Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-05-10, 21:56   #21
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Energy,
Eγω πανιγυριζω που το λαδι μου ειχε μηδενικα ρυνισματα σε ιχνη μεταλων, μηδενικη περιεκτικοτητα σε νερο και βενζινη (που υποδεικνυει -νομιζω- το ποσο καλη κατασταση ειναι το μοτερ και ποσο περιορισμενη η φθορα του).
Δεν εχω δει πολλα report σε αυτην την κατασταση.

Πιστευω οτι κριτηριο δεν ειναι το ποσα χιλιομετρα διαρκει το λαδι αλλα το ΠΟΣΟ αποτελεσματικα προστατευει το μοτερ οσο βρισκεται στα οφελιμα του ορια. Και παλι , 10.000χλμ με βελτιωμενο μοτερ (ΔΥΝΑΤΑ βελτιωμενο για οσους ξερουν το αμαξι μου) και να βγαζει τοσο καθαρη αναλυση , ειναι καλο σημαδι. Ειναι οπως και τα λαστιχα αυτοκινητου...δεν ειναι καλυτερα αυτα που βγαζουν τα περισσοτερα χιλιομετρα...

Η συγκριση με το "απλο" λαδι του Στρατου ειναι ατοπη , προφανως επειδη εχει πιο καινουριο (σε χιλιομετρα) μοτερ αφετερου διοτι τα μισα χιλιομετρα ηταν με εργοστασιακες ρυθμισεις και θερμοκρασιες. Οποτε νομιζω καλα εκανε και εβαλε το ενισχυμενο λαδι ο Στρατος.

Αυτη ειναι η εντυπωση μου, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.
Συμφωνω με ολα! Απλα σχολια κανουμε!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-05-10, 13:22   #22
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Καλησπέρα,

Είπα να αντιγράψω το κείμενο του Στράτου και να βάλω την ανάλυση από το λάδι στο δικό μου E90 320d (N47 - 177HP).

Το λάδι που αναλύθηκε είναι το Castrol Edge Turbo Diesel 0W30 και χρησιμοποιήθηκε επί 28.300ΚΜ!!!!

Λοιπόν, η ανάλυση έχει ως εξής:

Το αλουμίνιο είναι 18 ενώ έπρεπε να είναι 7 το μέγιστο. Αυτό δείχνει ότι η μηχανή στρώνει ακόμα και λογικό είναι μετά από 28300 km με το ίδιο λάδι. Το αλουμίνιο προέρχεται από το μπλοκ, τα πιστόνια και την κυλινδροκεφαλής.

Το χρώμιο είναι στο 6 ενώ έπρεπε να είναι στο 1. Λογικό είναι από τη φθορά των ελατηρίων του κινητήρα.

Ο σίδηρος είναι στο 190 με ανώτατο όριο το 48. Προέρχεται από τα κουζινέτα, τις βαλβίδες και τον στρόφαλο. Λογικά ανεβασμένη τιμή για στρώσιμο τέτοιου κινητήρα.

Ο χαλκός είναι στο 45 με ανώτατο όριο το 20. Προέρχεται από τα υλικά τριβής όπως τα κουζινέτα και από τα αντιτριβικά του λαδιού. Κομμάτι του μπορεί να είναι από το ψυγείο λαδιού.

Ο μόλυβδος είναι καθαρό αντιτριβικό από τα κουζινέτα και τα ρουλεμάν στο 2 με ανώτατη τιμή το 2. Καλά πάμε εδώ, στο όριο...

Ο κασσίτερος είναι στο 1 με ανώτατο όριο το 1. Προέρχεται από τις επικαλύψεις, τους πίρους των πιστονιών και τα κουζινέτα.

Το μολυβδαίνιο είναι 122 με ανώτατο όριο το 79. Προέρχεται από τα αντιτριβικά πρόσθετα του λαδιού και κατά την αναφορά είναι φυσιολογικό.

Το νικέλιο είναι στο 3 με όριο το 1. Είναι επίσης δείγμα της μεταλλικής φθοράς των ατσάλινων μερών μιας και το νικέλιο χρησιμοποιείται για να κάνεις ένα ατσάλι ανοξείδωτο.

Το μανγκάνιο είναι στο 42 ενώ έπρεπε να είναι στο 10. Δείγμα ανάμειξης του diesel με τα λάδια. Άρα οι μεγάλες ανοχές λόγω άμεσου ψεκασμού και το σκίσιμο έδειξαν πιθανή εισχώρηση του πετρελαίου με το λιπαντικό. Μάλλον πρέπει να ανησυχώ και να οδηγώ λίγο πιο ήρεμα.

Το ασήμι είναι στο 0 με όριο 0. Αυτό έλειπε χαχαχαχα

Το τιτάνιο είναι στο 0 με όριο 0. Άρα δεν υπάρχει ίχνος επικίνδυνης φθοράς

Το κάλιο είναι στο 12 με όριο το 4. Είναι αντιπηκτικό και πρόσθετο σε ορισμένα λάδια. Σχετικά καλά και εδώ.

Το Βόριο είναι στο 37 με όριο το 11. Είναι και αυτό πρόσθετο για την πήξη στα λάδια. Άρα μάλλον τα λάδια έχουν φτάσει στα όριά τους, αποδεκτά κι αυτά.......

Το πυρίτιο είναι στο 14 με όριο το 8. Προέρχεται από προϊόντα αμμοβολής, φλατζόκολες, στεγανοποιητικά και γενικά βρωμιές από τριτογενείς παράγοντες. Ελπίζω να απαλλαγώ από αυτό την επόμενη φορά.

Το νάτριο είναι στο 8 με όριο το 6. Είναι πρόσθετο για την πήξη.....

Το ασβέστιο είναι 1514 με ανώτατο όριο το 1743. Χημική ουσία διατήρησης της ρευστότητας του υγρού στο οποίο προστίθεται και καθαριστικό. Πολύ καλά και εδώ.

Το μαγνήσιο είναι 23 με όριο το 17. Λίγο παραπάνω αλλά καθόλου ανησυχητικό.......

Ο φώσφορος είναι 693 με όριο το 699. Είναι πρόσθετο αντιτριβικό. ΟΚ και εδώ

Ο ψευδάργυρος είναι στο 808 με όριο το 841. Και αυτό αντιτριβικό πρόσθετο στο λάδι είναι.

Το βάριο είναι στο 0 με όριο το 0. Χρησιμοποιείται όπως το ασβέστιο και το μαγνήσιο.

Το SUS viscosity at 210F (ιξώδες) είναι 60 με όριο από 60 ως 69. Είμαστε στο ελάχιστο όριο εδώ. Στα αγγλικά για το υψηλό ιξώδες γράφει: high viscosity may show oxidation or high levels of shoot. Δηλαδή οξείδωση ή "σταμάτα να το γ@μάς Στράτο". Δηλαδή το shoot δείχνει ότι το κυνηγάω πολύ το αυτοκίνητο αχαχαχαχαχα... ψεμαααααα αχαχαχαχα

cSt viscosity at 100 C: είμαι στο 10.21 με όρια 10.2 έως 13 Άρα είναι και πάλι στο χαμηλότερο όριο εδώ.

Σημείο ανάφλεξης Flashpoint: 420 ενώ πρέπει να είναι πάνω από 415 βαθμούς F. Άρα σημαίνει ότι δεν υπάρχει πετρέλαιο ή κάτι που να το κάνει εύφλεκτο το λαδάκι. Στο όριο κι εδώ......

Καύσιμο: λιγότερο από 0.5 με όριο να είναι λιγότερο από 2.0 Οπότε δεν υπάρχει καύσιμο στο λάδι.

Αντιψυκτικό (από το ψυγείο): 0 με ανώτατο όριο 0. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με φλάντζες (αυτό έλειπε).

Νερό: έχω 0 με όριο μικρότερο από 0.1. Καλά και εδώ.

Αδιάλυτα στοιχεία 0.3 με όριο λιγότερο από 0.7 Πρόκειται από σωματίδια που υπάρχουν από το λάδι.

TBN: 1.9 Εδώ έχουμε λίγη κουβεντούλα. Βασικά το TBN (Total Base Number) μας φανερώνει πόσο βασικό είναι το λάδι. Βασικό είναι οποιοδήποτε διάλυμα με pH (δείκτη οξύτητας) πάνω από 7. Το καθαρό νερό έχει 7 (ουδέτερο), το ξύδι έχει 5.5 (ελαφρώς όξινο), το αραιό θειικό οξύ έχει 2 (αρκετά όξινο, μην βάλετε το χέρι μέσα) και το πυκνό θειικό οξύ μπορεί και πιο χαμηλά από το -5. Τώρα, η χλωρίνη έχει γύρο στο 9.5 και η καθαρή αμμωνία 14 (βασικά διαλύματα). Οπότε το TBN είναι η δυνατότητα να εξουδετερώσει κάποιο οξύ. Όταν το λάδι ταλαιπωρηθεί πολύ ή χρησιμοποιούνται καύσιμα με πολύ θειάφι το TBN πέφτει. Κατά αυτή την σελίδα αν το λιπαντικό είναι κάτω από 3 πρέπει να αλλαχτεί σύντομα. Η Blackstone labs λέει ότι το λάδι έχει αχρηστευτεί κάτω από 1. Για καινούριο λάδι το TBN είναι από 5 έως 15. Άρα τα δικά μου λάδια είχαν εξαντλήσει όλες τις ιδιότητες τους και ήταν οριακά για αλλαγή, όπως ακριβώς έδειξε και το BC.

Το συμπέρασμα της Blackstone Labs μεταφρασμένο: Οι γενικοί Μ.Ο δείχνουν ότι παρόμοια αποτελέσματα τυπικής φθοράς σε τέτοιο κινητήρα Diesel έχουν μετά από 9700ΚΜ χρήσης. Το λάδι χρησιμοποιήθηκε επί 28.336ΚΜ και η φθορά μετάλλων και η ανίχνευση πυριτίου μεγάλη. Αυτή η φθορά προέρχεται από την πρώτη χρήση του μοτέρ (νέα μέταλλα) και του μεγάλου διαστήματος χρήσης του λαδιού!! Το ΤΒΝ ήταν 1,9 που σημαίνει πάρα πολύ λίγα πρόσθετα είχαν μείνει στο λάδι. Αυτά τα πολλά μέταλλα κάνουν το λάδι πολύ λεπτόρευστο για χρήση. Συνιστάμε χρήση του νέου λαδιού επί 15.000ΚΜ και επανέλεγχο λαδιών. Τα περισσότερα από τα υλικά που βρέθηκαν θα ξεπλυθούν.

Το δικό μου συμπέρασμα: μερικές τιμές είναι ανεβασμένες, κυρίως του αλουμινίου, του χαλκού και του μολυβδαινίου. Αυτά οφείλονται στο στρώσιμο της μηχανής, αν και είναι λίγο υψηλότερα από ότι θα έπρεπε με δεδομένο την καινούρια κατάσταση του κινητήρα, της χρήσης που κάνω και των πολλών ΚΜ με το ίδιο λάδι. Εν κατακλείδι, το BC δουλεύει τέλεια και ο κινητήρας παρουσίασε την φυσιολογική φθορά που έπρεπε, αναλογιζόμενοι τη χρήση του ίδιου λαδιού επί 28.336ΚΜ!!!

ΥΓ: Τις επόμενες αλλαγές δεν θα προλαβαίνω να τις κάνω με βάση τα ΚΜ αλλά με βάση το χρόνο (2 έτη) καθόσον έπαψα να διανύω πολλά ΚΜ ετησίως στην Ελλάδα. Σε κάθε περίπτωση, θα ακολουθώ τις υποδείξεις του BC ξανά!!

Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-07-10, 02:33   #23
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Aν και λιγο ετεροχρονισμενα ,το παρον γινεται sticky (to αξιζει αλλωστε) και ποσταρω και εγω την αναλυση λαδιου μου που σας χρωσταγα.

06-12-10, 02:34   #24
Papajim

Και τα δικα μου αποτελεσματα...
06-12-10, 11:25   #25
Panoz

Status:

Nικο, εχω την εντυπωση οτι τα Castrol 0-40W που ειχα στειλει εγω (με ακριβως τα ιδια χιλιομετρα) ειχαν παει αρκετα καλυτερα απο τα ΑΜSOIL. Μαλλον εκανες καλα που τα δοκιμασες αυτη τη φορα για να δεις διαφορες.
06-12-10, 11:47   #26
Papajim

Ναι το σκεφτηκα και αυτο αλλα μην ξεχνας οτι ειχα παραλλαβει το αμαξι μεταχειρισμενο...
06-12-10, 13:17   #27
Panoz

Status:

H χημικη αναλυση μετραει φθορα μονο κατα την χιλιομετρικη διαρκεια κατα την οποια τα λαδια αυτα χρησημοποιηθηκαν ,οποτε αυτα ειναι τα χιλιομετρα που εχεις κανει εσυ.

Δες και τα Castrol και βλεπουμε...Πιστευω οτι εκανες πολυ καλη κινηση να μετρησεις/συγκρινεις 2 διαφορετικα λαδια στο ιδιο μοτερ.
06-12-10, 17:14   #28
Papajim

Ναι αλλα στο μοτερ μενει πανω απο μισο λιτρο απο το παλαιο λαδι (πριν το αγορασω) οποτε φαινεται και στην χημικη αναλυση...
22-03-12, 02:48   #29
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Καλησπέρα,

σήμερα αλλάχθηκαν τα λάδια στο αμάξι, εσκεμμένα στα μισά ΚΜ και στο μισό χρόνο από αυτόν που προτείνει ο κατασκευαστής, ήτοι με χρήση 14.000ΚΜ αντί των 28.000ΚΜ που συνήθως βγάζει το BC στο δικό μου....

Λέω εσκεμμένα, διότι ήθελα να δω δοκιμαστικά πόση είναι η καταπόνηση του λαδιού με τόσα λίγα ΚΜ και η γενική κατάστασή του, λαμβάνοντας υπόψη και την προηγούμενη ανάλυση που έστειλα στην Blackstone Labs (βλέπε post μου πιο πάνω).

Άλλαξα λοιπόν τα Castrol Edge 0W40, χρησιμοποιημένα επί 14.000ΚΜ περίπου και ένα έτος και τοποθέτησα τα Castrol Edge 0W30 TurboDiesel που είχα στο υπόγειο, τελευταία παρτίδα μου....

Αύριο θα σταλεί το δείγμα στην Αμερική και όταν έχω αποτελέσματα θα τα ποστάρω.....υπενθυμίζω πως η χρήση του λαδιού έγινε από βελτιωμένο μοτέρ και όχι από μανίσιο, πράγμα που μάλλον θα διαφοροποιεί τα αποτελέσματα....

Καλό βράδυ

ΥΓ: Πολύ καλό το Corsa OPC που "τέσταρα" στο δρόμο, επιταχύνσεις εν κινήσει φωτιά και με άνεση με πέρναγε, βλέπεις είναι μισό τόνο ελαφρύτερο....αλλά τερματίζει στα 225Km/h...

Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-12, 13:44   #30
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Πάνο -Στράτο -Μάριε η διαδικασία είναι τόσο απλή;
Στέλνεις το e-mail σου στέλνουν το κυπελάκι και στέλνεις πίσω το δείγμα σου;
Αναφέρεις τι λάδια έβαλες; Τι τύπο - μάρκα; Πόσα χλμ έχει το μοτέρ και τα λάδια;
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει όλη τη διαδικασία;
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αναλυση λαδιων, blackstone, Blackstone laboratories, ποιοτητα, λαδι, Labs, χημειο, χιλιομετρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές