Μπεκ, αλλαγη ή καθαρισμα - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
31-05-10, 10:36   #21
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γιάννη, μάλον θα πρέπει να ξεχάσεις την Bosch. Τα μπεκ που έχεις είναι της ................Siemens. Φίλε, μήπως τα βράδυα σε λένε Μαντέλη?
Φαντάσου ότι η μίζα μου είναι Siemens την οποία θα πετάξω στη θάλασσα και θα βάλω Marelli!
Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω τι παίζει με τα μπεκ της Siemens. Αν υπάρχει δηλ service κι αν είναι εξίσου καλό μ' αυτό της Bosch.
Γιάννης-sv2gww.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg !BmJsczgCGk~$(KGrHgoOKi!EjlLmI81IBLemqS)QfQ~~_12.jpg (10,7 KB, 10 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-05-10, 17:02   #22
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σημερα περασα απο ενα μεγαλο σερβις Bosch στην Αθηνα αλλα ηταν αυστηρα και μονο για ντηζελ!
Ξαναπερασα απ το μηχανικο μου για καποια αλλα θεματα και ξαναρωτησα για καθαρισμο και ηταν κατηγορηματικος να μην τα πειραξω και πως υπαρχουν μπεκ με πολλαπλασια χιλιομετρα απ αυτα που εχω εγω σε αλλα αυτοκινητα, ακομα και πολυκυλινδρα και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα. Βασικα φοβαται μην εχω μετα αλλα προβληματα, χαλασουν οι ανοχες στις βελονες και μετα ψεκαζουν λαθος ή 'κατουρανε', τρεχουν κλπ. Του ειπα για ολα αυτα που αντιμετωπιζω, μειωση αποδοσης, αυξηση καταναλωσης, απροθυμια να στροφαρει κλπ και μου ειπε πως σιγουρα δεν ειναι τα μπεκ. Τ αφηνω λοιπον προς το παρον και βλεπουμε.
Στο σχεδιο το Νο1 ειναι η ιδια η μπεκιερα, το σωληνωμα που συλλεγεται το καυσιμο πριν τον ψεκασμο απ τα μπεκ και το Νο2 ειναι μια ταπουλα μεταλλικη, μαλλον για εξαερισμο πρεπει να ειναι αυτου του σωληνα-συλλεκτη. Παντως δε σκοπευα να βαλω χερι μονος μου, το φοβαμαι γιατι δεν εχω την εμπειρια και θελω να τα κανει καποιος που ξερει χωρις να πειραματιζομαι στ αμαξι πανω.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-05-10, 20:21   #23
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Μαρελλι??? Θεος φυλαξει!!!
Μου ξυπνησες παλαιους εφιαλτες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, μάλον θα πρέπει να ξεχάσεις την Bosch. Τα μπεκ που έχεις είναι της ................Siemens. Φίλε, μήπως τα βράδυα σε λένε Μαντέλη?
Φαντάσου ότι η μίζα μου είναι Siemens την οποία θα πετάξω στη θάλασσα και θα βάλω Marelli!
Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω τι παίζει με τα μπεκ της Siemens. Αν υπάρχει δηλ service κι αν είναι εξίσου καλό μ' αυτό της Bosch.
Γιάννης-sv2gww.
30-09-15, 12:52   #24
shadowman14

Drives: E83 X3 2.5i
για μπεκ που "κατουράει" το liqui moly injection cleaner λέτε να βοηθήσει? ή θα πάω για μαλλί και θα βγω κουρεμένος? γενικά τέτοια σκευάσματα κάνουν έστω κάτι λίγο ή τίποτα ή ακόμα χειρότερα προκαλούν παραπέρα ζημιές? ο μηχανικός μου με ρώτησε αν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει και μου σύστησε το moly σαν καλό
Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-09-15, 14:58   #25
Galazoaimatos

Το avatar του χρήστη Galazoaimatos

Περιοχή: Καπου στην Δραμα

Drives: E46 318is
χρησιμοποιω αρκετα τετοιου ειδους καθαριστικα, και εχω δοκιμασει και της liquimoly, για πετρελαιοκινητητρες, τοσο το καθαριστικο σωληνωσεων κτλ, το καθαριστικο των μπεκ, το καθαριστικο του dpf, το καθαριστικο για βιοντιζελ, γενικα το μπουμπουναω στο ντεποσιτο με την πρωτη ευκαιρια, συμφωνα με τις οδηγιες χρησης παντα. πιστευω οτι θα σε βοηθησουν, και θα κανουν εν μερη δουλεια, το ποσο δεν το ξερω. η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

Ο χρήστης Galazoaimatos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-09-15, 15:07   #26
shadowman14

με νοιαζει μη μου πεταξει καμια ζημια η χρηση τους. αλλιως το να μην εχουν αποτελεσμα δεν με πειραζει, τα μπουμπουναω κ γω. εσυ βεβαια λες κ με συχβη χρηση δεν ειχες θεμα. περιμενω κ καμια 3η γνωμη, γτ κ ο μηχανικος μου το προτεινει
30-09-15, 15:12   #27
sv2gww

Status:

Πως βρήκες ότι <κατουράει>? Τα βγάλατε έξω για καθάρισμα? Αν ναι κι έπειτα από το καθάρισμα συνεχίζουν πάλι τα ίδια τότε καλύτερα άλλαξέ τα (όσα στάζουν). Με τα χημικά δεν θα καταλάβεις αν έστρωσε το πρόβλημα και πότε παρά μόνο αν ξαναβγουν για έλεγχο. Θα είσαι διαρκώς με τον προβληματισμό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

30-09-15, 15:30   #28
shadowman14

το κατουρημα ηταν αεροδιαγνωση στην τελευταια επισκεψη μου στο συνεργειο για αλλη ζημια. εφτιαξε την ζημια κ τα μπεκ δεν προλαβε να τα τσεκαρει κ ετσι περιορίστηκε σε διαγνωση του αερα για να μου αιτιολογησει το τρεμουλο στο ρελαντι. απλα ρωταω πληροφοριες για να ειμαι διαβασμενος στο νεο μας ραντεβου για μπεκ
30-09-15, 22:24   #29
sv2gww

Status:

"Αεροδιάγνωση"?? Ποιά επισόδια έχω χάσει??
Η κατάσταση των μπεκ ελέγχεται μόνο με εξαγωγή τους και τοποθέτηση σε δοκιμαστικούς σωλήνες με ενεργοποιητή. Το υγρό που ψεκάζεται κατά το τεστ είναι και καθαριστικό.

Μόνο έτσι μπορτεί να γίνει έλεγχος παροχής και ψεκασμού.
Το σύμπτωμα που αναφέρεις μπορεί να είναι και θέμα βαλβίδας ρελαντί... Θα την αλλάξεις? nope.
Καυσαέρια μετρήσατε? Τιμές αισθητήρων "λ"?

01-10-15, 14:33   #30
shadowman14

ενταξει δεν προλαβε να το δει τοτε κ ετσι εκανε μια υποθεση. δεν θελω να βιαστω να τον κατηγορησω. ναι εχω υποψιν μου τη μεθοδο με τα μπουκαλακια κ ακουσα ειναι κ ακριβη. θα δουμε μολις ξαναπαω για το θεμα. ασχετο αλλα μιας κ το ανεφερες, ποια η αγγλικη ορολογια για τον αισθητηρα λαμδα?
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές