Ζέσταμα και κρύωμα κινητήρα - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Ζέσταμα και κρύωμα κινητήρα

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-09-09, 09:37   #41
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Exει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω...ο Ν54 ΔΕΝ χρειαζεται κρυωμα!!! Εχει ανλτιες οι οποιες συνεχιζουν με το σβησιμο του κινητηρα να δουλευουν και να ψυχουν τις τουρμπινες.

Το λεει και η BMW ,το λενε και τα τεχνικα documentations για το μοτερ αυτο.
Γιαυτο σας παω ρε...!
Μιλαμε για τρελα συμπυκνωμενη γνωση εδω μεσα!

ΥΓ. Οι εξαιρεσεις ομως επιβεβαιωνουν τον κανονα...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-09, 09:43   #42
Papajim

Status: Banned
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina
Ειδικά όταν βλέπω μία φίλη μου με το 1400άρι Bravo με τα 120BHP και την τουρμπίνα-πιστολάκι-για-τα-μαλλιά (που έχει θερμοχωρητικότητα της πλάκας και αλλάζει θερμοκρασία αμέσως) να μου λέει περίμενε 5 λεπτά να κρυώσει η τουρμπίνα "γιατί μου το είπαν στο service" με πιάνουν τα νεύρα μου...
Πιστολακι ξε πιστολακι, οι μικρες τουρμπινες μερικες φορες δουλευουν πιο "ζεστα" απο τις μεγαλες... και ειδικα η FIAT που εχει και παραδοση στην επιστροφη στο σπιτι με γερανο στα τουρμπακια της...
Ασε καλυτερα να κανει αυτο που σου λεει μηπως και την γλυτωσει...!
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-09, 10:00   #43
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
.. και ειδικα η FIAT που εχει και παραδοση στην επιστροφη στο σπιτι με γερανο στα τουρμπακια της...
Yπερβολές, υπερβολές. Αυτά συνέβαιναν παλιότερα...
16-09-09, 11:42   #44
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Τιποτα δε συγκρινεται με ενα χαλαρο ρολαρισμα 2-3 λεπτων πριν σβησουμε το αμαξι!!! Και το οτι συνεχιζει να δουλευει η αντλεια λαδιου μετα το σβησιμο μπορει σε μαμα συνθηκες να κανει δουλεια αλλα στα βελτειωμενα, με κοντα 1 bar πιεση και πολυ πιο αυξημενες θερμκρασιες τουρμπινας δε νομιζω να ειναι αρκετη.
Βεβαια δε λεω οτι χρειαζεται για την καθε φορα που βγαινουμε βολτα με το αμαξι, αλλα για μετα απο μια οδηγηση με πολυ εντονους ρυθμους. (Αν και πιστευω οτι ο καθενας μας, οποτε εχει κανει τετοιου ειδους οδηγηση, δεν εχει τολμησει να σβησει το μοτορι αμεσως)

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-09, 12:23   #45
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335
Το φαινόμενο λέγεται heat sinking και στην ουσία η θερμότητα του μοτέρ για λόγους θερμοδυναμικής εκτονώνεται πάνω στις τουρμπίνες.

Επίσης αφήνωντας το λίγο αναμένο δίνουμε την ευκαιρία στο λάδι να κυκλοφορήσει απο το σύστημα ψύξης και να κρυώσει λίο. Έτσι πέφτει πιο γρήγορα η θερμοκρασία στις τουρμπίνες. Αλλιώς υπάρχει κύνδηνος λόγω συσσωρευμένης θερμότητας να διασταλεί ο άξονας της τουρμπίνας και να "αρπάξει" με τα έδρανα ολίσθησης. Αυτό σημαίνει και καταστροφή της τουρμπίνας....
Το heat sinking εδώ πέρα δεν πρέπει να παίζει γιατί το block της μηχανής είναι σίγουρα πιο κρύο από την εξάτμιση και τις τουρμπίνες. Άρα το heatsink είναι το μοτέρ και ότι βρίσκεται πάνω στην εξάτμιση (σωλήνες, τουρμπίνες etc) το ζεσταίνουν...

Επίσης το να αρπάξει άξονας από υπερθέρμανση σε τουρμπίνα (που είναι σχεδιασμένη να γυρνάει τρελές στροφές και σε θερμοκρασίες εργαζόμενου μέσου κοντά στους 1000Κ) μου φαίνεται περίεργο. Ειδικά όταν αυτή εργάζεται με τα καυσαέρια του ρελαντί.

Το μόνο που ίσως δικαιολογώ είναι ο λόγος του energy, αλλά και πάλι δεν πείθομαι 100% μιας και οι πιέσεις στα κυκλώματα λίπανσης πρέπει να είναι αρκετά υψηλές για να καθαρίζουν τα πάντα από κατακάθια... Αν και τα λάδια γενικά κάνουν πολύ sex (για να μην πω γ......νται) όταν καίγονται και δεν ξέρω μήπως κολλάνε και χημικά με το μέταλο στο κύκλωμα.

Πάντως ποτέ δεν πείστηκα για την όλη διαδικασία. Πολύς φόβος για το τίποτα. Ειδικά όταν βλέπω μία φίλη μου με το 1400άρι Bravo με τα 120BHP και την τουρμπίνα-πιστολάκι-για-τα-μαλλιά (που έχει θερμοχωρητικότητα της πλάκας και αλλάζει θερμοκρασία αμέσως) να μου λέει περίμενε 5 λεπτά να κρυώσει η τουρμπίνα "γιατί μου το είπαν στο service" με πιάνουν τα νεύρα μου...
Και όμως, το heat sinking παίζει αρκετό ρόλο. Μπορεί οι τουρμπίνες να έχουν μεγαλήτερη θερμοκρασία, αλλά ο κινητήρας έχει πολύ μεγαλήτερο ποσό θερμότητας καθαρά και μόνο λόγο όγκου που αυξάνει την θερμοχωρητικότητα. Η θερμότητα εκτονώνεται προς όλες τις κατευθύνσεις μα κυρίως προς τις τουρμπίνες όπου βρίσκεται και το σύστημα απγωγής καυσαερίων (το οποίο απάγει θερμότητα ακόμα και με σβιστή μηχανή).

Δεν είναι παράξενο να αρπάξει ο άξονας της τουρμπίνας. Όταν γυρνάει δεν ακουμπάει πουθενά γιατί απλά "πετάει" πάνω σε ένα λεπτό φίλμ λαδιού. Όταν σβήσουμε την μηχανή και αυτό το φίλμ κάνει στάθμη ή αποστραγγιστεί τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έρθουν σε επαφή τα δύο με΄ταλα και να αρπάξουν παρόλο που δεν κινούνται. Επίσης στο ρελαντί είναι ανοιχτές οι wastegates και τα καυσαέρια παρακάμπτουν το κυρίως σώμα της τουρμπίνας με αποτέλεσμα να μην αυξάνονται σε συμαντικό βαθμό οι θερμοκρασίες.

Τα λάδια όντως την ακούνε ειδικά όταν δεν παιρνούν απο το κύκλωμα ψύξης. Να κολλήσουν χημικά τα λάδια στα μέταλα είναι απίθανο. Να αλλάξουν την κρυσταλλική δομή των μετάλλων λόγω συγκέντρωση θερμοκρασίας πάλι απίθανο. Να εισχωτήσουν μακροπρόθεσμα διάφορες ουσίες όπως πρόσθετα στα διακρυσταλικά όρια των μετάλλον είναι αρκετά πιθανό. Έχετε δεί ποτέ κινητήρα που δεν αλλάζει συχνά λάδια μετά απο 150.000 στο εσωτερικό του? Ο στρόφαλος και τα υπόλοιπα μέρη είναι μαυρισμένα απο τα λάδια, μαυρίλα που έχει "ποτίσει" το μέταλο.

Για τα Fiat δεν ξέρω τι να πώ. Όχι οτι εμείς έχουμε και τραγικά μεγαλήτερες τουρμπίνες. Οι μικρές τουρμπίνες με τα μικρού μεγέθους αξονάκια και φτερωτές υποφέρουν περισσότερο και όχι τόσο οι μεγαλήτερες.
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-09-09, 12:24   #46
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Τα παραπάνω τα λέω ύστερα απο αρκετό ψάξιμο με τις τουρμπίνες. Μάλιστα ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με αυτές:

http://www.ucy-compsci.org/EN/applic...et_engine.html
16-09-09, 12:29   #47
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Τα παραπάνω τα λέω ύστερα απο αρκετό ψάξιμο με τις τουρμπίνες. Μάλιστα ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με αυτές:

Ωραίος ο Στράτος! Μπράβο για την προσπάθεια φίλε!

P.S.: Τρέμε Don Molina!
16-09-09, 13:05   #48
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Exει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω...ο Ν54 ΔΕΝ χρειαζεται κρυωμα!!! Εχει ανλτιες οι οποιες συνεχιζουν με το σβησιμο του κινητηρα να δουλευουν και να ψυχουν τις τουρμπινες.

Το λεει και η BMW ,το λενε και τα τεχνικα documentations για το μοτερ αυτο.
Γιαυτο σας παω ρε...!
Μιλαμε για τρελα συμπυκνωμενη γνωση εδω μεσα!

ΥΓ. Οι εξαιρεσεις ομως επιβεβαιωνουν τον κανονα...
Mε δουλευεις ή εγω δεν καταλαβα καλα?
16-09-09, 13:17   #49
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Thnx Στράτο!
16-09-09, 13:19   #50
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO
Παράθεση:

Ωραίος ο Στράτος! Μπράβο για την προσπάθεια φίλε!

P.S.: Τρέμε Don Molina!
Ευχαριστώ φίλε μου. Ζωντανή επέιδηξη τα Χριστούγεννα για όποιον θέλει στην περιοχή Αθήνας...
Ο χρήστης stratos_335i είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αντλια, λαδι, κρυωμα, ρελαντι, τουρμπο, turbo, εκινηση, ζεσταμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές