Μετατροπή 525 Ε34 σε 540 Ε34 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
24-08-16, 17:21   #1
[email protected]

Drives: E34 540i/6
Μετατροπή 525 Ε34 σε 540 Ε34

Καλησπέρα!

Ετοιμάζω κι εγώ μια μετατροπή και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πορεία και την εξέλιξή της. Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως.

Αρχικά ενδιαφερόμουν μόνο για Μ5 Ε34. Όμως τα γνήσια Μ5 είναι σπάνια και η τιμή τους σίγουρα πάνω από 5000. Τα περισσότερα Μ5 που βρήκα ήταν ήδη μετατροπές από 518 και πάντα κάτι έλειπε.

Στο δύσκολο του θέματος προσθέστε και την απαίτηση το αυτοκίνητο να είναι λευκό.

Πριν μερικούς μήνες κατάφερα να βρω ένα λευκό 525 Ε34 σε άριστη κατάσταση. Είναι μάλιστα και από ΟΔΔΥ και αυτό βολεύει στην μετατροπή, καθώς κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς λέει η νομοθεσία για τα κυβικά. Το 525 έχει άδεια δίλιτρου.

Σε μια εξόρμησή μου σε μάντρα ανακύκλωσης έτυχε να βρω ένα 540 Ε34 με μόλις 135000 χλμ. Είναι γνήσιο 540, αν και ο προηγούμενος κάτοχος είχε κολλήσει κάτω από το παρμπρίζ το VIN από δίλιτρο! Το αυτοκόλλητο όμως στο εσωτερικό από το καπάκι του κουτιού με τις ασφάλειες έχει το σωστό VIN, που αντιστοιχεί σε 540. Επίσης και το αυτοκόλλητο στην κολόνα στην μεριά του οδηγού που γράφει τις θέσεις κτλ έχει ένδειξη 540i.

Όπως καταλαβαίνετε, θα πρέπει να μεταφέρω όλο τον εξοπλισμό (μηχανικά μέρη, σαλόνι, καλωδίωση) από το 540 στο λευκό σκάφος του 525. Μηχανικός και ηλεκτρολόγος έχουν βρεθεί αν και δεν νομίζω ότι έχουν καταλάβει ακόμα το δύσκολο της υπόθεσης.

Το 540 έχει αυτόματο κιβώτιο κάτι που θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω. Αναγκαστικά η μόνη μου επιλογή για χειροκίνητο είναι το 6-τάχυτο από Μ5 Ε39. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα χρειαστεί μετατροπή και ο άξονας μετάδοσης.

Το 540 έχει πολύ μεγαλύτερο διαφορικό σε σχέση με το 525. Στην ίδια ανακύκλωση, υπάρχει και διαφορικό από 750 Ε32. Αν βάλω το διαφορικό από το 750 αντί του 540 θα κερδίσω κάτι ή όχι;

Αυτό που με στεναχωρεί κάπως είναι ότι θα χαλάσω δύο γνήσια αυτοκίνητα για να προκύψει μια μετατροπή. Στόχος μου είναι σε βάθος χρόνου να προσεγγίσω, όσο γίνεται, τα σπάνια Μ540.

Η μετατροπή θα ξεκινήσει τέλη Σεπτεμβρίου.

Υ.Γ.: Το σαλόνι του 540 είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με αυτό του 525. Αναφέρω μόνο μια μικρή λεπτομέρεια που μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Ανοίγοντας το ντουλαπάκι από τη μεριά του συνοδηγού αυτό δεν κρέμασε αμέσως προς τα κάτω, όπως στο 525. Ο λόγος είναι η ύπαρξη ενός μικρού αμορτισέρ στην αριστερή πλευρά έτσι ώστε η κάθοδος να γίνεται ομαλά!
Ο χρήστης chriss@Z δεν είναι συνδεδεμένος  
24-08-16, 17:29   #2
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Με το καλό η μετατροπή αφού το πήρες απόφαση.
2 ερωτήσεις
1. Το 540 που βρήκες είναι μαύρο με us specs?
2. Το 525 που έχεις το vin του αντιστοιχεί σε 525 ανεξαρτήτως αν είναι δηλωμένο 520...;

Υ.Γ: Στη θέση σου θα εψαχνα για μικρότερο,πιο γρήγορο & πιο βελτιώσιμο μοτερ από το V8 (βλ. Ν54)...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος  
24-08-16, 18:02   #3
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: N/A no BMW
Το διαφορικό του Ε32 είναι 25% μπλοκέ. Μπορεί να θέλουν κοίταγμα τα δισκάκια γιατί αν έχουν φθαρεί θα 'ναι ανοιχτό, αλλά είναι τουμπανάκι διαφορικό.

Επίσης αν κυκλοφορείς αδήλωτος χέστο.
24-08-16, 18:33   #4
[email protected]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλό η μετατροπή αφού το πήρες απόφαση.
2 ερωτήσεις
1. Το 540 που βρήκες είναι μαύρο με us specs?
2. Το 525 που έχεις το vin του αντιστοιχεί σε 525 ανεξαρτήτως αν είναι δηλωμένο 520...;

Υ.Γ: Στη θέση σου θα εψαχνα για μικρότερο,πιο γρήγορο & πιο βελτιώσιμο μοτερ από το V8 (βλ. Ν54)...
2 απαντήσεις:

• Όχι, το 540 είναι μπλε ή πιο σωστά σύμφωνα με το VIN decoder SONDERLACKIERUNG (490).
  • Ναι, το VIN από το 525 αντιστοιχεί όντως σε λευκό 525.

Νομίζω ότι σχετικά εύκολα μπορώ να βγάλω γύρω στα 300 άλογα από το V8 M60. Προσωπικά μου φτάνουν και μου περισσεύουν!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαφορικό του Ε32 είναι 25% μπλοκέ. Μπορεί να θέλουν κοίταγμα τα δισκάκια γιατί αν έχουν φθαρεί θα 'ναι ανοιχτό, αλλά είναι τουμπανάκι διαφορικό.

Επίσης αν κυκλοφορείς αδήλωτος χέστο.
100 ευρώ θέλουν στην ανακύκλωση για το διαφορικό του 750. Τα αξίζει; Θα κάτσει σωστά όμως στο πάτωμα του Ε34 ή θα θέλει κι άλλες μόντες;

Αν με το αδήλωτος εννοείς να δηλώσω τη μετατροπή τότε η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι. Για τρελούς ψάχνεις;! Το 525 έχει μαζί του από τον ΟΔΔΥ ένα φάκελο με 50 έγγραφα. Ρώτησα 3 φοροτεχνικούς, το γραφείο συγκοινωνιών και στην εφορία και πήρα 5 διαφορετικές απαντήσεις σχετικά με το τι ισχύει με τα αμάξια από τον ΟΔΔΥ. Όλοι μου είπαν ότι μπορεί να είναι δηλωμένο πιο κάτω αλλά ο καθένας είπε διαφορετικό ποσοστό μείωσης.

Το VIN decoder για το 540 βγάζει τα εξής στοιχεία:

Type code: HE61
Type: 540I (EUR)
Dev. series: E34
Line: 5
Body type: LIM
Steering: LL
Door count: 4
Engine: M60/2
Cubical capacity: 4.00
Power: 210
Transmision: HECK
Gearbox: AUT
Colour: SONDERLACKIERUNG (490)
Upholstery: ANTHRAZIT BUFFALO (0180)
Prod. date: 1993-10-27

Order options:
214 AUTOMATIC STABILITY CONTROL+TRACTION
216 SERVOTRONIC
240 LEATHER STEERING WHEEL
243 AIRBAG FOR FRONT PASSENGER
293 BMW LM RAD MIT NOTLAUFEIGENSCH
306 FERNBEDIENUNG FUER ZV/DWA
354 GREEN STRIPE WINDSCREEN
416 SUNBLINDS
417 ROLLER SUNBLIND, REAR SIDE WINDOWS
423 FLOOR MATS, VELOUR
428 WARNING TRIANGLE
438 WOOD TRIM
458 SEAT ADJUSTMENT, ELECTRIC. F DRIVER/PASS
472 CENTER ARMREST FRT DRIVER/PASS
500 HEADLIGHT WASHER SYS/INTENSIVE CLEANING
508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)
510 HEADLIGHT BEAM-THROW CONTR. F LOW BEAM
528 AUTOMATIC AIR RECIRCULATION CONTROL(AUC)
534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING
659 RADIO BUSINESS CD
676 HIFI LOUDSPEAKER SYSTEM
704 M SPORT SUSPENSION
801 GERMANY VERSION
940 SPECIAL REQUEST EQUIPMENT
946 PREISABHAENGIGKEIT M. LEDER BU

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 26-08-16 στις 19:26 Αιτία: Διαγραφή link που δεν έπαιζαν
24-08-16, 20:11   #5
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Το διαφορικό του Ε32 ταιριάζει κουτί στο Ε34. Αν ο Don έχει δίκιο περι μπλοκέ στην 7άρα τότε να κοιτάξεις για το μεταλλικό ταμπελάκι που υπάρχει στο αλουμινένιο καπάκι του διαφορικού όπου αναγράφεται ο λόγος μείωσης κι ένα S. Το S δηλώνει αν είναι μπλοκέ.
Ο άξονας 100% θα χρειαστεί να μεγαλώσει σε μήκος μιας και τα αυτόματα έχουν μεγαλύτερη "ουρά" και άρα κοντό άξονα. Όμως, ο κεντρικός είναι σε δύο κομμάτια και κάποια Ε34 είχαν και τρία κομμάτια. Αλλάζεις μόνο το μπροστινό και είσαι έτοιμος. Από την άρθρωση και πίσω όλα είναι ίδια, μόνο το μπροστινό κομμάτι του σασμάν έχει διαφορετικά μήκη. Εννοείται πως θα βάλεις τον άξονα του V8 γιατί ο άλλος από το 525 μπορεί να καταντήσει κάπως έτσι:

Επίσης, η άρθρωση που θα πάει στο μεγάλο διαφορικό δεν είναι πλέον με σταυρό αλλά με μπιλιοφόρο, όπως στα ημιαξόνια:
.
Μακράν καλύτερος σύνδεσμος. Τα δε ημιαξόνια του 540 είναι πιο χοντρά -όπως και στο Ε32 άλλωστε- και τα άκρα που μπαίνουν στο διαφορικό επίσης ενισχυμένα και μεγαλύτερα. Μπιλιοφόρος ημιαξονίου δηλ από 525 δεν κάθεται σε μεγάλο διαφορικό. Θα αλλάξεις κομπλέ τη πίσω γέφυρα αλλά στα γράφω μη τύχει και σου πει κανένας έξυπνος να κάνεις μόνο τράμπα τα διαφορικά για να γλυτώσετε κόπο και χρόνο.
Όσον αφορά τα ηλεκτρολογικά τώρα.. αν και τα δύο αυτοκίνητα είναι απείραχτα (δηλ original) και τα 'χεις δίπλα-δίπλα δε θες καν ηλεκτρολόγο. Βγάζεις από το ένα και βάζεις στο άλλο. Βασικά τα πάντα πρέπει να αλλαχθούν. Θα βγει το ταμπλώ, καθήσματα, μοκέτες, αεραγωγοί και θα ξηλωθεί ότι καλώδιο υπάρχει. Όταν θα είναι πλέον σκέτο κουφάρι ο "δέκτης" θα μετακομίσεις εκεί ότι υπάρχει από την 540 με την ίδια διάταξη, στις ίδιες διαδρομές και με την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση (καινούργια κλιπς και δεματικά, καλή στερέωση στις υποδοχές κλπ). Άπαξ και κλείσουν μοκέτες και ταμπλώ με clima ΔΕΝ ξανανοίγουν επειδή ξεχάσατε κάτι... Για να δουλέψει το αυτοκίνητο πρέπει ταμπλώ και clima να τοποθετηθούν, άρα και η μπροστινή μοκέτα. Λάθη λοιπόν γιοκ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος  
24-08-16, 20:40   #6
stef!

Αν μιλάμε για αδήλωτο, έχεις καταλάβει ότι σε οποιοδήποτε έλεγχο, τρακάρισμα κλπ θα χάσεις όλη σου την περιουσία και ίσως λίγα λέω ε....;
24-08-16, 20:56   #7
[email protected]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαφορικό του Ε32 ταιριάζει κουτί στο Ε34. Αν ο Don έχει δίκιο περι μπλοκέ στην 7άρα τότε να κοιτάξεις για το μεταλλικό ταμπελάκι που υπάρχει στο αλουμινένιο καπάκι του διαφορικού όπου αναγράφεται ο λόγος μείωσης κι ένα S. Το S δηλώνει αν είναι μπλοκέ.
Ο άξονας 100% θα χρειαστεί να μεγαλώσει σε μήκος μιας και τα αυτόματα έχουν μεγαλύτερη "ουρά" και άρα κοντό άξονα. Όμως, ο κεντρικός είναι σε δύο κομμάτια και κάποια Ε34 είχαν και τρία κομμάτια. Αλλάζεις μόνο το μπροστινό και είσαι έτοιμος. Από την άρθρωση και πίσω όλα είναι ίδια, μόνο το μπροστινό κομμάτι του σασμάν έχει διαφορετικά μήκη. Εννοείται πως θα βάλεις τον άξονα του V8 γιατί ο άλλος από το 525 μπορεί να καταντήσει κάπως έτσι:

Επίσης, η άρθρωση που θα πάει στο μεγάλο διαφορικό δεν είναι πλέον με σταυρό αλλά με μπιλιοφόρο, όπως στα ημιαξόνια:
.
Μακράν καλύτερος σύνδεσμος. Τα δε ημιαξόνια του 540 είναι πιο χοντρά -όπως και στο Ε32 άλλωστε- και τα άκρα που μπαίνουν στο διαφορικό επίσης ενισχυμένα και μεγαλύτερα. Μπιλιοφόρος ημιαξονίου δηλ από 525 δεν κάθεται σε μεγάλο διαφορικό. Θα αλλάξεις κομπλέ τη πίσω γέφυρα αλλά στα γράφω μη τύχει και σου πει κανένας έξυπνος να κάνεις μόνο τράμπα τα διαφορικά για να γλυτώσετε κόπο και χρόνο.
Όσον αφορά τα ηλεκτρολογικά τώρα.. αν και τα δύο αυτοκίνητα είναι απείραχτα (δηλ original) και τα 'χεις δίπλα-δίπλα δε θες καν ηλεκτρολόγο. Βγάζεις από το ένα και βάζεις στο άλλο. Βασικά τα πάντα πρέπει να αλλαχθούν. Θα βγει το ταμπλώ, καθήσματα, μοκέτες, αεραγωγοί και θα ξηλωθεί ότι καλώδιο υπάρχει. Όταν θα είναι πλέον σκέτο κουφάρι ο "δέκτης" θα μετακομίσεις εκεί ότι υπάρχει από την 540 με την ίδια διάταξη, στις ίδιες διαδρομές και με την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση (καινούργια κλιπς και δεματικά, καλή στερέωση στις υποδοχές κλπ). Άπαξ και κλείσουν μοκέτες και ταμπλώ με clima ΔΕΝ ξανανοίγουν επειδή ξεχάσατε κάτι... Για να δουλέψει το αυτοκίνητο πρέπει ταμπλώ και clima να τοποθετηθούν, άρα και η μπροστινή μοκέτα. Λάθη λοιπόν γιοκ.
Γιάννη, καλησπέρα,

Το μπροστινό κομμάτι του άξονα λες ότι θα χρειαστεί αλλαγή. Πού θα βρω το καινούριο και κυρίως για τι ακριβώς ψάχνω;

Φοβάμαι πολύ το εξής ενδεχόμενο: ο μηχανικός και ο ηλεκτρολόγος να μην έχουν συνειδητοποιήσει πλήρως το εύρος της μετατροπής. Ο μηχανικός μου ζήτησε συνολικά 350 ευρώ για 2 μέρες εργασία και ο ηλεκτρολόγος 450 για μόλις μία ημέρα! Προσωπικά μου φαίνονται πολύ αισιόδοξοι και οι δύο. Ο ηλεκτρολόγος έχει και ο ίδιος Ε34. Αρχικά ήταν 518 και το έκανε 520. Μου εξήγησε ότι άλλαξε όλη την καλωδίωση σε μία μέρα. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Υποθέτω πως από 525 σε 540 θα είναι πολύ πιο δύσκολο απ’ ότι από 518 σε 520. Για παράδειγμα, τα πίσω παράθυρα του 525 είναι μανιβελάτα. Για να βάλει τα μοτεράκια από το 540 δε θέλει κανα δίωρο μόνο γι’ αυτό (βγάλε-βάλε ταπετσαρίες, κτλ);

Το 525 δεν έχει καν κλιματισμό. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Εννοώ θέλει πιο πολύ δουλειά για να μπει το clima από το 540;

Τα ταμπλό και στα δύο αμάξια είναι τα ίδια, με τελική στα 260. Η μόνη διαφορά είναι ότι στο 540 έχει την ένδειξη για τα P,R,N,D, κτλ ενώ στο 525 στην ίδια θέση υπάρχουν δυο ορθογώνια που όμως δεν ανάβουν ποτέ. Σκέφτομαι για το 300άρι ταμπλό από το Μ5 και ας μην έχει οικονομόμτερο. Θέλει πολύ επιπλέον δουλειά; Είχα δει στο διαδίκτυο ένα ταμπλό της VDO για την Alpina με τελική στα 320 και επιπλέον ενδείξεις για πίεση, θερμοκρασία λαδιού και στάθμη μπαταρίας. Αξίζει να το ψάξω, τι λες;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef! Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μιλάμε για αδήλωτο, έχεις καταλάβει ότι σε οποιοδήποτε έλεγχο, τρακάρισμα κλπ θα χάσεις όλη σου την περιουσία και ίσως λίγα λέω ε....;
Καλησπέρα,

Όταν λες αδήλωτο εννοείς να μην δηλώσω την αλλαγή κινητήρα; Μα το αμάξι είναι 525 και έχει άδεια δίλιτρου. Και έτσι βγήκε από τον ΟΔΔΥ, δηλαδή το κράτος δεν δήλωσε το σωστό κυβισμό! Όπως είπα και σε προηγούμενο post, κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς λέει η νομοθεσία για αμάξια από τον ΟΔΔΥ. Το σίγουρο είναι ότι βγάζουν άδεια μικρότερου κυβισμού. Άλλοι λένε μέχρι 25% κάτω και άλλοι μέχρι 75% κάτω. Τι να πιστέψω;

Αν ζούσα στο κέντρο της Αθήνας θα ανησυχούσα για έλεγχο. Τώρα εδώ στην επαρχία δεν ελέγχουν τέτοια. Το 320 το είχα δέκα χρόνια με άδεια 318 και ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε πρόβλημα. Με είχαν σταματήσει πάμπολλες φορές αλλά ποτέ δεν έλεγξαν τον κινητήρα. Και σε ατύχημα που είχα εμπλακεί και μπήκαν στη μέση οι ασφαλιστικές δεν συνέβη τίποτα.
24-08-16, 21:35   #8
stef!

Μετατροπή 525 Ε34 σε 540 Ε34

Δεν είναι έτσι τα πράγματα αλλά δεν θα επιμείνω.
Μιλάμε για αύξηση κυβισμού 100%....
Αν το έχεις καταλάβει φυσικά
Αυτό το θέμα "είμαι στην επαρχία και δεν τρέχει τίποτα" ποτέ δεν το κατάλαβα αλλά τέλοσπαντων...
Εύχομαι να πάει καλά το project.
24-08-16, 22:16   #9
[email protected]

Αν το κράτος είναι δίκαιο απέναντι στους πολίτες του τότε και αυτοί θα πρέπει να είναι νόμιμοι. Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα μια BMW 4000 κυβικών μοντέλο του 2016. Ξέρω όμως ότι το 540 Ε34 στις αρχές του 1990 κόστιζε γύρω στα 60 εκ. δραχμές. Υποθετικά ας πούμε ότι σήμερα κοστίζει γύρω στις 100 χιλιάδες ευρώ.

Περίπτωση 1: Κάποιος πάει στην αντιπροσωπία σκάει τα 100 χιλιάρικα και αγοράζει ένα καινούριο αυτοκίνητο 4000 κυβικών.

Περίπτωση 2 (εγώ): Πάω στην ανακύκλωση, και αγοράζω προς 900 ευρώ ένα αμάξι 4000 κυβικών που όμως είναι 23 ετών.

Το κράτος όμως δεν βάζει κανένα απολύτως κριτήριο για να ξεχωρίσει τις δύο περιπτώσεις και θέτει και στις δύο τα ίδια τέλη κυκλοφορίας και τα ίδια τεκμήρια; Είναι αυτό σωστό και δίκαιο;

Αυτός που δίνει 100 χιλιάρικα για καινούριο αμάξι σημαίνει ότι έχει και το αντίστοιχο ετήσιο εισόδημα και δίκαια του επιβάλλεται το αναλογούν τεκμήριο. Εγώ όμως γιατί θα πρέπει να πληρώσω το ίδιο; Για όλο το project (αγορά των 525 και 540, έξοδα μηχανικού και ηλεκτρολόγου, διάφορα ανταλλακτικά) υπολογίζω γύρω στις 5000 ευρώ. Με 5000 ευρώ ούτε μισό καινούριο Smart δεν παίρνεις!

Όταν λοιπόν το κράτος γίνει δίκαιο τότε και μόνον τότε να έχει και την απαίτηση να είμαι και εγώ σωστός απέναντί του. Όποιος διαφωνεί με το σκεπτικό μου, ας μου πει που κάνω λάθος...
24-08-16, 23:08   #10
stef!

Το σκεπτικό είναι σωστό, το λάθος σου είναι αλλού...
Επειδή το κράτος έχει λάθος θα συνεχίσω και εγώ το λάθος...
Και όταν κάνω ατυχημα και μου ζητάνε αποζημιώσεις θα πω δεν φταίω εγώ, εσείς φταίτε που με "αναγκάσατε" να κάνω μετατροπή...????
Μου φαίνεται κάπου τα μπερδεύεις...
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές