Μηδενισμός (Reset) Προσαρμοζόμενης Μνήμης Οδήγησης - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-10-11, 21:57   #31
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Παληκαρια μην παιδευεστε, οταν λεμε ανοιγουμε ''λαμπακια'' και περιμενουμε να σβησουν καποια απ'αυτα, τοτε το ολο συστημα επαναξιολογει ολες τις τιμες σεταρει την πεταλουδα (ακουγεται ζζζζζζ) και αφου ολα τα adaptation values εχουν προσαρμοστει παταμε σταρτ 'η γυρναμε το κλειδι και το μοτερ γυρναει οπως το ''εχουμε'' μαθει να γυρναει.
Αυτο πρακτικα σημαινει, οτι ολες οι προσαρμογες που εχουν γινει βασει του προφιλ του οδηγου διατηρουνται.
Οταν κανουμε καποιο update τα παντα επανερχονται και μονο τοτε αν θελουμε να παμε παντα σφαιρα το πλακωνουμε να ''παρει'' τις χαρακτηριστικες καμπυλες.
Το μονο που κανει το πενταλ γκαζιου με καποιες ιδιαιτερες κινησεις ειναι να ενεργοποιει την αντλια νερου (οπου ειναι ηλεκτρικη)
Τελος παντων με ενα ''βγαλσιμο'' πολου το καλυτερο που γινεται ειναι να αποφορτιστουν ολοι οι πυκνωτες και να ''πεσουν''ολα τα στατικα φορτια και να απομαγνητιστουν απο αρνητικα ιοντα.

Αυτα φιλικα.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-10-11, 12:50   #32
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Παληκαρια μην παιδευεστε, οταν λεμε ανοιγουμε ''λαμπακια'' και περιμενουμε να σβησουν καποια απ'αυτα, τοτε το ολο συστημα επαναξιολογει ολες τις τιμες σεταρει την πεταλουδα (ακουγεται ζζζζζζ) και αφου ολα τα adaptation values εχουν προσαρμοστει παταμε σταρτ 'η γυρναμε το κλειδι και το μοτερ γυρναει οπως το ''εχουμε'' μαθει να γυρναει.
Αυτο πρακτικα σημαινει, οτι ολες οι προσαρμογες που εχουν γινει βασει του προφιλ του οδηγου διατηρουνται.
Οταν κανουμε καποιο update τα παντα επανερχονται και μονο τοτε αν θελουμε να παμε παντα σφαιρα το πλακωνουμε να ''παρει'' τις χαρακτηριστικες καμπυλες.
Το μονο που κανει το πενταλ γκαζιου με καποιες ιδιαιτερες κινησεις ειναι να ενεργοποιει την αντλια νερου (οπου ειναι ηλεκτρικη)
Τελος παντων με ενα ''βγαλσιμο'' πολου το καλυτερο που γινεται ειναι να αποφορτιστουν ολοι οι πυκνωτες και να ''πεσουν''ολα τα στατικα φορτια και να απομαγνητιστουν απο αρνητικα ιοντα.

Αυτα φιλικα.
αν βγαλουμε τους πολους της μπαταριας για να αποφορτιστουν οι πυκνωτες οτι υπαρχει στην μνημη του εγκεφαλου για σερβις δεν χανονται?
οποτε τρεχα μετα για διαγνωστικο για περασμα εκτος και αν σεταρονται απο μονα τους αφου βαλουμε μπροστα, μηχανικος δεν ειμαι απλα αναρωτιεμαι?
μετα το reset οπως ειχα ξαναπει δεν ειδα διαφορα απλα νιωθω διαφορετικα το αμαξι στο δρομο,
βεβαι ολα αυτα μπορει να ειναι και ιδεα μου, παντως αξιζε ενα reset μετα απο 3χρονια
κατι σχετικο-ασχετο μηπως εφτασε και η ωρα να κανω ενα update τον εγκεφαλο και να περαστει καινουργιο firmware, δεν εχω παντως κανενα προβλημα, απλα ρωταω αν ειναι απαραιτητο και αν αξιζει η αναβαθμιση?
27-10-11, 17:42   #33
sv2qo

Το avatar του χρήστη sv2qo

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, κέντρο πόλης τα τελευταία 60 χρόνια

Drives: E92 335i
Όπως έγραψα και πιό πάνω μετά το ρεσετ είδα διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και στις αλλαγές ταχύτητος στο αυτόματο σαζμάν ( γρηγορότερο κιν νταουν)

Το ίδιο μετα απο update στην αντιπροσωπεία.
Ο χρήστης sv2qo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-10-11, 19:03   #34
nikos bob

Status:

Δεν χανεται τιποτα απο τη μνημη του αυτοκινητου ως προς τα σερβις.
Οπως εξηγησα πιο πανω ''χανεται'' το προηγουμενο ''κακο'' προφιλ του οδηγου και αφου θεωρητικα αλλα και ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ προσπαθει να δει πως παει το αμαξι το ''πιεζει'' και ετσι ''ερχεται'' η καλυτερη ''αποκριση'' και μαλιστα αποτομα γιατι με κλιμακα το 100% ειναι ακομα στο 0.001%.
30-10-11, 13:30   #35
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Καλημέρα,

Χθες, αφού είχα κάνει μια διαδρομή εντός Αττικής σε διάφορες συνθήκες για να δω τις αντιδράσεις του γκαζιού και κιβωτίου, έκανα κι εγώ reset της μνήμης με βάση τις οδηγίες. Κατόπιν έκανα την ίδια διαδρομή για να δω αν είχα κάποια διαφορά.

Ας ξεκινήσουμε όμως από τα βασικά:
1) Το αυτοκίνητο είχε μόλις 5800 χλμ.
2) Πολλοί ξέρετε ότι έχω γενικώς βαρύ και νευρικό πόδι. Από την πρώτη μέρα οδηγώ σχετικά νευρικά αλλά όχι παραβιάζοντας (πολύ) τις οδηγίες.
3) Το στρώσιμο σ' ένα κινητήρα diesel όπως και το άνοιγμα χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Τα συμπεράσματα μου είναι θετικά μετά το reset. Υπάρχει μια σχετική βελτίωση της απόκρισης του γκαζιού. Το kick-down αποκρίνεται καλύτερα, ενώ στις χαμηλές στροφές (κάτω των 1500) δεν εμφανίζει καθυστέρηση στο να τις ανεβάσει πιο ψηλά. Όπως είπα η διαφορά είναι σχετική όχι κάτι δραματικό. Ενδεχομένως μετά από άλλα 10,000 χλμ κι αφού ο κινητήρας έχει στρώσει και ανοίξει να είναι καλύτερα να γίνει ένα reset.

Όσον αφορά το κιβώτιο δεν μπορώ να δω ότι είδα κάποια διαφορά, ούτε στην ταχύτητα αλλαγής (που δεν περίμενα άλλωστε διαφορά) αλλά ούτε και στις στροφές (το δοκίμασα και στα 3 modes). Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι αυτόματο μετατροπής ροπής και φαίνεται να έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας.

Μετά από κάποια χιλιόμετρα (χιλιάδες) θα δω την απόκριση του αυτοκινήτου και πιθανόν να ξανακάνω reset, αλλά η μέχρι τώρα απόκριση του ποτέ δεν με απογοήτευσε. Και τα παιδιά στην εκδρομή του Πόρτο Γερμενού μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Καλημέρα,

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-10-11, 13:55   #36
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Status:
Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
θεωρω οτι για το ταπεινο μοτερ των 1600 κυβικων καποια σημαντικη βελτιωσει δεν υπαρχει, τουλαχιστον εγω δεν καταλαβα καποια σημαντικη διαφορα, μπορει να κανω και λαθος.
31-10-11, 20:40   #37
PapajimG
MODERATOR

Το avatar του χρήστη PapajimG

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E93 320i
'Εκανα κι εγώ reset και μετά από 200χλμ μπορώ να πω πως παρατήρησα μια θετική αλλαγή όσον αφορά την απόκριση του γκαζιού..πολύ πιο άμεση,ακόμα και σε ρεπρίζ με 5η ή 6η.
Για την κατανάλωση δε μπορώ να εκφέρω απόψη,καθώς πιέζω περισσότερο το γκάζι

Ο χρήστης PapajimG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-10-11, 21:22   #38
sliolis
Σμηναγός

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gaurosgate7 Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι για το ταπεινο μοτερ των 1600 κυβικων καποια σημαντικη βελτιωσει δεν υπαρχει, τουλαχιστον εγω δεν καταλαβα καποια σημαντικη διαφορα, μπορει να κανω και λαθος.
Δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το μοτέρ. Είναι καθαρά συνάρτηση του πως έχει μάθει το γκάζι και κιβώτιο. Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει αλλά άσε το για 5-6 χιλ. ακόμα και μετά το ξαναβλέπεις. Και σίγουρα να δοκιμάσεις με κάποια γνωστή σου διαδρομή.

σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-11-11, 00:30   #39
rallakias

Το avatar του χρήστη rallakias

Περιοχή: Πειραιας

Drives: E90 335i
Το εκανα κι εγω και στην αρχη παρατηρησα οντως πιο ''ξεκαθαρη'' αποκριση στο πάτημα του γκαζιού ,ειδικα στην 1η και ''ίσως'' ελαφρώς μεγαλυτερη καταναλώση.Μετα απο 200+ χιλιομετρα ,η αποκριση του γκαζιου επανήλθε στην προηγούμενη ''νωχελική'' απόκριση ειδικα στα μεσαία πατηματα του πενταλ.
Κατα τα άλλα ειχε ενδιαφέρον στην αρχή....
Ο χρήστης rallakias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-11-11, 00:44   #40
nikos bob

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εκανα κι εγω και στην αρχη παρατηρησα οντως πιο ''ξεκαθαρη'' αποκριση στο πάτημα του γκαζιού ,ειδικα στην 1η και ''ίσως'' ελαφρώς μεγαλυτερη καταναλώση.Μετα απο 200+ χιλιομετρα ,η αποκριση του γκαζιου επανήλθε στην προηγούμενη ''νωχελική'' απόκριση ειδικα στα μεσαία πατηματα του πενταλ.

Απάντηση στο θέμα

Tags
adaptation, DME, προσαρμοσμενη, ECU, μνημη οδηγησης, οδηγιες, reset, throttle response

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές