Αναβαθμιση Μ5 - Page 5 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » BMW Motorsport » Αναβαθμιση Μ5

BMW Motorsport Συζητησεις για Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 και ολα τα μηχανολογικα θαυματα του M// division

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-01-11, 13:16   #41
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου ο άνθρωπας το θέλει για ειδικές αποστολές γιατί να μην κάνει ένα νέο project αφήνοντας έναν θρύλο όπως βγήκε από την πύλη του εργοστασίου?
Γιάννης-sv2gww.
Ίσως γιατί δεν μπορεί να το εκτιμήσει Γιάννη μου...
16-01-11, 13:21   #42
vaggelis_M5

Status: Banned

Drives: E34 M5
Μήπως γιατί πολύ απλά το να αλλάξεις μοτέρ σε από Ε30 σε Μ3, Μ5, Μ6 ή ότι άλλο αναφέρθηκε, κοστίζει πολύ περισσότερα (αν και εφόσον είναι μηχανολογικά εφικτό) από το να αναβαθιμιστεί, το ήδη υπάρχον Μ5 μοτέρ?
Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 13:40   #43
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Ο S38B38 σου ειναι βελτιστοποιημενος για ατμοσφαιρικη λειτουργια...Ως εκ τουτου θελει πολυ χρημα και δουλεια για να
μετατραπει για υπερτροφοδοτουμενη λειτουργια...
Κρατα το γνησιο να γουσταρεις και παρε μια Ε36,γδυστη,κουμπωσε οποιον κινητηρα γουσταρεις και εισαι ετοιμος...
Ανταλλακτικα αφθονα και πολυ καλυτερο αμαξωμα απο την Ε30...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 13:42   #44
JIMBO

Μα νομίζω ότι ο Γιάννης σου ανέλυσε επακριβώς τι εννοεί και σου εξήγησε ότι δεν θα στοιχίσει παραπάνω από τα €4.000 που έχεις δηλώσει ότι στοιχίζει η βελτίωση του Μ5 σου (?), νούμερο που ούτως ή άλλως είναι ουτοπικό όπως σου έχουν εξηγήσει και άλλα μέλη. Και πίστεψέ με όταν γράφει κάτι ο Γιάννης ΔΕΝ είναι τυχαίο και το εμπιστευόμαστε 100%...
16-01-11, 18:20   #45
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Βαγγέλη, σαφώς δεν έχω κανέναν λόγο για να σε πείσω να ΜΗΝ καταστρέψεις ένα αυτοκίνητο-σταθμό στην ιστορία της BMW. Άλλοι όμως θα έκαναν τούμπες για να κάνουν ένα απλό 5αρι να μοιάζει του Μ5. Κι εσύ θες να το κάνεις ικανό για κόντρες. Θα μου πεις ότι δεν σ' ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι... Αλλά απο τη στιγμή που αναρτάς ένα τέτοιο θέμα προς συζήτηση θα πρέπει να δεχτείς και την αντίθετη άποψη.
Λοιπόν, με λιγότερα από 700 Ευρώ μπορεις να βρεις ένα Ε30 (ή και Ε36) το οποίο να έχει μονο καλή λαμαρίνα. Κι ας είναι 316. Με 2 έως 3 χιλιάρικα μπορεις να κάνεις όλα τα υπόλοιπα. Μοτερ, σασμάν και διαφορικό. Μηχανή από Μ μπαίνει άνετα σε όλα τα σκάφη. Πίσω άξονα κρατάς τον ίδιο ή τουλάχιστον βάζεις έναν που να έχει δισκόφρενα. Διαφορικό μπορείς να έχεις από 325 ή 328. Βασικά θες μηχανή-σασμάν. Ξυλώνεις τα πάντα μέσα από το σαλόνι και βάζεις κι ένα roll-cage. Τεράστια ιπποδύναμη θες για τα drift, όχι για τις κόντρες. Εκεί θες τα λιγότερα δυνατόν ΚΙΛΑ ανά ίππο. Άρα, θες μια μηχανή "ξυράφι" με κοντές 1η-2α-3η και 4η σε σκάφος που να ζηγίζει όσο ένα φουσκωτό. Ξεκινάς κόντρες με εργαλεία που τα έχεις δει και μελετήσει κι αφου τους πάρεις το σκαλπ βάζεις με τα χρήματα που κέρδισες νίτρο σταδίου "pro" και πας για παραπάνω.
Υπερστροφή ή υποστροφή ή καταστροφή είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να το συνηθήσεις, δεν γίνεται αλλιώς. Οπότε και θα μάθεις να οδηγάς σωστά με τις πόρτες εμπρός, κι όχι με τη μούρη.
Τέλος, σου παραθέτω μια φωτό από ένα εργαλείο που είχε ο γείτονάς μου στη Κύπρο. Μπορεί να είδα Aston Martin DB9, Ferrari, Lambo ή ότι άλλο ανοίγει στόματα και ...πόδια αλλά ΜΟΝΟ αυτό μου άρεσε. Γιατί ήταν παλιό και ήταν έτσι όπως ήρθε σ' αυτό τον κόσμο. Μην χαλάσεις το Μ5.
Γιάννης-sv2gww.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 13012011048.jpg (62,6 KB, 26 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 18:47   #46
JIMBO

16-01-11, 18:58   #47
vaggelis_M5

Status: Banned

Drives: E34 M5
Μια απορία που την έχω εδώ και πολύ καιρό είναι η εξής:
Γιατί η BMW στην Ε34 έβγαλε δύο εκδόσεις Μ5? Την 3.6 με 315 ίππους και την 3.8 με 340. Διαφέρουν κατά 200 κυβικά και 25 ίππους μόνο.
Έχω οδηγήσει λίγο και την 3.6 και δεν κατάλαβα καμία διαφορά.
Ποιος ο λόγος λοιπόν, να θέσουν στο αγοραστικό τους κοινό ένα τέτοιο ερώτημα? Και γιατί κάποιος να προτιμήσει το 3.6 από το 3.8?
Ποτέ δε το κατάλαβα . . .
Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 19:09   #48
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Γιαννη μου ο φανης κι εγω, το ειπαμε στον Βαγγελη απο την αρχη. Δεν μπορεις να πεις ομως και πολλα, γιατι στο κατω-κατω δικο του ειναι το αυτοκινητο. Εχει καθε δικαιωμα να το κανει οτι θελει. Εγω θα το εκλεινα σε γυαλα και θα εβαζα και 2 bulldog να κοβουν βολτες γυρω-γυρω.

Εδω πλουσιοι κιτσοκαγκουρες βαζουν χρυσο και χρωμε φιλμ σε Ferrari και Lamborghini....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 19:12   #49
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Βαγγέλη, η 1η έκδοση της Μ5 Ε34 ήταν βασισμένη στο παλιό μπλόκ που υπήρχε και στην Μ5 Ε28, ή ακόμα πιο πίσω, στην 635CSi & M 635CSi. Από τη στιγμή που ήρθε στο φως ο κινητήρας Μ50 (χωρις VANOS οι πρωτες εκδόσεις, μέχρι που αγοράσε η BMW την πατέντα από την RR) δεν θα ήταν δυνατόν η κορυφαία έκδοση της σειράς 5 να μην έχει το νέο μπλοκ. Δεν είναι όμως μόνο θέμα μπλοκ. Η μόνη ομοιώτητα μεταξύ των 2 εκδόσεων είναι οι 6 κύλινδροι. Τίποτα άλλο.
Όσον αφορά στη βελτίωση που θες να κάνεις, αν τελικά γίνει, σκέψου ένα καλό κιτ νίτρου. Θα σου βγει και πιο φθηνά για να μπορείς να αγοράσεις ένα ζευγάρι σλικ μαλακής γόμας για τον πίσω άξονα.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 19:15   #50
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ο λόγος λοιπόν, να θέσουν στο αγοραστικό τους κοινό ένα τέτοιο ερώτημα? Και γιατί κάποιος να προτιμήσει το 3.6 από το 3.8?
Ποτέ δε το κατάλαβα . . .
Μα δεν βγήκαν ταυτόχρονα, η 3.8 βγήκε μετά από κάποια χρόνια, όταν έγινε η ανανέωση της Ε34.

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, βελτιωση, bmw m5, compressor, προγραμμα, Κομπρεσσορας, Μ5 Ε34, M5 E34, tuning

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές