Runflat 3ης γενιας - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-05-16, 15:51   #31
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Η ιδια ιστορια.Οταν βγηκαν τα πρωτα λαστιχα χωρις αεροθαλαμο και τι δεν ειχε ακουσθει.Το ιδιο και με τα radial .Σημερα ειναι καθεστως.Το "μπαλοναρισμα"(!)με τα rf δεν το καταλαβαινω.
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-16, 18:27   #32
xenos

Drives: F20 116i
Και εγώ που έχω κάτι dunlop rft, τα βρίσκω υπερβολικά καλά και δεν το περίμενα κιόλας με τόσα που έχω ακούσει.
Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-16, 20:28   #33
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Το να προτιμαει καποιος την ανεση το καταλαβαινω,αλλα να αποφαινεται οτι τα rf ειναι επικινδυνα,το θεωρω τρελο.Η BMW αντιθετα τονιζει οτι η ρυθμιση της αναρτησης εχει γινει για τα συγκεκριμενα λαστιχα και δεν εγκρινει αντικατασταση με συμβατικα.-
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-16, 09:35   #34
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Εγώ είμαι κάθετα εναντίον των rf, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι επικίνδυνα. Για οδήγηση στο όριο όμως ποτέ δεν θα έβαζα rf, δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά και τις ίδιες επιδόσεις με ένα καλό συμβατικό. Είχα δοκιμάσει και για 2 μήνες τα 2ης γενιάς, καλύτερα από της 1ης αλλά ....
Αν οδηγείς όπως η πλειοψηφία των οδηγών τότε δεν θα έχεις θέμα με τα της 3ης γενιάς, αν έχεις όμως άλλα γούστα τότε τα συμβατικά είναι μονόδρομος.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-05-16, 20:08   #35
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευστοχη ερωτηση. Καπως ετσι ειναι, αν και το runflat κανει και εναν εντονο γδουπο.
ο γδουπος δεν θα με πειραζε ανν δεν συνοδευοταν απο την ελλειψη ανεσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeeZee_SKG Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα στην f20 από 17άρια rft σε 18άρια non rft και περνόντας πάνω από τις ίδιες ανωμαλίες οδοστρώματος η αίσθηση είναι πολύ καλύτερη και η κύληση σε "άγριο" οδόστρωμα λιγότερο θορυβώδης. Αυτό ήταν ευχάριςτη έκπληξη για μένα. Αν πέσεις άςχημα σε λακκούβα βέβαια με συμβατικό οι πιθανότητες να τον έχεις πιεί είναι πολύ περισσότερες. Δε συζητάω για 19άρια στο ελλάντα.
ευχαριστω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο F20driver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και 500 γενιές κα βγουν εγω αυτες τις αηδίες που αποκαλούν λάστιχο δεν το ξανα φοράω που να με πληρώσεις! Τα έβγαλα και ησύχασα. Οτι χειρότερο υπάρχει. Ειδικά σε πίεση σε στροφές. Ειναι απλα επικίνδυνα. Με κινεζικό nankang ns2 που έβαλα ετσι για την πλάκα εχω καλυτερο κράτημα απ οτι με τα run flat!
καλα αυτα που φορας τα εχω ακουστα και τα βλεπω να τα φορανε αρκετοι.αλλα μονο επικυνδυνα δεν ειναι τα ρανφλατ.ισως εννοεις σε στροφη με ανωμαλια.τοτε ναι χανει πολυ την προσφυση.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας οδηγήσει 18" με συμβατικά και 16" με runflat μέσα στην ίδια μέρα μπορώ να πω ότι το κοπάνημα με το τιμόνι στην ευθεία πλησίαζε κάπως αλλά σε στροφή με λακκούβα το βάρος και το πάτημα τις 18" το καταλάβαινες. Βέβαια το ένα λάστιχο είχε 205 πλάτος και το άλλο 235.

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη μαζί σου. Όσα χρόνια και να περάσουν δεν πρόκειται να βγάλω τα runflat από τον άσσο. Και ειδικά φέτος πριν να αλλάξω τα λάστιχα μου κυκλοφορούσα για μία βδομάδα με συμβατικά λάστιχα ίδιας διάστασης.

Το είχα γράψει σε αυτό το θέμα:http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...130#post226130

Όλα αυτά είναι θέμα γούστου και το τι θέλεις και σε ευχαριστεί στο αμάξι σου. Άλλος πίνει τσίπουρο με γλυκάνισο και άλλος χωρίς.
[quote][το βάρος και το πάτημα τις 18" το καταλάβαινες/QUOTE] τι ενννοεις? ειναι καλυτερο η' χειτορετο το 18αρι?
ευχαριστω για την αναλυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να προτιμαει καποιος την ανεση το καταλαβαινω,αλλα να αποφαινεται οτι τα rf ειναι επικινδυνα,το θεωρω τρελο.Η BMW αντιθετα τονιζει οτι η ρυθμιση της αναρτησης εχει γινει για τα συγκεκριμενα λαστιχα και δεν εγκρινει αντικατασταση με συμβατικα.-
συμφωνω εκκτος της περιπτωσης που ανεφερα πιο πανω και εινναι σπαννια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι κάθετα εναντίον των rf, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι επικίνδυνα. Για οδήγηση στο όριο όμως ποτέ δεν θα έβαζα rf, δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά και τις ίδιες επιδόσεις με ένα καλό συμβατικό. Είχα δοκιμάσει και για 2 μήνες τα 2ης γενιάς, καλύτερα από της 1ης αλλά ....
Αν οδηγείς όπως η πλειοψηφία των οδηγών τότε δεν θα έχεις θέμα με τα της 3ης γενιάς, αν έχεις όμως άλλα γούστα τότε τα συμβατικά είναι μονόδρομος.
το μονο θεμα ειναι σε ορισμενννες ανωμαλιες.σε καποιες δεν με ενοχλει σε μερικες ομως φευγει κκαι η προσφυση και ακουγονται πολυ.θεματα δεν εχω απλα θελω την μεγαλυτερη απολαυση
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές