υποψηφιος αγοραστης ασσου - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » υποψηφιος αγοραστης ασσου

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-06-11, 00:45   #1
den sou lew

Status: Banned

Drives: F20 116i
υποψηφιος αγοραστης ασσου

γεια σας παιδια και απο εμενα σαν νεο μελος...
θελω να αγορασω και εγω μια μπεμπα μιας και οι τιμες τους πλεον ειναι ιδιες σχεδον με τα αλλα της κατηγοριας τους( στα μικρα κυβικα)...ονειρο για μενα και οδηγικη απολαυση μετα το τεστ ντραιβ που εκανα..
ομως δεν ξερω τι να κανω και εδω θελω την πολυτιμη συμβουλη σας.
οι αναγκες μου ειναι μεσα στην θεσσαλονικη και κυριως ανατολικα και καλοκαιρι χαλκιδικη ,αντε και κανα βουνο ελατη...
κανοντας την ερευνα μου για τον ασσο που υπαρχει τωρα ,ενω εγω ηθελα 5θυρο μου ειπαν οτι δεν βγαινει πια γιατι το εργοστασιο θα βγαζει απο τον αυγουστο τον νεο ασσο...αρα μου λενε η' παιρνεις 3θυρο ετοιμοπαραδοτο η παραγγελια η' περιμενεις τον νεο και 5θυρο...
ειδα και τον νεο σε φωτογραφιες και εχω να πω τα εξης συγκριτικα με τα 2 μοντελα-

στον παλιο
μου αρεσε το το σχημα του πιο μακρυ (μπρος-πισω) και σπορ στο ασπρο χρωμα και αυτες οι κυρτωσεις στα πλαγια το κανουν πιο αριστοκρατικο...στο εσωτερικο το τιμονι ειναι τελειο και το φινιρισμα καθως και η εργονομια και η αισθητικη παρα πολυ καλη...

στον νεο μου αρεσε φυσικα οι ενισχυμενοι κινητηρες(δυναμη, επιδοσεις και καθαροτεροι),η μουρη (οχι το πισω), λιγο τα πλαγια και στο εσωτερικο που ειναι πιο αναβαθμισμενο ολα εκτος απο το σχημα του τιμονιου, και τα χρωματα στα σαλονια...

επισης η οικονομικη μου δυνατοτητα ειναι 22000 ευρω

και ρωταω εσας...θελω να αυτοκινητο αρκετα αξιοπιστο,με καλη οδικη συμπεριφορα και οσον αφορα τα γκαζια που εχει το νεο , τι να τα κανω αφου το 85% θα ειναι μεσα στην πολη μεχρι το πολυ 80 χιλ να πιανω...ξερω θα πειτε για ρεπριζ αλλα αυτο ειναι για ενα 15% που θα βγαινω εξω ,οχι οτι ο παλιος δεν ειναι αξιοπρεπης...
τωρα αφου ο νεος θα αρχιζει απο 25000 περιπου αποτι ειπανε για εναν ανθρωπο οπως εγω δεν θα ειναι καλυτερα να παρω τον παλιο σε καλυτερη τιμη και που μου αρεσει σιγουρα? τοσο μεγαλη διαφορα θα εχει μηχανικα (εκτος τα γκαζια)?

επισης μετραει στα σην για μενα οτι 2 φιλοι μου δεν ειχαν ουτε ενα προβλημα εδω και 3 χρονια με τον ασσο τους ενω αλλους που ακουσα με τα μινι τους ειχαν προβληματα μηχανικα...
τι λετε?
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος  

12-06-11, 01:15   #2
den sou lew

το τελευταιο το ειπα γιατι οι νεοι κινητηρες ειναι τουρμπο και αποτι ακουσα, ιδιοι σχεδον με αυτους του μινι.
αλλιως ξερω οτι στα μεγαλα κυβικα η μπεμβε εχει τους καλυτερους τουρμπο ,με πολλα βραβεια.
Ο χρήστης den sou lew δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-06-11, 12:42   #3
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
καταρχην καλως μας ηρθε στην μεγαλη παρεα μας,
αφου το αμαξι που θελεις θα ειναι αποκλειστικα για το κεντρο γιατι δεν κοιτας για κανενα Polo(που μοιαζει για BMW!!!!χαχα)η Fiesta, δηλαδη ενα αυτοκινητο πιο ευκολοδηγητο για το κεντρο, πιο οικονομικο και δεν θα εχεις το αγχος μην τυχον σε χτυπησουν, που ειναι σταντρα,οτι θα σου συμβει στο κεντρο
τωρα αν θελεις οποσδηποτε ασσο με τα λεφτα που διαθετεις πας μονο για το παλιο μοντελο,
γνωμη μου παρε ενα μεταχειρισμενο ακομα κ ασσο και σε 1-1,5χρονο παρε την νεα σειρα 1, δεν αξιζει να παρεις τωρα για καινουργιο το παλιο μοντελο!
12-06-11, 19:06   #4
den sou lew

καλα το αστειο με το πολο θα εχει να λεει απο εδω και περα!!!
παντως αν ηταν ετσι ολοι πολο θα παιρνανε.
οχι φιλε δεν το θελω για κεντρο-κεντρο, μενω ανατολικα που ειναι πιο ανετα και πηγαινω κυριως ανατολικα θεσσαλονικης.
απλα το ειπα γιατι ολοι μου λενε να παρω το πιο γρηγορο το νεο.και λεω γιατι θα τρεχω πουθενα? αντε λιγες εκδρομες το χρονο.
δλδ ολοι εσεις παιρνετε μπεμπα γιατι ταξιδευετε συνεχεια? οχι την παιρνετε γιατι γουσταρετε το μηχανημα!!!
ετσι και εγω το ευρωτευτηκα και τα γκαζια της παλιας μια χαρα ειναι για την χρηση μου.
εγω θελω καινουριο γιαυτο σας ρωταω.
αληθεια αν παρω τον παλιο ,που και πιο πολυ μαρεσει και ειναι και στα χρηματα μου και τον κανω ανταλλαγη μετα απο 5 χρονια ποσο λετε να μου τον παρουν?
θαθελα και την γνωμη σας για τον τουρμπο οπως το περιεγραψα
ευχαριστω ολους εκ των προτερων
12-06-11, 19:24   #5
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Εαν σου αρεσει καλυτερα αυτη που κυκλοφορει τωρα και ειναι και μεσα στα χρηματα που λες και επισης δε σε πειραζει να μην παρεις κατι πιο φρεσκο και πιο δυνατο τοτε καντο, παρτην. Ειδικα τωρα που ειναι να αλλαξουν μοντελο θα κανουν και καλες προσφορες για να πουλησουν αυτα που εχουν μεινει απ το απερχομενο μοντελο, οποτε μπορει να παρεις κατι με πολυ πλουσιο εξοπλισμο σε πολυ καλη τιμη.
Ομως μη μετανιωσεις μετα ειδικα λογω ελλειψης γκαζιου, αν εισαι ικανοποιημενος με αυτο που εχει η τωρα σειρα 1 τοτε πασο, την παιρνεις κι οπως λες σε λιγα χρονια τη δινεις-σνταλλασεις και παιρνεις ενα καινουριο τοτε ή γιατι οχι ενα ελαφρως μεταχειρισμενο σε καλυτερη τιμη ακομα!

Για τα τουρμπο που λες τωρα. Τα προβληματα στα Μινι με τους τουρμπο κινητηρες συνηθως δεν ηταν αυτα καθεαυτα τα μοτερ αλλα περιφερειακα και βασεις μηχανης. Σκεψου αυτη τη στιγμη πως με παρομοια μοτερ κυκλοφορανε χιλιαδες αμαξια εκει εξω, Μινι, Πεζω, Σιτροεν και δεν ακουω και κακα λογια για τα μοτερ αυτα, ιδιως των Πεζω εχουν αποδειχτει ανθεκτικα.
Ακομη σκεψου οτι η νεα σειρα 1 στην εκδοση 116 θα εχει ελαφρυ τουρμπο μοτερ με 'χαμηλη' ιπποδυναμη και ροπη ενω τα Μινι εχουν 'σκασμενα' μοτερακια για να βγαλουν πανω απο 170 αλογα οταν η νεα 116 θα βγαζει ουτε 140, δηλαδη δε θα ναι πιεσμενο μοτερ. Ειδικα τα Mini Cooper JCW, τα μοτερ τους ειναι πουσαρισμενα αρκετα, οποτε ενα μοτερ που ειναι σχεδον στα ορια του ειναι λογικο να εχει περισσοτερες πιθανοτητες βλαβης που αυξανονται εαν εχει μπει και χερι βελτιωτη πανω ή/και η βελτιωση δεν ειναι σωστα μελετημενη με γνωμονα την ασφαλεια του μοτερ.

Δικη μου εκτιμηση ειναι πως δε θα υπαρχει προβλημα με τα τουρμπο μοτερ, ισως με καποια ηλεκτρονικα αλλα οχι με μοτερ σα καθαρα μηχανικα μερη.
12-06-11, 21:23   #6
stavros116i

Το avatar του χρήστη stavros116i

Περιοχή: πλεον Λαρισα

Drives: Ε81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο den sou lew Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ ολοι εσεις παιρνετε μπεμπα γιατι ταξιδευετε συνεχεια? οχι την παιρνετε γιατι γουσταρετε το μηχανημα!!!
ετσι και εγω το ευρωτευτηκα και τα γκαζια της παλιας μια χαρα ειναι για την χρηση μου.
φυσικα και δεν παιρνουμε αυτοκινητο αναλογα με το που θα κινουμαστε αλλα γιατι πραγματικα γουσταρουμε το συγκεκριμενο(οποιο και να ειναι αυτο)
ξερεις υπαρχουν και καποιοι που αγοραζουν BMW για να λενε απλα οτι εχουν το απολυτο μηχανημα και το εχουν παρκαρισμενο μονιμα στο parking
με εχει καλυψει απολυτα σε ολα ο γιαννης!
απλα σκεψουτο καλα πριν αποφασεις για το παλιο με το νεο μοντελο.
12-06-11, 22:44   #7
den sou lew

πραγματι ηταν πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου φιλε γιαννη για τον νεο τουρμπο.βεβαια το μελλον θα δειξει .
θελω να ξεκαθαρισω γιατι θελω να αγορασω μπεμπα.πρωτον τοσα χρονια αγοραζω αυτοκινητο μικρο για την χρηση και μονο.
οπως ειπα ομως παντα ηθελα μπεμπη και τωρα που πεσαν οι τιμες ειναι ευκαιρια για μενα .
τον παλιο ασσο τον λατρεψα (ισως ο μοναδικος τοτε ) με το που βγηκε.ειχα πει τοτε,κατι εχει αυτο το αυτοκινητο και με τραβαει,επιτελους κατι καινουριο στην αγορα.αλλα ηταν η τιμη του ηταν πολυ ψηλα και αδικα.τωρα μετα το φεισλιφτ εγινε πιο ομορφο και με την κριση νομιζω οτι ειναι στην πραγματικη του αξια(με την αποσυρση) για ελλαδα.
σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι απο αυτους που θελουν μουρη,αλλωστε ξεκινησα λεγοντας οτι οδηγησα,συκγρινα και αφησα στο τελος αυτο που τελικα δικαια με κερδισε.κανω 12000-15000 χιλ το χρονο οποτε σιγουρα το κινω και απο αυτα τα 5000 ειναι εκτος αλλα εξηγω οτι και εκει που μενω οδηγεις ανοικτους δρομους και το ευχαριστιεσαι εστω και με 80 χιλ.
τωρα αυτο με το παλιο και το νεο λογικα πρεπει να περιμενω για να δωσω μια ευκαιρια και στον νεο απο κοντα.
ολοι αυτοι που τρεξαν και αδειασαν το αποθεμα των ασσων γιατι δεν περιμεναν και τον αγορασαν? μεσα σαυτους και 2 φιλοι μου.και χωρις να εχουν δει το τελειωτικο σχεδιο τοτε του νεου.μαλλον γιατι ξερουν οτι αγοραζουν κατι που ναι μεν απερχεται αλλα ειναι πολυ καλο και ποιοτικο και σε καλη τιμη!!!
αλλα αυτο το πισω σαν πολο δεν χωνευεται ρε παιδια!!!
12-06-11, 23:52   #8
giannis 79

Το avatar του χρήστη giannis 79

Drives: Ε87 116i
περιμενε να ερθει και το καινουριο...μπορει να σοπυ αρεσει απο κοντα...ασε που θα βγαλουν σε καλυτερες προσφορες και το τωρινο...εγω στη θεση σου θα κοιταγα και το lexus ct 200h.το ειδα και το οδηγησα...αν επερνα τωρα οχημα αυτο θα επαιρνα ....σκιζειιι και απο σερβις τα μισα λεφτα απο τον ασσο
Ο χρήστης giannis 79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-06-11, 12:22   #9
den sou lew

δεν κοιταω για αλλο αυτοκινητο,αν ηταν να σκεφτω οικονομικα σε χρηση τοτε εχω επιλογες.
θελω να παρω ενα αυτοκινητο που να μαρεσει και φυσικα συμφωνα με τις οικονομικες μου δυνατοτητες.
σιγουρα θα περιμενω, δεν ειναι μακρια η παρουσιαση
13-06-11, 13:26   #10
sliolis

Το avatar του χρήστη sliolis

Περιοχή: Athens

Drives: F10 520d
Αφού τα χιλιόμετρα σου είναι ως επί το πλείστον πόλης, μήπως να κοίταζες και με αυτόματο κιβώτιο;

Ξέρω ότι σκαλίζω πληγές τώρα αλλά είναι ιδανικό για τέτοιες περιστάσεις.

Στο καινούργιο θα φέρουν το αυτόματο και sport αυτόματο κιβώτιο με τα χειριστήρια τιμονιού.

Σπύρος
Ο χρήστης sliolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αυτοκινητο, πολη, προβλημα, προβληματα, κυβικα, θεσσαλονικη, τιμονι, τιμες, επιδοσεις, φωτογραφιες, χρωμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές