paddles retrofit σε bmw f20 120i msport auto - Page 9 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-08-18, 23:19   #81
akism3

Το avatar του χρήστη akism3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E70 X5 3.0d
Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια όποιου γνωρίζει πληροφορίες,το Χ5 φοράει αλλαγμένο τιμόνι με paddles αλλά δεν λειτουργεί προφανώς για όλα τα παραπάνω που αναφέρονται!!!
Ο χρήστης akism3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-08-18, 15:23   #82
luffyp8

Drives: F20 116i
Ζηλεψα και γω με τα paddles. Αλλα διαβαζω ότι για μοντελα προ 2013 εχει διαδικασια
Ο χρήστης luffyp8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-09-18, 11:54   #83
sub_white86

Drives: F20 116d
Γειά σας και πάλι,
Τελικά αγόρασα τιμόνι Μ με paddles από ebay.
Μου ήρθε γρήγορα και είναι ολοκαίνουριο. Αύριο θα πάω να μου βάλουν το τιμόνι στην αντιπροσωπεία αλλά ΔΕΝ μπορούν να το προγραμματίσουν δυστυχώς... Οπότε προς το παρών δε θα λειτουργούν τα paddles.
Υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης από Αττική ο οποίος να έχει εμπειρία με προγραμματισμό για τιμόνι M με paddles και να μπορεί να αναλάβει τον προγραμματισμό των paddles;
Εννοείται φυσικα με την ανάλογη αμοιβή...
Ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης sub_white86 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-09-18, 23:47   #84
sub_white86

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το φόρουμ για τη βοήθεια και τις γνώσεις που απλόχερα προσφέρει.. Τέλος καλό όλα καλά. Τελικά λόγω του ότι δεν υπήρχε κάποια ανταπόκριση στα μυνήματα μου, βοήθεια μου προσέφερε κάποιος εκτός του φόρουμ τον οποίο τον βρήκα τυχαία αλλά το πιθανότερο είναι να συνωμότησε το σύμπαν που λένε... Λοιπόν το κιβώτιο δηλωθηκε από απλό 205 σε σπορ 2TB (άλλο αυτοκίνητο).
Τα paddles ενεργοποιηθηκαν και λειτουργούν κανονικότατα... Το κυκλοφορώ 2 μέρες συνεχώς και δεν έχει εμφανιστεί κάποιο σφάλμα.... Επίσης επειδή έπεσα σε χακερ έβαλα και κάποια επιπλέον πραγματάκια όπως:
α. ένδειξη θερμοκρασίας στα ελαστικά.
β. ενδειξη ταχύτητας ηλεκτρονικά στην οθόνη του πίνακα οργάνων.
γ. απομνημονευει την τελευταία θέση του start-stop, δηλαδή δεν χρειάζεται να το απενεργοποιώ κάθε φορά.
δ. όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο αντί για connecteddrive έχει τα γραφικά του Μ.
ε. τα σπορ οργανακια-γραφικά που εμφανίζονται στη κεντρική οθόνη από πορτοκαλί τώρα είναι κόκκινα αλλά Μ...
στ. Διόρθωση του σφάλματος που έχει το κοντέρ (όλα τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο έχουν σφάλμα)
ζ. Ο ήχος ειδοποιήσεων άλλαξε από το ενοχλητικό που έχει, σε αυτόν που έχει το BMW i8 και μπορούσα να βάλω ακόμα και από Rolls Royce...
Επειδή μας έπιασε το βράδυ δεν τα έβαλα όλα, αλλά σύντομα θα συναντηθούμε ξανά με τον άνθρωπο για να του βάλω αρκετά ακόμα πράγματα και να το φέρω στα μέτρα μου...
Το αυτοκίνητο ηταν πολύ καλό και πλέον είναι τούμπανο... Τέλος περιμένω και τις 461Μ Ferric Grey.
Υ. Γ. Το αυτοκίνητο μου που είναι παραγωγής 09/2016 είχε την καλωδίωση για τα paddles.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sub_white86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης επειδή έπεσα σε χακερ έβαλα και κάποια επιπλέον πραγματάκια όπως:
Επειδή ακόμα στις μέρες μας εξακολουθουμε να παρερμηνεύουμε τη λέξη "ΧΑΚΕΡ" θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια επεξήγηση για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.
Ο άνθρωπος που μου προγραμματισε όλα τα παραπάνω δεν είναι τίποτε περισσότερο παρά ένας βαθυτατος γνώστης της μάρκας ο οποίος έχει αφιερώσει πολλές ώρες από τον προσωπικό του χρόνο πάνω στο πρόγραμμα της BMW το Esys. Όχι μόνο στη θεωρία αλλά και στην πράξη βεβαίως, στο προσωπικό του αυτοκίνητο αλλά και σε φίλων του.
Αυτά... ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Καλές βόλτες σε όλους και να χαιρόμαστε τα εργαλεία μας!!!
07-09-18, 11:02   #85
lucky look

Drives: F20 ACS1
καλημερα
καλοριζικα τα paddles
εβαλα και εγω τιμονι M με paddles. υπαρχει το καλωδιο συνδεσης
απο μαμα (τελος 2014) αλλα ο δικος μου δυσκολευτηκε να κανει την κωδικοποιηση τα εχω ακομα διακοσμητικα.
αν θελεις μου λες με πμ που και ποιος αν μπορει να φτιαξει και το δικο μου,με το αναλογο βεβαια αντιτιμο
Ευχαριστω
Ο χρήστης lucky look δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-09-18, 15:30   #86
sub_white86

Καλησπέρα Lucky look,
Ευχαριστώ πολύ, σου έχω στείλει πμ.
Καλορίζικα τα paddles και να τα χαρείς πες του εννοείται να σου μετατρέψει και το απλό κιβώτιο σε σπορ. Εκεί είναι που θα τρελαθείς.
08-09-18, 10:24   #87
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sub_white86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το φόρουμ για τη βοήθεια και τις γνώσεις που απλόχερα προσφέρει..
Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και για το feedback που μας έδωσες.
Σκοπός του forum είναι μέσα από συζητήσεις, προβληματισμούς, δοκιμές να λύνεται ένα πρόβλημα.
Όταν δοκιμάσεις κάτι και δουλεύει το αναφέρεις (όπως έκανες εσύ) για να βοηθήσεις άλλους.

Πολλές φορές εδώ μέσα έχει δοθεί η λύση από κάποιον εκτός forum ή ακόμα και με pm και δεν αναρτάται να το διαβάσουν όλοι.

Καλές βόλτες να έχεις
27-09-18, 12:24   #88
luffyp8

Drives: F20 116i
Λοιπον εβαλα και γω τιμονι με paddles και αν και μοντελο του 2011 την καλωδιωση την εχει
Ο χρήστης luffyp8 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
f20, paddles, Retrofit

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές