Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ανάλυση Λαδιών Ν54 by Blackstone Laboratories

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-03-12, 14:02   #31
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο -Στράτο -Μάριε η διαδικασία είναι τόσο απλή;
Στέλνεις το e-mail σου στέλνουν το κυπελάκι και στέλνεις πίσω το δείγμα σου;
Αναφέρεις τι λάδια έβαλες; Τι τύπο - μάρκα; Πόσα χλμ έχει το μοτέρ και τα λάδια;
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει όλη τη διαδικασία;
Oταν κανεις request για να σου στειλουν κυπελακι , εχουν και χαρτι οδηγιων. Περιγραφει τα παντα εκει για το πως να κανεις την διαδικασια...τιποτα περιπλοκο (αναφερει ποση ωρα πρεπει ιδανικα να εχει δουλεψει το μοτερ πριν κανεις την αλλαγη , απο που να παρεις το λαδι κτλ).

Το μονο κόλλημα που τρωνε ειναι στο ταχυδρομειο που σου λενε για αποστολη υγρων στις ΗΠΑ και λοιπες παπαριες
22-03-12, 14:17   #32
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν κανεις request για να σου στειλουν κυπελακι , εχουν και χαρτι οδηγιων. Περιγραφει τα παντα εκει για το πως να κανεις την διαδικασια...τιποτα περιπλοκο (αναφερει ποση ωρα πρεπει ιδανικα να εχει δουλεψει το μοτερ πριν κανεις την αλλαγη , απο που να παρεις το λαδι κτλ).

Το μονο κόλλημα που τρωνε ειναι στο ταχυδρομειο που σου λενε για αποστολη υγρων στις ΗΠΑ και λοιπες παπαριες
ΟΚ ευχαριστώ Πάνο
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-12, 16:44   #33
topmar

Το avatar του χρήστη topmar

Περιοχή: Σέρρες

Drives: E90 320d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο -Στράτο -Μάριε η διαδικασία είναι τόσο απλή;
Στέλνεις το e-mail σου στέλνουν το κυπελάκι και στέλνεις πίσω το δείγμα σου;
Αναφέρεις τι λάδια έβαλες; Τι τύπο - μάρκα; Πόσα χλμ έχει το μοτέρ και τα λάδια;
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει όλη τη διαδικασία;
Eπειδή έχω κι άλλο σετ για λήψη λαδιών, πάρε με τηλ το απόγευμα στο κινητό να βρεθούμε να σου το δώσω και να σου πω με λεπτομέρειες όλη τη διαδικασία

Ο χρήστης topmar είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-12, 20:29   #34
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδή έχω κι άλλο σετ για λήψη λαδιών, πάρε με τηλ το απόγευμα στο κινητό να βρεθούμε να σου το δώσω και να σου πω με λεπτομέρειες όλη τη διαδικασία
Ευχαριστώ Μάριε , αλλά έχω στείλει ήδη το mail.
Αν έχω κανενα πρόβλημα θα σου πάρω τηλ.
Ο χρήστης angelm3 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-03-12, 11:42   #35
topmar

Καλημέρα,

ήρθε εχθές το βράδυ με email η ανάλυση από το λάδι που είχα αποστείλει πριν 1 εβδομάδα περίπου, όπως το ανέφερα πιο πάνω…..

Το λάδι που αναλύθηκε είναι το Castrol Edge Sport 0W40 και χρησιμοποιήθηκε επί 13.612ΚΜ, σε βελτιωμένο μοτέρ (BMW Performance Diesel Power Kit – 197HP).

Λοιπόν, η ανάλυση έχει ως εξής (σε παρένθεση βάζω και τις μετρήσεις από την παλαιότερη 1η ανάλυση που είχα κάνει, με ολοκαίνουργιο μοτέρ όμως που σημαίνει φυσιολογικά αυξημένες μετρήσεις λόγω «στρωσίματος μοτέρ», πράγμα που επίσης σημαίνει πως δεν μπορούν να είναι ΑΜΕΣΑ συγκρίσιμες οι τιμές και το αναφέρει και το εργαστήριο Blackstone):

• Το αλουμίνιο είναι 9 (18) ενώ o Μ.Ο είναι 14. Το αλουμίνιο προέρχεται από το μπλοκ, τα πιστόνια και την κυλινδροκεφαλής.

• Το χρώμιο είναι 2 (6) ενώ o Μ.Ο είναι 4. Πολύ μικρή η φθορά των ελατηρίων του κινητήρα.

• Ο σίδηρος είναι 59 (190) ενώ o Μ.Ο είναι 125. Προέρχεται από τα κουζινέτα, τις βαλβίδες και τον στρόφαλο.

• Ο χαλκός είναι 12 (45) ενώ o Μ.Ο είναι 29. Προέρχεται από τα υλικά τριβής όπως τα κουζινέτα και από τα αντιτριβικά του λαδιού. Κομμάτι του μπορεί να είναι από το ψυγείο λαδιού.

• Ο μόλυβδος είναι καθαρό αντιτριβικό από τα κουζινέτα και τα ρουλεμάν στο 0 (2) ενώ o Μ.Ο είναι 1. Μηδενικό εδώ…...

• Ο κασσίτερος είναι 2 (2) ενώ ο Μ.Ο είναι 1. Προέρχεται από τις επικαλύψεις, τους πίρους των πιστονιών και τα κουζινέτα.

• Το μολυβδαίνιο είναι 150 (122) ενώ ο Μ.Ο είναι 136. Προέρχεται από τα αντιτριβικά πρόσθετα του λαδιού και κατά την αναφορά είναι φυσιολογική τιμή….

• Το νικέλιο είναι 1 (3) ενώ ο Μ.Ο είναι 2. Είναι επίσης δείγμα της μεταλλικής φθοράς των ατσάλινων μερών μιας και το νικέλιο χρησιμοποιείται για να κάνεις ένα ατσάλι ανοξείδωτο. Πολύ μικρή φθορά κι εδώ….

• Το μαγγάνιο είναι 7 (42) ενώ ο Μ.Ο είναι 25. Δείγμα ανάμειξης του diesel με τα λάδια. Παρά τις μεγάλες ανοχές λόγω άμεσου ψεκασμού και το σκίσιμο, με βελτιωμένο μοτέρ πλέον, έδειξαν σχεδόν μηδενική εισχώρηση του πετρελαίου στο λιπαντικό. Πάρα πολύ καλά πάμε….

• Το ασήμι είναι 0 (0) ενώ ο Μ.Ο είναι 0.

• Το τιτάνιο είναι 0 (0) ενώ ο Μ.Ο είναι 0. Άρα δεν υπάρχει ίχνος επικίνδυνης φθοράς….πάλι!!

• Το κάλιο είναι 7 (12) ενώ ο Μ.Ο είναι 10. Είναι αντιπηκτικό και πρόσθετο σε ορισμένα λάδια. Πολύ καλά και εδώ.

• Το Βόριο είναι 49 (37) ενώ ο Μ.Ο είναι 43. Είναι και αυτό πρόσθετο για την πήξη στα λάδια. Λίγο παραπάνω αλλά καθόλου ανησυχητικό.......

• Το πυρίτιο είναι 10 (14) ενώ ο Μ.Ο είναι 12. Προέρχεται από προϊόντα αμμοβολής, φλατζόκολες, στεγανοποιητικά και γενικά βρωμιές από τριτογενείς παράγοντες. Έχω απαλλαγεί βλέπω από αυτό ….

• Το νάτριο είναι 8 (8) ενώ ο Μ.Ο είναι 8. Είναι πρόσθετο για την πήξη.....

• Το ασβέστιο είναι 1466 (1514) ενώ ο Μ.Ο είναι 1490. Χημική ουσία διατήρησης της ρευστότητας του υγρού στο οποίο προστίθεται και καθαριστικό. Πολύ καλά και εδώ….

• Το μαγνήσιο είναι 12 (23) ενώ ο Μ.Ο είναι 18.

• Ο φώσφορος είναι 657 (693) ενώ ο Μ.Ο είναι 675. Είναι πρόσθετο αντιτριβικό.

• Ο ψευδάργυρος είναι 773 (805) ενώ ο Μ.Ο είναι 789. Και αυτό αντιτριβικό πρόσθετο στο λάδι είναι.

• Το βάριο είναι 0 (0) ενώ ο Μ.Ο είναι 0. Χρησιμοποιείται όπως το ασβέστιο και το μαγνήσιο.

• Το SUS viscosity at 210F (ιξώδες) είναι 62.6 (60) με όριο τιμών 65 - 75. Είμαστε κάτω από το ελάχιστο όριο εδώ. Στην παρατήρηση γράφει: Λίγο χαμηλό το ιξώδες για λάδι 0W40 αλλά δεν βλάπτει…... Δηλαδή το λάδι 0W40 πιθανόν να μην είναι κατάλληλο για το μοτέρ, για Ελλάδα……δεν έχω ούτως η άλλως άλλο τέτοιο στο απόθεμά μου, πλέον 5W30 θα βάζω….

• cSt viscosity at 100 C: είναι στο 10.96 (10.21) με όριο τιμών 11.6 – 14.5. Άρα είναι και πάλι κάτω από το όριο κι εδώ….

• Σημείο ανάφλεξης Flashpoint: 425 (420) ενώ πρέπει να είναι πάνω από 385 βαθμούς F. Άρα σημαίνει ότι δεν υπάρχει πετρέλαιο ή κάτι που να το κάνει εύφλεκτο το λαδάκι. Πολύ καλά κι εδώ......

• Καύσιμο: λιγότερο από 0.5 (0.5) με όριο λιγότερο από 2.0 Οπότε δεν υπάρχει καύσιμο στο λάδι.

• Αντιψυκτικό (από το ψυγείο): 0 (0) με όριο 0. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με φλάντζες (αυτό έλειπε).

• Νερό: 0 (0) με όριο μικρότερο από 0.1. Καλά και εδώ.

• Αδιάλυτα στοιχεία 0.3 (0.3) με όριο λιγότερο από 0.6 Πρόκειται από σωματίδια που υπάρχουν από το λάδι.

• TBN: 2.8 (1.9) Το TBN (Total Base Number) μας φανερώνει πόσο βασικό είναι το λάδι. Βασικό είναι οποιοδήποτε διάλυμα με pH (δείκτη οξύτητας) πάνω από 7. Το καθαρό νερό έχει 7 (ουδέτερο), το ξύδι έχει 5.5 (ελαφρώς όξινο), το αραιό θειικό οξύ έχει 2 (αρκετά όξινο, μην βάλετε το χέρι μέσα) και το πυκνό θειικό οξύ μπορεί και πιο χαμηλά από το -5. Τώρα, η χλωρίνη έχει γύρο στο 9.5 και η καθαρή αμμωνία 14 (βασικά διαλύματα). Οπότε το TBN είναι η δυνατότητα να εξουδετερώσει κάποιο οξύ. Όταν το λάδι ταλαιπωρηθεί πολύ ή χρησιμοποιούνται καύσιμα με πολύ θειάφι το TBN πέφτει. Κατά αυτή την σελίδα αν το λιπαντικό είναι κάτω από 3 πρέπει να αλλαχτεί σύντομα. Η Blackstone labs λέει ότι το λάδι έχει αχρηστευτεί κάτω από 1. Για καινούριο λάδι το TBN είναι από 5 έως 15. Άρα τα δικά μου λάδια ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν διατηρήσει σχεδόν όλες τις ιδιότητες τους, οπότε δεν ήταν ακόμα για αλλαγή, όπως ακριβώς αναφέρουν και στις παρατηρήσεις τους, προτείνοντας την επόμενη αλλαγή σε διάστημα μεταξύ 16 – 18 μηνών.

Το συμπέρασμα της Blackstone Labs μεταφρασμένο: Είναι δύσκολο να συγκρίνουμε το δείγμα αυτό με το προηγούμενο, μιας και ήταν εργοστασιακό (πρώτο εννοεί) λάδι από καινούργιο κινητήρα, αλλά τα δείγματα φθοράς μετάλλων είναι πολύ καλύτερα τώρα. Θα χρειαστούν μερικά δείγματα ακόμα (για να σας αρμέξουμε κι άλλο σε χρήμα, προσθέτω εγώ…..χαχα) για να καταλήξουμε ποιο είναι το νορμάλ για τον κινητήρα αυτό, αλλά έως τώρα δεν έχουν δείχνει να εμφανίζονται προβλήματα. Το θερμότερο κλίμα δεν προκαλεί βλάβες πουθενά (τους είχα ρωτήσει εάν πρέπει να βάλω λάδι με ιξώδες μεγαλύτερο), το δε λάδι 0W40 που είχα στο μοτέρ εμφάνισε λίγο χαμηλό ιξώδες για την κατηγορία του αλλά δεν είναι σε σημείο επικίνδυνο για πρόκληση ζημιάς. Το ΤΒΝ είναι 2.8, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις 16 – 18 μήνες το επόμενο λάδι αλλά μην δοκιμάζετε τα 2 χρόνια, για την ώρα. Είμαστε λίγο υποψιασμένοι για τα lifetime λάδια (αυτή είναι η απάντηση σε ερώτημά μου για τα λάδια κιβωτίου & διαφορικού, για το εάν πρέπει να τα αλλάζω αν και η BMW τα ορίζει ως lifetime). Αρκετό μέταλλο δείχνει να συσσωρεύεται (τι εννοεί ο ποιητής??).

Το δικό μου συμπέρασμα: το λάδι θα αλλαχθεί με πιο σύγχρονο, το 5W30 και η επόμενη αλλαγή θα γίνει σε 12 ή 18 μήνες (δεν πρόκειται να έχω ούτε 10.000ΚΜ με τη χρήση που του κάνω τώρα…..) και πάλι θα στείλω δείγμα για ανάλυση……

Ανεβάζω και την ανάλυση

30-03-12, 13:53   #36
Panoz

Status:

Ευχαριστουμε πολυ Μαριε για την ενημερωση...ειναι πολυ χρησιμο να εχουμε data και απο diesel. Aν δεν κανω λαθος, η αγορα των diesel ειναι ανυπαρκτη (σχεδον) στην αμερικη , ποσο μαλλον και το 2λιτρο diesel.

Οποτε πως μπορουν να εχουν τις μεσες τιμες φθορας των μεταλλων για να συγκρινουμε?
30-03-12, 13:58   #37
topmar

Παράθεση:
Ευχαριστουμε πολυ Μαριε για την ενημερωση...ειναι πολυ χρησιμο να εχουμε data και απο diesel. Aν δεν κανω λαθος, η αγορα των diesel ειναι ανυπαρκτη (σχεδον) στην αμερικη , ποσο μαλλον και το 2λιτρο diesel.

Οποτε πως μπορουν να εχουν τις μεσες τιμες φθορας των μεταλλων για να συγκρινουμε?
Δεν γνωρίζω......πως τις βλέπεις τις τιμές εσύ σε σχέση με την δική σου ανάλυση, με 8.500ΚΜ που είχες κάνει?? Εδικά το ΤΒΝ με εκπλήσει καθόσον είναι μεγαλύτερο από το δικό σου, κι ας είχαν σχεδόν 14Κ τα λάδια μου....

30-03-12, 14:44   #38
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω......πως τις βλέπεις τις τιμές εσύ σε σχέση με την δική σου ανάλυση, με 8.500ΚΜ που είχες κάνει?? Εδικά το ΤΒΝ με εκπλήσει καθόσον είναι μεγαλύτερο από το δικό σου, κι ας είχαν σχεδόν 14Κ τα λάδια μου....
Ειναι ατοπο να συγκρινεις βενζινοκινητηρα με πετρελαιο και κατα συνεπεια και τα λαδια τους που ειναι εντελως διαφορετικες οι απαιτησεις και προδιαγραφες.

Μην ξεχναμε πως το οχημα μου ειναι βελτιωμενο με τα λαδια να δουλευουν σε εξαιρετικα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το δικο σου με μ.ο 120 Κελσιου διοτι δεν ειχα βαλει ψυγειο τοτε (νομιζω το πετρελαιο δουλευει πιο χαμηλα ή κανω λαθος?).

Καλο θα ηταν να το συγκρινεις με αλλους πετρελαιοκινητηρες. Παντως ολα τα βενζινομοτερ που εστειλαν για αναλυση , το TBN ηταν οριακο στις 8-10 χιλιαδες χιλιομετρα.
30-03-12, 15:16   #39
topmar

Παράθεση:
Ειναι ατοπο να συγκρινεις βενζινοκινητηρα με πετρελαιο και κατα συνεπεια και τα λαδια τους που ειναι εντελως διαφορετικες οι απαιτησεις και προδιαγραφες.

Μην ξεχναμε πως το οχημα μου ειναι βελτιωμενο με τα λαδια να δουλευουν σε εξαιρετικα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το δικο σου με μ.ο 120 Κελσιου διοτι δεν ειχα βαλει ψυγειο τοτε (νομιζω το πετρελαιο δουλευει πιο χαμηλα ή κανω λαθος?).

Καλο θα ηταν να το συγκρινεις με αλλους πετρελαιοκινητηρες. Παντως ολα τα βενζινομοτερ που εστειλαν για αναλυση , το TBN ηταν οριακο στις 8-10 χιλιαδες χιλιομετρα.
Δεν μίλησα για άμεση σύγκριση, εξάλλου υπάρχουν οι Μ.Ο που δείχνει στο ίδιο το έγγραφο.....αλλά το πιο "βρώμικο" diesel βλέπω κρατάει πολύ καλά το ΤΒΝ.....σε σχέση με τα "καθαρά" που το τερματίζουν πιο νωρίς....

Και το δικό μου είναι βελτιωμένο και δουλεύει με άλλες πιέσεις συμπίεσης (σχέση 16:1) σε σχέση με το δικό σου (σχέση 10.2:1)......θερμοκρασίες δεν ξέρω ακριβώς αλλά σε ξένα φόρουμ διαβάζω για 88-90 C.......

30-03-12, 16:42   #40
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Πολυ καλες τιμες και μαλιστα με στρωσιμο και αργοτερα και "σκισιμο"!!!
Μπραβο!
Το πιο λεπτο λαδι 5w30 δεν νομιζω να σε βοηθησει σε κατι παντως... Ισως να παρεις χειροτερα νουμερα απο την κατασταση του (οχι απο το μοτερ σιγουρα)
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αναλυση λαδιων, blackstone, Blackstone laboratories, ποιοτητα, λαδι, Labs, χημειο, χιλιομετρα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές