Βαφη εργοστασιακων ζαντων - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρές Ζ » Βαφη εργοστασιακων ζαντων

Σειρές Ζ Συζητήσεις για τις σειρές Z (Z3, Z4, κλπ...)

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να τις βαψω ;
ΝΑΙ 7 70,00%
ΟΧΙ 3 30,00%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 10. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-06-10, 17:33   #1
Karizma Z4

Περιοχή: Ασπροπυργος

Drives: E89 Z4 35i
Βαφη εργοστασιακων ζαντων

Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι.Οπως αναφερω και στο τιτλο του Thread σκεφτομαι να προχωρησω στην βαφη των εργοστασιακων ζαντων που φοραει η "Ζετουλα" μου(αυθεντικες 19αρες BMW με ακτινες V σχεδιο 296).Το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω οποιοδηποτε χρωμα,αλλα το συγκεκριμενο διακριτικο ανθρακι που ειναι βαμμενες οι εργοστασιακες 18αρες που φοραει το Ε92 M3(συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να βρω τον κωδικο πουθενα,ειναι παντως σαν και αυτες που φοραγε το Ε92 Μ3 του συμφορουμιτη M3EST,πιστευω να σας εδωσα να καταλαβετε).Μηπως η επιλογη μου να αλλαξω το χρωμα των ζαντων θα "καγκουρεψει" το αυτοκινητο ;Και αν τελικα αποφασισω να τις βαψω λετε να υπαρχει original χρωμα απο την BMW ειδικα γι αυτον τον σκοπο ; Γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος ; Επειτα,η βαφη μου προτεινετε να γινει σε εξουσιοδοτημενο dealer της BMW ή σε καποιο εξωτερικο συνεργειο το οποιο ειδικευται σε τετοιου ειδους δουλειες ; Αν υπαρχει οντως αυτο το χρωμα ευχαριστως να το προμηθευτω(και ας πληρωσω λιγο παραπανω,αρκει να ειναι γνησιο) και να αναλαβει την εργασια ο εξουσιοδοτημενος dealer της BMW,αν ομως δεν υπαρχει,δεν θα ηθελα να μου πουλησουν κουρελουδες για μεταξωτο υφασμα...Δεν εχω κανει ακομα τα τηλεφωνα μου για να ρωτησω,σε καποιους BMW dealers,ωστοσο θα λαβετε ενημερωση συντομα.Ευχομαι καλα χιλιομετρα σε ολους και φυσικα...καλα μπανια!!!!Δημητρης
Ο χρήστης Karizma Z4 δεν είναι συνδεδεμένος  

04-06-10, 17:37   #2
Karizma Z4

Αν καποιος βρει οποιοδηποτε link ή photo με τις 18αρες ανθρακι του E92 M3 που ανεφερα,για να δουμε το χρωμα θα με βοηθουσε παρα πολυ...ευχαριστω
Ο χρήστης Karizma Z4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-06-10, 18:05   #3
konstantinos e30

Το avatar του χρήστη konstantinos e30

Περιοχή: Αθηνα

Drives: Ε30 318ι
Φιλε Karizma γνωστος μου με MB πηγε για επισκευη τις AMG ζαντες του στον Πεττα(Καβαλας και Κηφισσου) ο οποιος του ειπε επειδη ο κωδικος του χρωματος δεν υπηρχε σε αλλη εταιρεια εκανε παραγγελια μεσα απο την αντιπροσωπεια της MB.
Λογικα το ιδιο θα ισχυει και για τις δικες σου.
Ο χρήστης konstantinos e30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-06-10, 18:05   #4
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Ακριβώς αυτό ήθελα να κάνω και εγώ στην 93άρα μου αλλά τελικά το ακύρωσα όταν είδα την κατάσταση μιας ζάντας που της είχε αφαιρεθεί το εργοστασιακό χρώμα προκειμένου να βαφτεί σε διαφορετική απόχρωση. Είναι λες και την έχει πατήσει το τραίνο. Τι να πω. Think hard...

Για την ιστορία ορίστε μια φωτό original 18άρας από M3 E92:

04-06-10, 18:56   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Να το κανεις..μην "τσιγγουνευτεις" (παρατηρησε τα εισαγωγικα) το κοστος για μια υψηλης ποιοτητας βαφη. Μονο η κακη βαφη θα ειναι εχθρος σου σε μια τετοια μετατροπη , γιατι το χρωμα ΤΑ ΣΠΑΕΙ.
04-06-10, 20:38   #6
Karizma Z4

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Karizma γνωστος μου με MB πηγε για επισκευη τις AMG ζαντες του στον Πεττα(Καβαλας και Κηφισσου) ο οποιος του ειπε επειδη ο κωδικος του χρωματος δεν υπηρχε σε αλλη εταιρεια εκανε παραγγελια μεσα απο την αντιπροσωπεια της MB.
Λογικα το ιδιο θα ισχυει και για τις δικες σου.
Ο Πεττας κανει παρα πολυ καλη δουλεια...φιλος μου με Carrera S εβαψε τις εργοστασιακες ζαντες σε μαυρο και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο.Τουλαχιστον μεχρι στιγμης...
04-06-10, 20:42   #7
Karizma Z4

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JIMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς αυτό ήθελα να κάνω και εγώ στην 93άρα μου αλλά τελικά το ακύρωσα όταν είδα την κατάσταση μιας ζάντας που της είχε αφαιρεθεί το εργοστασιακό χρώμα προκειμένου να βαφτεί σε διαφορετική απόχρωση. Είναι λες και την έχει πατήσει το τραίνο. Τι να πω. Think hard...

Για την ιστορία ορίστε μια φωτό original 18άρας από M3 E92:

Ευχαριστω JIMBO...αν μου ελεγες και τον κωδικο της ζαντας θα ημουν πανευτυχης.Προφανως ειδες την ζαντα μετα απο την διαδικασια της αμμοβολης...ειναι οντως απογοητευτικη η εικονα...αλλα το μετα ειναι αυτο που σε δικαιωνει
04-06-10, 21:00   #8
Karizma Z4

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το κανεις..μην "τσιγγουνευτεις" (παρατηρησε τα εισαγωγικα) το κοστος για μια υψηλης ποιοτητας βαφη. Μονο η κακη βαφη θα ειναι εχθρος σου σε μια τετοια μετατροπη , γιατι το χρωμα ΤΑ ΣΠΑΕΙ.
Panoz ενα παιδι μου ειπε τα χρωματα που χρησιμοποιει η καθε εταιρια για να βαψει τις ζαντες των μοντελων τις δεν ειναι δικα της,αλλα ερχονται απο εξωτερικα συνεργαζομενες επιχειρησεις.Δηλαδη τι θελω να πω...ισχυριζεται πως δεν υπαρχει πχ. καποιο μπουκαλακι με χρωμα το οποιο να ερχεται απο το εργοστασιο της BMW σαν "ανταλλακτικο" για βαφη των ζαντων της.Ξερεις κατι γι αυτο ; Και οταν εννοεις κακη βαφη εννοεις ποιοτητα δουλειας,ετσι δεν ειναι ; Οσον αφορα την επιλογη του χρωματος πιστευω πως ειναι το πιο κυριλε απο τα θεωρητικα "καγκουριστικα" χρωματα...δεν ειναι ουτε matte black,ουτε polished black,ουτε chrome black...ειναι ενα πολυ διακριτικο ανθρακι,το οποιο θα κανει μικρη και ωραια αντιθεση με το ασπρο του αμαξωματος,αν αναλογιστουμε τα οπτικα ντοκουμεντα που εχουμε απο την λευκη Μ3 του συμφορουμιτη M3EST(του οποιου τωρα αν δεν κανω λαθος δεν τις φοραει πλεον)...εαν δεν ηταν εξαλλου,θα εξοπλιζε με αυτο η BMW ενα απο τα κορυφαια αυτοκινητα της ; Τυχαιο ; Δεν νομιζω.....χαχαχαχα
04-06-10, 21:47   #9
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Επειδή το είχα ψάξει και εγώ αρκετά το θέμα και είχα επισκεφτεί και τον Πέτα να διευκρινήσω ότι ναι μεν έχει την φήμη και το όνομα και γενικότερα ότι κάνει καλή δουλειά, αλλά υπάρχουν και αρκετοί δυσαρεστημένοι και σχετικά απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα.

Καλή δουλειά κάνει όταν του πάει τις ζάντες κάποιος επαγγελματίας (Φανοποιός, λαστιχάς κ.τ.λ.). Αν πας στο ξεκάρφωτο σαν ιδιώτης παίζει να μην στις προσέξει και πάρα πολύ. Και αυτό δεν το λέω τυχαία.

Και μία τελευταία λεπτομέρεια: έχετε δει το προσωπικό του που ασχολείται με την αμμοβολή και μετά με την βαφή? Άμα αυτοί οι Πακιστανοί που είδα εγώ θεωρούνται εξιδικευμένο προσωπικό τότε Ο.Κ. Όλα καλά...
04-06-10, 21:54   #10
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Panoz ενα παιδι μου ειπε τα χρωματα που χρησιμοποιει η καθε εταιρια για να βαψει τις ζαντες των μοντελων τις δεν ειναι δικα της,αλλα ερχονται απο εξωτερικα συνεργαζομενες επιχειρησεις.Δηλαδη τι θελω να πω...ισχυριζεται πως δεν υπαρχει πχ. καποιο μπουκαλακι με χρωμα το οποιο να ερχεται απο το εργοστασιο της BMW σαν "ανταλλακτικο" για βαφη των ζαντων της.Ξερεις κατι γι αυτο ; Και οταν εννοεις κακη βαφη εννοεις ποιοτητα δουλειας,ετσι δεν ειναι ; Οσον αφορα την επιλογη του χρωματος πιστευω πως ειναι το πιο κυριλε απο τα θεωρητικα "καγκουριστικα" χρωματα...δεν ειναι ουτε matte black,ουτε polished black,ουτε chrome black...ειναι ενα πολυ διακριτικο ανθρακι,το οποιο θα κανει μικρη και ωραια αντιθεση με το ασπρο του αμαξωματος,αν αναλογιστουμε τα οπτικα ντοκουμεντα που εχουμε απο την λευκη Μ3 του συμφορουμιτη M3EST(του οποιου τωρα αν δεν κανω λαθος δεν τις φοραει πλεον)...εαν δεν ηταν εξαλλου,θα εξοπλιζε με αυτο η BMW ενα απο τα κορυφαια αυτοκινητα της ; Τυχαιο ; Δεν νομιζω.....χαχαχαχα

Μολις θυμηθηκα οτι το κομπρεσσορατο Μ3 του Μ3EST εχει βαψει τις 19αρες ζαντες του Μ3 σε αυτο το χρωμα που θες εσυ (αυτω των 18")
Η ποιοτητα ειναι τελεια. Παρε τον τηλ να στο κανονισει

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές