Procede V5 - New Software, Firmware & Maps - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Procede V5 - New Software, Firmware & Maps

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-02-11, 23:18   #71
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Κανενας χαρτης βγηκε (συγνωμη Papajim)??
21-03-11, 22:44   #72
atha

Περιοχή: malmoe-sweden

ti v5 re paidia ? ego emeina sto v3. ana mporei na me enimerosei kapoios ti kerdizoume apo tis poio kainourgies ekdoseis?
endiaferomai gia aloga ,ropi, katanalosi kai respons, den endiaferomai ana mporei na mou deixei ti thermokrasia exei to port bagauge otan pigaino me 200 km kai alla tetoia data overload
Ο χρήστης atha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-11, 12:20   #73
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Για αλογα δεν γνωριζουμε (μην σου πουμε και ψεματα) αλλα μιλαμε για τρελο responce και ροπη απο πολυ χαμηλα με γραμμικοτητα μαμα 335... αν εχεις το Rev2 κατεβασε τους νεους χαρτες και θα παθεις πλακα!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-11, 21:14   #74
Papajim

Οι νέοι χάρτες είναι έτοιμοι, παραμένουν beta αλλα είναι η 3η φορά οπότε είναι προς τελική μορφή.
Autotune & antispin είναι παλι off αλλα το dynamic ignition δουλεύει με 800% παραπάνω δεδομένα απο την ecu και τα αραιά hiccups έχουν πλέον εξαφανιστεί...
Η ασφαλεια που προσφέρουν (μιας και έχουμε σταθερή πίεση) είναι μοναδική μιας και το dynamic ignition μπορεί σε δεκάδα να ανεβάσει 100% το IC προβλέποντας το παραμικρό πριν γίνει... (είπαμε 800% καλύτερο data flow)
Η γραμμικοτητα πλέον είναι πολύ καλύτερη ακόμη και απο reflash tunes, και εγώ προσωπικά τους θεωρώ απο τους καλύτερους χάρτες για χρήση.

Just Do It!
23-03-11, 23:32   #75
Insanedriver

Το avatar του χρήστη Insanedriver

Drives: Ε92 335i
Απορία προς papajim...

Έχω καταλάβει ότι αν προχωρήσουμε στην αναβάθμιση της καλωδίωσης και σε συνδυασμό με τη χρήση π.χ catless downpipes, υπάρχει περίπτωση αν το αμάξι έχει παλιά αναβάθμιση στον εγκέφαλο, το canclear να μην κάνει δουλεία και να ανάβει λαμπάκι κινητήρα.

Σωστά κατάλαβα;
Δηλαδή αν βάλω downpipes, πρέπει να κάνω αναβάθμιση λογισμικού(το αμάξι μου είναι 2007 αρχή) ώστε να μην έχω λαμπάκια και να δουλεύει το canclear;
Ο χρήστης Insanedriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-03-11, 00:01   #76
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Insanedriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορία προς papajim...

Έχω καταλάβει ότι αν προχωρήσουμε στην αναβάθμιση της καλωδίωσης και σε συνδυασμό με τη χρήση π.χ catless downpipes, υπάρχει περίπτωση αν το αμάξι έχει παλιά αναβάθμιση στον εγκέφαλο, το canclear να μην κάνει δουλεία και να ανάβει λαμπάκι κινητήρα.

Σωστά κατάλαβα;
Δηλαδή αν βάλω downpipes, πρέπει να κάνω αναβάθμιση λογισμικού(το αμάξι μου είναι 2007 αρχή) ώστε να μην έχω λαμπάκια και να δουλεύει το canclear;
Εχει autoclear που δουλευει σε "κυκλους" και το σβυνει συνεχως. Μην φανταστεις κατι τραγικο. Μπορει να βγεις βολτα 80χλμ και να αναψει μονο μια φορα. Μετα απο 10 δευτερολεπτα το σβυνει το procede.
24-03-11, 11:59   #77
Papajim

Ναι δυστυχως σε καποιες γενιες του software δεν λειτουργει το can clear...
Αλλα απλα να ξερεις, οτι αυτες οι γενιες ειναι υπευθυνες και για την φθορα της αντλιας υψηλης πιεσης βενζινης, γιατι με τα update μολις ανοιγεις το αμαξι ακους την πισω αντλια να δουλευει (να στελνει βενζινη στην εμπρος). Φυσικα τωρα αν πας για update θα παρεις τις πολυ τελευταιες που παλι δεν ειναι οτι καλυτερο για την αποδοση (πλην των τελευταιων Dynamic Ignition Controled χαρτων)...

Μπορεις να δοκιμασεις το harness update μολις βαλεις τα DP, και αν δεις οτι δεν δουλευει το canclear ξανα γυριζεις τα καλωδια εκει που ηταν (βαλε ενα μαρκαδορακι για μαρκαρισμα να ειναι ευκολοτερο) και δουλευεις με το Ο2 modifier 30-40%...
24-03-11, 16:10   #78
Panoz

Status:

Δεν χρειαζεται να κανει το Harness update...ας το αφησει οπως ειναι.

Να βαλει τα DP και να ρυθμισει το O2 modifier στο 100% (με το V4 που φοραει τωρα ,οχι το V5 καθως δεν ξερω αν εχει διαφορα). Με 100% ενεργοποιειται το autoclear ,αν θυμαμαι καλα, oποτε εκει θα δει αν το σφαλμα σβυνεται ή οχι απο μονο του.

Εγω το εχω στο 100% oποτε οι Sims δεν δουλευουν καθολου και μου βγαζει σφαλμα. Το Canclear το σβυνει συνεχεια....δεν με ενοχλει. Το κανει σπανια και το αμαξι δουλευει πιο σωστα απο το να εχω τα Sims ενεργοποιημενα.

Αν δει πως δουλευει το παραπανω , τοτε μπορει να κανει και V5 και harness update.
24-03-11, 21:49   #79
Papajim

Το V5 εχει επιλογη error clear on/off, και μετα εχει και το Ο2 modifier που μπορει καλλιστα να το βαλει σε οποιο νουμερο θελει...
Σε περιπτωση που εχει πολυ παλιο firmware (απο τα πρωτα) το can clear δεν δουλευει (αν θυμαμαι καλα) ουτε στη V4 αλλα ουτε στη V5 και χρειαζετε η χρηση του ο2 modif να κατεβει περιπου στο 40%.
Δυστυχως με τη χρηση του harness update δεν παρεμβαλλονται τα data των λαμδα προς την ecu οποτε δεν υφισταται πειραγμα του ποσοστου αρα και θα βγαζει προβλημα.
Καλο ειναι να βαλεις τα ελευθερα DP, να δοκιμασεις το V5 στο Ο2=100% με το can clear on, και αν δεν σου βγαλει λαμπακι, κανεις και το harness update γιατι εχεις software που υποστηριζει το error clear σε real time...
Αν σου αναψει λαμπακι αφηνεις το harness ως εχει και βαζεις στο 40% το Ο2 και εισαι αρχηγος!
24-03-11, 22:11   #80
Papajim

Οποιος δεν εχει παει ακομη στο V5, ας δοκιμασει τους τελευταιους χαρτες με το DTC-on πατημενο μια φορα (οχι δηλαδη full off). Το πως παει το αμαξι με μολις 14.5psi απλα δεν περιγραφεται...
http://www.procedetuning.com/BMW/n54...DIC%20Beta.zip

Αναφορικα εχουμε:
-800% περισσοτερα data απο τον crank sensor (δεν ξερω την ελληνικη μεταφραση του αισθητηρα) οπου προσφερει, γραμμικοτητα, τελεια προβλεψη αρα ως και απουσια προαναφλεξης σε ολες τις συνθηκες, καλυτερο και γρηγοροτερο Ignition timing control, ακριβεια στο advance.
-Καλυτερο ελεγχο του συστηματος καυσιμου με εμφαση για περισσοτερη χωρητικοτητα στις 4-5000στρ
-Καλυτερη λειτουργια για ελεγχο σπινιαρισματος σε συνδιασμο με το Dynamic Traction Control της BMW. (DTC on)
-12 παραλλαγες χαρτων διαφορων setup αυτοκινητων (και για 7DCT αυτοκινητα (z4, 335 κλπ) και για αναβαθμισμενα τουρμπο, MT, AT, XXXis κλπ κλπ)
Απάντηση στο θέμα

Tags
335i, αναβαθμιση, BMW 135i, bmw 335i, firmware update, maps, n54, procede upgrade, Procede V5, shiv, vishnu

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές