e92 - Αλλαγή ηχείων - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-12-18, 12:07   #1

Drives: Ε92 320i
e92 - Αλλαγή ηχείων

Χαιρετώ την παρέα ....καλές γιορτές
Έχω ένα e92 320i με Professional ραδιο CD το απλό ηχοσύστημα χωρίς τα τουΐτερ στον καθρέφτη.
Η απόδοση του είναι ικανοποιητική (για τα δικά μου γούστα πάντα) αλλα είπα να κάνω ένα δώρο στα....αφτιά μου!
Μετά από το ανάλογο ψάξιμο και διάβασμα είπα να αλλάξω μπροστά τα εργοστασιακά ηχεία και να προσθέσω τα δυο τουΐτερ στους καθρέπτες.
Παρήγγειλα δυο (αν λέγονται έτσι) τρίγωνες πλαστικές θήκες για τους καθρέφτες για τα τουΐτερ κόστος 37€ και δυο ηχεία Eton B 100 T με κόστος 170€ που έχουν σχεδιαστεί ειδικά για BMW και ταιριάζουν γάντι χωρίς καμια αλλαγή.
Λέω να αλλάξω μονο αυτά και θα δω η μάλλον θα ακούσω τα αποτελέσματα!! Θα ενημερώσω.
Ο χρήστης alter δεν είναι συνδεδεμένος  
29-12-18, 16:23   #2
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

μονο με ηχεια δεν θα δεις διαφορα χρειαζεσαι και ενισχυτη
μια καλη προταση ειναι το alpine που βγαζει η bmw
https://www.salesafter.eu/product_in...s-03-2009.html
02-01-19, 10:14   #3

Καλή χρονια σε όλους
Τα παραγγελθέντα ηχεία και οι βάσεις των τουΐτερ στους καθρέφτες ήρθαν, αυτή την εβδομάδα με την πρώτη ευκαιρία θα τα τοποθετήσω.
Σίγουρα με έναν ενισχυτή θα ήταν καλύτερα (αργότερα ίσως με τον Eton SDA 150.4) αλλα δεν ανέφερα στο πρώτο μου ποστ ότι εμενα δεν με ενδιαφέρει τόσο η ένταση δηλαδή το ποσο δυνατά παίζει η μουσική αλλα η ποιότητα του ήχου.
Από ότι διαβάζω κυρίως σε ξένα φόρουμ έστω και με την απλή αλλαγή των ηχείων με Eton B 100 T (φυσικά υπάρχου και αλλα) η διαφορα είναι αισθητή!!
Ίδωμεν!!
Ο χρήστης alter δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
02-01-19, 14:27   #4
maris7

Το avatar του χρήστη maris7

ο ενισχυτης δεν ειναι μονο για ενταση αλλα καθαριζει και τον ηχο ωστε να δουλευουν τα ηχεια στα 4Ω η' και καλυτερα στα 8Ω δεν ξερω αν υπαρχουν ηχεια αυτοκινητων στα 8Ω
τελος παντων δεν ειμαι του επαγγελματος αλλα και εγω σκεφτομαι για μια αναβαθμιση

τα eton crossover εχουν
03-01-19, 14:40   #5

Εβαλα μονος μου τα ηχεία σε περίπου δυο ώρες. Εδώ ένα κατατοπιστικό βίντεο
Η απόδοση των ηχείων ιδίως στις υψηλές συχνότητες είναι αισθητά καλύτερη από αυτή των εργοστασιακών. Διαβάζω ότι επειδή τα ηχεία είναι καινούργια πρέπει πρώτα να ...στρώσουν δηλ. μετά από μερικές μέρες θα παίζουν καλύτερα!! Λέτε?? Γενικά η απόδοση τους και στα μπάσα και στις μέσες συχνότητες δείχνει να είναι καλύτερη πάντα μιλάμε χωρίς ενισχυτή.
Τώρα το αν αξίζει να δώσει κάποιος τα 200€ για τη αλλαγή αυτό είναι άλλη ιστορία. Βεβαια πάντα υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσει κάποιος έναν ενισχυτή η και τα ηχεία για περισσότερο μπάσο αν και κατά την γνώμη μου το μπάσο και έτσι είναι καλο.
Τώρα πρέπει να πάω για...στρώσιμο των ηχείων!!

Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω διαβάζω (πάλι!!) ότι καλο είναι όταν βάλουμε τα συγκεκριμένα ηχεία της Eton να βάλουμε και δυο - ένα σε κάθε πλευρά - διαχωριστές συχνοτήτων ETON B100XHP (αν τους λέω σωστά) με κόστος 30€ το ένα που δουλειά τους είναι να διαχωρίζουν τις συχνότητες για το μπάσο από το ηχείο που μόλις βάλαμε γιατί έτσι και αλλιώς υπάρχουν τα ηχεία γι αυτό τον σκοπό κάτω από τα καθίσματα. Μέχρι τώρα στα εργοστασιακά ηχεία την διαδικασία αυτή την έκανε ένας crossover που υπήρξε στα ηχεία. Το θέμα είναι ότι πολλοί που έβαλαν το συγκεκριμένο μαραφέτι δεν είδαν καμια διαφορα και το ξαναέβγαλαν άλλοι πάλι λένε ότι χρειάζεται. Εγώ πάντως δεν το αγόρασα.
Ο χρήστης alter δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές