Schnitzer σε καινούργια 420i - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
29-09-18, 20:31   #1
Al

Το avatar του χρήστη Al

Drives: F36 420i
Schnitzer σε καινούργια 420i

Καλησπέρα σε όλους,

Καινούργιος στο forum - περιμένω σύντομα να παραλάβω μια καινούργια 420i Gran Coupe και ψάχνομαι για δυνατότητες βελτίωσης του κινητήρα. Απ' ότι φαίνεται η μόνη ουσιαστική επιλογή που έχω είναι η Schnitzer αφού σε καμία περίπτωση δε θέλω να χάσω την εργοστασιακή εγγύηση. Έχω ψάξει λιγάκι σε διάφορα forums και μου έχουν δημιουργηθεί οι παρακάτω απορίες:

- Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αυξάνει την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου από 184 σε 245 άλογα αλλά δε βρίσκω κάπου την αύξηση σε επίπεδο επιδόσεων. Οι περισσότεροι λένε ότι το 0-100 δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα αφού τα προγράμματα αυτά μπαίνουν μετά τα 80, αλλά υπάρχουν και αντίθετες απόψεις. Τι αύξηση πιστεύετε ότι μπορώ να περιμένω, στο 0-100 (7.7s με τα νούμερα τις BMW) αλλά και στις ρεπρίζ?

- Αντίστοιχα δε βρίσκω τίποτα για το πως επηρεάζεται η κατανάλωση από το πρόγραμμα.

- Κάτι που με απασχολεί επίσης είναι η αυξημένη καταπόνηση λόγω του προγράμματος σε βάθος χρόνου. Η προσθήκη του προγράμματος φέρνει την ιπποδύναμη ακριβώς στα επίπεδα της 428i η οποία φαίνεται ότι φοράει τον ίδιο 2λιτρο κινητήρα, αλλά αναρωτιέμαι αν εκεί υπάρχουν διαφορές στα υπόλοιπα μηχανικά μέρη ώστε να αντέχουν καλύτερα την έξτρα ιπποδύναμη.
Ο χρήστης Al δεν είναι συνδεδεμένος  
02-10-18, 23:50   #2
anton

Drives: F30 316
δεν εχει καμια διαφορα το αυτοκινητο μεχρι τα 90 με παραλληλο εγκεφαλο ουτε στην τελικη ταχυτητα
στο μεσοδιαστημα θα δεις τη διαφορα μονο
με Remap θα ειναι παντου η δυναμη.
Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-10-18, 23:49   #3
Al

Το avatar του χρήστη Al

Drives: F36 420i
To remap σίγουρα θα κάνει μεγαλύτερη διαφορά, αλλά δε παίζει σαν επιλογή για εμένα αφού θέλω να κρατήσω την εργοστασιακή εγγύηση.

Πάντως από κάποια γραφήματα που έχω δει με το Schnitzer φαίνεται ότι ανεβαίνει σημαντικά και η ιπποδύναμη και η ροπή από πολύ χαμηλά
Ο χρήστης Al δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-18, 01:28   #4
luffyp8

Drives: F20 116i
και γιατι δεν κοιτας σε jb4?
Ο χρήστης luffyp8 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-18, 10:59   #5
lucky look

Drives: F20 ACS1
καλημερα.θα σου μεταφερω τις δικες μου εντυπωσεις απο schnitzer σε 116i.καταρχην να αναφερω οτι ειναι για 12 αν θυμαμαι συνεχομενα χρονια ο καλυτερος βελτιωτης στα bmw βαση ερευνας.
δεν ειναι remap ειναι κουτι αλλα
αυτο με τα 80+ επιπλεον δυναμη κτλ απλα δεν υπαρχει(το εχω ξαναγραψει εδω μεσα).μετα τις 2000 περιπου στροφες το αμαξι εκσφεντονιζεται.ουσιαστικα εχεις ολη την ροπη απο αρκετα χαμηλα,ισως οχι απο πχ της 1300-1400 στροφες αλλα καπου στις 2000.το δε 0-100 σε εμενα δινει 8 και εχω μετρησει πολλες φορες μεταξυ 7-7.2.η διαφορα με το ρεμαπ ειναι στο 0-100 και στην τελικη που ειναι λιγο μπροστα το ρεμαπ.ο schnitzer για προστασια μοτερ απελευθερωνει την δυναμη λιγο μετα.επισης λεει οτι πρεπει τα λαδια να ειναι ζεστα για να ενεργοποιηθει
αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.2 χρονια τωρα λοιπον πολυ ευχαριστημενος και με κανενα απροοπτο.η δε καταναλωση σε σχεση με πριν με νορμαλ οδηγηση καπου στα +0.5-1 λιτρο και εαν.
αν η τιμη ητανε χαμηλη θα ητανε μονοπωλιο
προσεξε ομως,εαν λες οτι περιμενεις το αυτοκινητο,δηλ του 2018,τοτε θα φορας τον καινουργιο Β48 2.0 και οχι τον Ν20 2.0,ο οποιος Β48 παει στα
224 και οχι στα 245 αλογα αλλα με ιδια ροπη 35.δεν ξερω τι επιδοσεις δινει η schnitzer για τον Β48 αλλα για τον Ν20 να περιμενεις καπου 0.5sec πανω για τα 100 και μικροτερη τελικη,αλλα κατα ολα τα αλλα ιδια με 428ι
Ο χρήστης lucky look δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-18, 12:30   #6
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Ποιος περιμένει ότι 2λιτρο μοτέρ βενζίνης δουλεύει στις 1300 στροφές?

Έχουμε καλομάθει όλοι με τα τούρμπο και τις ευκολίες και αρχίζουμε και ζητάμε τα αδύνατα μου φαίνεται...

Αν θες να κολλάς στο κάθισμα σε τέτοιο φάσμα πάρε ντήζελ, ή πήγαινε 6 κυλίνδρους και άνω.
04-10-18, 12:37   #7
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Σε ποιά έρευνα είναι ο καλύτερος βελτιωτής της BMW? Γιατί όσο είναι ο schnitzer στην Ευρώπη άλλο τόσο είναι ο Dinan στην Αμερική

Να σημειώσω κάτι. Το schnitzer είναι παράλληλος εγκέφαλος. Δεν γίνεται μετατροπή στην υπάρχουσα ECU, απλά την κοροιδεύει με κάποιο τρόπο για να δώσει δύναμη. Η BMW δεν επέτρεπε για κανένα λόγο μετατροπή εντός της ECU. Επιτρέπει τον παράλληλο εγκέφαλο που είναι περιφεριακό και είναι βάλε-βγάλε.

Επίσης, ο Schnitzer παράλληλος δεν είναι απόλυτος σε τιμές δύναμης και επιδόσεις. Για την δύναμη δεν είναι απόλυτος γιατί πολύ απλά είναι ένα "κλεφτήρι" ώστε αυτό που λέει η ECU να το πολλαπλασιάζει και να το δίνει στους αισθητήρες και πίσω στην ECU αλλαγμένο

Ο μόνος λόγος να βάλει κάποιος Schnitzer ενώ είναι πανάκριβος είναι ένας: να τον βάλει όταν αγοράζει καινούριο το αμάξι. Γιατί:

-- μπορείς να τον ρίξεις στην τιμή του αυτοκινήτου και φυσικά και στην χρηματοδότηση του. Οπότε δεν πάς να σκάσεις ένα ποσό ΠΧ 1000 Ευρώ μετρητά, μοιράζεις το ποσό αυτό στις δόσεις του αυτοκινήτου

-- δεν επηρεάζει την εγγύηση. Έχει δώσει η BMW OK οπότε ότι και να γίνει δεν χάνεις κάτι απο εγγύση
04-10-18, 13:23   #8
lucky look

Drives: F20 ACS1
https://www.ac-schnitzer.de/en/about...rand-2018.html

ερευνα σε αναγνωστες ειναι αλλα δεν παυει να ειναι αντικειμενικη για μενα
117000 ατομα/ιδιοκτητες ψηφισανε
Ο χρήστης lucky look δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-10-18, 15:24   #9
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Ευχαριστώ για το link. Αλλά δεν ξέρουμε κατά πόσο αντικειμενική είναι η έρευνα. Δηλαδή αν αυτό αφορά επίσημους βελτιωτές μόνο (γιατί η BRABUS και η 9FF είναι επίσημοι βελτιωτές) και επίσης η έρευνα δείχνει και για άλλες μάρκες αυτοκινήτων, όχι μόνο BMW. Επίσης δεν αναφέρει τα κριτήρια που ψήφισαν.

Δεν αντιλέγω οτι ο schnitzer είναι ένας απο τους καλύτερους της BMW.

Απο την άλλη δεν περιμένω να δώ τον Burger με τα jb. Αλλά θα περίμενα να δώ alpina, gpower, ακόμα και την performance και άλλες εταιρίες.

Προφανώς η έρευνα δεν ανταποκρίνεται αλλού πέρα απο επίσημους βελτιωτές
04-10-18, 17:26   #10
Z4MC

Drives: F20 118i
Ο διλιτρος με τα 245 εχει πολλες διαφορες στα μηχανικα οπως ενισχυμενα πιστονια κλπ

Με τον παραλληλο εγκεφαλο της Σνιτζερ θα εχεις σιγουρα μεγαλη βελτιωση στην αποδοση οταν ζεσταθει το αμαξι και μεχρι τους περιορισμους που εχει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου (τελικη ταχυτητα και ισως στην 1η ταχυτητα). Δηλ. ενδιαμεσα στους περιορισμους θα εχεις πολυ καλυτερη αποδοση.

Δεν υπαρχει επιπτωση ουτε στην καταναλωση ουτε στην αξιοπιστια εκτος και αν πηγαινεις σε πληρη πιεση στο τουρμπο συνεχως.

Αυτο γιατι συνηθως θα το χρησιμοποιεις σε καποια ανοιγματα και προσπερασεις μονο αρα περιστασιακα θα ανεβαζει πληρη πιεση.

Βασικα γιαυτο πληρωνεις 2000 στον Σνιτζερ. Εχει γινει εκτεταμενο τεστινγκ και υπαρχουν πολλες ασφαλειες στο λογισμικο ωστε να μην γινει ζημια στον κινητηρα.

Οταν πουλησεις το αμαξι μπορεις να το βγαλεις και να το δωσεις ξεχωριστα, ευκολα πιανεις 800-1000 ευρω. Ζητηση σε αυτα τα χρηματα υπαρχει.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές