Σκέψεις για αγορά Ζ3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-05-20, 15:56   #1
paulm

Drives: 3 325
Σκέψεις για αγορά Ζ3

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά τη δύκολη αυτή περίοδο που διανύουμε.

Εδώ και κάποιο καιρό κάνω σκέψεις για αγορά διθέσιου roadster. Είχα για 7 χρόνια μια Alfa Romeo Spider του 1998 με την οποία απέκτησα υπέροχες αναμνήσεις. Οπότε τρώγομαι να ξαναπάρω roadster. Μιας και την Alfa τη χόρτασα, σκέφτομαι να πάω σε κάτι διαφορετικό. Πάντα είχα έρωτα με την Ζ3...

Ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό. Οδηγώ μια BMW 325 E92 του 2012 με την οποία είμαι υπερ-ευχαριστημένος.

Τη Ζ3 θα την ήθελα για την Ελλάδα. Είτε για όταν έρχομαι, είτε σε περίπτωση όπου επιστρέψω, μιας και υπάρχει τέτοιο ενδοχόμενο.

Θα διέθετα μέχρι 10 με 12 χιλιάδες για ένα πραγματικά καλό αμάξι. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

(1) Είναι αξιόπιστο το εν λόγω μοντέλο?
(2) Σε τι τιμές κυμαίνονται τα σέρβις/ανταλλακτικά του?

Δεν με ενδιαφέρει να πάω σε κάτι γρήγορο, ακόμη και ο βασικός 1.9 κινητήρας μου κάνει. Εξάλλου το αμάξι το θέλω για χαλαρές, ανοιχτές βόλτες. Εναλλακτικά σκέφτομαι Mazda MX-5, αν και η Z3 αισθητικά μου κάνει πολύ μεγαλύερο κλικ...

Γνωρίζω οτι στα χρήματα αυτά θα μπορούσα να σκεφτώ και την Ζ4. Απλά με την Ζ3 υπάρχει μια ιδιαίτερη αδυναμία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το οποιοδήποτε input!
Ο χρήστης paulm δεν είναι συνδεδεμένος  
09-05-20, 21:14   #2
ln()

Το avatar του χρήστη ln()

Drives: F46 220dx
Κι εγώ θα σου έλεγα ότι με 12 χιλιάδες αγόρασε πρόπερσι ο γείτονας Ζ4...

https://www.car.gr/used-cars/bmw/z3.html
Ο χρήστης ln() δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-20, 09:12   #3
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
σερβις αναλογα που θα πας, BMW η εξειδικευμενο. τα πραγματα μπουζια λαδια φιλτρα αν τα παρεις απο καποιο μαγαζι φυσικο η ηλεκτρονικο οι τιμες ειναι απο μισες ως το 1/3 απο bmw. πχ μπουζια 10-15 το 1, λαδια απο 10-15 το λιτρο πολλαπλασιαστες λογικα απο 20-30 εξαρταται ποια παιρνει. η εργασια την αφηνω εκτος για τα ανταλακτικα θα εξαρτηθει αν 2ο χερι ειναι οκ να το παρεις η πρεπει αναγκαστικα να πας απο αντιπροσωπεια η αν μαθεις κωδικο και ψαχτουμε στο νετ.... παραδειγμα δοχειο νερου και ιμαντα που ψαχνω στην αντιπροσωπεια ειναι 130 και 35 εκαστος και εκτος για hella δοχειο στα 65 με σενσορες και continetal ιμαντας στα 15
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές