Αντικατάσταση ψυγείου της VK με πυρήνα Setrab - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Αντικατάσταση ψυγείου της VK με πυρήνα Setrab

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-05-12, 14:43   #1
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Αντικατάσταση ψυγείου της VK με πυρήνα Setrab

Σε συνέχεια αυτού του θέματος http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=13019 προχώρησα με την αντικατάσταση του τρύπιου ψυγείου με αυτό της Setrab.

Η παραγγελία έγινε σε Αγγλικό site και 1 εβδομάδα μετά την πληρωμή το καινούριο ψυγείο έφτασε στο σπίτι μου.

Όπως θα δείτε και στο link πιο πάνω το ψυγείο ήρθε με ελαφρώς στραβή τη μία βάση απο τις 4 που έχει και μαζί με τα απαραίτητα ρακόρ για να ταιριάξουν με τα μαρκούτσια της vk-motorwerks.

Το ψυγείο έχανε λίγο λάδι απο την στιγμή που το λάδι ζεσταινόταν και γινόταν πιο λεπτόρευστο. Στην τελευταία μας βόλτα που πίεσα το αμάξι έφτασε να χάσει περίπου 1 λίτρο. Οπότε η αλλαγή ήταν επιτακτική.

Η αλλαγή έγινε στο συνεργείο Σίττας-Φλασκής στην Καλλιθέα και την εργασία την ανέλαβε ο Ηρακλής.

Το αυτοκίνητο σηκώθηκε στη ράμπα, βγήκε ο τροχός και οι ποδιές που ήταν λερωμένες με λάδια, αρκετά λάδια απο την ποδιά χύθηκαν στο πάτωμα και ξεκίνησε η διαδικασία της αλλαγής.

Το ψυγείο βγαίνει μαζί με την θήκη-φορείο που είναι προσαρτημένο αφού βγούν τα λάδια απο τα απο τον κινητήρα και αφού αφαιρεθούν και τα μαρκούτσια.

Το καινούργιο ψυγείο της Setrab μπαίνει κουτί. Αλλά δεν είναι ακριβώς bolt on. Θυμάστε το στραβό "αυτί" που είχε το ψυγείο? Ε λοιπόν, και τα 4 αυτιά έπρεπε να κοπούν και να αφαιρεθούν για να μπεί στην βάση. Το ίδιο είχε συμβεί και στο τρύπιο ψυγείο της Mocal που είχε το κίτ. Το ψυγείο συγκρατείται πάνω στην βάση με 3 μαξιλάρια που το πιέζουν και δεν βιδώνεται πάνω στα αυτιά.

Αφού ολοκληρώθηκε η μεταμόσχευση, τα πάντα μπήκαν στην θέση τους, μπήκαν 7.5 λίτρα φρέσκο λάδι με καινούριο φίλτρο και ο κινητήρας ξεκίνησε μέχρι να ανεβάσει 110 βαθμούς στο λάδι και να δούμε αν τρέχει. Ευτυχώς δεν υπήρχαν διαρροές και όλα καλά.

Στην επιστροφή με 27 βαθμούς θερμοκρασία και νορμάλ οδήγηση η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω απο 111 βαθμούς.

Το σύνολο μαζί με το ψυγείο, τα λάδια και την τοποθέτηση ήταν περίπου 450 ευρώ. Δεν με χάλασε, ένα έξοδο απο το πουθενά. Αλλά έτσι είναι αυτά, θα μπορούσε και το μαμά ψυγείο να τρυπήσει και να ψάχνομαι απο κάποια πέτρα.

Το παλιό ψυγείο είναι στο μηχανουργείο. Θα φτιάξω 1 ρακόρ και μια τάπα και θα το πρεσάρω απο 1 έως 6 bar μέσα σε κουβά με νερό για δούμε τις μπουρμπουλίθρες και να δούμε απο που έχανε.

ακολουθούν φωτογραφίες:

Η λερωμένη ποδιά όταν αφαιρέθηκε:

Τα λάδια που έπεσαν όταν αφαιρέθηκαν τα πλαστικά προστατευτικά:

Το παλιό ψυγείο έχει αφαιρεθεί:

Μπροστά το παλιό ψυγείο της Mocal και πίσω το καινούριο της Setrab. Είναι 2-3 mm ψηλότερο αλλά δεν εμποδίζει σε τίποτα την τοποθέτηση. Φαίνεται επίσης τα κομμένα "αυτιά". Αυτό έπρεπε να πάθει και το καινούριο ψυγείο:

Η βάση του ψυγείου Διακρίνονται τα μαξιλάρια που υπάρχουν για να συγκρατούν το ψυγείο στην θέση του:

Με την ευκαιρία που είχαν βγεί οι ποδιές, έβγαλα και το intercooler για να το καθαρίσουμε απο τα λάδια απο τις αναθυμιάσεις του κινητήρα.

Ως έκπληξη μου το intercooler ήταν σχεδόν στεγνό. 10 λεπτά μετά την αφαίρεση του είχαν τρέξει λίγες σταγόνες λάδι μόνο. Στα 10.000 km που έβγαλα το μαμά, απο μέσα μπορεί να έτρεξε και 1 λίτρο λάδι. Οι σωλήνες απο και πρός το intercooler ήταν στεγνοί. Αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι άλλαξα εδώ και καιρό λαδι σε πλήρες συνθετικό με άλλο ιξώδες. Δεν ξέρω αν το ιξώδες ή το συνθετικό λάδι φταίει, η εξάτμιση σταμάτησε να πετάει ομίχλη απο καπνίλα απο την τσιμούχα της πίσω τουρμπίνας ενώ η σκάστρα σταμάτησε να ξερνάει λάδια στο μηχανοστάσιο. Φαίνεται πως η χρήση ενός oil catch can δεν είναι τόσο επιτακτική.

Εδώ η φωτό απ το intercooler, 10 λετπά αφού αφαιρέθηκε:

17-05-12, 17:05   #2
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
Μπραβο ρε φιλαρακι γιατι μ'ειχες αγχωσει !!!
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-12, 18:54   #3
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Και εγώ είχα αγχωθεί. Απο την Κυριακή το κλείδωσα και σήμερα το πήγα για την αλλαγή. Τώρα πρέπει να του κάνω λίγα χιλιόμετρα να δούμε αν χάνει αλλά δυστυχώς δεν έχω την όρεξη πιο πολύ και τον χρόνο για να το κάνω. Ελπίζω να ήταν ώς εδώ...
17-05-12, 19:39   #4
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-12, 21:40   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Περιμενω να μου πεις αν εχει διαφορα στην αποδοση
17-05-12, 22:55   #6
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Τι να σου πώ. Έξω έχει 14 βαθμούς τώρα χαχαχαχα. Θα πρέπει να περάσει λίγος καιρός για να δούμε αν κάνει τίποτα. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάνει λάδια. Έχω κόψει και την γνωστή μου διαδρομή που έκανα κάθε μέρα για να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα
19-05-12, 13:29   #7
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καλές δοκιμές Στράτο!
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-12, 19:58   #8
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Σήμερα έγινε καλή βόλτα: Αθήνα κέντρο όπου έφαγα την κίνηση της ζωής μου, Πειραιάς, δυναμομέτρηση, παραλιακή για καφέ, Πειραιάς, Πίσω στην παραλιακή, Σούνιο, Λαύριο, επιστροφή απο Αττική Οδό.

Με αυτά και αυτά έφυγε μισό ντεπόζιτο που είχα βάλει.

Στην κίνηση η θερμοκρασία κλασικά στους 119-120. Σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή δεν ανέβηκε πάνω απο τους 115 με έντονη οδήγηση, απο στροφές μέχρι τελίκιασμα.

Προς το παρόν με ενδιαφέρει να μην χάνει λάδι. Απο εκεί και πέρα με 22.5 μέγιστη εξωτερική θερμοκρασία όλα ήταν καλά και ίσως έχω την αίσθηση οτι έπεφτε πιο γρήγορα η θερμοκρασία όταν ρολάριζα. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και θέλω καιρό για να το διαπιστώσω αυτό
19-05-12, 21:14   #9
bimmer56

Το avatar του χρήστη bimmer56

Περιοχή: Space Coast, Florida USA

Drives: E46 330I
Tι θερμοκρασια εδειξε στο δυναμομετρο, ανεβηκε/κατεβηκε γρηγορα ?
2015 Audi A3 TDI
2015 Nissan Rogue SV
Ο χρήστης bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-12, 21:34   #10
stratos_335i
MODERATOR

Status:

Απο 110 που ήταν η δυναμομέτρηση πήγε 112. Στην δεύτερη απο 112 πήγε 115. Λογικά πράγματα. Μέχρι να κανονίσω το οικονομικό και με ανοιχτούς ανεμιστήρες του δυναμομέτρου πήγε στους 111.

Δεν ξέρω αν αποδίδει καλύτερα, οι θερμοκρασίες είναι σχετικά χαμηλές τον τελευταίο καιρό έξω αλλά οι εντυπώσεις είναι θετικότατες

Bookmarks

Tags
335, 335i, λάδια, τρύπιο ψυγείο, setrab, vk-motorwerks, διαρροή λαδιού, ψυγείο, ψυγείο λαδιού

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές