H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου. - Page 88 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-05-19, 11:17   #871
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
ACEA:A3-04/B4-04
API:SM/CF
και ναι ειναι 100% συνθετικο αλλα τα πανω στοιχεια ειναι το θεμα αμα σου κανουν
το BMW Longlife -98 ειναι πλεον BMW Longlife 04 5-30
14-05-19, 13:32   #872
BitGenaration

Το avatar του χρήστη BitGenaration

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116d ED
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο player Εμφάνιση μηνυμάτων
μα τι στραβη να γινει στην αλλαγη λαδιου?? δεν πειραζει κανεις το αυτοκινητο σου.

οσο για την εγγυηση ισχυει σε οποιο συνεργειο και αν πας,οχι μονο στην αντιπροσωπεια,ειναι ευρωπαικος νομος.μιλαω για εγκεκριμενο συνεργειο,οχι βενζιναδικο.

εγω εκει που παω εχει εγκριση αλλα δεν ειναι καθευατου συνεργειο[...]ο φοβος αυτος που εχεις και σου δημιουργειται θα αλλαξει..
για τα υπολοιπα [...]η αντιπροσωπεια ειναι εγγυηση για σενα και θες να εισαι ησυχος.αλλα αν διαβασεις το φορουμ και σε αλλα θεματα και αφου εχεις και μερικα χρονια εμπειριας θα καταλαβεις ..
Φιλε και συμφορουμιτη player οταν γραφω γρηγορα γινομαι ευκολα παρεξηγησιμος, ειναι λαθος μου που δεν το προσεχω και να με συμπαθας. Ελπιζω δεν σε συγχυσα

Δεν παθαινει τιποτα απο αλλαγη λαδιου το δικο μου ή κανενα αμαξι και δεν εννοουσα αυτο! Και σαφως μπορεις να την κανεις και μονος σου πραγμα που σκοπευω να κανω μολις βγει απο την εγγυηση. Την οποια εγγυηση εννοουσα, με το να γινει τπτ, γιατι πχ σκεφτομουν να βαλω φιλτρο mann αντι μαμα και δεν ξερω αν θα μου το εκαναν θεμα οταν θα το εβλεπαν.

Παραδεχομαι ομως την πληρη μου αγνοια περι του εν λογω ευρωπαϊκου νομου και ντροπη μου Επισης το εγραψα παρεξηγησιμα αλλα εννουσα οτι εκει που πας το αμαξι ακουγεται ενδιαφερον και δεν το ειχα υποψη μου (αν θες να μ πεις και που/ποιο ειναι σε pm για να ριξω μια ματια?) οταν εκανα ερευνα αγορας για αλλαγη λαδιων.

Στις αντιπροσωπειες μια χαρα τσομπανηδες εχει οπως και παντου...τα ιδια με τους γιατρους ειναι :P εχω καει παλαιοτερα με 2 nissan και κατι αλλα ψιλα.... Και σε τεχνικο επιπεδο απο τις απαντησεις που μου δινουν κατα καιρους σε καμια εμπιστοσυνη δεν τους εχω απλα υπαρχει το ισως λανθασμενο οικογενειακο συνηθειο που μου εχει κολλησει τον πρωτο καιρο να πηγαινει κατ'εκει και για ζητηματα ανεφ των μηχανικων.
Αυτα και μη με μαλωνεις
Ο χρήστης BitGenaration δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-05-19, 20:19   #873
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
καμμια παρεξηγηση φιλε.
σε αρπαξα και εγω.. .ο γραπτος λογος δεν εχει το χρωμα της φωνης και μερικες φορες δεν διαβαζονται μερικα λογια οπως αν θα ημασταν παρεα και πιναμε μπυρες και τα λεγαμε.

το μαγαζι ειναι αυτο:

https://carshop.com.gr/?SID=5a08367b...7a5d8abd382473

και δυστυχως μετα απο καιρο που ειχα να παω πληροφορηθηκα οτι ο μηχανικος που ειχα για ολα αυτα που γραφω οτι εφτιαχνα εκει μαζι με την αλλαγη λαδιων ,εφυγε και εκανε δικια του δουλεια στην αλλη πλευρα της πολης και μακρια για μενα.και σταματησε και το φοβερο πλυσιμο στο χερι με προιοντα της autoglym που εκαναν.το νεο ηλεκτρονικο καταστημα εχει πιασει και δινουν πλεον σημασια εκει περισοτερο.κυριως τα λαδια που ειναι σε πολυ καλες τιμες.

κοιτα ,για τις αντιπροσωπειες και τι χρεωνουν και γιατι το εχουμε αναλυσει πολλες φορες εδω.αλλα για την δουλεια που γινεται εχω να πω στα χρονια που εχω εμπειρια και για ατυο που εχω τωρα και για πλαια αμαξια μου οτι καλοι και κακοι μαστορες υπαρχουν παντου.αναλογα που πεφτεις σχηματιζεις και γνωμη.εγω στον σπανο εχω συνομιλησει με σωστους και και με ασχετους.δεν σημαινει οτι ολος ο σπανος ειναι μαπας.
στην θεσσαλονικη στην βελμαρ εχει μαστορια εμπειρα και εξυπνα.και στην υποδοχη επισης οι 2 στους 3εις ειναι πολυ καλοι.ξεχωριζει η βελμαρ για εμενα.οκ οι τιμες ειναι τιμες.και επισης ακολουθουν συγκεκριμενες διαδικασιες οσο καλα μαστορια και αν ειναι.

και εξω εχει ασχετους και παγαποντηδες,εχω δει πολλους.η λυση ειναι στην μεση.τα πολυ δυσκολα που δεν μπορουν εξω και εχουν σχεση με εγκεφαλο και μηχανη πας αντιπροσωπεια.για τα αναλωσιμα πας εξω.

θεσσαλονικη εχει 2-3 καλους τεχνικους εξω και εξειδικευμενους και γενικου συνεργειου.για λαδια μπορεις και σε ενα γενικο να πας η' σε ενα ιδιατερο μαγαζι οπως εγω.

παρεπιπτοντως δεν ξερω στο δικο σου μοντελλο αλλα στο δικο μου οταν εβγαλα τα φιλτρα τα μαμα ολα mann εγραφαν πανω απεξω

DIM3000C6 για τα χιλιομετρα που κανεις τα motul ειναι ιδανικα.το θεμα με το ποια ειναι φουλ συνθετικα και ποια οχι αστο ,ειπαμε ειναι μεγαη και ατελειωτη συζητηση.παντως να ξερεις οτι για τα χιλιομ . που κανεις δεν χρειαζεσαι συνθετικα.αλλα και 20-30.000 να εκανες μην νομιζεις οτι αυτα που εγγυωνται οτι ειναι συνθετικα ,αντεχουν σε τοσα χιλιομ.ειπαμε συνθετικα να εχουν μια παραπανω αντοχη οχι λαδια απο χρυσο! τετοια δεν υπαρχουν .σιγουρα τα λαδια αντεχουν πιο πολυ αποτι παλαιοτερα αλλα το συνθετικο που αντεχει 30.000 ειναι απλα μαρκετινγκ.και για αποδειξη υπαρχουν αρκετες σπασμενες μηχανες παραδειγματα ακομα και εδω μεσα παραθεσεις που το αποδεθκνυουν.ψαξε και και θα τα βρεις.για 6000 χιλ. και ελαιολαδο να βαλεις μια χαρα ειναι.

τωρα αν θες να ρωτησεις για τα Liqui Moly υπαρχει ο αντιπροσωπος να σου πει τα παντα και μερικα σαν αυτα που σου ειπα και εγω.δες εδω:

http://www.autopartscenter.gr

και

http://www.skama.gr/default.aspx?pageid=551
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-19, 00:00   #874
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Παιδιά εγω θα ξανακάνω μια ερώτηση για τα ENEOS. Αν τα έχει κάποιος δοκιμάσει σε Bmw ; Να μας πει μια αποψη τουλάχιστον .
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-19, 11:21   #875
DIM3000C6

Drives: Ε46 330
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
ACEA:A3-04/B4-04
API:SM/CF
και ναι ειναι 100% συνθετικο αλλα τα πανω στοιχεια ειναι το θεμα αμα σου κανουν
το BMW Longlife -98 ειναι πλεον BMW Longlife 04 5-30
Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Οι προδιαγραφές του Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40 είναι οι παρακάτω:
Εγκρίσεις: ACEA A3, ACEA B4, API CF, API SM.

Προτείνεται για τις προδιαγραφές. BMW Longlife-98, MB 229.3, Porsche A40, VW 502 00, VW 505 00.
Όπως φαίνεται, δεν πρέπει να έχω πρόβλημα με αυτές. Το θέμα είναι με το BMW Longlife -98. Το φοβάμαι, γιατί σύμφωνα με τα bmw oil specs, το BMW Longlife -98 καλύπτει μοτέρ μέχρι και το 2002.

BMW Oil Specifications
BMW Longlife-98 (BMW LL-98)
Special long-life engine oil, approved by BMW. Also meets ACEA A3/B3, API SJ/CD, EC SAE 5W-40. Usually required for BMWs manufactured before MY 2002. Obsolete since 2009.
BMW Longlife-01 (BMW LL-01)
Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Product meets ACEA A3/B3 and API: SJ/CD EC-II. Usually required for BMWs built after MY 2002. Can also be used where a BMW Longlife-98 oil is recommended.
BMW Longlife-01 FE (BMW LL-01 FE)
Fully synthetic long-life oil with fuel economy properties. Oils meeting this specifications must have a low HTHS viscosity to meet the manufacturer's fuel economy requirements. These oils are only suitable for the following engines: N1x, N2x, N54, N55, N63, N74.
BMW Longlife-04 (BMW LL-04)
Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Viscosities are SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 and 5W-40. Usually required for BMWs equipped with a diesel particulate filter (DPF). Can also be used where a BMW Longlife-98 or BMW Longlife-01 oil is recommended.
BMW Longlife-12 (BMW LL-12)
Special motor oil for certain approved gasoline engines and the following diesel engines only: Nx7K1, Nx7U1, Nx7O1 from model year 2013. Not suitable for engines with 2 or 3 turbos.
BMW Longlife-14+ (BMW LL-14+)
Special motor oil for the following gasoline engines only: N20, Bx8 from model year 2014. Not allowed for diesel engines.
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-19, 21:44   #876
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Σχετικά με τη σαχλαμάρα που ακούει στο όνομα long life:
https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e...engine/2gaMpUl
Δώστε βάση στο τελευταίο: "Longlife-04 oils are only approved for spark-ignition engines in Europe (EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein). They must not be used outside this area.".... Δηλ ο Ρώσος ή ο Τούρκος που είναι ένα βήμα από το Ευρωπαϊστάν μπορεί να βάλει και καστορέλαιο με τον κάστορα μαζί.
Long life, long live the King!

@Χρήστος: Χρήστο, για να μη λαμβάνεις απάντηση σχετικα με τα Eneos τότε κανείς δεν τα έχει δοκιμάσει. Και δοκιμή είναι να τα βάζει κάποιος διαρκώς, να βγάλουν τουλάχιστον ενάμιση χρόνο και με χιλιόμετρα κάτω από όλες τις συνθήκες, όχι σπίτι - καφενείο - σπίτι. Οκ, έχουν δυναμική παρουσία στους αγώνες αλλά αυτό είναι θέμα marketing. Βασικά, σταρκετ του Valentino Rossi αν η Yamaha του έχει Eneos ή Enekei. To μπακίρι να πέφτει και να αυξάνουν οι πωλήσεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-19, 10:38   #877
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
σουπερ και βιβλιο χρησης τη λαδι προτεινει για το μοτερ? 10-40? 15/40
17-05-19, 10:59   #878
DIM3000C6

Drives: Ε46 330
Specified engine oils
The quality of the engine oil is
extremely important for the function
and life of an engine. Based on extensive testing, BMW has approved only
certain types of engine oils.
Use only approved "BMW High Performance Synthetic Oil."
If you are unable to obtain "BMW High
Performance Synthetic Oil," you may
use small volumes of other approved
synthetic oils for topping up between oil
changes. Use only oils with the specification API SH or higher.
Ask your BMW center for details
concerning the specific "BMW
High Performance Synthetic Oil" or
synthetic oils that have been
approved.
<
You can also call BMW of North
America at 1-800-831-1117 or visit this
website: www.bmwusa.com to obtain
this information.
Viscosity ratings
Viscosity is the oil flow rating as established in SAE classes.
The selection of the correct SAE class
depends on the climatic conditions in
the area where you drive your BMW.
Approved oils are in SAE classes
5W-40 and 5W-30.
<
These kinds of oil may be used for
driving in all ambient temperatures
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αλλαγη λαδιου, BC, ποιοτητα, καταλληλοτητα, λαδι, συντηρηση, ελεγχος, διαστήματα αλλαγών

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές