Ηλικία ελαστικών - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-04-17, 22:51   #11
kostas bmw e90

Περιοχή: Μοσχατο

Drives: E90 316i
παντος αυτό που αναφέρεις με τα λάστιχα και την βουλγαρια το εχω παρατηρησει εδώ και δεκαετιες που ερχομουν επανω(από παιδιωθεν που λενε) στην πανεμορφη μακεδονια(γενετειρα του πατερα μου) για διακοπες τοσα αυτοκίνητα με τοσα πολλα λάστιχα και παντα με βουλγαρικες πινακίδες να κουβαλάνε στην χωρα του ελαστικα πολύ περιεργο οντως
Ο χρήστης kostas bmw e90 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-04-17, 22:59   #12
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status: BMWforum.gr

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Έτσι για την κουβέντα.
Εκεί που πάω για αλλαγή ελαστικών, δεν είναι κάποιο "μεγάλο" λαστιχάδικο. Στην τελευταία αλλαγή ελαστικών που πήγε αυτοκίνητο που το βλέπω καθημερινά τοποθετήθηκαν λάστιχα 4 εβδομάδων! Και στην ερώτηση μου καλά πως έγινε αυτό μου απάντησε απλά. Για αυτό σας είχα πει να έρθετε μετά από δύο βδομάδες για αλλαγή γιατί θα ερχόταν καινούριες παρτίδες,
Για αυτό διαλέγουμε και μαθαίνουμε να εμπιστευόμαστε τα μαγαζιά που πηγαίνουμε τα καμάρια μας.
26-04-17, 08:03   #13
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Κωνσταντίνε, αυτό είναι το σωστό. Να παραγγέλνουμε τα λάστιχα που θέλουμε από τον λαστιχά που έχουμε αντί του φθηνότερου μέσα από skroutz, mickey mouse κλπ. Τα λάστιχα μπορούν να αλλαχθούν με προγραμματισμό χρόνου άνω των δύο-τριών μηνών, χρόνος μέσα στον οποίο μπορούμε να έχουμε λάστιχα που ακόμα αχνίζουν οσάν ζεστή τυρόπιτα. Eύλογα ο λαστιχάς μας θα έχει όλο το χρόνο να ζητήσει από τις εταιρείες του ότι θέλουμε δήχως να "εκβιάσουμε" την παραγγελεία του = μεγαλύτερη τιμή.
Τώρα αν κάτσει κάποιο πρόβλημα και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξουμε σήμερα ένα λάστιχο (πχ κλατάρισμα) τότε αλλάζουμε το ζεύγος με ότι πιο πρόσφατο βρούμε. That's all.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-17, 10:18   #14
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Καλά τα λέτε, παιδιά, αλλά επειδή εγώ δεν έχω "δικό" μου λαστιχά και δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά μπορεί να κάνει στην τοποθέτηση, ευθυγράμμιση κ.λπ., απευθύνθηκα στην αντιπροσωπία.
Οπότε, είτε πάω σε έναν λαστιχά που είναι γνωστός του γνωστού του γνωστού μου ή πάω στην αντιπροσωπία και βάζω ελαστικά ηλικίας "κάτω του 1 έτους"...
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-17, 10:37   #15
anton

Drives: F30 316
στο φορουμ των 4Τ ειχαν βρει οτι καλο θα ηταν τα ελαστικα να ειναι πανω των 4 μηνων γιατι χρειαζονται μια ωριμανση πριν τοποθετηθουν
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-17, 10:49   #16
Dim73

Το avatar του χρήστη Dim73

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Σίγουρα μιλούσαν για ελαστικά (και όχι για κεφαλογραβιέρα);
Ο χρήστης Dim73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-17, 11:04   #17
Sokk

Το avatar του χρήστη Sokk

Drives: E46 N42b20
Αυτό το έχω διαβάσει και εγώ ότι τα λάστιχα ωριμάζουν κατά μία έννοια και ότι καλό θα ήταν να μην τα βάζουμε με το που βγαίνουν από το εργοστάσιο τώρα δε ξέρω αν ισχύει
Ο χρήστης Sokk είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-17, 18:31   #18
LOIZOS

Το avatar του χρήστη LOIZOS

Drives: E90 320d
Προσωπική εμπειρία!

Μόλις χθες άλλαξα λάστιχα ηλικίας 5 χρόνον και κάτι αλλά εφαρμογή στο αυτοκίνητο 3.5 . Το λάστιχο είχε τριπιση και το πήγα για επιδιόρθωση αλλά από μέσα το λάστιχο είχε ρογμη λόγω ηλικίας. Φυσικά αυτή τη φορά απετισα λάστιχα εντελώς φρέσκα σχεδων 2 μηνών.

Πάντα να ξέρετε όσο πιό φρέσκα τόσο το καλύτερο ιδικά αν δεν κάνετε τόσα πολλά χιλιόμετρα όπως εγώ.
Ο χρήστης LOIZOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-04-17, 09:20   #19
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dim73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λέτε, παιδιά, αλλά επειδή εγώ δεν έχω "δικό" μου λαστιχά και δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά μπορεί να κάνει στην τοποθέτηση, ευθυγράμμιση κ.λπ., απευθύνθηκα στην αντιπροσωπία.
Οπότε, είτε πάω σε έναν λαστιχά που είναι γνωστός του γνωστού του γνωστού μου ή πάω στην αντιπροσωπία και βάζω ελαστικά ηλικίας "κάτω του 1 έτους"...
εγω παντως στην αντιπροσωπεια αλλαξα .οταν του φεραν τα ελαστικα την πρωτη φορα,τα εστειλε πισω γιατι ηταν 1 χρονου.μονος του χωρις να του πω τιποτα εγω.απλα ακυρωσε την μερα τοποθετησης και τον ρωτησα γιατι.μετα μου εφερε 4 μηνων.πολλες φορες συμβαινει αυτο λεει,γιατι οι εταιρειες στελνου οτι ειναι πρωτο στην σειρα αποθηκευσης και αν δεν σαρεσει τοτε επιλεγεις εσυ.
γενικα παντως μαλλον πρεπει να ειναι βαζουμε φρεσκα ,αλλιως γιατι στα ονλαιν τα παλια εχουν τεραστια εκπτωση?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το έχω διαβάσει και εγώ ότι τα λάστιχα ωριμάζουν κατά μία έννοια και ότι καλό θα ήταν να μην τα βάζουμε με το που βγαίνουν από το εργοστάσιο τώρα δε ξέρω αν ισχύει
το ιδιο μου ειπε στην αντιπροσωπεια που εβαλα.και κατα καποιο τροπο του εχω μια εμπιστοσυνη γιατι πριν εργαζοταν σε μεγαλη εταιρεια ελαστικων και ηξερε πραγματα απο μεσα.
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές