχει να κάνει με το πόσο χρήσιμο είναι για τον κινητήρα.

Αλλο τα σωματίδια που υπάρχουν στο λάδι και άλλο το πόσο ενεργό είναι το λάδι.

Τα σωματίδια, ειδικά τα πρώτα που υπάρχουν στην ανάλυση έχουν να κάνουν με την φθορά του κινητήρα και όχι με το ίδιο το λάδι. Δηλαδή έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης, αν κάποιος πιέζει το αυτοκίνητο κρύο, αν έχει γίνει εκτεταμένη επέμβαση αλλαγής μηχανικών μερών και αυτά παρουσιάζουν φθορά και άλλα τέτοια.

Σημασία για το πόσο καλό είναι το λάδι ώς λιπαντική και ψυκτική ουσία έχουν να κάνουν τα σωματίδια χαμηλά στην λίστα όπως το μολυβδαίνιο και το ασβέστιο. Οταν αυτά τα σωματίδια πέσουν πολύ χαμηλά τότε λέμε για λάδι με μειωμένες λιπαντικές ικανότητες.

Πάντως, για μένα όλη η ουσία στην ανάλυση είναι ο δεύτερος μικρός πίνακας που υπάρχει στο κάτω μέρος της ανάλυσης. Μας λέει στην ουσία πως συμπεριφέρεται το λάδι στις υψηλές θερμοκρασίες και πιο είναι το ιξώδες του και το flashpoint. Αφου δεν υπάρχουν υγρασίες ή καύσιμα μέσα στο λάδι, το flashpoint είναι χαμηλό και το ιξώδες είναι μέσα στα πλαίσια του επιτρεπτού τοτε δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου.
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αναλυση λαδιων, blackstone, Blackstone laboratories, ποιοτητα, λαδι, Labs, χημειο, χιλιομετρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές