Τι μου εβγαλε ως τωρα!!! [E36 316i] - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-10-17, 16:44   #1
ps1990

Το avatar του χρήστη ps1990

Περιοχή: LARISA

Drives: E36 316i
Τι μου εβγαλε ως τωρα!!! [E36 316i]

Καλησπερα στο φορουμ.
Πριν μια εβδομαδα εκανα ανταλλαγη το αμαξακι μου με μια bmw e36 316 μοντ. 1996. Πριν τη μεταβιβαση επισκεφτηκα συνεργειο της περιοχης μου για ελεγχο. Ο μαστορας ανοιξε καπο, κοιταξε απο επανω, το εβαλε μπρος, δοκιμασε a/c και μετα το εκανε βολτα. Επειτα το εβαλε στο χωρο του σερβις και εκανε μετρηση καυσαεριων. Η ετυμολογια ηταν οτι το αμαξι παλιο μεν και θελει δουλεια ταπετσαριας (ξεχειλωμενα πλαινα, καθως φορουσε καλυμματα και δε φαινοταν αλλα πραματα) αλλα στα μηχανικα του σε πολυ καλη κατασταση, οπως με διαβεβαιωσε και οτι ειναι καλο. Οποτε συμφωνησα σε ανταλλαγη και το κανονισαμε για την επομενη μερα.

Και τοτε, μετα την ανταλλαγη αρχισε το γλεντι.

Μολις ολοκληρωσαμε τη μεραβιβαση, παιρνω το αμαξι να γυρισω και παρατηρω οτι το παραθυρο του οδηγου δεν καθεται σωστα παρα μονο αν το σπρωξω εγω προς τα πισω. Μικρο το κακο σκεφτηκα για ενα τοσο καλο αμαξι. Το μεσημερι ειδα ποσο κακοκολλημενο ηταν το πισω παρμπριζ. Δεν πειραζει, λεω, αν δεν μπαζει (οπως μου ειπε ο πωλητης) θα γινει αργοτερα πιο ομορφο. Το απογευμα ηρθε το πρωτο μεγαλο πληγμα: μου πετουσε την πρωτη!!! Διαπιστωσα αργοτερα (2μερες μετα) οτι οσο πιο κρυο τοσο πιο συχνο το φαινομενο. Αμεσως τηλεφωνο το μαστορα και τον πωλητη για το θεμα.

Το επομενο βραδυ παρατηρησα οτι ο κεντρικος αγωγος αερα δε ρυθμιζει ζεστο-κρυο, βγαζει μονο εξωτερικης θερμοκρασιας αερα και το κλαπε του κανει ενα εντονο θορυβο οταν ανοιγει. Το κλιμα δουλευει κανονικα by the way.

Τρεις μερες μετα διαπιστωνω οτι δε δουλευουν τα προβολακια ομιχλης μπροστα , οτι τα εχει κολημενα με φλατζοκολλα και οτι τα 2 κλειδια που μου εδωσε δε γυριζουν στην κλειδαρια του πορτ μπαγκαζ. Σημερα που τα γραφω μου εδωσε ακομα ενα χτυπημα: ξεκινησα απο Λαρισα για το χωριο πανω απο την Καλαμπακα (περιπου 1μιση ωρα διαδρομη). Μολις εφτασα εσβησα το αμαξι να ξεφορτωσω τα πραγματα και πηγα να το ξαναβαλω μπρος για να το βαλω λιγο καλυτερα.

Το μαντεψατε;;;; Δεν παιρνει μπρος. Τα λαμπακια αναβουν κανονικα, το κλειδι γυριζει αλλα κανει ενα θορυβο σαν σαν τουμπινα που βγαζει αερα (δεν ειναι ο χαρακτηριστικος της μιζας του αλλα δε μπορω να το χαρακτηρισω καλυτερα) και ο κινητηρας μενει απαθης. Το αφησα να κρυωσει κανα 2ωρο, δοκιμασα και με καλωδια μηπως ηταν μπαταρια αλλα παλι τιποτα. Σε λιγο θα δοκιμασω να το τσουλισω μηπως παρει και βλεπουμε.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο ποστ αλλα μου παριουσιαστηκαν ολα μαζι, πολλα χρηματα δεν παιζουν και αυτα που εκνευρισαν περισσοτερο ηταν απο τη μια η κοροιδια του πωλητη και απο την αλλη ο ελλιπης ελεγχος του τεχνικου. Ισως για το δευτερο να κανω λαθος διοτι δεν ξερω ποσα απο αυτα μπορουν να ελεγθουν απο τον τεχνικο και ποσο μπορουσε να με προστατεψει απο μια τετοια αγορα.
Τελος ευχομαι να ειναι τα τελευταια που εβγαλε (υπαρχουν κι αλλα που δε θυμαμαι και θα τα ποσταρω αργοτερα) και ελπιζω με την ιστορια μου να προφυλαξω καποιον αλλο υποψηφιο αγοραστει στο τι πρεπει να προσεχει.

Ενας πονεμενος στην τσεπη και στο ηθικο ιδιοκτητης.
Ο χρήστης ps1990 δεν είναι συνδεδεμένος  

14-10-17, 20:46   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ψώνισες από σβέρκο έτσι?
15-10-17, 00:12   #3
petralani13

Drives: F20 116d ED
Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα. Παρ ολα αυτά, θεωρώ πως φταις κι εσυ σε μερικά πράγματα. Βασικοί έλεγχοι, όλα τα παράθυρα, όλα τα φώτα (+ προβολείς ομίχλης), προφανώς όλες οι κλειδαριές με όλα τα κλειδιά. Όταν είχα πάει με ενα φίλο να δει ενα Jetta σε μάντρα, μου είχε πει οτι το αμάξι ειναι λουλούδι μέσα-έξω (δεν αναφέρομαι στο κομμάτι μηχανή). Καθίσαμε 20 λεπτά και είδε κι αυτός ποσά σφάλματα είχε το αυτοκινητο, αν δώσεις λίγη λεπτομερεια( π.χ έλειπε το φως της πλαφονιερας του οδηγού).

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-17, 09:32   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ps1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Το μαντεψατε;;;; Δεν παιρνει μπρος. Τα λαμπακια αναβουν κανονικα, το κλειδι γυριζει αλλα κανει ενα θορυβο σαν σαν τουμπινα που βγαζει αερα (δεν ειναι ο χαρακτηριστικος της μιζας του αλλα δε μπορω να το χαρακτηρισω καλυτερα) και ο κινητηρας μενει απαθης....
Θέλεις επισκευή ή αντικατάσταση μίζας. Περιστρέφεται ο ρότοράς της -ο θόρυβος που ακούς- αλλά το "μπουτόν" της το οποίο κομπλάρει το γρανάζι της επάνω στο βολάν δε λειτουργεί. Γυρίζει στον "αέρα". Δες αν έχεις χώρο να τη χτυπήσεις δυνατά με κάτι μήπως και ξεφρακάρει το μπουτόν. Αλλιώς ....κατηφόρα και 3η.

Με την πρώτη ευκαιρία πούλησέ το. Αλλιώς, ο επερχόμενος χειμώνας θα σε κάνει συγγραφέα. Ξέρεις, βράδια με ζέστη στο σπίτι μπροστά στο αναμμένο τζάκι, λίγο καλό μπράντι και συγγραφή άρθρων για το πίσω αμορτισέρ που πέρασε το άνω συνεμπλόκ του μέσα από τη λαμαρίνα. Και κάτι άλλο την επόμενη μέρα και ούτω καθεξής.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-17, 13:09   #5
ps1990

Μου πουλησαν φυκια για μεταξωτες κορδελες και εγω τα φορεσα και στο κεφαλι και κοκορευομουν ο στοκος.

Εχετε πολυ δικιο στα κομματια που μπορουσα να τα ελεγξω εγω και δεν τα κοιταξα. Εκανα την μ***κια να μην ασχοληθω να δοκιμασω ολα τα κουμπια και λοιπα μερη. Ειμαι ενθουσιωδης στο θεμα αυτοκινητου και μολις εγινε μια βολτα, ελεγχτηκε το κλιμα και το μηχανικο, θεωρησα οτι τα αλλα ειναι σχετικα ψιλα μαζεματα. Αλλωστε το αμαξι το ηθελα για να μπορω να κανω και κανενα ταξιδι αφου κι εγω και η αραβωνιαστικια μου ειχαμε μικρα αμαξια. Το ζητημα ειναι οτι τωρα εγινε το λαθος. Πεμπτη επιστρεφει ο μαστορας μου και θα παω να του το αφησω να τα δει ολα με την ησυχια του. ΟΛΑ ομως. Θα του ζητησω να μου πει χρειαζεται το αμαξι για να κυκλοφορει απροβληματιστα και τι γινα γινει σα να κυκλοφορησε χτες.

Αν αξιζει να το πουλησω δεν το ξερω ακομα φιλε sv2gww διοτι δε ξερω ακομα αν και ποσα θα μου βγαλει. Επισης ακομα κι αν το σπρωξω εγω ποιος θα το παρει και σε τι τιμη? Ουτε να κοροιδεψω θελω καποιον (εστω οτι μπορουσα, αφου δεν ειναι ολοι τοσο καλοπιστοι οσο εγω) ουτε θεωρω οτι αξιζει να το δωσω 5-6 κατοσταρικα για ανταλλακτικα.

Για τη μιζα μπορει καποιος να με κατευθυνει με φωτο για το που ακριβως βρισκεται? Δεν ειμαι μηχανικος και δε μπορεσα να την ξεχωρισω.

Ακομα μια ερωτηση: θεωρειτε οτι ο μηχανικος εχει μεριδιο ευθυνης? Δεν αρνουμαι το δικο μου αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να με προστατεψει εφοσον ειναι γνωστης, ειναι η δουλεια του αλλωστε. Αυτο που εκανε ειναι να κοιταξει το χωρο του καπο, να το κανει μια βολτα και να μετρησει καυσαερια.

Ευχαριστω και παλι για τις γνωμες σας και θα σας κρατω ενημερους για το ολο θεμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Ο χρήστης ps1990 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-17, 13:40   #6
ps1990

Ο χωρος του καπο. Ξεχασα να αναφερω οτι φοραει τον m43 (ή τουλαχιστον ετσι μου ειπαν)

15-10-17, 15:12   #7
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Φυσικά κι έχει μερίδιο ευθύνης ο μηχανικός! Υποτίθεται πως όντας άσχετος πας σε έναν επαγγελματία σχετικό για να κρίνει. Δηλ όλο το αυτοκίνητο αξιολογείται από το αν δουλεύει το a/c κι αν βγάζει σωστά καυσαέρια? Το πρόβλημα του σασμάν δεν είναι υπόθεση μιας ή τριών ημέρων, είχε παρελθόν, όπως και η όλη γενική κατάσταση της 3άρας.
Η πρότασή μου για πώληση δεν σημαίνει να ξεγελάσεις κάποιον. Το πουλάς ως έχει -αν θελήσεις κάποια στιγμή-. Όπως το πήγες εσύ σε μηχανικό να το δει έτσι κι ο πιθανός αγοραστής ας κάνει το ίδιο. Εννοείται πως δε θα κρίψεις ότι έχεις βρει που θέλει επισκευή αλλά ως εκεί. Κανείς κάτοχος αυτοκινήτου δεν είναι υποχρεωμένος να είναι και τεχνικός ώστε να έχει απόλυτη εικόνα των πραγμάτων που απαρτίζουν ένα αυτοκίνητο, ούτε πώς λειτουργούν, ούτε πόσο καιρό θα βγάλουν.
Με την Μ43 η προσπέλαση στη μίζα είναι μαύρη πίκρα.. Είναι ακριβώς κάτω από τον δείκτη λαδιού, εκεί που καταλήγει. Ποτήρι με νερό να αδειάσεις εκεί και δε θα τρέξει κάτι κάτω, πού να βάλεις χέρι εκεί μέσα....

Φαντάσου πως στη φωτό ΔΕΝ υπάρχει η πολλαπλή εισαγωγής..
Η μίζα βγαίνει μόνο από κάτω, με το αυτοκίνητο στη ράμπα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-10-17, 18:51   #8
ps1990

Αντε να βρεθει το δικιο και η ευθυνη ομως. Αφου το σασμαν ο μαστορας μου το θεωρησε καλο πριν την αγορα σου λεει δε φταιω εγω. Βεβαια μετα απο πιεση δεχτηκε να μου δωσει 100€ σε καμια εβδομαδα. Αντε να δουμε αν τα παρω κι αυτα.
Ο μαστορας απο τη μερια του (τωρα λειπει και επιστρεφει την Πεμπτη) θα υποστηριξει οτι το αμαξι ειναι παλιο και λογικο ειναι να μου βγαλει θεματα. Ο,τι και να του πω εγω δε θα το φτιαξει τζαμπα. Και το χειροτερο ειναι αυτο ειπες οτι πιθανο να βγαλει κι αλλα και καθε εβδομαδα να τρεχω. Τελικα σκεφτομαι σοβαρα αυριο πρωι να παω σε εναν αλλο που ασχολειται για χρονια με bmw-mini και να τον πληρωσω αρχικα μονο για να κανει σε βαθος ελεγχο για τι αλλο θα ζητησει το αμαξι και με τι κοστος, και μετα να παρω αποφαση αν αξιζει να το φτιαξω ή να το δωσω οπως ειναι. Οσο για το προαναφερεντα μαστορα και τον πωλητη δε νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθω και πολυ. Ολα βεβαια θα τα δειξει η ετυμηγορια του αλλου τεχνικου.
Ενδεικτικα αναφερω καποιες τιμες που βρηκα ηδη:

Σασμαν 120€ (70 στη θεσσαλονικη)
Εργατικα σασμαν 100€ (60€)
Μιζα 30€
Γρυλος παραθυρου οδηγο 50€
Μπουκαλες καπο 35€
Λοιπα εργατικα καθως και κοστος απλου σερβις (λαδια-φιλτρα) δε γνωριζω.
Αυριο που θα παω στο νεο μαστορα θα κρινω κι απο εκει.

Ζητω συγνωμη αν δεν επιτρεπεται να ανεβασω τιμες. Παρακαλω αν απαγορευεται να τις σβησει καποιος διαχειριστης. Επισης αν καποιος εχει γνωση απο καλο και υπευθυνο τεχνικο bmw στη Λαρισα να μου στειλει καποιο pm και να του αναφερω σε ποιον σκεφτομαι να παω αν εχει γνωση για αυτον.

17-10-17, 16:43   #9
ps1990

Σημερα πηρα απαντηση απο τους μαστορες. Παραθετω το σκηνικο: το αμαξι παραδοθηκε χτες σε μαστορα διαφορετικο απο αυτον που αρχικα το ελεγξε για τη μιζα και περεταιρω ελεγχο. Σημερα τον καλεσα για να μαθω και μου ειπε οτι εκτος μιζας και σασμαν το αμαξι εχει και κομμενα σινεμπλοκ. Πρεπει να μου ανεφερε και κατι για ημιμπαρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Η ετυμηγορια του ηταν οτι το κοστος θα φτασει περιπου 1500€. Το κλεινω και παιρνω τον πωλητη αλλα δε μου απαντησε. Πηγαινω και παιρνω το αμαξι απο το συνεργειο σπρωχνοντας για να παρει μπρος και πηγαινω στον αρχικο μαστορα (που το ελεγξε). Η απαντηση του ηταν οτι αυτος δε μπορει να μου κανει κατι, οτι μου ειχε πει πως θα βγαλει προβληματα (δεν ανεφερε τιποτα τετοιο κατα τον ελεγχο, ειπε χαρακτηριστικα οτι ειναι πολυ καλο) και οτι η καλυτερη λυση ειναι να παω να το δωσω πισω και να παρω το παλιο μου. Φευγω λοιπον και παω στο σπιτι του παιδιου (ειχα παρει τηλεφωνο νωριτερα και δεν απαντησε). Εκεινος εκπληκτος μαζι με τον πατερα του μου ειπε οτι το αμαξι ηταν αψογο και στα χερια του και κατα τον ελεγχο και δεν ειχε καμια ευθυνη. Εγω ζητουσα ανταλλαγη και μαλιστα να πληρωσω και τις μεταβιβασεις και τη μιζα για να το βαζει μπρος και ας το κανει οτι νομιζει. Μετα απο πολλη συζητηση δεχτηκε να επισκευασει μιζα και σασμαν. Φευγουμε αμεσως σε μαστορα δικο του για τη μιζα. Παρεπιπτοντος ειχα μαζι μου τη μανα μου για δευτερο μεταφορικο και για μαρτυρα. Στο μαστορα του ζητησα παρουσια του πωλητη να ελεγξει γενικα απο κατω οπου και του ανεφερε τα σινεμπλοκ και τα καποια αλλα λοιπα. Εκει ο πωλητης ξεσπασε και αρχισε να λεει οτι κανονικα δε θα επρεπε να αναλαβει τιποτα εφοσον εγινε μεταβιβαση, οτι το αμαξι ηταν αψογο και δεν ξερει τι του καναμε εμεις. Τελος ειπε οτι ειδε στο κιβωτιο ειδε να τρεχουν βαλβολινες και αν εχει ανοιχτει δε θα αναλαβει να φτιαξει το σασμαν και οτι μετα απο την επισκευη αυτων των 2 να μην τον ξαναενοχλησω διοτι θα προβει σε ασφαλιστικα μετρα. Τωρα το αμαξι το αφησαμε για τη μιζα που θα την πληρωσει εκεινος και αυριο μεθαυριο θα παμε για το σασμαν, αν τελικα το φτιαξει και αυτο.
Το συμπερασμα το δικο μου ειναι οτι 1)δε μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε κανενα τεχνικο, ειδικα αν δεν εισαι απο πανω του και να του δειχνεις τη δουλεια του, 2) οτι εμεινα με ενα αμαξι χαλασμενο που πρεπει να το δωσω οσο πιο συντομα μπορω και με οσο λιγοτερη οικονομικη ζημια δικη μου και 3) η ταση των ανθρωπων ειναι κοροιδεψουν τον πλησιον τους.
Σημερα πηρα ενα μαθημα με σκληρο τροπο. Θα μπορουσα να ειχα απαιτησει απο τον μαστορα μου να ψαξει σωστα και να μην ειχα σε μπει ολη αυτη την ταλαιπωρια. Θα μπορουσα να ζητησω διαφορα για το δικο μου αμαξι καθως ηταν σε πολυ καλη κατασταση και πολυ πιο νεο. Ομως παρασυρθηκα απο την ορεξη μου για κατι "καλυτερο" και την πατησα ασχημα. Μετα τη επισκευη το αμαξι μπαινει αγγελια και βλεπουμε τι θα σωσουμε και, καλως εχοντων των πραγματων, παω για καινουριο αν μπορεσω. Οποια αλλη γνωμη ή συμπερασμα δεκτη.

Σας ευχαριστω πολυ για οσους με βοηθησατε και κυριως τον φιλο sv2gww με το οποιο θα ηθελα να συναντηθω οταν βρεθω Θεσσαλονικη και αν θελει και εκεινος.

Και παλι συγνωμη για το μεγαλο post, καλη δυναμη και σας ευχομαι ποτε να μη σας εκμεταλευτουν.

17-10-17, 17:04   #10
basilis.l1

Drives: F30 F30
Ενταξει ρε φιλε πηρες αμαξι 20ετιας και τι περιμενες; Να μην δωσεις ενα ευρω;Το σασμαν και την μιζα μπορει να μην το ηξερε ο προην ιδιοκτητης...Το λαθος ειναι δικο σου,ακομη και απο τον μαστορα που δεν ηξερες δεν επρεπε να ζητας ευθυνες...
Παντα σε τετοιες περιπτωσεις το αμαξι το παμε σε δικο μας μαστορα πουεμπιστευομαστε και γνωριζει καλα το συγκεκριμενο μοντελο...και παλι το λαθος καραδοκει...
Σου μιλαω φιλικα μην με παρεξηγησεις....Παντως αν σου φτιαξει σασμαν κ μιζα πουλα το και ψαξε σωστα ενα αλλο που θα αξιζει!
Ο χρήστης basilis.l1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές