Update εγκεφαλου - Page 6 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-01-11, 23:56   #51
tolis_st

Περιοχή: Agios Dimitrios

Drives: E92 320i
Καλησπέρα σε όλους χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία και πολύ bmwδοτρέλα. Θα χρειαστεί. 
Ε92 320. Λόγο ένδειξης συνεχούς σφάλματος που εμφάνιζε για τα κλαπέτα ψύξης τα οποία δεν υπάρχουν στο όχημα έγινε έλεγχος για να διαπιστωθεί αν υπάρχει η καλωδιώσει. Εφόσον το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήρθε χωρίς κλαπέτα αεραγωγού σε αντίθεση με άλλα ίδια μοντέλα χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες για τις διαφορές, έγινε αναβάθμιση του εγκέφαλου όπου διορθώθηκε το πρόβλημα (χρονοβόρα διαδικασία κάτι περισσότερο από τρεις ώρες και χωρίς χρέωση όπως αναφέρει ο Πάνος που την αποφεύγουν οι τεχνικοί). Να προσθέσω ότι πριν την αναβάθμιση αρκετές φορές είχα το τρέμουλο του κινητήρα όταν το όχημα ήταν ακινητοποιημένο δουλεύοντας στο ρελαντί και το πιο σημαντικό ότι με ξεκίνημα κρύου κινητήρα ακόμα και με χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος περίπου στους 3οC τσεκαρισμένο με στροφές του κινητήρα αμέσως με το ξεκίνημα μετά βίας 750 στρ/λεπτο σύμφωνα με το κρυφό μενού του OBC (αναλογικό περίπου 650 στρ/λεπτό) τώρα όμως μετά την αναβάθμιση ξεκινώντας δείχνει στο ψηφιακό 1170 περίπου και πέφτουν σταδιακά στις 730 περίπου. Αυτό που παρατηρώ όμως είναι ότι πριν την αναβάθμιση η κατανάλωση με κανονική οδήγηση ήταν από 8,8 έως 9,2l/100km ενώ τώρα μετά την αναβάθμιση και έχοντας διανύσει περίπου 800km με συντηρητική οδήγηση δεν λέει να πέσει κάτω από 10,7.
Ο χρήστης tolis_st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-01-11, 01:12   #52
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
To να σου βαλουν τα ρυθμιζομενα κλαπετα (χαρακτηριστικο των νεων efficient dynamics μοντελων) δεν το συζητησατε καθολου?

Υπαρχει λογος για τον οποιο ελειπαν τα κλαπετα σου?
02-01-11, 11:30   #53
tolis_st

Αυτό δεν το γνωρίζω αν μπορεί να φορέσει τα κλαπέτα, αν μπορεί να μπει μετέπειτα καλωδίωση. Το μόνο που μου είπαν μετά τον έλεγχο (αφαίρεση προφυλακτήρα για να διαπιστωθεί αν υπάρχει καλωδίωση) είναι ότι κάποια ήρθαν με κλαπέτα και κάποια όχι. Αυτό που είδα σε μεταχειρισμένα στο Σπανό είναι ότι τα περισσότερα 3αρια είχαν. Στην καινούργια 3αρα που είδα μέσα όμως δεν είχαν κλαπέτα. Το δικό μου είναι παραγωγής 12/2009 ενώ φίλου 6/2009 τα φοράει.
03-01-11, 00:21   #54
taz 118!

Το avatar του χρήστη taz 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
To αυτοκινητο ειναι Μ-Pack?
Νομιζω τα αυτοκινητο με M-Pack και ED δεν ειχαν τα
κλαπετα ψυξης...

Τα αυτοματα ειναι για τους κουλους και τα μπροστοκινητα για τους πολλους
Ο χρήστης taz 118! είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-11, 00:41   #55
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118! Εμφάνιση μηνυμάτων
To αυτοκινητο ειναι Μ-Pack?
Νομιζω τα αυτοκινητο με M-Pack και ED δεν ειχαν τα
κλαπετα ψυξης...

Νομιζω πως και τα αυτοκινητα με Performance πακετο δεν εχουν κλαπετα, χωρις να μαι 100% σιγουρος ομως
03-01-11, 09:33   #56
Nikos320si
Υποπτέραρχος

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
To performance πακέτο μπαίνει aftermarket. Αν βγήκε από το εργοστάσιο όπως λέει ο taz με το M-Pack, τότε δεν έχει κλαπέτα.

Αν όχι, τότε είχε σχεδόν σίγουρα κλαπέτα καθώς είναι ed 2λτ.

Κάποια *16i δεν είχαν νομίζω.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-11, 10:27   #57
Panoz

Status:

To πως προεκυψε να φοραει firmware με την εκδοση των κλαπετων δεν εχω καταλαβει.
03-01-11, 19:38   #58
tolis_st

Σωστή απορία για το firmware και εγώ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι έτυχε.
Δεν είναι m-pack είναι μαμά 320 e92 αυτόματο. Απλά φοβόμουν μήπως είχαν βγει τα κλαπέτα σε μια αντικατάσταση προφυλακτήρα μέσα στην πρώτη εβδομάδα που πηρά το αυτοκίνητο (χωρίς να θυμάμαι λεπτομέρειες του αυτοκινήτου αν είχε κλαπέτα η όχι) και δεν επανατοποθετήθηκαν αλλά με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει καλωδίωση. (όλα αυτά στο ίδιο συνεργείο).
03-01-11, 20:03   #59
Panoz

Status:

Εμενα το μυαλο μου πηγε αλλου...μηπως εχει φαει καποια γερη στουκα και πανω στην βιασυνη να το παραδωσουν κουμπωσανε χωρις κλαπετα.

Προτεινω να το πας καπου να μετρησουν χρωμα/παχος βερνικιου γιατι αυτα που εχω ακουσει το τελευταιο 3 μηνο με τα καινουρια αυτοκινητα εχω παθει σοκ.
03-01-11, 20:31   #60
tolis_st

Που μπορώ να κάνω τέτοιο έλεγχο. Έχω ακούσει για τέτοια κόλπα και νομίζω ότι θα ξηλώσω μόνος μου τον προφυλακτήρα αν μπορώ να διαπιστώσω κάτι με το αν υπάρχει καλωδίωση.
Το αυτοκίνητο το πήρα μέσα Μαΐου ενώ ήταν προπινακιδομένο στο Σπανό από το Φεβρουάριο....
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αναβαθμιση, DIS, ECU, ecu firmware update, firmware, firmware update, εγκεφαλος

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές