Αμορτισέρ ελατήρια για e36 coupe 316 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-03-17, 12:53   #21
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Εμ δεν μπορω να θυμηθω αν γινετε να βαλεις χαμηλοματος ανευ αναλογης μπουκαλας για τον ρυθμο αποσβεσης. Ο Γιαννης αν δει την ερωτηση αυτη και μπορει να μας το ξεκαθαρισει. Για ποιο ειναι καλυτερο δεν γνωριζω.
05-03-17, 14:57   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Έως ότου θυμηθεί ο Ηρακλής να γράψω πως δε μπορείς να βάλεις ελατήρια χαμηλώματος με νορμάλ μπουκάλες. Ταιριάζουν όπως ακριβώς ταιριάζει να φουλάρεις ένα ρεζερβουάρ από diesel με βενζίνη. Δε θα δουλέψει ο συνδιασμός. Ο Σάκης έχει κολλήσει εν τω μεταξύ με τα ψαλίδια του Μ3! Βρεεε! Το εμπεδώσαμε! Δεν ταιριάζουν! Ένα λάθος έκανε ο Τάσος και τον έφαγες τον άνθρωπο!!
Λοιπόν, ψαλίδια, ημίμπαρα, κόντρα ψαλίδια, ντίζες, ράβδοι κλπ συμπράγκαλα ανάρτησης ΜΟΝΟ με καλά (άρα ακριβά) υλικά. Μην παίζετε παιδιά με φθηνές λύσεις τύπου ATP, Mayle, SWAG ή ότι όμοιο. LEMFÖRDER ή FEBI-Bilstein. Πχ, για τον SVG:http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-LEMF...UAAOSwEzxYRF52
Αδιαφόρισε για το "ALPINA", από 316 έως 328 και Ζ3 (εκτός όλων των Μ3 και Ζ3Μ) είναι ίδια μεταξύ τους. Επίσης, το ψαλίδι αν δεν έχει αρπαγμένο μπαλάκι γέφυρας ή αν δεν είναι στραβό μπορεί να επισκευαστεί. Συνεμπλόκ σασσί και μπαλάκι ακραξόνιου αλλάζουν.
Επιστροφή στα σπορ αμορτισέρ. Ακόμα και τα freak out sport αμορτισέρ είναι προρυθμισμένα για ένα τυπικό set-up. Aν κάποιος θέλει να αλλάξει τις ρυθμίσεις σε ένα ρυθμιζόμενο σετ φυσικά και μπορεί να το κάνει αλλά θέλει και τρόπο και κόπο. Εννοείται πως η ρύθμιση γίνεται με τη βοήθεια κάποιου που ξέρει τι ακριβώς κάνει. Τα coil over όμως είναι ακόμα πιο απαιτητικά στις ρυθμίσεις όπου εκτός της μπουκάλας ρυθμίζεται η πρόοδος βύθισης -το μικρό ελατήριο στην κορυφή- και η σκληρώτητα (ή προφόρτηση) του κυρίως ελατηρίου με μεταβολή του μήκους του. Αν έχεις λοιπόν ένα στάνταρτ κλασικό ελατήριο ασχέτως αν είναι χαμηλώματος και ....κοτρόνα τότε παίζεις μόνο με το ρυθμιζόμενο αμορτισέρ. Αν όμως και το ελατήριο είναι ρυθμιζόμενο τότε προβλέπονται πολλά ξενύχτια και με ένα τελικό set-up που ταιριάζει μόνο σε συγκεκριμένες απαιτήσεις. Πχ μια συγκεκριμένη πίστα ή μια ανάβαση. Οπουδήποτε αλλού το set-up είναι εκτός τόπου και χρόνου. Γι' αυτό για ένα συμβατικό αυτοκίνητο καθημερινής χρήσης (πχ το 316) το σετ των Β6, κι αν μιλάμε για Bilstein, με τα ελατήρια της BMW είναι παραπάνω από αρκετό. Τα Β4 είναι αμορτισέρ αντικατάστασης των original σε ίδια σειρά. Κάτι KOINI, Monroe, Sachs-BOGE κλπ με άζωτο είναι ανούσια δαπάνη. Και μιας και αναφέρθηκε η Schnitzer, τα αμορτισέρ της κι αναλόγως επιπέδου τα κατασκευάζει είτε η Sachs είτε η Bilstein με ρυθμίσεις και βαλβίδομα κατά παραγγελεία. Το ίδιο και η Alpina. Δεν είναι μόνο το logo τους που υπάρχει επάνω στις μπουκάλες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-17, 15:08   #23
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
05-03-17, 15:34   #24
SVG

Drives: E36 316i
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Σπυρος το όνομα μου ολά τα υπόλοιπα τα έχω αλλάξει απλά στα ψαλίδια οπως είπα πακι είχα αλλάξει τα μπαλάκια πριν 3 χρόνια τα οποία είναι καλά απλά στις σφήνες που έχει από κάτω για τους κραδασμούς έχει μποσικο και μου φέρνει θόρυβο στις λακούβες μάζεψα λίγο τα μποσικα της κρεμαγιέρας πιστεύοντας ότι είναι από εκεί αλλά δεν σταμάτησε άρα σίγουρα είναι από ψαλίδι ΙΚΑ τα υπόλοιπα τα έχω αλλάξει εγώ πέρσι..το ξέρω ότι νορμαλ με ελατήριο χαμηλωματος δεν δουλεύει γιατί το αμορτισέρ θα κλασει γρήγορα..τακάκια δισκοπλακα να παίξω πάλι σε ζιμερμαν τεξταρ ή σε TRW?
Ο χρήστης SVG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-17, 15:52   #25
Sakis zarkas

Drives: E46 316i
Συμφωνω απολυτως με οσα αναφερε πιο πανω ο φιλος SV2, ειναι εμφανες οτι γνωριζεις το αντικειμενο και δεν προτεινεις αερολογιες, ευτυχως που υπαρχουν τετοια ατομα μεσα στο φορουμ και μπορουμε να εμπιστευθουμε μια προταση που θα εχουν για τετοια τεχνικα θεματα,και επειδη ποτε δεν μενω ικανοποιημενος με την εξελιξη του αυτοκινητου θα βαλω coil over αναρτηση για να ειμαι ολη μερα στα Μεγαρα και θα σου πω το αποτελασμα
Ο χρήστης Sakis zarkas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-17, 18:33   #26
sv2gww

Status:

Σπύρο, οι Zimmermann είναι μια καλούτσικη φθηνή λύση. Μπορούν να σου κρατήσουν όσο και οι γνήσιοι (ΑΤΕ είναι ο προμηθευτής) αλλά υπάρχει το ρίσκο να σου στραβώσουν πολύ πιο εύκολα ή να μπλεδιάσουν σε διαδοχικά καλά φρεναρίσματα. Οι TRW είναι καλύτεροι με επίσης λογικό κόστος. Αλλιώς ΑΤΕ, Τextar ή Brembo (οι οποίοι καλοί μεν αλλά επίσης μελανιάζουν για πλάκα). Τακάκια θα βάλεις κάποια μαλακή πάστα, πχ Textar ή Pagid. Υπάρχουν όμως δεκάδες μάρκες και κόστη...
Σάκη, πριν μπεις στην πίστα των Μεγάρων με τις coil-over σταμάτα στο καφενείο πριν την είσοδο. Έχω μάθει ότι το ξεμάτιαγμα της θείτσας είναι κορυφαίο!!
Aν όντως θέλεις να κάνεις δοκιμές επί δοκιμών πάρε top mounts για τους εμπρός θόλους με ρυθμιζόμενες camber & caster. θα πάθεις πλάκα από το αποτέλεσμα αλλά με την προϋπόθεση ότι θα βρεις έναν ευθυγραμμισά να σου φτιάξει μια πολύ καλή ρύθμιση. Οι coil over είναι μια μεγάλη δαπάνη (αλλάζει πλέον η μπουκάλα για να έχει επάνω της τα σπειρώματα των ρεγουλατόρων ελατηρίων) και δε θα το χαρείς το σετ στο δρόμο. Ότι έχεις είναι μια χαρά, έχε πάντα καλά λάστιχα και το νου σου σε ότι κάνεις.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

05-03-17, 19:17   #27
Sakis zarkas

Το project το δουλευω με την κορυφαια εταιρεια στο χωρο των αναρτησεων (ohlins) και οπωσδηποτε θα βαλουμε top mount για το απολυτο στησιμο με στοχο βεβαια να ειναι ευχαριστο και στο δρομο οχι μονο πιστα, για το αποτελεσμα θα σε ενημερωσω σχετικα
05-03-17, 20:01   #28
sv2gww

Status:

Δεν ξέρω τι θα βάλεις στο αυτοκίνητο αλλά εδώ θα βάλεις φωτογραφίες!!

05-03-17, 20:28   #29
Sakis zarkas

Ναι και βεβαια θα βαλω αρκει να μαθω πως ανεβαζουν φωτογραφιες
05-03-17, 22:15   #30
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Ανεφερα τα ψαλιδια βασης της Μ3 καθως αυτα μου ειχε
βαλει ο μηχανικος μου στο δικο μου 316 προ 10ετιας
και κουμπωνανε κανονικα,διχως μετατροπες και αλλαγες.

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές