Κοφτης στην τελικη?[F20 116i] - Page 4 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-06-12, 20:58   #31
valadis

Το avatar του χρήστη valadis

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 116i
H αληθεια ειναι οτι σε αρκετους εχω διευκρινησει οτι δεν ειναι διπλο τουρμπο.Μου φαινεται θα βγαλω το twin power απο το καπακι να μεινει μονο το turbo
08-06-12, 21:06   #32
[email protected]

Το avatar του χρήστη V@GGELIS

εγω δεν ασχολουμαι αλλο μ αυτο το θεμα,νταξει πολυ ασχοληθηκαμε μου φαινεται.

TWIN * TURBO ρεεεεε !!

*power
08-06-12, 21:22   #33
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι η ''φιλοσοφια'' του συστηματος και ενεργο ρολο στην διαταξη εχει η τεχνολογια του Valvtronic που εφαρμοζεται πρωτη φορα σε Turbo Αυτοκινητα και αμεσου ψεκασμου, με αυτη τη διαταξη ο σκοπος ειναι να αποφευγεται το Turbo Lag γνωστο στους μη ατμοσφαιρικους κινητηρες.

Εσενα δεν σε πιστευουμε γιατι εισαι προβοκατορας της BMW.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-06-12, 21:27   #34
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Drives: N/A N/A
προβοκατορας

Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-06-12, 02:15   #35
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο [email protected] Εμφάνιση μηνυμάτων

για τον μεσο αγοραστή που τυχαινει να μην εχει τελειωσει μηχανικος και δεν εχει δει τις παραπάνω εικονες και ο πωλητης δεν του το διευκρινιζει οτι το TWIN power διαφέρει απ το TWIN σαν εννοια δεν φαινεται καμια διαφορα.

ευχομαι μονο να μην ξεγελαστουν ετσι κι αλλοι στο μελλον..

Να πώ την αλήθεια οτι δεν έχεις άδικο. Εμένα μου φάνηκε απλό ίσως επειδή έχω τις γνώσεις (μηχανολόγος) και επειδή είναι το αντικείμενο μου.

Πάντως το θέμα με τους πωλητές είναι μεγάλο. Άλλες φορές προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον ενθουσιασμό πριν την αγορά, άλλες φορές αδιαφορούν, άλλες φορές δεν ξέρουν πώς να παρουσιάσουν τον στοιχειώδη εξοπλισμό ενός αυτοκινήτου.

Αυτό που απάντησε ο Νίκος πιο πάνω είναι αρκετά κατατοπιστικό νομίζω και καλό θα είναι να του ρίχναμε όλοι μια ματιά, έστω και αν δεν έχουμε όλες τις γνώσεις που χρειάζεται.
09-06-12, 16:02   #36
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Από την άλλη εγώ νομίζω ότι όσο φταίει ο πωλητής που παραπλανει φταίει κι ο αγοραστής που δίνει πανω απο 25 αναθεματισμενα χιλιαρικα και δεν είναι διαβασμένος.

Δεν λέω να βγάλει πανεπιστήμιο απλα να διαβάσει προσεκτικά έστω το προσπέκτους και να μην μείνει στα καπάκια του κινητήρα. Όταν βγάζεις λεφτά από την τσεπη οικειοθελώς έχεις ευθύνη._

Να σου παρουσιάσει ψευδείς πληροφορίες για το προϊόν ΟΚ, αλλά είναι τελείως διαφορετικό να υπάρχει τόσο υλικό σε περιοδικά, διαφημιστικά, φυλλαδια κλπ και να περιμένεις τι θα σου πει κάποιος πωλητής -που κοιταει να συμπληρώσει quota στο κάτω κάτω τής γραφης.

Ειδικά σήμερα που η πληροφορία είναι ευκολότερη και φτηνοτερη από πότε...
09-06-12, 17:51   #37
[email protected]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη εγώ νομίζω ότι όσο φταίει ο πωλητής που παραπλανει φταίει κι ο αγοραστής που δίνει πανω απο 25 αναθεματισμενα χιλιαρικα και δεν είναι διαβασμένος.

Δεν λέω να βγάλει πανεπιστήμιο απλα να διαβάσει προσεκτικά έστω το προσπέκτους και να μην μείνει στα καπάκια του κινητήρα. Όταν βγάζεις λεφτά από την τσεπη οικειοθελώς έχεις ευθύνη._

Να σου παρουσιάσει ψευδείς πληροφορίες για το προϊόν ΟΚ, αλλά είναι τελείως διαφορετικό να υπάρχει τόσο υλικό σε περιοδικά, διαφημιστικά, φυλλαδια κλπ και να περιμένεις τι θα σου πει κάποιος πωλητής -που κοιταει να συμπληρώσει quota στο κάτω κάτω τής γραφης.

Ειδικά σήμερα που η πληροφορία είναι ευκολότερη και φτηνοτερη από πότε...

Don Molina δεν ξερω αν αναφερεσαι συγκεκριμενα σε καποιον. παντως για μενα προσωπικα κριτηριο δεν ηταν τι γραφει το καπάκι αλλα το ολο αυτοκίνητο το οποιο με εντυπωσιασε απ την πρωτη στιγμη με το test drive.επισης ειναι δεν ειναι διτουρμπινο εμενα σκασιλα μου γιατι μια φορα ξερω οτι παλι ειναι πιο μπροστα απο πολλα αλλα τουρμπο της κατηγοριας και τη δυναμη που βγαζει αυτο το μοτερ στα 136 τη βγαζουν αλλα στα 170 180 και παει λέγοντας.. Aυτο που με "εξοργιζει" ειναι οτι τα 9 στα 10 ατομα εκει εξω πιστευουν οτι ειναι διπλο τουρμπο λογω ονομασιας και εκει συγγνωμη φιλαρακο αν νομιζεις οτι προσβαλλω την εταιρεια ή κατι τέτοιο αλλα εχει μεγάλο μεριδιο ευθυνης.

οταν λεμε TURBO ειναι TURBO!
οταν λεμε TWIN TURBO πρεπει να ειναι ΔΙΠΛΟ TURBO!
ΤΕΛΟΣ!

ασε τωρα τι εξηγουνε στα προσπεκτους με μικρα γραμματακια κλπ, εγω αυτα τ ακουω βερεσέ.

επισης οταν παράγγειλα εγω το δικο μου ή αν θες οταν εδωσα το ΟΚ στη ΒΜW ήταν τέλη Οκτώβρη αρχες Νοεμβρη και τοτε ανάθεμα κι αν υπηρχε ένα σωστό σοικο site που να σου εξηγει αυτο το μοτερ με κάθε λεπτομερεια!
10-06-12, 21:02   #38
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Περιοχή: Αθήνα

Παράθεση:
οταν λεμε TWIN TURBO πρεπει να ειναι ΔΙΠΛΟ TURBO!
ΤΕΛΟΣ!
Σωστά!!! Μόνο που ΔΕΝ γράφει TwinTurbo, γράφει TwinPower...μεγάλή διαφορά. Επίσης η 335i με το Ν54 που ήταν Twin Turbo το έλεγε...μετά με τον Ν55 που έγινε με 1 turbo, άλλαξε και αυτή σε TwinPower.

Παράθεση:
επισης οταν παράγγειλα εγω το δικο μου ή αν θες οταν εδωσα το ΟΚ στη ΒΜW ήταν τέλη Οκτώβρη αρχες Νοεμβρη και τοτε ανάθεμα κι αν υπηρχε ένα σωστό σοικο site που να σου εξηγει αυτο το μοτερ με κάθε λεπτομερεια!
To πσοσπέκτους μια χαρά τα εξηγούσε...και είχε βγεί από τα μέσα Σεπτεμβρίου στα Ελληνικά. Στο Φόρουμ δε το είχαμε αναλύση αρκετά νωρίτερα!
10-06-12, 21:29   #39
[email protected]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά!!! Μόνο που ΔΕΝ γράφει TwinTurbo, γράφει TwinPower...μεγάλή διαφορά. Επίσης η 335i με το Ν54 που ήταν Twin Turbo το έλεγε...μετά με τον Ν55 που έγινε με 1 turbo, άλλαξε και αυτή σε TwinPower.

To πσοσπέκτους μια χαρά τα εξηγούσε...και είχε βγεί από τα μέσα Σεπτεμβρίου στα Ελληνικά. Στο Φόρουμ δε το είχαμε αναλύση αρκετά νωρίτερα!
για την ακριβεια γραφει Twin Power Turbo !

Το προσπέκτους το μεγάλο το ολοκληρωμενο το εφερε η BMW εδω στο Ηράκλειο μέσα Δεκέμβρη κοντα. Μεχρι τοτε ειχα στα χερια μου ενα μικρο τελείως εισαγωγικο.

Και οσο για το forum εγω εγινα μελος 13-1-12 οπότε το ειχατε αναλυσει δε το ειχατε αναλυσει...δε μου ελεγε κατι εμενα τοτε.

και ξαναλεω κριτηριο μου δεν ηταν η ονομασια του κινητηρα (TwinPower Turbo) -εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη το προσπέκτους- αλλα το όλο συνολο.

Καλο βραδυ φίλε μου.
11-06-12, 17:33   #40
frezas

Το avatar του χρήστη frezas

Drives: F31 M
Να επαναφερω το θεμα, μιας και ξεφυγε τελειως απο το αρχικο ποστ.

Μια φορα που εχω πιασει τελικη σε κατηφορα και γενικα ευνοικες συνθηκες, μου εδωσε και εμενα την αισθηση οτι μετα τα 210 δεν "αφηνε" το μοτερ να ανεβασει αλλο. Ενω , μεχρι εκει τα επιασε πολυ ανετα και σιγουρα ειχα την αισθηση οτι θα παει αλλα 15Κμ ....

Να πω οτι εχω αυτοματο κιβωτιο, και νομιζω οτι το ειχα στο comfort και πατησα γλυκα και σταδιακα το γκαζι.

Μαλλον θα κανω ενα ταξιδι αυτην την εβδομαδα και θα το δοκιμασω ξανα με πιο "βιαιο" τροπο και manual για να μη μου βαλει 8 ταχυτητα.
Ο χρήστης frezas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές