Αμορτισέρ ελατήρια για e36 coupe 316 - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-03-17, 23:47   #11
SVG

Drives: E36 316i
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
Ο χρήστης SVG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-03-17, 23:53   #12
SVG

Και μια ακόμη ερώτηση γιατί το έχω απορία για τα ελατήρια H&R εννοεις για χαμηλωματος ή νορμαλ;
04-03-17, 23:55   #13
SVG

Δεν ήξερα ότι βγάζει και νορμαλ HR πίστευα μόνο για χαμήλωμα..υπάρχει τρόπος να μετρήσω τα παλιά μου ελατήρια να δω εάν έχουν κάτσει;πιστεύω ότι είναι μαμα με αυτά ήρθε το αμάξι από Γερμανία..
05-03-17, 01:51   #14
Sakis zarkas

Drives: E46 316i
Τα ψαλιδια της m3 δεν κανουν στην απλη 36αρα,πρεπει να αλλαξεις και τα ακρα που σημαινει οτι θα πρεπει μετα να αλλαξεις και δισκους και αντε γεια, ποιος ο λογος να αλλαξεις ψαλιδια? αν σε ενδιαφερει εχω ενα σετ bilstein b8 με ελατηρια eibah pro kit που χαμηλωνει 30χιλ, τα αμορτισερ ειναι χειροποιητα και ρυμισμενα για τις απαιτησεις τις δικες μου,μια μερα εφαγα στη πιστα των Μεγαρων για ρυθμισεις, το κρατημα στο δρομο δεν συγκρινεται με αυτα που φορας εσυ τωρα ουτε και με κατι αλλες μαρκες sachs, schnitser κλπ
Ο χρήστης Sakis zarkas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-17, 07:47   #15
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Επαναλαμβάνω: ανταλλακτικά από νορμάλ Ε36 στις προαναφερθήσεις μάρκες. Η Lemfoerder είναι η ΜΟΝΗ που δίνει ανταλλακτικά στη γραμμή παραγωγής για BMW, VAG, Merc κλπ. Είναι ο ορισμός του ΟΕΜ.. Η Η&R έχει επίσης νορμάλ ελατήρια κι οχι μονο σπορ αλλά για εροστασιακή επαναφορά τότε στον πάγκο ανταλλακτικών σε κάποιο μαγαζί της. Μετά από 322 χρόνια , οκ 22, τα ελατήρια έχουν κάτσει. Ακόμα κι αν έχεις κάνει μόνο ένα χιλιόμετρο.
Φίλε Σάκη, δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στα Μέγαρα αλλά μάλλον δε μιλάς για coil over. Ειδ' άλλως ακόμα στα Μέγαρα θα ήσουν

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-17, 10:27   #16
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
B6 φοραει το Ε34 σαν πιο βαρυ και για σπορτ. Το Β4 ειναι παρα πολυ καλο σετακι που ανεφερε ο Γιαννης. Το κοστος πρεπει να ειναι καπου στα 350-400 και οτι δεν εχει αλλα τα οποια ισως να χρηζουν αλλαγη λογο φθορας!
05-03-17, 10:37   #17
SVG

Καλημέρα τα b8 δεν λέω είναι καλά αλλά πιστεύω θα είναι σκληρά για τα δικά μου δεδομένα ήθελα μια νορμαλ ανάρτηση απλά ήθελα να το κατέβαζα 2.5 πόντους ίσα ίσα για να δείξει λίγο η ζάντα όχι για μπασίματα και τέτοια μεγαλώσαμε πια και το εχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο.Οσο για τα ψαλίδια είχα αλλάξει μπαλάκια πριν τρια χρόνια απλά έχουν αρχίσει και τρώγονται οι φωλιές ιδιαίτερα στο αριστερό και μου φέρνει θόρυβο στις μικρές λακούβες..Γιαννη μήπως έχεις λινκ για τα ψαλίδια που λες να δω τιμές;Πάντως από Sachs καλύτερα τα B4???
05-03-17, 11:16   #18
Sakis zarkas

καθαρα τεχνικα μιλωντας, τα OEM ψαλιδια της m3 δεν εφαρμοζουν στο ακρο της απλης 36αρας, δεν ξερω αν ειμαι κατανοητος. η ρυθμιση που εχω κανει εγω στα δικα μου δεν ειναι η ιδια με τα bilstein που ερχονται απο το εργοστασιο, σε εξειδικευμενο καταστημα της bilstein στη Μεταμορφωση (Αθανασιου) ανοιξε την μπουκαλα του αμορτισερ και εκανε ρυθμιση σκληροτητας στα bumb και rebound, το αμαξι το δοκιμασαμε και το κατεβασαμε δυο φορες για να ελθει εκει που το ηθελα εγω, απο αποψη σκληροτητας δεν εχει καμμια σχεση με το ετοιμο σετ της b8, απορροφα πολυ καλυτερα τις λακουβες και στις στροφες μπαινει πολυ καλυτερα, γι αυτο και λεω οτι εφαγα μια ολοκληρη μερα για να κανω τις ρυθμισεις
05-03-17, 11:33   #19
SVG

Καταλαβαίνω τεχνικός είμαι και γω..πόσους πόντους το έχεις κατεβάσει με τα ελατήρια;Αν θες στηλε μου ένα πμ να μου πεις τιμή..ευχαριστώ..
05-03-17, 11:48   #20
Sakis zarkas

ειναι χαμηλωμενο 3 ποντοι μπροστα και 2 πισω, οσο πρεπει δηλαδη για να μη βρισκει κατω αλλα και να ομορφαινει το αμαξι με το χαμηλωμα
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές