Νέα BMW X2 - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Σειρές Χ Συζητήσεις για τις σειρές Χ (Χ1, Χ3, Χ5 & Χ6)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-03-18, 14:58   #31
spy_la

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
+1,
εγώ το πήρα με αυτονομία 0km... μόνο υπογλώσσιο δεν πήρα...
Ο χρήστης spy_la δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-03-18, 15:56   #32
luffyp8

^χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Ο χρήστης luffyp8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-03-18, 16:13   #33
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Μια μέρα πριν παραλάβω, 2 20λιτρα μπετόνια και χωνί.... μια φορά την πάτησα όχι δεύτερη.

Το νόμισμα έχει 2 όψεις: δεν μπορεί μια εταιρία (αντιπροσωπεία όχι η BMW) να στο γεμίσει ή να σου βάλει 20άρικο. Είναι εταιρία με εισροές-εκροές, θα της λείψει απο το ταμείο το 20άρικο. Όχι οτι θα είναι φτωχότερη, φορολογικά θα λείπει ένα 20άρικο. Επίσης, άν ο όγκος πωλήσεων είναι μεγάλος το 20άρικο και το 50άρικο είναι ποσό απο ένα σημείο και μετά. Επίσης, παίζει πάντα το ενδεχόμενο αντί για βενζίνη να βάλει "νερό" νοθευμένο και άντε εσύ να πάς με μία βλάβη και να του πείς "το καύσιμο που έβαλες φταίει". Γιατί δεν θα υπάρχει κάποιο τέτοιο περιστατικό?

Η άλλη όψη είναι η γυφτιά. Αγοράζεις καινούριο, πάρε βάλε ρε μλκ ένα 20άρικο. Χρέωσε το η βάλτο δώρο με τα πατάκια που δίνεις, όχι να σβήσει στην άλλη γωνία και να σπρώχνουμε.

Το έπαθα το 2009 όπου με δείκτη ακριβώς στο 0 έπεσα σε μποτιλιάρισμα έξω απο την αντιπροσωπεία. Οπότε έπαθα και έμαθα, πήρα τα μπετόνια μου το γέμισα σχεδόν και έφυγα με το καινούριο
30-04-18, 12:55   #34
Gataros

Περιοχή: Athens

Drives: F39 Χ2 sDr
Μετά από ένα μικρό διάστημα που το έχω 3 αρνητικά σημεία παρατηρώ, με σημαντικότερο το νούμερο 1.

Το πρώτο αφορά το γεγονός του θορύβου κύλισης που έχουν τα λάστιχα κατά τη διάρκεια που το αυτοκίνητο πηγαίνει με πάνω από 120 χλμ. Μιλάμε όταν αλλάζει η ποιότητα της ασφάλτου ακούγεται λες και πηγαίνει με τις ζάντες... Το αυτοκίνητο φοράει 19άρες ζάντες και το runflat 225/45/19 της pirelli.

Το δεύτερο έχει να κάνει με τα απόνερα που μαζεύονται στο σημείο που ανοίγει η κάθε πόρτα του αυτοκινήτου, στο κάτω μέρος καθώς βγάζεις το πόδι σου να βγεις έξω, εκεί που σφραγίζουν. Το ίδιο συμβαίνει και στο πορτπαγκάζ, όπου μετά από ένα βροχερό ταξίδι ανοίγοντας το, διαπιστώνεις μαύρα νερα να έχουν λιμνάσει στο σημείο που κλείνει το πορτπαγκάζ και στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα.

Το τρίτο έχει να κάνει με την περιορισμένη ορατότητα λόγω των πίσω κολωνών, θέλει αρκετή προσοχή, μιας και ενώ παλιότερα με τον άσσο με γρήγορη ματιά μπορούσα να δω αν έρχεται κανείς, πλέον αυτό είναι αδύνατο.
Ο χρήστης Gataros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-04-18, 15:01   #35
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Καλορίζικο και καλοτάξιδο (έστω και καθυστερημένα από μένα)!

Κατά τη γνώμη μου, το 2ο και 3ο αρνητικό σημείο είναι πολύ πιο σημαντικά από το 1ο, επειδή δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τα διορθώσεις. Στο 1ο, απλώς πετάς τα Pirelli και βάζεις τα Bridgestone Driveguard...

Από οδική συμπεριφορά πώς είναι; Αν και μιλάμε για διαφορετικές κατηγορίες, σε τι πιστεύεις ότι υπερτερεί σε σχέση με τον άσσο που είχες;
Επίσης, τι είναι αυτό που σε έχει εντυπωσιάσει στην Χ2;

Και το πιο σημαντικό ερώτημα (αν και λίγο νωρίς, φαντάζομαι): θα επέστρεφες στη σειρά 1;
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-04-18, 19:37   #36
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Καλοτάξιδο!

Το πρωτο όπως λέει και ο φίλος, ειτε βάζεις drivegurad, ειτε συμβατικά ελαστικά. Αν και φαντάζομαι είναι κριμα να φυγουν και να αγοραστούν καινούργια ελαστικά τώρα, οπότε μόνο υπομονή.

Το δεύτερο όντως είναι σοβαρό πρόβλημα. Έχω ακούσει και δει για απόνερα στο χώρο του πορτμπαγκαζ, αλλά όχι για ''λίμνες'', δηλαδή τόσο μεγάλη ποσότητα και σίγουρα οχι σον χωρο που ανοίγει μια πόρτα. Ρώτησες αντιπροσωπεία για το πρόβλημα, μήπως έχουν κάποια λύση, κάποια πάτέντα ή εαν είναι φυσιολογικό να μένουν νερά και εκεί στην πόρτα;

Για το τρίτο δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, οπότε είναι θέμα συνήθειας.
02-05-18, 20:32   #37
Gataros

Καλησπερα παιδια,
Συγνώμη που αργησα να απαντήσω, στις ερωτησεις σας:
Σαν αυτοκίνητο και γενικα σαν οδηγικη συμπεριφορα δεν εχει καμια σχεση με τον ασσο. Βεβαια δεν πρόκειται για ιδια αυτοκινητα, ο ασσος ηταν 1600cc, βαρυ αυτοκίνητο αλλα πιο χαμηλη θεση οδήγησης, σου εδινε ωραια αισθηση να εισαι πιο κοντα στην ασφαλτο.
Η Χ2 ειναι ενα πολυ ανετο αυτοκίνητο και με ολα τα συστήματα που εχει σε κανει να ξεχνας πως ειναι να αναβεις ακομα και τα φώτα, ολα γινονται αυτοματα. Η θεση οδήγησης ειναι πιο ψηλά, εχοντας καλύτερη ορατότητα στο βαθος του πεδίου. Οπως ανεφερα η ποιότητα κυλισης ειναι μετρια. Στα πολυ ++ ο κινητήρας ο οποιος στη sport ρυθμιση πραγματικα με κανει να χαμογελάω σαν χαζος, το αυτοκινητο τραβάει ακαριαία και ειναι ιδιαιτερα ευκολο να αλλαζεις λωριδες εχοντας στο νου οτι ο πισινος δεν θα προλαβει να σε φθασει.
Δεν εχω οδηγησει ποτε τον ασσο σε 2 λίτρο, αλλα νομιζω δεν θα γυρνούσα σε ασσο ξανα.
Μάλλον θα περασω απο την αντιπροσωπία το Σαββατο να δω τι θα μου πουν για τα απονερα.
02-05-18, 21:54   #38
Dakota Bimmer

Σίγουρα είναι διαφορετικά αυτοκίνητα, διαφορετική κατηγορία, όλα διαφορετικά, δεν είναι συγκρήσιμα. Θεωρώ οτι κάθε αυτοκίνητο έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του, και φυσικά παίζει ρόλο για τι σκοπό προορίζεται, που κυκλοφορεί κτλ. Η Χ2 είναι πραγματικά ενα πολύ όμορφο αυτοκίνητο, δεν εχω οδηγήσει αλλά μόνο που μπήκα μέσα, νιώθεις ωραία, πραγματικά όμορφα. Επίσης φαντάζομαι το νιώθεις και πολύ μεγαλύτερο ενω οι διαφορές ουσιαστικά είναι μικρές; Οκ, ισως να μην έχει την σπορτιφ άισθηση οδήγησης έλεω υψηλής θέσης, αλλά μου κάνει εντύπωση η μέτρια ποιότητα κύλισης που αναφέρεις. Ίσως τα runflat και ειδικά pirelli ; Θεωρώ οτι ολα τα BMW έχουν απίστευτη ποιότητα κύλισης, πόσο μάλλον μια καινούργια BMW. Κάτι άσχετο μιας και το ανέφερε ο φίλος, νομίζω ο δίλητρος στον άσσο είναι διαφορετικός απο τον δίλητρο στην X2, στην X2 τα άλογα νομίζω είναι περισσότερα.
03-05-18, 12:05   #39
Gataros

Το αυτοκίνητο εντός πόλης και με ταχύτητες κάτω από 100χλμ δεν ενοχλεί, αντιθέτως απολαμβάνεις να το οδηγείς. Δεν ξέρω τι να πω, ίσως ενοχλεί εμένα παραπάνω αυτός ο συνεχόμενος βόμβος ενώ σε κάποιον άλλο μπορεί να περνάει απαρατήρητος.
03-05-18, 23:19   #40
Dakota Bimmer

Ναι, είναι τα runflat
...αρκετά θορυβώδη, σαν χειμερινά ελαστικά με ακατάλληλη, μεγαλή ζάντα...ενα τέτοιο πράγμα...
Και εμένα με ενοχλεί και δεν σταμάτησε ποτέ να με ενοχλεί ο βόμβος αυτός, αλλά θεωρούσα οτι αξίζουν τα runflat και οτι έχουν θετικά στοιχεία, πλέον αυτό έχει αλλάξει αρδην και ετοιμάζομαι για συμβατικά ελαστικά. Αυτο που με πειράζει ακόμα περισσότερο ειναι οτι τα runflat ειναι αργά, επιβραδυντικα, σταματάνε το αυτοκίνητο και αυτο ειναι που χαλάει την ποιότητα κύλισης ουσιαστικά, αλλά αν συγκρίνουμε bmw με runflat και ενα άλλο αυτοκίνητο με runflat τοτε ασυζητητί τα BMW ειναι πολύ καλύτερα και ανώτερα ως προς την ποιότητα κύλισης. Με συμβατικά δε, δεν το συζητάμε καν...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές