Μπεκ, αλλαγη ή καθαρισμα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-05-10, 01:04   #1
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Μπεκ, αλλαγη ή καθαρισμα

Ο τιτλος του θεματος μιλαει απο μονος του. Ειχαμε μια κουβεντα με τον φιλο ΤΑΖ για τα μπεκ αν θελουν καθαρισμο.
Εγω ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να αλλαζονται αν απαιτειται με νεα παρα να καθαριζονται με οποιονδηποτε τροπο. Πιστευω πως αξιζει να δωσεις κατι παραπανω να βαλεις ολοκαινουρια, μαμα μπεκ παρα να ρισκαρεις με καθαρισμο να τα κανεις χειροτερα πχ με μεγαλυτερες ανοχες και να πληρωσεις πρωτα τον καθαρισμο και μετα την αντικατασταση τους συν το τρεξιμο και την ταλαιπωρια και το χασιμο χρονου.
Επισης μπορει να μας διαφωτισει καποιος με τις μεθοδους που χρησιμοποιουνται για καθαρισμο μπεκ τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα τους γιατι εγω προσωπικα δηλωνω αγνοια.
Ακομα αν πρεπει αυτα να αλλαζονται ή καθαριζονται μετα απο καποιο χρονο ή χιλιομετρα αν δεν εχουν βγαλει καποια εμφανη βλαβη, δηλαδη αν εχουν καποια απαιτηση συντηρησης ή εστω προληπτικης αντικαταστασης.
Παρακαλω θα θελα τις γνωμες σας στο θεμα, οσο πιο πολλες τοσο πιο καλες και ειδικα αν εχουμε και εμπεριστατωμενες αποδειξεις με παραδειγματα, τεχνικες επεξηγησεις κλπ θα ηταν πολυ χρησιμο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος  
26-05-10, 11:08   #2
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ θεμα. Τα μπεκ (καθαρισμος ή αντικατασταση) ειναι μια διαδικασια που ολοι μας καποια στιγμη μπαινουμε ,εφοσον δεν αλλαζουμε αυτοκινητα νωριτερα απο 3ετια.

Θα ηθελα και εγω να ξερω αν προτεινεται ο καθαρισμος μπεκ ή η αντικατασταση. Τουλαχιστον στα εξακυλινδρα μοτερ που εχω ρωτησει ειναι πανακριβα.
26-05-10, 11:41   #3
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Drives: F20 116i
Ίσως μια καλή λύση είναι η επισκευή των μπεκ, όπου ουσιαστικά έχουμε καινούργια μπεκ με χαμηλότερη τιμή: http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=9206

Επίσης, μια άλλη λύση είναι η αντικατάσταση των μπέκ με τα OEM της Bosch, που είναι ελαφρώς φτηνότερα.

Τέλος, ο καθαρισμός των μπέκ γίνεται με υπέρηχους και ένα ειδικό υγρό, αλλά από ότι μου είχε πεί ο αντιπρόσωπος της Bosch στην Εύβοια κρατάνε για περίπου 15-20.000χλμ, μετά θέλουν πάλι καθάρισμα ή αλλαγή (το πιο σωστό).
26-05-10, 16:47   #4
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παλαιοτερα λογω νοθευμενης βενζινης ειχα προβει σε καθαρισμο μπεκ με υπερηχους σε 2λιτρο ατμοσφαιρικο.(Ηταν ομως αμαξι 10ετιας, που σιγουρα δεν ψεκαζε με τοση πιεση οση τα σημερινα αυτοκινητα).
Το αμαξι το ειχα κανει 60000χλμ απο τοτε και δεν ειχε το παραμικρο προβλημμα.
Ξερω σιγουρα οτι τα μπεκ των καυστηρων πετρελαιου, δεν τα καθαριζουν, αλλα τα αλαζουν με καινουρια(βεβαια το κοστος ειναι πολυ μικρο).
Επισης φιλος μου σε τουρμποντιζελ mitsubishi, λογω προβλημματικου ψεκασμου του μπεκ, του εφαγε το πιστονι πλαγια μοναχα στον κυλινδρο που βρισκοταν το ελλατωματικο μπεκ. Το συγκεκριμενο επειδη ειναι 3 γενιας με πολυ υψηλη πιεση ψεκασμου, δεν το εστειλαν για καθαρισμο, αλλα το αντικατεστησαν με καινουριο.
Θα ηθελα και εγω να μαθω τι συμβαινει με τα δικα μας τερατακια...

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-05-10, 20:25   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
καλα ρε chief...το Mitshu δεν εβγαλε προειδοποιηση στο πανελ??
Μππουκωσε και αυτο πηγαινε κανονικα?

Στα δικα μας υποθετω επειδη εχει αισθητηρες μεχρι και για το ηχοσυστημα υποθετω οτι στο παραμικρο θα σε ειδοποιησει.
Το θεμα ειναι τι κανουμε οταν γινει αυτο,
27-05-10, 11:32   #6
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Οχι Πανο, ηταν απο αυτα τα pickup (κοινως αγροτες). Το μονο που καταλαβε το παιδι, ηταν οτι δεν τραβουσε τοσο καλα και μετα απο καιρο εβγαλε καπνους και λιγη φλογιτσα(Περασαν τα λαδια απο το φαγωμενο πιστονι και αρχισαν να χυνονται στη μηχανη). ευτυχως ομως το προλαβε χωρις καμια περαιτερω ζημια, πλην τα απαραιτητα!(πλαναρισμα κυλινδρου, αλλαγη πιστονιου-ελλατηρια, φλαντζα στο καπακι, μπεκ και κατι αλλα ψιλα)

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 01:46   #7
giannis

Status:

Ο μηχανικος μου που τον εμπιστευομαι αρκετα μου προτεινει αλλαγη αν απαιτειται και μονο, δηλαδη απο βλαβη ή κατι τετοιο. Οχι καθαρισμο. Τωρα θα ρωτησω και κοστος αντικαταστασης με νεα και αν ειναι λογικο θα τα αλλαξω με καινουρια.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 01:52   #8
Makis_

Το avatar του χρήστη Makis_

Περιοχή: Συνήθως Αθήνα

Drives: E53 X5 3.0
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μηχανικος μου που τον εμπιστευομαι αρκετα μου προτεινει αλλαγη αν απαιτειται και μονο, δηλαδη απο βλαβη ή κατι τετοιο. Οχι καθαρισμο. Τωρα θα ρωτησω και κοστος αντικαταστασης με νεα και αν ειναι λογικο θα τα αλλαξω με καινουρια.

Δηλαδή δεν τα πειράζουμε μέχρι να βγάλουν βλάβη?
Ούτε ένα προαιρετικό καθαρισμό μετά απο 100.000 χλμ?
Λογικά όλο και κάτι θα έχουν να βγάλουν απο επάνω τους... Να ξεμπουκώσουν..
28-05-10, 01:57   #9
giannis

Status:

Ακριβως αυτο, αν δεν παθουν κατι τ αφηνεις αλλιως τ αλλαζεις. Τουλαχιστον ετσι μου χει πει ο μηχανικος μου. Και η BMW δεν λεει κατι σχετικα με καποια συντηρηση προληπτικη των μπεκ.
Εγω δεν ξερω τι ειναι καλο τελικα.
Γι αυτο αλλωστε ποσταρα αυτο το θεμα για να παρω κι αλλες γνωμες.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 10:50   #10
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θα ρωτησω και κοστος αντικαταστασης με νεα και αν ειναι λογικο θα τα αλλαξω με καινουρια.
Στον φίλο με την 116i F/L (122 ps) του είχαν πεί 250 Ευρώ το ένα, από αντιπροσωπεία BMW. Κατάφεραν όμως και τα πέρασαν σε εγγύηση Good Will.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές