Ευρεση πηγής ρεύματος ACC (E87 LCI) - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
26-03-19, 09:04   #1
gpav

Drives: Ε87 116i
Ευρεση πηγής ρεύματος ACC (E87 LCI)

Καλημέρα αγαπημένη παρέα,

καθώς αποφάσισα να κρατήσω το Ε87 ξεκίνησα μια (νέα) αναβαθμιση στα ηχητικά μου.
Αυτη τη φορά πήγα σε κάτι ΟΕΜ και την οθόνη την πέρασα μόνος μου χωρίς κανένα προβλημα-δυσκολία.

Ψάχνω ωστόσο απο κάπου να τροφοδοτήσω την εξωτερική πλακέτα τηλεόρασης (Tv-box) το οποίο απαιτεί ρεύμα που θα ανοιγει-κλείνει με την ανάφλεξη (ειδάλλως θελει διακόπτη που αν τον ξεχάσω δεν αποκλείεται να μου ξελιγώσει τη μπαταρία).

Εχω σκαλίξει διαφορα ξένα φορουμ αλλα άκρη δεν εβαλα. Ξερει κάποιος απο που μπορώ να πάρω παροχή ρεύματος ACC που να ανοιγει κλείνει με την αναφλεξη; Εχω πάρει μπροστα μου το "χαρτη" της ασφαλειοθήκης αλλα δε βοηθάει ιδιαίτερα....
Ο μηχανικός μου ειπε να πάρω ρεύμα απο τον αναπτήρα αλλα μου φαίνεται πολύς μπελάς να ξηλώσω όλα αυτα τα πλαστικά!
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος  
29-03-19, 21:56   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Αυτό που θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα είναι το newtis.info όπου θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Άνοιξε τη σελίδα https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e...on-box/vVzY4e9 όπου απεικονιζεται ο χάρτης ασφαλειών του αυτοκινήτου. Θα δεις ότι η κεντρική ασφάλεια F101 των 250Αmp τροφοδοτεί ένα τσουβάλι άλλες μικρότερες, μεταξύ των οποίων και κάποιες που ενεργοποιούνται μετά από ρελέ. Πχ F14, 15, 16 ή F6, 7, 8 κλπ. Τα ρελέ είναι τα Ι01069 και xxxxx8. Μετά απ αυτά "κρέμονται" οι ασφάλειες που λειτουργούν στην θέση ACC. Είναι ευνόητο πώς τα ρελέ δεν είναι μονίμως οπλισμένα, έρχονται σε κατάσταση nc από no με το διακόπτη σε θέση ACC και επομένως και οι ασφάλειες που αυτά ελέγχουν. Μια βολική ασφάλεια είναι η F14 που τροφοδοτεί το ράδιο. Αν κλικάρεις το "F14" θα σου ανοίξει νέα σελίδα σχετική μ' αυτην. Δες το wiring diagram radio supply και εκεί το κοκκινοπράσινο 2.5αρι καλώδιο ρεύματος του ράδιο. Με ένα πολυμετρο μπορείς να ελέγξεις αν όντως υπάρχει ρεύμα εκεί με το διακόπτη σε ACC, ή σε όποια άλλη γραμμή ή ασφάλεια σε βολεύει. Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα μια νέα γραμμή από την έξοδο του ρελέ με δική της ασφάλεια στο αμπεραζ που απαιτεί η νέα συσκευή, χωρίς επιβάρυνση μιας υπάρχουσας ασφαλείας.
Πριν από όλα όμως ψάξε στο tis το δικό σου μοντέλο αν και δε νομίζω να υπάρχουν διάφορες καλωδιώσεων μεταξύ προLCI και μετά. Το χτίσιμο νέας καλωδιωσης είναι οικονομικά αδύνατον σε LCI μοντέλα.
Τέλος, για ότι κι αν κάνεις, βγάλε οπωσδήποτε τον πόλο μπαταρίας κι έλεγξε δύο και τρεις φορές τις συνδέσεις σου. Δεν κλείνεις καμιά συσκευή πίσω στη θέση της εάν πρώτα δεν τη λειτουργίσεις.

ΥΓ Βασικά τα δύο ρελέ είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Το 69 είναι terminal 15 και το 68 είναι terminal 30G. Το τελευταίο μπαίνει σε κατάσταση αναμονής (sleep mode) για 30 λεπτά μετά το κλείσιμο του διακόπτη, κι αυτό γιατί έτσι απαιτείται από τα modules που οδηγεί δια μέσου των ασφαλειών που ελέγχει. Αν θες κάνε ένα κουράγιο και διάβασε: http://freemaxx.de/e90forum/03_Power%20Management.pdf

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-04-19, 22:16   #3
gpav

Drives: Ε87 116i
Ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση θα τα μελετήσω εκτενώς. Για την ώρα επειδή είχα λυμένο το ταμπλω 15 ημέρες τράβηξα ρεύμα από μια απευθείας γραμμή από τη μπαταρία και έβαλα ένα διακοπτακι μέσα στο ντουλαπάκι. Μόλις βρω χρόνο και μετά την αναγκαία μελέτη θα κάνω τη σχετική μετατροπή. Υπερβολικα μπελας πάντως ακόμα και σε αυτό το βρωμοαμαξο.....
Ο χρήστης gpav δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές