Ανάρτηση F30 - Page 2 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-01-18, 16:34   #11
JIM THEO

Drives: ??? ???
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα στα 160 έχει μαγουλιάσματα στα λάστιχα, χαίρομαι ΠΑΡΑ πολύ που δεν βρίσκομαι στο ίδιο οδικό δίκτυο
Χαχαχα...τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται, μαγουλιαζουν εννοειται στις στροφες (μαλλον καμπες με 160χλμ) κι οχι σε ευθεια, αλλιως οπως λες θα υπηρχε θεμα!

Νομιζω ο ορος που εγω θα περιεγραφα αυτο που αντιληφθηκα στο εικοσαλεπτο test drive ειναι "ασαφεια" αναρτησης/πλαισιου!

Το οποιο αφορα πολλα μερη του αυτοκινητου αλλα σαφως ξεκινας απο αυτα που επηρεαζουν περισσοτερο, πιο χαμηλοπροφιλο λαστιχο κατα προτιμηση με ντουρα πλαινα (καποια στιγμη επαθα λαστιχο απο πετρα σε πλυμμηρισμενο δρομο και με τα Yokohama AD08R που ειχα συνεχισα διαδρομη 17χλμ με μηδενικο σχεδον αερα κι ενω ειχε στραβωσει η ζαντα, τοσο καλα πλαινα ειχαν),
μετα αναρτηση, πιθανως silent blocks σημειων αναρτησης/σασι και παει πολυ μακρια η βαλιτσα αλλα αν χρειαζεσαι ολα αυτα τοτε μαλλον εκανες λαθος επιλογη και ηθελες κατι πιο σπορτιφ.

...και φυσικα πιεσεις ελαστικων οπως αναφερθηκε πιο πανω γιατι αν εχει χαμηλες και δεν το γνωριζεις εχεις λυσει το μισο προβλημα!
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-01-18, 17:20   #12
Χρηστος ο λαρισαιος

Το avatar του χρήστη Χρηστος ο λαρισαιος

Drives: F30 Luxury
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIM THEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω ο ορος που εγω θα περιεγραφα αυτο που αντιληφθηκα στο εικοσαλεπτο test drive ειναι "ασαφεια" αναρτησης/πλαισιου!

..και φυσικα πιεσεις ελαστικων οπως αναφερθηκε πιο πανω γιατι αν εχει χαμηλες και δεν το γνωριζεις εχεις λυσει το μισο προβλημα!
Δημήτρη θα το φέρω στα « καλά» του που θα πάει. Δε νομίζω λάθος επιλογή, αλλά το περίμενα κάπως πιο σφιχτό . Πόση διαφορά να έχει ένα sport packet??? Anyway θα δω και πιέσεις ελαστικών . Έχω 30-32 vs 32-35 του κατασκευαστή. Το χαμήλωσα πίεση για πιο καλά ...αλλά μάλλον θα τις ανεβάσω. Απλά σε τιμές κατασκευαστή το άτιμο runflat κοπανάει!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 27-01-18 στις 14:32 Αιτία: Διόρθωση quote
Ο χρήστης Χρηστος ο λαρισαιος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-01-18, 19:50   #13
xenos

Drives: F20 116i
Και το δικό μου που είναι sport line (έχει διαφορά με το urban πχ; ), ψιλό βάρκα γυαλό το λες. Και δεν είναι περίεργο. Το αμάξι έχει στηθεί πρώτα για άνεση και λιγότερο για σπορτ όπως δηλώνει το ίδιο.
Θα έλεγα ότι είναι αρκετά μαλακό, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Για το Μ πακ, δεν έχω άποψη καθώς δεν το έχω οδηγήσει ποτέ.
Εμένα ειδικά έχουν γίνει και τα rft λίγο κούτσουρα και κοπανάει κιόλας ιδιαίτερα. Δλδ και μαλακό και κοπανάει!
Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-01-18, 08:38   #14
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Η γραμμη δεν εχει να κανει με την αναρτηση! η το στησιμο! εχει να κανει με AC, χρωματα, προσβαση, επιλογες εξοπλισμου. Και στην urban δινοταν η σπορτ αναρτηση...
εχετε καταλαβει κατι λαθος για το Μ πακ! και να κανετε την επιλογη δεν σημαινει οτι παιρνετε και αυτοματα τις adaptive! Καμια σχεση παλι τις σπορτ παιρνετε αν δεν τις κανετε επιλογη κατα την παραγγελια το ιδιο ειναι και για φρενα! Εξαιρειτε το 35αρι και 40αρι.
Οταν μιλαμε για μ-πακ ειναι καθαρα τα αεροδυναμικα στοιχεια! Δλδ 80% ματι/γουστο 20% ουσια και πολυ εβαλα
26-01-18, 09:45   #15
xenos

Παράθεση:
Η γραμμη δεν εχει να κανει με την αναρτηση! η το στησιμο! εχει να κανει με AC, χρωματα, προσβαση, επιλογες εξοπλισμου. Και στην urban δινοταν η σπορτ αναρτηση...
Να μια ευκαιρία να βγάλουμε άκρη λοιπόν. Πόσα είδη αναρτήσεων υπάρχουν δλδ στα 'ταπεινά' μοντέλα και που μπαίνουν;
26-01-18, 11:08   #16
Z4MC

Drives: F20 118i
Μονο το Μ σπορτ εχει ποιο σκληρα κατα 10% ελατηρια και 1.5 εκ ποιο χαμηλα. Νομιζω τα αμορτισερ ειναι τα ιδια παντου. Τα αλλα ιδια αναρτηση εχουν.

Αν παραγγειλεις την M adaptive περνεις οχι μονο ρυθμιζομενα αμορτισερ αλλα και πολυ καλυτερης ποιοτητας.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-01-18, 13:11   #17
Herc

3 εκτος απο τα Μ (καθαρο Μ οχι τα 35Μ και παπ......)! απλη, σπορτ και προσαρμοζομενη.
Τα M adaptive δεν ειναι ρυθμιζομενα αλλα αυτοπροσαρμοσμενα συμφωνα με την επιλογη του σπορ η κομφορτ μαλακο εναντι σκληρο ταχυτητα η και οδηγικη συμπεριφορα που διαβαζει στιγμιαια.

Τον φιλο τον κοβω για Koni FSD και HR ελατηρια αλλιως στην κλασικη λυση Μπλισταιν και ει-μπαχ (βαχ
26-01-18, 13:19   #18
JIM THEO

Drives: ??? ???
Μεσα στο μυαλο μου εισαι, FSD με Eibach η FSD εκδοση για Μ με Msport ελατηρια που ειναι ακομη πιο εργοστασιακη λυση!
Ο χρήστης JIM THEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-01-18, 13:31   #19
Herc

HR με τα Κονι και σε καμια περιπτωση ACS! το αμαξι θα πηγαινει σαν εχει λοξυγκα πισω
26-01-18, 17:00   #20
xenos

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο το Μ σπορτ εχει ποιο σκληρα κατα 10% ελατηρια και 1.5 εκ ποιο χαμηλα. Νομιζω τα αμορτισερ ειναι τα ιδια παντου. Τα αλλα ιδια αναρτηση εχουν.
Εγώ που είχα τσεκάρει κωδικούς αμορτισέρ στο real oem, δεν έχω τoν M sport κωδικό όπως λες, άρα είναι διαφορετικά.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές