BMWForum.gr

BMWForum.gr (https://www.bmwforum.gr/forum/community.php)
-   Βλάβες & προβλήματα (https://www.bmwforum.gr/forum/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων (https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=11062)

sv2gww 05-06-11 14:09

Διαρροή από το κάλυμμα εκκεντροφόρων

8 Συνημμένο(α)
Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post μου άλλαξα πέρυσι το καλοκαίρι την φλάντζα κυλινδροκεφαλής, λόγω ασταθούς θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού. Για κάποιον λόγο ο μηχανικός δεν μου άλλαξε την ελαστική φλάντζα-τσιμούχα στο κάλυμμα των βαλβίδων με αποτέλεσμα να έχω διαρροή λαδιού η οποία κατέληγε στην βάση της μηχανής, κάτω από τους πρώτους καταλύτες. Αφ ενός μεν μισώ και απεχθάνομαι την οποιαδήποτε διαρροή, αφ εταίρου το σημείο απόληξης των λαδιών ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο λόγω μεγάλων θερμοκρασιών. Τα ζεστά λάδια παίρνουν πολύ εύκολα φωτιά ως γνωστόν....
Είπα λοιπόν σήμερα να αλλάξω τις φλάντζες του καλύμματος των βαλβίδων ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Έβγαλα μερικές διαδοχικές φωτό ώστε να βοηθήσουν όποιον έχει όμοια πρόθεση. Η διαδικασία είναι η ίδια για 3άρια, 5άρια και 7άρια με μοτέρ Μ50 έως Μ53. Έως ένα σημείο η διαδικασία είναι η ίδια ακόμα και για την αντικατάσταση των μπουζί.
Τα μόνα εργαλεία που χρειάζονται είναι ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι (για την αφαίρεση των πλαστικών διακοσμητικών ταπών στα εξωτερικά καλύμματα), μια καστάνια με μακριά και κοντή προέκταση, μια σπαστή άρθρωση για την καστάνια και δύο «καρυδάκια»: ένα 8άρι για τα παξιμάδια Μ4 κι ένα 10άρι για τα παξιμάδια Μ6. Επίσης μια καλή φλαντζόκολα σιλικόνης είναι χρήσιμη, όπως και ένα σπρέυ επαφών στο οποίο να μην κάνετε καμιά τσιγκουνιά. Η διαδικασία –με τα δικά μου πάντοτε κριτήρια- είναι από εύκολη έως μέτρια. Διαρκεί μιάμιση ώρα και θέλει έναν καλά παγωμένο φραπέ ώστε να μην γίνει νες-καφέ ως το τέλος.
Ξεκινάμε με την αφαίρεση του καλύμματος της μπεκιέρας, όπου βγάζουμε τις 2 τάπες με τις ρίγες, οι οποίες κρύβουν τις βίδες του καλύμματος. Με το 10άρι καρυδάκι βγάζουμε τις βίδες κι έπειτα το πλαστικό κάλυμμα. Αμέσως μετά έχει σειρά το κάλυμμα των πολλαπλασιαστών & μπουζί το οποίο βγάζουμε με τον ίδιο τρόπο. Για να βγει όμως πρέπει να αφαιρέσουμε και το καπάκι των λαδιών... Προσοχή ώστε να μην μας πέσει κάτι μέσα στο ανοικτό στόμιο των λαδιών!
Σειρά έχουν οι πολλαπλασιαστές. Βγάζουμε τις βίδες τους (2 ανά πολλαπλασιαστή) με το 10άρι καρυδάκι και τους αφήνουμε σε ένα σημείο απ’ όπου δεν θα πέσουν. Δεν υπάρχει πρώτος ή τρίτος.... Είναι ολόιδιοι και δεν έχουν σειρά. Αν θέλετε να αλλάξετε μόνο τα μπουζί ...voila! Αν όμως δεν έχετε πρόθεση να τα αλλάξετε σ’ αυτό το σημείο ΜΗΝ τα βγάλετε!! Αν κατά λάθος πέσει κάποιο παξιμάδι από το εν συνεχεία λύσιμο να σταματήσει στο μπουζί και όχι στο πιστόνι!!!!
Λοιπόν, τώρα βγάζουμε τα 2 καλώδια σώματος που είναι δίπλα στο πρώτο και τελευταίο μπουζί, όπως και το καφέ καλώδιο σώματος από την καλωδίωση των πολλαπλασιαστών. Αυτά πιάνουν με Μ4 παξιμάδια (το 8άρι καρυδάκι που είχαμε πει) επάνω στις κεντρικές βίδες του καλύμματος, ανάμεσα στις τρύπες των μπουζί.
Τέλος βγάζουμε όλες τις περιμετρικές βίδες του καλύμματος μαζί με τις παραπάνω, ανάμεσα από τα μπουζί. Μόλις βγάλουμε και τον κουμπωτό σωλήνα αναθυμιάσεων –πάνω σχεδόν από το φίλτρο λαδιού- και την καλωδίωση των πολλαπλασιαστών έχουμε το καπάκι έτοιμο για βγάλσιμο.
Ένα πανί χωρίς χνούδι ποτισμένο με λίγη βενζίνη είναι ότι πρέπει για να καθαρίσουμε το αλουμινένιο χείλος της κυλινδροκεφαλής που μόλις μας έχει αποκαλυφθεί. Από το πλαστικό καπάκι που μόλις πήραμε στα χέρια βγάζουμε την περιμετρική ελαστική φλάντζα (ή τσιμούχα, όπως θέλετε πείτε την) καθώς και τις δύο ελαστικές φλάντζες με τα ανοίγματα για τα μπουζί (από τρεις οπές η κάθε φλάντζα). Οι φλάντζες των ανοιγμάτων των μπουζί είναι υπαίτιες για το πλημμύρισμα των φωλιών των μπουζί, πράγμα το οποίο έχω ανταμώσει πάρα πολλές φορές.
Με καθαρά ΚΑΙ τα λούκια των φλαντζών επάνω στο πλαστικό κάλυμμα βάζουμε μέσα σ’ αυτά λίγη φλαντζόκολα σαν ένα ψιλό κορδόνι, όχι μερικές σταγόνες σε κάποια σημεία. Έτσι θα έχουμε στεγανή νέα φλάντζα ΚΑΙ μεταξύ αυτής και του πλαστικού αλλά δεν θα φύγει και από την θέση της (λόγω βάρους) όταν γυρίσουμε το καπάκι προς τα κάτω ώστε να το ξαναβάλουμε στη θέση του. Λίγη κόλα είναι επίσης αναγκαία και στην μεριά της φλάντζας που «φιλάει» προς το αλουμίνιο.
Για την τοποθέτηση όλων των παραπάνω ακολουθούμε την αντίστροφη περιγραφή, μιας και η δουλειά μας έχει γίνει. Αν θέλουμε να αλλάξουμε ή να ελέγξουμε τα μπουζί η κατάλληλη στιγμή είναι πριν την τοποθέτηση των πολλαπλασιαστών αφού οι επίφοβες ενδιάμεσες βίδες και παξιμάδια σώματος είναι πλέον στη θέση τους. Στα άκρα των πολλαπλασιαστών όπου κουμπώνουν τα μπουζί όπως και στα φις των καλωδίων τους βάζουμε σπρέυ επαφών.

Αυτή η εργασία (είτε μόνο για μπουζί ή και για την φλάντζα) μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο σέρβις -αλλαγή λαδιών, φίλτρων κλπ-.

Τέλος έχω να επισημάνω τα εξής: για να φτιάξει κάποιος κάτι χρειάζεται πρώτα να γίνει ένας έλεγχος ώστε όταν φτάσουμε στο «δια ταύτα» να μην ανακαλύψουμε κάτι το οποίο θέλει ΚΑΙ ΑΥΤΟ αντικατάσταση. Δεν υπάρχει χειρότερη κατάσταση από το να έχεις λύσει το μισό μοτέρ (σχήμα λόγου) για να καταλάβεις ότι θα πρέπει να το ξανακάνεις μιας και δεν είχες προσέξει ότι θέλει και κάτι άλλο αλλαγή!!! Άρα, πριν ξεκινήσουμε κάποια εργασία και ΠΡΙΝ πάρουμε τα ανταλλακτικά κάνουμε έναν οπτικό έλεγχο μην τυχόν και δούμε και κάτι άλλο χαλασμένο. Ειδάλλως θα πρέπει να είναι καθημερινή, τα μαγαζιά ανοιχτά και να έχουμε ένα άλλο όχημα διαθέσιμο για να αγοράσουμε αυτό που μόλις βρήκαμε σε άθλια κατάσταση.
Η τελευταία επισήμανση είναι και η σημαντικότερη: πάντα, μα πάντα, εργαζόμαστε ωσάν μηχανικοί αεροσκαφών! Ποτέ εργαλεία διάσπαρτα και βρόμικα οπουδήποτε και κυρίως ποτέ οι βίδες και τα παξιμάδια αφημένα όπου να ‘ναι!! Δεν πρέπει να μας περισσέψει τίποτα αλλά το χειρότερο: να μην μας απουσιάζει οτιδήποτε! Το να πέσει ένα παξιμάδι στο πάτωμα κάτω από το αμάξι και να μην φτάνουμε να το πάρουμε έχει καλώς γιατί το βλέπουμε που είναι. Αν δεν το βλέπουμε τότε θα έχει κάτσει ανάμεσα σε τροχαλίες και ιμάντες, μέσα στους εκκεντροφόρους, μέσα στις καδένες, μέσα όπου δεν πρέπει... Γι’ αυτό και δεν βγάζουμε ποτέ τα μπουζί παρά μόνο όταν θα αντικατασταθούν ένα προς ένα με καινούργια -και όχι όλα μαζί έξω-.

Αυτά.... Για ότι θέλετε από διευκρινήσεις, επιπλέον πληροφορίες και οδηγίες πάντα στην διάθεσή σας. Α! Και τα μπουζί τα σφίγγουμε ως νορμάλ άνθρωποι και όχι ως επιδειξίες μπράτσων εκείνη τη στιγμή.....
Γιάννης-sv2gww.

PS Στην τελευταία φωτό βλέπετε για ποιόν λόγο αλλάζω κάθε 10.000 χλμ τα λάδια της μηχανής. Δεν υπάρχει ίχνος γραμμής ή σημαδιού επάνω στους εκκεντροφόρους. 195000 χλμ και είναι σαν καινούργιο το μοτέρ. Για τα μπουζί έχω ένα ειδικό εργαλείο αγορασμένο από την BMW το οποίο σφύγγει στα 30Nm (ροπόκλειδο-καρυδάκι). Στην 6η φωτό είναι η βάση μηχανής που είχε γίνει πισίνα λαδιού.

giannis 05-06-11 14:33

Μπραβο! Πολυ καλο ποστ! Ειδες για να ναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ο ανθρωπος!

Κανα δυο παρατηρησεις, ερωτησεις.

Πως καταφερνεις και κρατας τη μηχανη και το χωρο της τοσο καθαρο? Χρησιμοποιεις καποιο ειδικο καθαριστικο. Ειναι σημαντικο μια καθαρη μηχανη πιο πολυ για ευκολο εντοπισμο τυχον διαρροων.

Μου ειχε τυχει κι εμενα διαρροη λαδιου αλλα απ τις 'μεσα' τσιμουχες, και βρεθηκαν πλυμμηρησμενες οι 'φωλιες' των μπουζι οταν ειχα παει για αλλαγη μπουζι. Οποτε αλλαχτηκε ολο το σετ, και η εξω που περιγραφεις εδω οτι σου εχανε λαδι. Ειναι λιγο συνηθισμενο φαινομενο αυτα τα λαστιχα μετα απο καποια χιλιομετρα να χανουν σωστα?..

Αυτο που εγραψες για ταξη με τα εργαλεια και καθαριοτητα ειναι Νο1 κανονας που πρεπει να ισχυει σε καθε δουλεια. Απορω ομως γιατι 99% των συνεργειων που εχω παει, γιατι δε δουλευουν ετσι?.. Κανονικα υποτιθεται οτι εκπαιδευονται, περνανε σεμιναρια κλπ κλπ. Οι Γερμανοι απ τα πρωτα πραγματα που μαθαινουν σε σεμιναρια και εκπαιδευσεις τετοιου ειδους ειναι η ταξη και η καθαριοτητα. Ε, οι 'δικοι' μας συνεργειατζηδες γιατι δεν το τηρουν ρε γμτ! Πραγματικα τσαντιζομαι οταν παω σ ενα συνεργειο και το βλεπω κ#λο, και μαλιστα εργαλεια, ανταλλακτικα, βιδες κλπ πανω στ αμαξι στα πιο απιθανα μερη! Μου ρχεται να παρω τ αμαξι και να φυγω επι τοπου, μιλαμε για πολυ πατσαβουριά! Τοση δουλεια εχουν και πνιγονται που δε μπορουν ν ακολουθησουν βασικες αρχες λειτουργιας ενος ρημαδοσυνεργειου?!
Τα πα και υσηχασα!

Και παλι μπραβο Γιαννη για το πολυ καλο τεχνικο ποστ!

sv2gww 05-06-11 15:01

Thanks Johnάκο... Την μηχανή την καθαρίζω με ένα βρεγμένο -με νερό και λίγο ρευστό σαπούνι- πανί, όπου μπορεί να φτάσει το χέρι. Κάθε δύο ή τρεις μήνες με πιεστικό ζεστού νερού σε πλυντήριο αυτοκινήτων. Το πλένω όμως εγώ κι όχι ο φίλτατος βιοπαλεστής από το Μπαγκλαντές ή την Αλβανία.
Για το 2ο είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις. Ένα συνεργείο αυτοκινήτων πρέπει να είναι τόσο καθαρό όσο και το κρεοπωλείο που εμπιστευόμαστε.
Στην αντιπροσωπέια όπου ήμουν μετά από τον διεξοδικό οπτικό έλεγχο πλέναμε τον χώρο της μηχανής και έπειτα πήγενε το αμάξι στην ράμπα για τα περαιτέρω. Μετά το τέλος πλύσημο ξανά τη μηχανή και έξω. Αν υπήρχε επισκευή από κάτω το σηκώναμε και το πλέναμε ΚΑΙ από κάτω! Δεν κάνω λόγο για καθάρισμα στα τασάκια ή κάτω από τα πατάκια ή και `γω δεν ξέρω που. Όσο για το συνεργείο..... μπορούσαμε να κάνουμε πικ-νικ στο πάτωμα.
Έτσι κερδίζαμε την εκτίμηση των πελατών. Δεν ξέραν αν ο ιμάντας ήταν καινούργιος αλλά όταν έβλεπαν αυτή την τάξη ήξεραν ότι αγαπούσαμε τη δουλειά μας. Δεν θα ήταν δυνατόν να έχει γυαλίσει κάποιος το πίσω τασάκι και να μην έχει κάνει έτσι και την υπόλοιπη εργασία του.... Τώρα, δεν ξέρω.
Γιάννης-sv2gww.

giannis 05-06-11 20:10

Δυστυχως Γιαννη πλεον ειτε ειναι το συνεργειο μπ...ελο αλλα ισως να κανεις δουλεια εκει, ομως πως γινεται να το εμπιστευτεις αν το βλεπεις ετσι, ή μου εχει τυχει συνεργειο-χειρουργειο και εξουσιοδοτημενο μαλιστα, που ηταν μονο βιτρινα, πολυ χρημα απ τον πελατη κακη ποιοτητα εργασιων και τελικα μονο ποζα, μουρη, χρηματικη αφαιμαξη και ουσια μηδεν.
Anyway... Για το θεμα καθαρισμου μοτερ, το φοβαμαι να το πλυνω ετσι με χυμα νερο γι αυτο μια στο τοσο το κανω κι εγω με κανα βρεγμενο πανι αλλα σε τετοια κατασταση οπως το δικο σου στις φωτος που βλεπω δε μπορω να το φερω, ασε που μετα απο λιγα χιλιομετρα οδηγηση γεμιζει σκονες παλι.

Panoz 05-06-11 20:32

Kαλα ρε Γιαννη...πως την πατησες ετσι εσυ??

sv2gww 05-06-11 21:31

Τι "πως την πάτησα" βρε Πάνο αφού δεν άλλαξα μόνος μου τη φλάντζα της κυλινδροκεφαλής... Μάλλον τα παιδιά του συνεργείου θεώρησαν περιττό να αλλάξουν και την φλάντζα του καλύμματος, ίσως για λόγους κόστους. Δεν τους κακολογώ και δεν θα το εκάνα ακόμα κι αν ήμουν ξένος προς αυτούς. Αλλά τελικά δεν θα μπορώ να είμαι ποτέ ήσυχος αν δεν κάνω μόνος μου οποιαδήποτε δουλειά.
Γιάννης-sv2gww.

Panoz 05-06-11 21:48

Αφου εγω αλλαζω λαδια στις 8000-8500χλμ (μεχρι τωρα αφου η αναλυση λαδιου εδειξε πως μπορω να παω στις 10.000) , μπορω να ελπιζω οτι το μοτερ μου θα ειναι εξισου σε καλη κατασταση?

sv2gww 05-06-11 23:02

Να μην ελπίζεις αλλά να είσαι βέβαιος.
Γιάννης-sv2gww.

sv2gww 15-01-12 17:36

1 Συνημμένο(α)
Δυστυχώς επανέρχομαι στο θέμα της διαρροής λαδιού από την κυλινδροκεφαλή... Όπως είχα γράψει και στο αρχικό πόστ αυτού του θέματος, είχα μεταξύ των άλλων (φλάντζα κεφαλής) και αυτήν την διαρροή η οποία δεν σταμάτησε ποτέ. Σήμερα, βρήσκοντας άδειο δρόμο, είπα να "πατήσω" λίγο το γκάζι για να ξεκαπνίσει λίγο το μοτέρ. Όταν έκοψα ταχύτητα είδα ότι αντίθετα μ' αυτό που ήθελα αυτό άρχισε να ...καπνίζει. Λευκός καπνός από την μεριά της εξάτμισης ο οποίος άρχισε να μπαίνει από τον εξαερισμό και μέσα στην καμπίνα! Ήξερα ότι η διαρροή λαδιού ήταν ξανά εκεί λοιπόν. Σταμάτησα στο πλάι του δρόμου, άνοιξα το καπό της μηχανής (:cry:cry) και έχοντας ένα πανάκι καθάρησα λιγάκι την εμφανέστατη ποσότητα λαδιού, η οποία αφού κυλούσε στην λαμαρινένια φλάντζα της πολλαπλής εξαγωγής, έσταζε επάνω στην ίδια την πολλαπλή. Ζήτησα από τον γιό μου να κάτσει στην θέση του οδηγού και να πατήσει το γκάζι σαν να έπαιζε στο PS3... Και ναι. Υπάρχει ρήγμα στην εξωτερική μεριά της κεφαλής, επάνω από την εξάτμηση και συγκεκριμένα μεταξύ του 4ου και 5ου κυλίνδρου.
θα ήθελα να ΄ξερα ποιά κατάρα με κυνηγάει. Υποτήθεται ότι είχα δώσει το αυτοκίνητο προς επισκευή σ' αυτούς που μου άνοιξαν τα μάτια στα BMW και τους είχα ζητήσει να δουν και αυτό το πρόβλημα. Έννεκα της φλάντζας το κεφαλάρι είχε πάει και στο μηχανουργείο για τα σχετικά. Τώρα θα πρέπει να ξανακατεβάσω κυλινδροκεφαλή με όσα αυτό συνεπάγεται ώστε να κολληθεί το ρήγμα. Φυσικά μιλάμε για ράγισμα το οποίο δεν φαίνεται με την πρώτη και υπάρχει διαρροή μόνο όταν το στροφόμετρο φτάσει σχεδόν στα κόκκινα (άρα, η πίεση λαδιού είναι στα μέγιστα).
F***, δεν θα ησυχάσω ποτέ.
Γιάννης-sv2gww.

JEO 15-01-12 19:53

Πω πω ρε φιλε σπασιμο.....
Κουραγιο Γιαννη.... ξερεις πολυ καλα οτι με τα μηχανηματα (ακομη και τα καλυτερα) δεν κανεις συμβολαιο και μπορουν να σε εκθεσουν.

Ερωτηση. Εχουν βγαλει το ιδιο προβλημα και αλλα τετοια μοτερ η' κατι σφιχτηκε παραπανω απ'οσο επρεπε?

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.