Μπεκ, αλλαγη ή καθαρισμα - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-10, 12:55   #11
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως αυτο, αν δεν παθουν κατι τ αφηνεις αλλιως τ αλλαζεις. Τουλαχιστον ετσι μου χει πει ο μηχανικος μου. Και η BMW δεν λεει κατι σχετικα με καποια συντηρηση προληπτικη των μπεκ.
Εγω δεν ξερω τι ειναι καλο τελικα.
Γι αυτο αλλωστε ποσταρα αυτο το θεμα για να παρω κι αλλες γνωμες.

Εμενα παντως στο τζιπ του πατερα (diesel), οταν σερνοταν λογω κακης ποιοτητας πετρελαιου, ο μηχανικος του προτεινε να βαλει ενα ειδικο καθαριστικο στο ρεζερβουαρ, που καθαριζει ολο το συστημα τροφοδοσιας(σωληνακια, αντλια,μπεκ) και το αμαξι πεταει πλεον. Εντυπωση μου ειχε κανει που δεν προτεινε καθαρισμο μπεκ με υπερηχους.

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-10, 15:43   #12
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Εαν ειχα ντηζελ τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα και ισως και πιο φτηνα. Σε ολα τα ντηζελ αλλαζονται τα 'προστομια' των καυστηρων ή αλλιως αλλαζονται οι βελονες των μπεκ, δεν καθαριζονται. Ετσι ουσιαστικα εχεις ολοκαινουρια μπεκ και τελειο ψεκασμο με μικροτερο κοστος απ οτι ν αλλαξεις με καινουρια.
Εν τω μεταξυ μολις ρωτησα για 4αδα καινουρια σε αντιπροσωπεια και μου πεσανε τ αυτια!
370€ παρακαλω!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-05-10, 12:38   #13
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Well, well...
Κατ' αρχήν κακώς συγκρίνετε μπεκ από diesel με μπεκ βενζίνης. Και ανατομικώς αλλά και λειτουργικώς είναι διαφορετικά μεταξύ τους όπως επίσης είναι και διαφορετικά τα προβλήματα που προκύπτουν. Τα μπεκ στους diesel έχουν να κάνουν με εξωπραγματικές πιέσεις (μέχρι και 2000 bar στο ακροφύσιο) όταν στον Ν54 η HPFP έχει "μόνο" 200.
Στο θέμα τώρα που άνοιξε ο φίλτατος Ιωάννης. Όλα τα μπεκ μπορούν να καθαριστούν αλλά όμως ο κάθε τύπος με τον δικό του τρόπο. Τα μπεκ βενζίνης μπορούν να πλυθούν σωστά μόνο σε δοχείο που περιέχει ειδικό καθαριστικό σε θερμοκρασία περί τους 55-60 β. Κελσίου και με ταυτόχρονη αναμόχλευσή του με υπέρηχους. Για την ακρίβεια, είναι ένα δοχείο του οποίου τα τοιχώματα πάλονται σε μεγάλη συχνότητα ώστε να μην είμαστε με την ...κουτάλα στο χέρι. Το διάστημα του καθαρισμού είναι ανάλογο της χρήσης του αυτοκινήτου και σαφώς της ποιότητας του καυσίμου. Σε κύκλους πόλης και με τα δικά μας δεδομένα νομίζω ότι μετά τις 65 ~ 70Κ χλμ είναι καλό να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ένα καλό καθάρισμα.
Η παραπάνω εργασία όμως είναι ακριβή αφού ενέχει το ξεμοντάρισμα των μπεκ και την επανατοποθέτησή τους στην σωστή θέση (είναι σημαντικότατο για τα ΗΡ μπεκ) και την σύνδεση με διαγνωστική μονάδα. Η εύκολη λύση σε χρόνο και χρήμα είναι η έγχυση επίσης ειδικού υγρού δια μέσω του κυκλώματος καυσίμου. Μεταξύ αντλίας χαμηλής πίεσης και HPFP γίνεται σύνδεση μιας τρόμπας-δοχείου το οποίο στέλνει μαζί με την βενζίνη το υγρό καθαρισμού. Με τη μηχανή σαφώς να δουλεύει. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ούτε στο δικό μου "συμβατικό" αυτοκίνητο, αν και τα υγρά καθαρισμού τους είναι από σοβαρές εταιρείες, πχ Liqui Moly.
Τα diesel λόγω τοποθέτησης του άκρου του μπεκ ΜΕΣΑ στον θάλαμο καύσης όπου καίγεται το καύσιμο (και της βενζίνης είναι εντός αλλά είπαμε: άλλο βενζίνη κι άλλο πετρέλαιο) τραβάνε άλλα ζόρια. Δείτε στο
http://www.youtube.com/watch?v=qNMga...eature=related
μια καλή αναπαράσταση του τρόπου λειτουργίας τους. Το περιγραφόμενο μπεκ είναι ολόιδιο με τα μπεκ που άλλαξα στο Audi Q7 προ καιρού, τα οποία έχει ΚΑΙ η BMW. Εκεί το πρόβλημα είναι η ενανθράκωση του diesel. Η καρβουνιά φεύγει σχετικά πιο εύκολα. Στην ανάγκη μπορεί να αλλαχθεί μόνο το άκρο του μπεκ κι όχι όλο (=750 Ευρω).
Αν τα πράγματα είναι τόσο τργικά τότε πάμε σε αλλαγή των μπεκ αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα τα λιγότερα κόστη του καθαρισμού απ' αυτά της γενικής αντικατάστασης.
Γιάννης-sv2gww.
Το ωραίο βιντεάκι με το μπεκ βενζίνης μέσα στον Ν54 είναι εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=HHqrP18GCL4

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-05-10, 12:46   #14
sv2gww

Status:

Και κάτι ακόμα περί καθαρισμού με υπερήχους:
http://www.youtube.com/watch?v=WwOEV...eature=related
Νομίζω ότι τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

30-05-10, 15:09   #15
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
εεεε...πες τα ρε Γιαννη....
Τι μας αφηνεις τοσες μερες και κανουμε εκθεση ιδεων.
30-05-10, 16:29   #16
sv2gww

Status:

Τα παρακάτω που θα γράψω είναι εκτώς θέματος Πάνο, αλλά εκφράζουν ένα παράπονό μου που κολλάει στην παραπάνω παρένεσή σου.
Όποτε έχω ποστάρει μια απάντηση σε κάποιο τεχνικό θέμα μετά έχει ακολουθήσει η σιωπή και το σκοτάδι. Εννοώ ότι το 98% των φίλων του φόρουμ δεν κάνουν διάλογο ή ακόμα και αντίλογο σ' αυτά που γράφω, κι ενώ ξεκινάει ο εις ένα ωραίο θέμα, μια δική μου απάντηση κόβει τη συζήτηση. Αυτό με πειράζει ρε συ Panoz, Jeo, Giannis, Kk, Teo, Jimbo, Don και άλλοι φίλοι. Στόχος μου είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε από μόνοι μας το πως και το γιατί... Μας είπε πχ κάποιος ότι συμβαίνει αυτό, ή το άλλο... Να το ψάξουμε με τα μέσα που έχουμε: τις γνώσεις μας, το internet, το ριμάδι το manual, κάποιο άλλο φόρουμ ή έστω και μια ανοησία. Το είχα γράψει πριν από πολλά χρόνια στο αρχικό φόρουμ μας ότι μ' αρέσει η κουβέντα κι αυτό έκανα ακόμα και με τους "πελάτες μου" στην αντιπροσωπεία. Μέσα από μια συζήτηση εξηγούσα τι συνέβαινε αλλά το τελικό πόρισμα το έβγαζαν αυτοί μέσα από σωστή καθοδήγιση. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να πεις σε κάποιον "έτσι έχουν τα πράγματα. Τελεία και παύλα". Είμαστε όλοι μας εύστροφοι και αρκετά μεγάλοι -αν και κατα βάθος παιδιά, κι όχι δήθεν- οπότε μπορούμε να βγάλουμε ασφαλώς τα συμπεράσματά μας. ΠΑΝΕ οι εποχές του ηγέτη-γκραν μετρ μαστροΤάδε. Γι' αυτό το λόγο δεν θελω πλεον να γράφω τεχνικά θέματα. Δεν είναι status αυτά που γράφω και δεν θέλω να τα διαβάζετε ως τέτοια. Μπορεί η τεχνολογία να έχει χτυπήσει άπειρο αλλά εγώ είμαι πλέον ξεπερασμένη μονάδα. Κι αυτό που τελικά μετράει ΠΛΕΟΝ είναι το συμφέρον μας. Το πως μπορούμε να δώσουμε λιγότερα χρήματα και χρόνο για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε.
Sorry και πάλι για το άτοπο των παραπάνω, αλλά έχω να σας δω πολλούς μήνες ώστε να κουβεντιάσουμε κάτι.
Τέλος, από την 1η Ιουνίου και για όλο το μήνα θα είμαι στη Λιβύη. Είναι αμφίβολο το πότε θα τα ξαναπούμε (ξαναγράψουμε) κι έπειτα θα πάω στην πιο πολητισμένη Αίγυπτο. Μην παρεξηγήσετε την απουσία μου. Ακόμα και με greeklish θα σας γράψω 2-3 λογάκια.
Γιάννης-sv2gww.

30-05-10, 18:38   #17
giannis

Status:

Γιαννη κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση.
Εσυ αναφερεσαι σε μπεκ κινητηρων βενζινης αμεσου ψεκασμου;
Εγω ρωταω συγκεκριμενα για το δικο μου μοτερ Ν45Β16 που δεν ειναι αμεσου ψεκασμου και λογικα υποθετω πως τα μπεκ ψεκαζουν στην εισαγωγη πριν τις βαλβιδες εισαγωγης και οχι μεσα στο θαλαμο καυσης οπως τα μεταγενετστερα μοτερ αμεσου ψεκασμου. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται, υπαρχει αλλη μεθοδος απ αυτη του 'λουτρου υπερηχων';
Επισης ξερει καποιος να μου προτεινει καποιο συνεργειο στην Αθηνα που να κανει τετοια δουλεια;
Εχω δει καποια Bosch Service. Αυτοι θα αναλαβουν να το κανουν και αν κατι δεν παει καλα θα μου δωσουν καποια εγγυηση μετα?..
30-05-10, 19:47   #18
sv2gww

Status:

Johnny το καθάρισμα με υπέρηχους ισχύει και για τους δύο τύπους. Και μπορώ να πω με βεβαιώτητα ότι τα μπεκ χαμηλής πίεσης καθαρίζουν πολύ πιο εύκολα από τα μπεκ άμεσου ψεκασμού. Επειδή είναι πάντα κρύα (λόγω εισερχομένου φρέσκου αέρα) δεν καίγονται και το μόνο που έχουν είναι μια κρούστα βρομιάς που φεύγει εύκολα.
Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω από το ebay μια τέτοια συσκευή μικρού όγκου -δεν κάνει παραπάνω από 150 Ευρώ μαζί με το υγρό- για να καθαρίζω τα μπεκ των αυτοκινήτων της οικογεννείας, του σογιού, το καρμπυρατέρ από το XR250 και γιατί όχι? ΚΑΙ του χρυσόψαρου που έχει αρχίσει να χλωμιάζει...
Η εξαγωγή και τοποθέτηση των μπεκ είναι παιχνιδάκι, άσε δε που μπορείς να αλλάξεις και τα μικροφίλτρα τους. Στην αντιπροσωπεία ή στο συνεργείο δεν τα αλλάζουν ποτέ. Δεν ξέρω αν το γνωρίζουν καν.
Γιάννης-sv2gww.

Ναι, μπορείς να αποτανθείς σε service της Bosch. Το κόστος θα είναι σαφώς χαμηλώτερο και η εργασία εγγυημένη. Δεν θα σου δώσουν όμως εγγύηση καλής λειτουργίας γιατί ο αστάθμητος παράγοντας "ποιότητα καυσίμου" δεν είναι μέσα στις δυνατότητές τους. Το ότι θα δεις όμως μεγάλη βελτίωση είναι γεγονός. Άσε δε που θα έχουν και ανταλλακτικά φιλτράκια, o-rings και ασφάλειες!

31-05-10, 03:14   #19
giannis

Status:

Αυτο με τα φιλτρα και τα o rings ηταν η επομενη μου απορια και με προλαβες εν μερει!
Φιλτρα στα μπεκ αλλα και o rings θελω να αλλαξω αν κρατησω τα ιδια και τα καθαρισω. Οχι τιποτ'αλλο μη κανουμε μισες δουλειες!
Απ οτι βλεπω, η BMW δινει part numbers στο παρακατω σχεδιο http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...jection_valve/
για ολα εκτος απ τα φιλτρα, μια που δεν εχει το μπεκ σε τμηματα αλλα ολοκληρο. Σκεφτομαι να περασω μια βολτα απ τον εισαγωγεα της Bosch στην Αθηνα και να ρωτησω για ολα αυτα. Με τα part nos. της BMW θα βρω τιποτα εκει ή οχι;
Απ οτι θυμαμαι απ τη δουλεια μου, τους πηγαιναμε εκει part nos. απ την κατασκευαστρια εταιρια των μηχανων για βελονες, ροδελες, αντλιες κλπ και βρισκαμε οτι θελαμε.
Μεσα στο μπεκ, εκτος απο φιλτρο αλλαζεται κατι αλλο οπως πχ καποιο ελατηριο ή καποια ροδελα; Συγγνωμη αν ρωταω περιεργα αλλα με βενζινης μπεκ δεν εχω ξανα ασχοληθει και εχω στο μυαλο μου των ντηζελ που εχω δουλεψει και που ειναι οντως διαφορετικα, αλλα ξερω μονο αυτα!
31-05-10, 10:03   #20
sv2gww

Status:

Γιάννη, σε αντίθεση με τα μπεκ των diesel που τα κάνεις φύλλο-φτερό, αυτά τις βενζίνης είναι σφραγισμένα. Δεν ανοίγουν. Οπότε ότι μπορεί να αλλαχθεί είναι τα παραπάνω. Τώρα, για να είμαστε και ακριβείς, πρέπει να βεβαιωθούμε ότι τα μπεκ είναι της Bosch. Παίζει να είναι και Lucas..
Στον κατάλογο ανταλλακτικών υπάρχουν μόνο τα o-rings (μπεκιέρας και πολλαπλής εισαγωγής) και η ασφάλεια θέσης στη μπεκιέρα. Τα Νο1 και Νο2 δεν τα καταλαβαίνω.
Αυτά. Θα τα βγάλεις μόνος σου?
Γιάννης-sv2gww.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές