Φρένα bmw perfomance - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-08-18, 17:52   #51
Dakota Bimmer

Το avatar του χρήστη Dakota Bimmer

Drives: E92 325i
Με τη συζήτηση εδω, ο Κώστας θύμισε και έδειξε στη παρέα ένα πάρα πολύ ωραίο θέμα, αυτο εδώ:
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=13978
Το διαβασα, πραγματικά άψογο το θέμα, οι αναλύσεις και πάρα πολλές οι πληροφορίες.

Με βαση το θέμα αυτό θέλω να ρωτήσω το εξής...
Τι διαφορά μεγέθους έχουν οι oem δίσκοι στο δικό μου αυτοκίνητο συγκριτικά με τους m performance ;
https://www.ecstuning.com/b-genuine-...r/34110444769/
Σε αυτό το πλήρες σετ m performance βλέπω μπροστά 338x26 και πίσω 324x22, ενω εδω:
https://www.realoem.com/bmw/el/showp...diagId=34_1475
βλέπω 330X24 για μπροστά (εως 2007, το δικό μου ειναι 2006 Ν52 W31) και 300X20 για πίσω απο εδω: https://www.realoem.com/bmw/el/showp...diagId=34_1478

Έτσι είναι; Είναι σωστά τα νούμερα συγκεκριμένα για το δικό μου αυτοκίνητο;
Αν είναι σωστά, τότε:

Μ Performance
F: 338 x 26
R: 324 x 22

OEM
F: 330 x 24
R: 300 x 20

Δεν μπορώ να καταλάβω συμφωνα με το άλλο θέμα που άνοιξε ο Γιάννης, αν η διαφορά είναι οντως πολύ πολύ μεγάλη, βλέπω μια μεγαλύτερη διαφορά στους πίσω δίσκους, αλλά δεν ξερω αν αυτη η διαφορά πράγματι θεωρείται πολύ μεγάλη ωστε να δημιουργεί θέμα όσον αφορά το abs ή την αντλία ή και τις αναρτήσεις. Σίγουρα υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερα φρένα, αλλά δεν γνωρίζω μεχρι πόσο φτάνουν και απο που ξεκινάνε ωστε να συγκρίνω, εν ολίγοις ξαναλέω, εαν αυτά είναι τα σωστά νουμερα, δεν γνωρίζω αν η διαφορά είναι οντως πολύ μεγάλη, τέτοια που θα δημιουργεί κάποιο θεματάκι στα προαναφερόμενα.

Αν δεν υπάρχει θέμα με όλα τα υπόλοιπα και μπορώ να βάλω το m performance χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω αντλία ή αναρτήσεις, η κωδικοποίηση θα πρέπει να μείνει ως έχει ή να αλλάξει σε m performance; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό γενικά;

Δεν λέω οτι το έχω αποφασίσει και οτι θα βάλω το m performance, ισα ισα αυτή τη στιγμή με αυτά που γνωρίζω και για τις δαγκάνες, αλλά και γενικά, μάλλον είμαι πιο κοντα στο να βάλω τα πάντα όλα μαμα και οι δαγκάνες απλά για βαφή, αλλά ρωταω ωστε να γνωρίζω όλες τις πληροφορίες, όλα τα δεδομένα, έτσι θα μπορέσω να αποφασίσω ακόμα πιο σίγουρα και πιο καθαρά.

υγ Γιάννη δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα οτι κάνω ξεχωριστό σερβις κάθε χρονο μονο και μονο για τα φρένα και αυτο το σερβις πραγματοποιείται στην αντιπροσωπεία. Δεν εχω ξεχωριστό φρενά. Απλά μόνο για την βαφή της δαγκάνας θα παω αλλου αν τελικά αποφασίσω αυτή τη λύση, και σίγουρα σε αυτή τη περίπτωση, μαζι με τα οεμ τακάκια και δίσκους θα αλλάξω και τα o-ring.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-08-18, 20:58   #52
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
the circumstance is that when coding from wert_3 to wert_1 will force the brakes to work with more pressure to match up the pre set requirements .
Σε πιο παλια μοντελα δεν ξερω τη γινετε. Τωρα με 1 Φ30 και ενα Φ32 (3αρα και 4αρα ) οι δυο εξυπνοι ο ενας ελλαδα ο αλλος αγγλια βαλανε μονο τα μπρος (τα μπλε) και κοπανε το κεφαλι τους γιατι δεν υπαρχει αρμονια. και ειναι χειροτερα αμα αφησεις τα πισω σε default (wert_3).
Ναι εκ φυσικης ολο το βαρος θα πεσει μπρος αλλα συμβαλουν αρκετα και τα πισω και παιζουν αρκετα πιο πολυ απο οτι φανταζομαστε.
Γιατι δεν μιλαμε για το μηχανικο φρενο αφου δεν ακους αυτοματα δλδ οτι περιγραφει ο Ταζ
12-08-18, 23:00   #53
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Από πού προέρχεται η αυξημένη πλέον πίεση Ηρακλή? Από πότε αλλάζει ΚΑΙ αντλία φρένων η BMW μαζί με τα bbk? Οι μοναδικές φορές που υπάρχει πίεση μεγαλύτερη από όλο το υπόλοιπο σύστημα είναι όταν ΔΕΝ πατάμε το φρένο κι επεμβαίνει από μόνο του το DSC για να σώσει την αφεντιά μας, δηλαδή σε αποτομους ελιγμούς χωρίς φρένο οπότε και κάποιος τροχός θα ελαφρώσει, άρα θα χάσει πρόσφυση.
Δεν αποτρέπω του Γιάννη να μην βάλει και πίσω bbk αλλά γράφω πώς δεν είναι υποχρεωτικό να τα τοποθετήσει. Αν δεν αρκούν μόνο τα εμπρός μπορεί να τοποθετηθεί το πίσω σετ οποιαδήποτε στιγμή περισσεύει ακόμα ένα χιλιάρικο.
Επίσης καλό είναι να θυμόμαστε τι αυτοκίνητο έχει ο Γιάννης κι όχι να κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου, σαν να έχουμε να κάνουμε με GT-R σε πίστα. Αν ήταν κάποια 5αρα θα είχα άλλα να γραψω. Ξαναγράφω δε για πολλοστή φορά πως το απόλυτο φρενάρισμα προϋποθέτει λάστιχα και αναρτήσεις, μαζί με δύο άλλα πράγματα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-18, 01:54   #54
Dakota Bimmer

Υποννοείτε κάτι για το αυτοκινητάκι μου κύριε Γιάννη; Κάποια 5αρα ακουσον ακουσον συγκρίνεται με τη σουπερ ντουπερ Ε92;

Πέραν της πλάκας, εχω οδηγήσει Ε39 4.4 v8, E60 & F10 σε μικρότερα κυβικά, και η E92 μου φαίνεται και τη νιώθω πιο στερεά...πως να το πω..πιο σκληρή στην οδήγηση, εννοώ οι 5αρες ήταν πολύ άνετες, σαν να είναι πιο σπορτιφ η Ε92, ισως είναι και λογικό αυτό και έχει βάση. Καταλαβαίνω βέβαια οτι η 5αρα έχει και διαφορετικό βάρος. Επίσης περαν της πλάκας, Ηρακλή και Γιάννη ή Γιάννη και Ηρακλή, προσπαθώ να καταλάβω τις απαντήσεις σας, μήπως παραείναι πολύ τεχνικές για μένα, σε κάθε περίπτωση δυστυχώς μάλλον δυσκολεύομαι και δεν καταλαβαίνω τα πάντα στις απαντήσεις σας

Αν κατάλαβα σωστά, Ηρακλή λίγο πολύ λες οτι πρεπει να μπουν μπρος-πισω τα m performance (τα οποια παρεμπιπτόντως δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι big brake kits - bbk, γιατι δεν μου φαινονται να εχουν και τόσο τεράστια διαφορά με τα μαμα), και οτι πρέπει να γίνει κωδικοποίηση σε φρένα m performance, σωστά;

Να αναφέρω, εαν αποφασίσω για τα m performance, ειτε αγοραστεί εξ'αρχης το πλήρες σετ (μπρος-πισω), ειτε αρχικά το μπροστινο κιτ και υστερα/αργότερα το πίσω κιτ, πρωτα θα τοποθετηθεί το μπροστινο κιτ και υστερα/αργότερα το πίσω κιτ, γιατι τα μπροστινα τακάκια σιγα σιγα χρίζουν αλλαγής , ενω τα πίσω είναι ουσιαστικά καινούργια. Σε αυτη τη περίπτωση ισως να έμενε η κωδικοποίηση ως έχει, μαμα. Φαντάζομαι αυτό είναι και το πιο λογικό, οχι; Διοτι αν εχει διαφορετική κωδικοποιηση μπροστα με πισω (ασχετα αν τα φρενα ειναι διαφορετικά και πολυ μεγαλύτερα τα μπροστα με τα πίσω, που ουτως η άλλως και τα μαμα ειναι διαφορετικά), τοτε πιστεύω το μπερδεμα στο αυτοκίνητο είναι ακόμα μεγαλύτερο, όχι; Δηλαδη το φαντάζομαι..ουσιαστικα μπαινει ενα φρενο μπροστα λιγο μεγαλύτερο απο τα μαμα, το οποιο ισως δεν θα ζεσταίνεται οπως τα μαμα, αλλά μπορεί να λειτουργει οπως τα μαμα με την αρχική/βασική κωδικοποίηση μπρος πίσω. Γιατι οπως εχω προαναφέρει, τα τωρινα μαμα φρενα και η κωδικοποιηση τους μου αρκεί πλήρως και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλα δεν μου αρέσουν εμφανησιακά οπως τα m performance, και συντομα ειτε θα ειναι τα μαμα ειτε τα m performance, θα χρειαστώ νεα σετ τακάκια και δίσκους. Επίσης για μένα που θα κρατήσω το αυτοκίνητο για πάντα, αξίζει το κατι παραπάνω και τα upgrade σε κάτι καλύτερο, δηλαδη αν ήταν να μην το κρατήσω, δεν πρόκειται να σκεφτόμουν καν την αγορά και το upgrade.

Γιάννη εαν κατάλαβα σωστά, λες οτι μπορεί να μπει το σετ χωρίς να αλλαχτεί η αντλία και οι αναρτήσεις, αφου και η BMW δεν λεει οτι με τα m performance πρέπει να αλλαχτεί ντα και καλά και η αντλία και οι αναρτήσεις, σωστά;
Γιάννη τα ελαστικά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο πράγματι τα προσέχω, βάζω ποιοτικά ελαστικά και η αλλαγή τους μάλλον γίνεται και νωρίτερα απο'τι πρέπει, εκτος απο τα τελευταία runflat τα οποια λίγο πολύ διαλύθηκαν. Οι αναρτήσεις...ξέρω, το αναφέρεις συνέχεια, και στο άλλο θέμα, αλλά δεν ξέρω, νιώθω καλά με τις μαμα αναρτήσεις και η αλήθεια είναι οτι μια φορά άλλαξα αναρτήσεις σε αυτοκίνητο μου και το μετάνιωσα..εννοώ δεν έβαλα τα μαμα και έβαλα λιγο πιο σπορτιφ, και ενω στις στροφές το αυτοκίνητο ήταν καλύτερο, στη γενική αίσθηση ήταν χάλια! Και απο τότε το φοβάμαι, καλύτερα δεν κάνω τίποτα με τις αναρτήσεις, κι αν ποτε χρειαστούν αλλαγή, πάντα έλεγα θα μπουν μαμα αυτά που προτείνει και βάζει η μαμα εταιρεία. Παντως ναι, το πισω σετ ειναι +700-800-900 ευρω πόσα είναι, ανάλογα απο που θα αγοραστούν και όντως είναι ενα εξτρα έξοδο που πιθανόν να γίνει αργότερα όποτε και εαν τελικά γίνει. Βλέπω και οι δίσκοι στο πίσω κιτ είναι σαν τα μαμα απλά μεγαλύτεροι.

Anyway, εαν ερμήνευσα και κατάλαβα σωστά τις απαντήσεις σας, οκ όλα καλά, έχω εικόνα.
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-18, 08:28   #55
sv2gww

Status:

Δεν υπαινίσσομαι κάτι για την Ε92, κάθε άλλο. Είναι όμως πιο κομπακτ σε διαστάσεις, μετατρόχια και μεταξόνια σε σχέση με τις 5άρες, 6άρες κλπ.
Το πρόγραμμα είναι ενιαίο για τα bbk και δεν έχει να κάνει με εμπρός ή πίσω άξονα μόνο, δεν έχει να κάνει με αύξηση πίεσης παρά μόνο στο χρόνο απόκρισης του ABS κι ότι αυτό κουβαλάει από πίσω του ως ηλεκτροϋδραυλικά βοηθήματα. Έχει να κάνει όμως 100% με την έκδοση του οχήματος, δεν ισχύει εδώ το "one size fits all".
Επιστρέφοντας στο θέμα σου, μεγάλα φρένα ή τα ίδια ξαναγράφω πως τα δικά σου είναι πάρα πολύ καλά ως έχουν. Όταν αλλάξεις δίσκους μπορείς να βάλεις εγχάρακτους για να καθαρίζουν πιο εύκολα από τη σκόνη και τακάκια λίγο καλύτερα. 'Ισως κι ενα σετ αδιάσταλτων σωλήνων ώστε να μη χάνεται ούτε ένα mPa σε φούσκωμα μαρκουτσιών. Το ζητούμενο όμως είναι το εξής, το οποίο δεν έχεις αναφέρει: ποιός ο λόγος να πας σε bbk? Θέλεις τα μεγαλύτερα φρένα για καθημερινή χρήση ή σκοπεύεις να μπεις σε πίστα? Τα θες για τη μια φορά στις χίλιες ή πιάνεις 2,5 sec από φανάρι σε φανάρι? Θέλεις να χαίρεσαι μόνος σου το αυτοκίνητο ή σκοπεύεις να κουβαλάς τα ψώνια από το super market φορώντας κράνος σαν σε track day? Κι εδώ μπαίνουν οι αναρτήσεις και τα λάστιχα. Τα καλύτερα φρένα να έχεις είναι άχρηστα αν οι αναρτήσεις είναι οι standard. Αν στο φρενάρισμα γέρνει όλη η μούρη κάτω τότε έχει ελαφρώσει τόσο ο πίσω άξονας που θα αρχίσουν άκαιρα και άσκοπα να μπλοκάρουν τα πίσω φρένα. Κι όσο κι αν ακούγεται παράξενο, ναι, με μόνο μεγάλα εμπρός φρένα τα πίσω μικρά θα μπλοκάρουν ακόμα πιο εύκολα. Κι αυτό γιατί υπάρχει ΜΟΝΟ μια κοινή αντλία και για τους τέσσερις δίσκους. Άρα, το σωστό είναι να αναβαθμιστεί πρώτα η ανάρτηση με μια πιο σκληρή και αν γίνεται 1,5 με 2,5 cm πιο χαμηλή. Είναι εξαιρετικής σημασίας το χαμήλωμα κέντρου βάρους. Όσο πιο οριζόντιο κι πιο χαμηλά παραμένει το αμάξωμα τόσο απίστευτα καλύτερο γίνεται το φρενάρισμα. Κι αν θέλεις πραγματικά να σταματήσεις την περιστροφή της Γης μειώνεις βάρος. Ή αυξάνεις την επιφάνεια υλικών τριβής στα φρένα. Αλλά όμως έχει σημασία τι ζητάς (ή τι ζητάει ο καθένας μας) από το αυτοκίνητό σου... Αν σου κάνει διάθεση διάβασε λιγάκι τα παρακάτω από την stoptech:

http://stoptech.com/technical-suppor...brake-upgrades

http://stoptech.com/technical-suppor...alance-matters

http://stoptech.com/docs/media-cente...raking-systems

Αντλία ΔΕΝ αλλάζεις, μόνο όποιος ξέρει τι κάνει και τι ζητάει και δεν επανέρχομαι σ' αυτό το αντικείμενο. 6πίστονες είναι υπερβολικά too much οπότε οι 4πίστονες είναι μια καλή λύση αναβάθμισης. Μέρος των χρημάτων που θα έδινες για το μεγάλο σετ μπορεί να πάει σε αναρτήσεις, όσο καλές κι άνετες είναι οι δικές σου. Άνεση και bbk δεν πάνε μαζί, ξέχασέ το. Ή θα κερδίσεις και το 1cm από τα φρένα -αν κάνεις την αλλαγή- ή καθόμαστε και κάνουμε κουβέντα μόνο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 14-08-18 στις 15:37 Αιτία: Διόρθωση link
13-08-18, 10:55   #56
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Έχεις σκεφτεί να βάλεις το ΟΕΜ κιτ φρενων του 335 Ε92 ή του 135 Ε82;
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-18, 12:34   #57
sv2gww

Status:

θαυμάσια ιδέα! ιδίως τα εμπρός είναι plug 'n' play.

13-08-18, 19:43   #58
Dakota Bimmer

Γιάννη πλάκα έκανα, καταλαβαίνω τις διαφορες της Ε92 με τις 5αρες, 6αρες κοκ.
Ναι, πλέον με τον τρόπο που οδηγάω, το αυτοκίνητο μάλλον δεν χρειάζεται καλύτερες αναρτήσεις, ουτε καν καλύτερα και μεγαλύτερα φρένα όπως αναφέρεις και εσυ. Ισα ισα, ουκ ολίγες φορές ανέφερα οτι ειμαι πλήρως ικανοποιημένος απο τα υπάρχον οεμ φρένα, και σε απόδοση αλλά και στην αίσθηση. Απλά μιας και θα αλλαχτούν τακάκια, δίσκοι, και με το δεδομένο οτι θα κρατήσω το αυτοκίνητο, σκέφτηκα να κοιτάξω και για άλλες επιλογές, κάτι πιο όμορφο, κατι που θα μου αρέσει περισσότερο και ναι, θα είναι ακόμα λίγο καλύτερα. Βεβαια απ' όλα αυτά που διαβάζω και μαθαίνω, μάλλον χειρότερα θα είναι παρα καλύτερα. Δεν κάνω 2,5sec απο φανάρι σε φανάρι, δεν υπάρχει κανένας λόγος...Το αυτοκίνητο το ζόρι που τρώει, είναι ουσιαστικά μόνο στα μακρινά και μεγάλα ταξίδια που κάνω στην Ευρώπη, με 15...20 και 25 ώρες σερί, με ταχύτητες ανω των 160, και 180 και 200, με ουρες στα σύνορα τα καλοκαίρια 2..3 και 4 ώρες (καλη ωρα φετος , τωρα πριν λίγες ημέρες, συνορα ουγγαριας-σερβιας, 4 χλμ ουρά και 4,5 ώρες το αυτοκίνητο αναμένο και σιγά σιγά ενα μετρο μπροστα, μισο μέτρο μπροστά, 5 μέτρα μπροστά και λιγο λιγο τα φρενα επι 4,5 ώρες...καταλαβαίνεις τις θερμοκρασίες...τα απότομα φρεναρίσματα απο απότομες προσπεράσεις ειτε φορτηγών, είτε καποιου λ@λ@κα, γενικά τα φρεναρίσματα απο 180 και 160, δεν είναι σαν να πηγαίνουμε στη χαλκιδική μόνο με 130, πατάμε το φρένο μόλις λίγες φορές και ταξιδάκι 1-2 ώρες. Σε αυτά έρχονται να προστεθούν διαδρομές σε βουνα με κατηφορες ανηφορες και μόνιμες στροφές 180 μοιρών ανα 100-200 μέτρα...κατι αντίστοιχο σαν να ανεβαίνουμε στην Μακρυνίτσα και στη Πορταρια, αλλά σε ακόμα πιο έντονο και μεγαλύτερο, ειδικά Τσεχία, και Ιταλικές, Αυστριακές άλπεις. Τέλος παντων, μια χαρα τα παει το αυτοκίνητο, οπως προείπα πάει λίγο καλύτερα απο καινούργιο, τα φρένα είναι άριστα χωρίς να χάνουν απόδοση, φυσικά αυτά έχουν να κανουν και με την προσοχή και συντήρηση που παρέχουμε στο αυτοκίνητο και με τον τρόπο οδήγησης. Οπότε οπως προείπα, να το ξαναπώ για να ξέρουμε ακριβώς τι σκέφτομαι, μιας και θα αλλαχτούν τακάκια, δίσκοι, και με το δεδομένο οτι θα κρατήσω το αυτοκίνητο, σκέφτηκα να κοιτάξω και για άλλες επιλογές, κάτι πιο όμορφο, κατι που θα μου αρέσει περισσότερο και ναι, θα είναι ακόμα λίγο καλύτερα. Συγγνώμη για τη φλυαρία...για να κάνω και λίγο πλάκα...Ναι Γιάννη, καθόμαστε και κάνουμε κουβέντα μόνο Αλλά πραγματικά ήδη μέχρι τωρα αυτη η κουβέντα μου έχει δωσει πολλά, έχω μάθει πολλά, ενημερωνόμαστε άπαντες όσοι δεν γνωρίζουμε πολλά τεχνικά και τελικά θα αποφασίσω όντας απόλυτα σίγουρος για την επιλογή μου.
Γιατί βλέπω οτι οι δίσκοι απο 335 είναι ακόμα μεγαλύτεροι κι απο τους m performance δίσκους; Παραπανω αναφερω τα νουμερα για τους δίκους m performance και απο 335 εδω...
https://www.realoem.com/bmw/el/part?...&q=34116855000
Οπότε...
Μ Performance για Ε92
F: 338 x 26
R: 324 x 22

OEM 325
F: 330 x 24
R: 300 x 20

ΟΕΜ 335
F:348 x 30
R:336 x 22

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν αλλάξεις δίσκους μπορείς να βάλεις εγχάρακτους για να καθαρίζουν πιο εύκολα από τη σκόνη και τακάκια λίγο καλύτερα. 'Ισως κι ενα σετ αδιάσταλτων σωλήνων ώστε να μη χάνεται ούτε ένα mPa σε φούσκωμα μαρκουτσιών.
Mάλλον αυτά χρειάζομαι μόνο και ίσως πρέπει να γίνουν μόνο αυτά...εγχάρακτους δίσκους για να καθαρίζουν πιο εύκολα, ίσως καποιους που να κρυώνουν και λίγο καλύτερα, αλλα οχι σε μεγαλύτερη διάσταση, αδιάσταλτοι σωλήνες, o-ring...με αυτά όμως το μόνο που θα με χαλάει είναι οι μικρές, άσχημες δαγκάνες όσο καλές κι αν είναι...εκτός αν πάνε μόνο για βάψιμο, αλλά...και πάλι μικρές θα είναι Για μενα με διαφορά οι κίτρινες m performance δαγκάνες είναι πιο όμορφες...πραγματικά πανέμορφες..
Ο χρήστης Dakota Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές