Car review, περί Άσσου ο λόγος. - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Car review, περί Άσσου ο λόγος.

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-05-19, 02:57   #1
BitGenaration

Το avatar του χρήστη BitGenaration

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Car review, περί Άσσου ο λόγος.

Ιδιοκτήτης f20 116d sport edition manual απο το 2017, αγορασμένο ελάχιστα μεταχειρισμένο για αποφύγω την πρώτη (και μεγαλύτερη) υποτίμηση. Κάπου στα 27.000 χλμ με πρώτη αλλαγή λαδιών στα 12Κ και δεύτερη να ετοιμάζομαι να την κάνω τώρα στα 15Κ. Στο μέλλον πιθανόν να είναι καλή ιδέα να κρατήσω σταθερές αλλαγές στα 10.000 χλμ.

Χρώμα μεταλλικό ασημί με ωραίο βάθος που δείχνει εξαιρετικό όταν είναι φρεσκοπλυμένο το αυτοκίνητο και "κρύβει" την αμέλια του ιδιοκτήτη τους υπόλοιπους 11 μήνες του χρόνου. Το αμάξωμα έχει υποστεί μικροταλαιπωρίες λόγω απουσίας κλειστού πάρκιγνκ και εξόδων προς το κέντρο τις νυχτερινές ώρες, όμως οι ρευστές του γραμμές κρύβουν τις όποιες ατέλειες και αναδεικνύουν το σύνολο. Αυτά μέχρι το πίσω φτερό. Από κει εως την εξάτμιση ανάλογα το γούστο έρχεται και η αποδοχή ή καταδίκη του σχεδιασμού (εμένα πχ που είμαι περίεργος μου αρέσει).

Στα βασικά της κίνησης. Όντως ακόμα στην εγγύηση δεν έχω πειράξει τίποτα αλλά στο μέλλον -αν παραμείνω όσο ευχαριστημένος είμαι σήμερα- τα άλογα θα αυξηθούν στα 147 και θα αλλάξουν ζάντες, αναρτήσεις και ίσως κάποια άλλη λεπτομέρεια.
Συνεπώς, ως έχει το αμάξι είναι μπορώ να πω ικανοποιητικότατο για την μέχρι τώρα χρήση. Η κύλιση είναι σε σύγκριση με άλλα αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας που έχω δοκιμάσει αισθητά ανώτερη και πλεόν δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να γυρίσω οτιδήποτε άλλο πλην πίσω κίνησης. Ακόμα και στα 116 άλογα στεγνό με όλα τα συστήματα ενεργοποιημένα το αμάξι μπορεί να γλυστρίσει ευχάριστα και με ασφάλεια αν ο οδηγός έχει όρεξη να το αποσταθεροποιήσει (scandinavian flick προαπαιτούμενο ) ενώ στο βρεγμένο και με το DSC off καλό θα ήταν να υπάρχουν κάποιες βασικές γνώσεις drift. Ίσως μια μεταβλητή τετρακίνηση σε ένα επαρκώς δυνατό μοντέλο στο μέλλον. Οι επιλογές απόκρισης του αυτοκινήτου χωρίζονται στις 4 παρακάτω:

Eco: Ιδανικό για αποστάσεις εως 400 μέτρα από το σημείο εκίνησης και κυριολεκτικά τίποτα άλλο.
Comfort: Θα έλεγα η daily driver επιλογή από και προς τη δουλεία και σε χαλαρές μετακινήσεις. Η απόδοση του γκαζιού είναι φυσιολογική και η απόκριση του τιμονιού καλή και κάπως "βουτυράτη" ας μου επιτραπεί η έφραση. Αν δεν υπάρχει πολύ κίνηση συνδιάζεται ευχάριστα με απενεργοποίηση του start-stop.
Sport: Λίγο πιο σκληρό τιμόνι και μεγαλύτερη απόδοση γκαζιού χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερο "βύθισμα" του πενταλ. Τεχνητή μεν αίσθηση αυξημένης απόδοσης, αλλά παραμένει ευχάριστη και είναι μια ωραία επιλογή για επαρχιακούς δρόμους.
Sport +: Ενεργοποιεί το DTCκαι απενεργοποιεί το DSC και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις παραμένουν όμοιες με το sport mode εκτός κι αν το μοντέλο έχει ρυθμιζόμενη ανάρτηση οπότε είναι εφικτή και η επιλόγη του πόσο "σκληρή" θα είναι αυτή (αν και εμένα δεν έχει). Ιδιαίτερη διαφορά δεν παρατηρεί κανείς εκτός και αν δοκιμάσει την ίδια στροφή κοντά στο όριό της με το σπορτ και το πλας, όπου στο δεύτερο θα αισθανθεί την ουρά να γλυστράει απαλά λίγο περισσότερο. Σε βρεγμένο αρκετά περισσότερο αλλά μόνο αν το επιλέξει ο οδηγός.

Επιπλέον, υπάρχει ένα έξτρα κουμπί το οποίο στο πρώτο πάτημα συνδιάζει το comfort mode με την ενεργοποίηση του DTC και σε παρατεταμένο πάτημα (5 δευτερα) το DTC απενεργοποιείται. Σε αυτή την περίπτωση η κύλιση της ουράς γίνεται αισθητή στις στροφές ακόμα και σε στεγνό και σε βρεγμένο ακόμα και με την σχετικά μικρή δύναμη του αυτοκινήτου μπορούν να γίνουν ικανοποιητικά drift χωρίς να χρειάζονται τεχνικές αποσταθεροποίησης.

Συνολικά, η οδηγική εμπειρία είναι επαρκής για να κάνει έναν μέσο οδηγό να χαμογελάσει σε έναν επαρχιακό δρόμο με στροφές (οχι πρώην ιδιοκτήτη Μ3 δλδ) και η πίσω κίνηση γίνεται αισθητή παρόλο που σε κάποια σημεία εμφανίζεται το αίσθημα απουσίας δύναμης. Ίσως 150-170 άλογα να ήταν η χρυσή τομή για το εν λόγω αμάξωμα και στήσιμο. Στην πόλη το αμάξι είναι ήσυχο, βολικό, έχει καλή ηχομόνωση παρόλο που τα run flat παράγουν κάπως αυξημένο θόρυβο ειδικά σε άσφαλτο κακής ποιότητας. Στα ταξίδια η ανάρτηση απορροφά κραδασμούς επαρκέστατα και τα καθίσματα αν κανείς δεν είναι υπέρβαρος είναι άνετα και ξεκούραστα και η οδήγηση δεν κουράζει στο ελάχιστο χάρη μεταξύ άλλων στο οδηγοκεντρικό στήσιμο του εσωτερικού.

Στα του πετρελαίου ευτυχώς εκτός απ'τις στιγμές που το αμάξι είναι στο ρελαντί (που υπάρχει ένα ελαφρύ τρέμουλο) δεν εμφανίζονται δυσάρεστες δονήσεις και ήχος που να παραπέμπει σε τρακτέρ που οργώνει όπως στην αρχή φοβόμουν. Η ροπή είναι καλή και τραβάει ευχάριστα ένω οι επιταχύνσεις με σωστές αλλαγές ταχυτήτων δεν απογοητεύουν μέχρι τις 2,5-3,2Κ στροφές 5ης ταχύτητας που πλέον η αίσθηση είναι αυτή της αναμονής για να "γεμίσει" η ταχύτητα. Από στάση δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι μέτρια προς καλά ένεκα των λίγων ίππων παρόλο που μόνο του σαν παράπονο δεν χαλάει την συνολική εμπειρία. Απουσιάζει το launch control να σημειωθεί εδώ μια και ανέφερα την έναρξη. Από πλευράς οικονομίας με το ίδιο υψηλής ποιότητας καύσιμο από καλο εταιρικό πραττήριο έχω βγάλει με 60 ευρώ από 870 χιλιόμετρα (αυτονομία εξαιρετική κατ'εμέ) με ας πούμε προσεκτική εντύπωση εως 690 χιλιόμετρα με....ευχάριστη οδήγηση. Συνεπώς ανάλογα το πόσο βαρύ πόδι επιλέγει να έχει κανείς λαμβάνει και τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Από πλευράς εξοπλισμού μια και το πήρα έτοιμο δεν είχα δυστυχώς την επιλογή να προσθέσω ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα καθίσματα και μεταβαλόμενη ανάρτηση και ειναι και τα μόνα που νιώθω ότι λείπουν καθώς σε όλα τα άλλα το βρίσκω πλήρες για αυτά που ζητάω. Δεν θα πλατιάσω για τον εξοπλισμό γιατί τουλάχιστον στα δικά μου μάτια είναι συνοδευτικός και όταν επαρκεί γενικά και έχει καλή ποιότητα ήχου ειδικά δεν στέκομαι ποτέ παραπάνω σε λεπτομέρειες.

Συνολικά ειμαί πολύ ευχαριστημένος από τον άσσο μου και την καθημερινή εμπειρία οδήγησης που μου προσφέρει. Πιστεύω ότι αν σε βάθος χρόνου αν δεν βγάλει αδικαιολόγητες βλάβες σε συνδιασμό με μια "ενδυνάμωση" θα είναι ένα αυτοκίνητο που θα συνεχίσω να φχαριστιέμαι και να ασχολούμαι για πολλά ακόμα χρόνια.

PS: Η παρούσα έκθεση ιδεών αποτελεί την πρώτη μου απόπειρα σε συγγραφή κριτικής και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν ελλείψεις,λάθη και ίσως ανακρίβιες παρά τις καλύτερες των προθέσεών μου. Θα ήθελα να μου αναφέρεται κάθε τέτοιο κόλλημα ώστε να μάθω ό,τι δεν ξέρω και να διορθώσω ό,τι κάνω λάθος.
Και ελπίζω να μην ήταν τραγικά βαρετό κείμενο.
Ο χρήστης BitGenaration δεν είναι συνδεδεμένος  

10-05-19, 08:42   #2
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
εαν δεν εισαι παρουσιαστης,αρθογραφος σε καποιο σχετικο με αυτοκινητα μεσο, τοτε χιλια μπραβο ειναι απο τα καλυτερα ερασιτεχνικα κειμενα που εχω διαβασει
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-19, 00:02   #3
BitGenaration

Το avatar του χρήστη BitGenaration

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Αν δεν το λες για χαβαλε γιατι οντως εχει κενα (τα βρηκα τωρα που ξαναδιαβασα το κειμενο) τιμη μου και ευχαριστω για τα καλα λογια

Αλλα οπως ειπα γραφτηκε στις 3 το ξημερωμα και βρηκα ηδη ελλειψεις :P Πχ ξεχασα οτι κλασσικα και οποτε το θυμηθει σφυριζει το μπροστα αριστερα τακακι!
Ο χρήστης BitGenaration δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-19, 08:26   #4
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

το εννοω.οταν διαβαζεις ενα κειμενο σεντονι αυτο που φοβασαι ειναι μην ειναι βαρετο και το παρατησεις.εμενα προωσπικα δεν μου συνεβη αυτο.αρα στο τελος μου αφησε καλη εντυπωση και αυτη η πρωτη ειναι που μετραει.μην με κανεις και το μετανιωσω!
υ.γ σημασια δεν εχει τι μονο τι γραφεις αλλα και πως το γραφεις!
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-19, 08:39   #5
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Συγχαρητήρια και από μένα. Άφησα να το διαβάσω στο ελεύθερο χρόνο μου. Πολύ ευχάριστη η ανάγνωση του κειμένου και περιεκτική. Δυστυχώς στην επόμενη γενιά μαζί με την κίνηση θα αλλάξουνε αρκετά πράγματα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές