BMW E34 with a 500 ci MOPAR engine! - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
19-11-17, 19:29   #11
Dimg

Το avatar του χρήστη Dimg

Περιοχή: Αθηνα κεντρο

Drives: E46 320 ci
Φιλε και εγω ειμαι κατοχος παλιου αυτοκινητου 518 του 91 θελω να το κανω κουκλα και στο θεμα κινητηρα σαλονιου και στο εξωτερικο κομματι. Επειδη ομως και δν εχω αυτη την στιγμη την δυνατοτητα και απο θεμα χρηματων χωρου και πανω απο ολα γνωσεων ωστε να βαλω προσωπικη ενασχοληση το αφηνω ακομα και δν παρακαλαω η ενοχλω συμφορουμιτες μ.
Φιλικα Δημητρης
Ο χρήστης Dimg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-17, 19:35   #12
[email protected]

Drives: E34 540i/6
Φίλε Δημήτρη, το αυτοκίνητο δεν είναι αδήλωτο. Έχει κανονικά την άδεια του 525. Συνεπώς 900+ ευρώ το χρόνο για τέλη κυκλοφορίας και όλα τα επακόλουθα (τεκμήρια, ασφάλειες κτλ) δεν τα λες και λίγα. Θα μου πεις γιατί δεν δήλωσες την αλλαγή του μοτέρ; Όπως έχω γράψει και σε άλλο post, το 525 έχει άδεια από ΟΔΔΥ, που σημαίνει ότι νομίμως είναι υποκυβισμένο στα χαρτιά. Βέβαια, το πόσο κάτω από τον πραγματικό κυβισμό επιτρέπεται δεν το ξέρει κανένας! Έχω ρωτήσει από φοροτεχνικούς και δικηγόρους μέχρι εφοριακούς και πήρα απαντήσεις από 0% έως 75%. Για παράδειγμα, το 1998 ένας γνωστός μου είχε αγοράσει σε δημοπρασία του ΟΔΔΥ μια Camaro του ΅71 προς 4.500.000 δρχ. Το αμάξι είχε επάνω 6600 κυβικά μοτέρ και η νόμιμη άδεια που του έδωσε το κράτος έγραφε 1600!!! Ναι, το είχα δει με τα μάτια μου! Στα 6600 κυβικά τα 5000 δώρο της Πασοκάρας του Σημίτη! Με την ίδια λογική, και τα 2500 που έχει η άδειά μου πολλά είναι...

Επίσης, όταν αγόρασα το 525 μαζί του είχε και ένα φάκελο με 32 έγγραφα, από τον ΟΔΔΥ, το τελωνείο, το Υπ. Συγκοινωνιών, το Σπανό, μέχρι και από τον έμπορο στη Γερμανία. Το καλοκαίρι που πήγαινα για μπάνιο στη θάλασσα η αστυνομία με σταμάτησε για έλεγχο πάνω από δώδεκα φορές, κυρίως λόγο του θορύβου. Τη μία φορά μάλιστα έκαναν γενικό έλεγχο (μάλλον για ναρκωτικά) και έλεγξαν μέχρι και κάτω από τη μοκέτα. Εκτός από μία κλήση για το θόρυβο δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Μάλιστα δύο φορές που ήταν νεαρά παιδιά της Δίας έβγαλαν τα κινητά τους και τράβαγαν βίντεο το μοτέρ που έσκουζε και τα επακόλουθα burnouts! Τώρα πια δεν υπάρχει αστυνομικός που να μη με ξέρει. Από μακριά ακούνε και καταλαβαίνουν πως έρχεται το άσπρο BMW και όταν περνάω με χαιρετάνε.

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Ο κ. Γιάννης βοήθησε τα μέγιστα στη μετατροπή και γιΆ αυτό του είμαι υπόχρεος και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά δημοσίως. Αλλά νομίζω πως όλα τα forum γιΆ αυτό το λόγο υπάρχουν. Πριν 3 χρόνια ήθελα να στήσω έναν linux sever στη σχολή και σε αντίστοιχο forum για υπολογιστές υπήρχαν εκατοντάδες σελίδες από χρήστες με αναλυτικές step-by-step οδηγίες για το πως γίνεται.

Υ.Γ.: Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι από εκείνες τις περιπτώσεις που οι γονείς δεν ξέρουν τι όνομα να βγάλουν. Και για να μείνουν και οι δύο παππούδες ευχαριστημένοι βγάζουν και τα δύο (Χρήστος, Βαγγέλης)!
Ο χρήστης chriss@Z δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-17, 21:00   #13
Dimg

Το avatar του χρήστη Dimg

Περιοχή: Αθηνα κεντρο

Drives: E46 320 ci
Ο ρολος του φορουμ δν ειναι αυτος κατα την γνωμη μ. Τι θα γινοταν εαν ο Γιαννης η ο οποιοσδηποτε ηθελε να βοηθησει και δν μπορουσε επειδη θα ελειπε απο ελλαδα δν θα ειχε ιντερνετ η θα βαριοταν εκεινο το διαστημα? Τον μηχανικο σου και τον ηλεκτρολογο γιατι τους πληρωσες για να κανεις την μετατροπη απο το φορουμ?
Φιλικα Δημητρης
Ο χρήστης Dimg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-17, 21:21   #14
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Φαινεται πως κανεις στα μερη σου δεν διακριννει εναν σε σειρα εξακυλινδρο απο εναν V8.Ουτε στο ΚΤΕΟ.Οτι 2500 κυβικα δεν μπορει να γινει νομιμα μετατροπη 50000 δεν πιστευω οτι δεν το γνωριζες.Τα αλλα για τα ονοματα .........
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-17, 21:28   #15
[email protected]

Δεν είπα ότι κανένας δε γνωρίζει! Αυτό που είπα είναι ότι κανένας δεν ξέρει πόσο υποκυβισμένο μπορεί να είναι ένα αμάξι από ΟΔΔΥ. Επίσης όταν έχεις ένα σακούλι έγγραφα που σε άλλο γράφει 2000, σε άλλο 2500 και σε άλλο 3500 τότε κανένας δε θα μπει στη διαδικασία να βρει ποιο είναι το σωστό, τι στιγμή που όλα τα χαρτιά είναι έγγυρα αλλά προφανώς έχουν γίνει τυπογραφικά λάθη.
19-11-17, 21:44   #16
dimcz

Drives: E84 X1 20i
Η τροχαια,η ασφαλεια,το κτεο ενα μονο εγγραφο αναγνωριζουν,την αδεια κυκλοφοριας.
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-11-17, 21:52   #17
[email protected]

Συφωνώ απόλυτα με αυτό. Μόνο την άδεια ελέγχουν. Αλλά όταν επάνω στην άδεια γράφει ΟΔΔΥ και στο θόλο μπροστά έχει πατημένο ειδικό αριθμό τότε κανένας δεν κοιτάει τον κυβισμό, γιατί πολύ απλά κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς ισχύει!
20-11-17, 01:26   #18
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Το όνομα δεν αναφέρθηκε τυχαία. Απλά ήθελα να δείξω ότι δεν μασάμε κουτόχορτο οι συντονιστές και η διαχείριση. Ξέρουμε τι γίνεται καλά εντός φόρουμ και ποιος είναι ποιος όσο αφορά τους λογαριασμούς. Έχουμε εργαλεία προγραμματισμού και μυαλό.

Αφήνουμε ανοιχτό τον λογαριασμό αυτό για την συμμετοχή του ατόμου στις συζητήσεις και την παρακολούθηση του φόρουμ ενώ έχουν αποκλειστεί οι άλλοι λογαριασμοί. Δεν το βλέπω όμως να συνεχίζει και άλλο αυτό το βιολί όπως πάει
20-11-17, 16:10   #19
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: E92 325i
Παιδιά όταν του την είχα πει αρχικά καποιοι είχατε πέσει να τον υπερασπιστείτε (δεν αναφέρομαι σε εσένα Στράτο)
Ο άνθρωπος και μόνο απο την μετατροπή που έκανε και τις απαντήσεις που έδινε είναι το λιγότερο για μαντρί (σιγά μην το δηλώσω αμάξι 25ετίας έλεγε, μιας κ το αμάξι έχει όσο τα τέλη του κλπ...)
Για να μην αναφέρω όλο τον κοπο του Γιάννη να του δώσει να καταλάβει τι ακριβώς να κάνει κ εκεινος έκανε του κεφαλιού του...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-11-17, 16:16   #20
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Να σας παρακαλέσω να λείπουν οι χαρακτηρισμοί... να γίνει μια ομαλή συζήτηση

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης