φιμέ και μεμβράνες... - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-05-10, 04:04   #1
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
φιμέ και μεμβράνες...

Ερχεται καλοκαιράκι, ο ήλιος είναι έντονος και οι θερμοκρασίες μεγάλες... Οπότε καιρός για φιμέ?

Κάνουν τίποτα ή απλά αλλάζουν μόνο το look? Δεν περιμένω να έχεις το αυτοκίνητο πολύ ώρα στον ήλιο και να μπείς και να είναι όλα δροσερά. Ομως όταν ταξιδεύουμε με ήλιο οι φιμέ μεμβράνες βοηθάνε? Αποδίδει καλήτερα το κλματιστικό αν όντως περιορίζουν την ακτινοβολία? Πέρα απο το να μη νιώθουμε να καίγεται το πρόσωπο μας κάνουν τίποτα?

Για την νομημότα τα έχουμε ξαναπεί. Τι γίνεται όμως με την μεμβράνη στο μπροστινό ανεμοθόρακα? Ακουσα πως και εντελώς διάφανη να υπάρχει, αν γίνει ατύχημα δεν σε καλυπτει η ασφάλεια?

Πιο στάδιο? ας πούμε οτι είναι 3, το ανοιχτό, το μέτριο και το σκούρο. Σκεφτόμουν τις titanium της llumar. Απο την άλλη μιας και είμαι ψώνιο θέλω το βράδυ να φαίνεται και το σαλόνι αλλά και οι επιβάτες. Κάποια πρόταση?

Οι 3Μ λένε απο την μέσα μεριά φαίνεται το λογότυπο χαραγμένο στην μεμβράνη. Ισχύει αυτό? Σκεφτόμουν llumar για αυτό το λόγο.

Περιμένω να μου πείτε
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος  
18-05-10, 09:11   #2
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνουν τίποτα ή απλά αλλάζουν μόνο το look? Δεν περιμένω να έχεις το αυτοκίνητο πολύ ώρα στον ήλιο και να μπείς και να είναι όλα δροσερά. Ομως όταν ταξιδεύουμε με ήλιο οι φιμέ μεμβράνες βοηθάνε? Αποδίδει καλήτερα το κλματιστικό αν όντως περιορίζουν την ακτινοβολία?
Ναι σε όλα. Βοηθάνε πολύ και το κλιματιστικό που αποδίδει σαφώς καλύτερα και γρηγορότερα.

Βάζω αντιηλιακές μεμβράνες χρόναι τώρα σε όλα τα αυτοκίνητα που έχουν περάσει από τα χέρια μου (και δεν είναι και λίγα) και δεν το έχω μετανιώσει. Το θεωρώ must από την πρώτη κιόλας μέρα που αποκτάς το αυτοκίνητο. Και για πρακτικούς λόγους αλλά και για αισθητικούς αρκεί να μην το παρακάνεις.

Και εξηγούμαι: Σε λευκό αμάξι όπως είναι το δικό σου Στράτο το Νο3 είναι πολύ σκούρο και θα το "καγκουρέψει" αρκετά. Το Νο2 είναι ιδανικό.

Θέλει πολύ προσοχή η επιλογή της διαβάθμισης της μεμβράνης και εξαρτάται και από το τι χρώμα είναι το κάθε αυτοκίνητο. Αλλιώς φαίνεται το Νο2 σε ένα μαύρο αυτοκίνητο και αλλιώς σε ένα λευκό.

Ένα άλλο "κολπάκι" για να σκουρύνει είναι να βάλεις Νο2 στα πλαϊνά τζάμια και Νο3 στο πίσω.

Για το μπορστινό τζάμι ότι και αν βάλεις άμα γίνει το κακό είναι δεδομένο οτι θα μπλέξεις άσχημα με την ασφάλεια...
18-05-10, 10:22   #3
Spyros

Περιοχή: Loutraki

Drives: F25 X3 28i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερχεται καλοκαιράκι, ο ήλιος είναι έντονος και οι θερμοκρασίες μεγάλες... Οπότε καιρός για φιμέ?

Κάνουν τίποτα ή απλά αλλάζουν μόνο το look? Δεν περιμένω να έχεις το αυτοκίνητο πολύ ώρα στον ήλιο και να μπείς και να είναι όλα δροσερά. Ομως όταν ταξιδεύουμε με ήλιο οι φιμέ μεμβράνες βοηθάνε? Αποδίδει καλήτερα το κλματιστικό αν όντως περιορίζουν την ακτινοβολία? Πέρα απο το να μη νιώθουμε να καίγεται το πρόσωπο μας κάνουν τίποτα?

Για την νομημότα τα έχουμε ξαναπεί. Τι γίνεται όμως με την μεμβράνη στο μπροστινό ανεμοθόρακα? Ακουσα πως και εντελώς διάφανη να υπάρχει, αν γίνει ατύχημα δεν σε καλυπτει η ασφάλεια?

Πιο στάδιο? ας πούμε οτι είναι 3, το ανοιχτό, το μέτριο και το σκούρο. Σκεφτόμουν τις titanium της llumar. Απο την άλλη μιας και είμαι ψώνιο θέλω το βράδυ να φαίνεται και το σαλόνι αλλά και οι επιβάτες. Κάποια πρόταση?

Οι 3Μ λένε απο την μέσα μεριά φαίνεται το λογότυπο χαραγμένο στην μεμβράνη. Ισχύει αυτό? Σκεφτόμουν llumar για αυτό το λόγο.

Περιμένω να μου πείτε
Φιλε θα δεις τρομερη διαφορα, οχι μονο look, θα δεις διαφορα στη θερμοκρασια, στην ευκωλια οδηγησης απο τον ηλιο, και το βασικοτατο...δεν θα καιγονται τα χερια σου οταν οδηγας!!!! Αν εχεις παιδι επιβαλετε!!!! Το a/clima θα εχουν μεγαλυτερη αποδοση, το ταμπλο και τα καθησματα σου δεν θα τσουρουφλανε...

Εγω εχω τα titanium LLumar το οποιο διαθετει το ηψηλοτερο δικτη προστασιας (uv) οσο αναφορα τις LLumar, αλλα ειναι καπως ανοικτο... ειναι μετριο θα ελεγα απο σκουροτητα, σκεψου οτι ειναι τοσο πετυχημενο που ολοι νομοιζουν οτι ειναι μαμα....(κανε search στο black beauty of 335i) και θα τις δεις. Εγω εχω βαλει και μπροστα,και πισω, το ιδιο οχι ποιο ελαφρυ. Το βραδυ θα φενετε το σαλονι οι ανθρωποι αλλα οχι και απο τα 100μ. Για να δουν ποιος εισαι θα πρεπει να ερθει πιο κοντα...Με την αστυνομια δεν εχεις προβλημα σε αυτο το σταδιο γιατι το προβλημα τους ειναι να μπορουν να δουν τις κινησεις σου απο μεσα οταν σε σταματανε (για οπλο κτλ). Ο σοβαρος αντιπροσωπος θα σου δωσει χαρτια που θα σου παρεχουν νομικη καλυψη με αποφασεις δικαστηριων.
Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-10, 10:43   #4
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Είχα σε όλα μου τα αυτοκίνητα (στην Ζ4 δεν έχω προλάβει να βάλω ακόμα) και όντως κάνουν δουλειά. Είχα δοκιμάσει αρκετές μάρκες και έχω καταλήξει ότι η Madico και η American Window Standard Film έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία και την καλύτερη ποιότητα...καθαρά προσωπική γνώμη όμως.
18-05-10, 10:54   #5
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
...και έχω καταλήξει ότι η Madico και η American Window Standard Film έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία και την καλύτερη ποιότητα...
+1 και από εμένα για τις MADICO...
18-05-10, 13:00   #6
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Εμένα έχει τα εργοστασιακά φιμέ τζάμια της bmw στο πίσω μέρος και είναι εμφανής η διαφορά στην θερμοκρασία πχ στο ταμπλώ και σε κάποιο αντίστοιχο σημείο στο πίσω μέροςόταν το βαράει ο ήλιος.

Δεν ξέρω τι γίνεται με την αστυνομία βέβαια γιατί μερικοί κοιτάνε να σου δυσκολεύουν τη ζωή, ακόμα και αν είσαι μέσα στις νόμιμες προδιαγραφές.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-10, 13:34   #7
Φάνης

Status:

@Insanedriver: Τα φυμέ στα πίσω παράθυρα είναι νόμιμα και κανείς δεν μπορεί να σου πεί τίποτα! Για του οδηγού-συνοδηγού Είχα στο Mini εργοστασιακά φυμέ...κάνουν δουλειά αλλά όχι τόσο όσο οι καλές μεμβράνες. Είχα βάλει και μεμβράνη στα πίσω τζάμια (ανοιχτή για να μην σκουρύνουν) και ήταν ακόμα καλύτερα.
18-05-10, 13:41   #8
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει πολύ προσοχή η επιλογή της διαβάθμισης της μεμβράνης και εξαρτάται και από το τι χρώμα είναι το κάθε αυτοκίνητο. Αλλιώς φαίνεται το Νο2 σε ένα μαύρο αυτοκίνητο και αλλιώς σε ένα λευκό.

Ένα άλλο "κολπάκι" για να σκουρύνει είναι να βάλεις Νο2 στα πλαϊνά τζάμια και Νο3 στο πίσω.
Επισης μεγαλη διαφορα εχει και τι χρωμα ειναι το εσωτερικο σαλονι. Σε λευκο-μπεζ εσωτερικο θελεις περιπου ενα δεικτη πιο πανω σε σκουροτητα για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα με ενα σκουροχρωμο σαλονι.

Σε ολα τα αυτοκινητα που ειχα, πλιν της bmw μου(θα εξηγησω πιο κατω γιατι) εβαζα φιμε και οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια η διαφορα της θερμοκρασιας που αναπτυσεται στο εσωτερικο το καλοκαιρι ειναι πολυ αισθητη(πολυ πιο κρυο σε σχεση με καποιο χωρις φιμε).

Επιπλεον το κλιματιστικο κατεβαζει θερμοκρασια για πλακα και αν κανεις μεγαλα ταξιδια με το χερι στο παραθυρο γλιτωνεις παρα πολυ απο τη βλαβερη εκθεση στον ηλιο μιας και προστατευουν απολυτα απο τις ακτινες του.

Υ.Γ.: Ο λογος που δεν εβαλα φιμε στο bmw μου ειναι οτι επειδη ειναι καμπριο καθε φορα που ανοιγει μια πορτα κατεβαινει λιγα εκ. το τζαμι και θεωρω οτι μεσα σε 1-2 χρονια θα εχει καποια φθορα η μεμβρανη στην κορυφη της και θα φαινεται χαλια!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-05-10, 14:06   #9
JIMBO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ.: Ο λογος που δεν εβαλα φιμε στο bmw μου ειναι οτι επειδη ειναι καμπριο καθε φορα που ανοιγει μια πορτα κατεβαινει λιγα εκ. το τζαμι και θεωρω οτι μεσα σε 1-2 χρονια θα εχει καποια φθορα η μεμβρανη στην κορυφη της και θα φαινεται χαλια!
Soto δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα που λες. Τις έχω 2 χρόνια στην Ε93 και 5,5 χρόνια στο προηγούμενο (ΤΤ roadster που κατέβαινε και εκεί λίγο το τζάμι). Δεν υπάρχει η παραμικρή φθορά...
18-05-10, 14:27   #10
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chiefsotos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λογος που δεν εβαλα φιμε στο bmw μου ειναι οτι επειδη ειναι καμπριο καθε φορα που ανοιγει μια πορτα κατεβαινει λιγα εκ. το τζαμι και θεωρω οτι μεσα σε 1-2 χρονια θα εχει καποια φθορα η μεμβρανη στην κορυφη της και θα φαινεται χαλια!
Συμφωνώ με τον JIMBO...2 χρόνια στο Mini (που έχει την ίδια λειτουργία στο τζάμι) δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Tags
ηλιος, προστασια, μεμβράνες, σκοταδούρα, τζαμια, φιμε

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές