Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54! - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Φρενα για τη σειρα 3 με τον Ν54!

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-11-11, 13:13   #31
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
pagid = φασαρια με: κρυα φρενα, σε μικρες βολτες, σταματα ξεκινα, πολη κλπ...
Στην πιστα ειναι ακουραστα αλλα τρωνε δισκους...
Δεν θα τα εβαζα με την καμια...
Ακριβώς έτσι είναι.

Επίσης με πολύ λιγότερα χρήματα παίρνεις το σετ της coolcarbon, ενώ τα pagid είναι μόνο τα μπροστά.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-11, 13:21   #32
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Papajim Εμφάνιση μηνυμάτων
pagid = φασαρια με: κρυα φρενα, σε μικρες βολτες, σταματα ξεκινα, πολη κλπ...
Στην πιστα ειναι ακουραστα αλλα τρωνε δισκους...
Δεν θα τα εβαζα με την καμια...
Υπαρχει τακακι που να θεωρειται "βελτιωτικο" αλλα να μην κανει θορυβο? Αν εχεις διαβασει/δοκιμασει κατι let us know γιατι τα coolcarbon δεν τα εχω ξανακουσει
16-11-11, 13:28   #33
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Από όσα έχω ακούσει τα coolcarbon και τα yellowstuff δεν σφυρίζουν.
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-11, 18:06   #34
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Γιάννη το να φτιάξεις βάσεις φρένων για δαγκάνες είναι δύσκολη δουλειά. Προσπάθησα να φτιάξω για έναν φίλο αλλάστο τέλος του τα έκανα δώρο γιατί αν ακούσεις πόσο μου κόστισαν θα σου φύγει το κεφάλι. Εκτός αν φτιάξεις κάτι που θα έχει κολλητά λαμάκια ή άγοράσεις κάτι έτοιμο...
16-11-11, 18:11   #35
z4 dct

Drives: E89 Z4 35i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη το να φτιάξεις βάσεις φρένων για δαγκάνες είναι δύσκολη δουλειά. Προσπάθησα να φτιάξω για έναν φίλο αλλάστο τέλος του τα έκανα δώρο γιατί αν ακούσεις πόσο μου κόστισαν θα σου φύγει το κεφάλι. Εκτός αν φτιάξεις κάτι που θα έχει κολλητά λαμάκια ή άγοράσεις κάτι έτοιμο...
Στρατο αν δεν δουλέψει το σύστημα (τακακια-σωληνακια-υγρα), τα λεφτα που θα μου παρεις εσυ θα ειναι οκ για τα φρενα που θα βαλω (ceramic)
Ο χρήστης z4 dct δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-11-11, 18:36   #36
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο z4 dct Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο αν δεν δουλέψει το σύστημα (τακακια-σωληνακια-υγρα), τα λεφτα που θα μου παρεις εσυ θα ειναι οκ για τα φρενα που θα βαλω (ceramic)
Tι ceramic ρε φιλε? Για να βαλεις πραγματικα κεραμικα φρενα δεν σου φτανουν ουτε 10Κ Ευρω... καποιο λαθος κανεις.
16-11-11, 22:12   #37
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο z4 dct Εμφάνιση μηνυμάτων
Ceramic ρε τρελέ? Χαχαχα αλήθεια τώρα, έχεις ψάξει για ceramic? Μήπως λές σαν αυτά που έχει ο φίλος μας στο 330 cabrio? Αν εννοείς αυτά δεν είναι κεραμικά απλά οι δίσκοι έχουν μεγάλη περιέκτικότητα σε άνθρακα που σχηματίζει ίνες.

Κάθισα και το έψαξα και εγώ λίγο για φρένα αλλά και για σωληνάκια. Τα coolcarbon είναι λένε άψογα αν σκεφτούμε οτι οι αμερικάνοι είναι αρκετά ψαγμένοι σε αυτά.

Λοιπόν, είμαι σε επικοινωνία με έναν πωλητή για σωληνάκια. Μου έχει στείλει τις παρακάτω 2 εικόνες και με ρωτάει αν ισχύουν αυτά που γράφουν πάνω στις διαστάσεις για να δούμε αν ταιριάζουν τα σωληνάκια....

16-11-11, 22:51   #38
Panoz

Status:

Παιδια...επειδη μετα την φλεγομενη καταβαση και τα φρενα που εβραζαν στα Βιλια , θα ηθελα πριν κανετε καποια κινηση να δωσουμε την ευκαιρια σε καποιους εμπορους του φορουμ να μας δωσουν ολοκληρωμενη βελτιωτικη προταση αναβαθμισης + εγκατασταση.

Πιστευω οτι στην παρουσα στιγμη , αξιζει να κοιταξουμε πρωτα τοπικα και εφοσον δεν μας καλυπτει να κανουμε μια αγορα εξω.Αν δεν μας κανει η τιμη ...προχωραμε με εξωτερικο. Τι λετε?
17-11-11, 00:07   #39
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Αν και ειναι ευκολο και φθηνο να φτιαξει κανεις σωληνακια υψηλης πιεσης απλα μετροντας τις αποστασεις και σφραγιζοντας ρακορ σε μηχανημα που εχουν μπολικοι εδω, δεν θα εβαζα mastromitsos στο 335 με την καμια... (το εχω κανει φυσικα με κανενα προβλημα σε αλλα 2 αυτοκινητα παλαιοτερα)

Τα σωληνακια της goodridge (6 γραμμες για μπρος πισω) εχουν 141€ +12€ απο εξωτερικο...
http://www.ebay.com/itm/190590258595#ht_1918wt_1186

Ο συγκεκριμενος λοιπον, δεχεται και προσφορα στα σωλινακια...
Θελετε να δοκιμασουμε απο 190$ να του κανουμε καμια κουλη προσφορα στα 150$ για 4-5 κομματια? Ειναι ~30€ κατω, δηλαδη στα ~111€ +12€ μεταφορικα... Τετοια τιμη δεν πιστευω να αγοραζουν οι εμποροι εδω...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-11, 00:30   #40
Panoz

Status:

Nικο,
Οπως ειπα και πιο πανω , θα προτιμουσα αν διναμε την ευκαιρια σε ελληνες εμπορους να μας κανουν την προταση τους (η οποια θα εμπεριεχει ολο το πακετο τακακια, υγρα, σωλινακια υψηλης + εγκατασταση) απο το να αγοραζουμε bits & bites γυρω γυρω.

Αν δεν μας κανει η τιμη , φυσικα και θα αποτανθουμε εξω... φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Αν καποιος θελει να παει straight forward εξω βεβαιως και μπορει.

Tags
alcon, ap racing, bmw, brake, brembo, d2 racing, πολυπιστονα, κιτ, galfer, movit, nex, performance, stoptech, tarox, willwood, φρενα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές