Εξάτμιση σε F30 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-05-19, 10:58   #1
Vaggos0

Drives: F30 316i
Εξάτμιση σε F30

Καλημέρα σε όλους.Έχουν γραφτεί 3-4 ποστ για αλλαγή εξάτμισης σε F σειρά.Θα μου πείτε να κοιτάξω εκεί.Κοίταξα,χάθηκα.Ίσως να φταίει η αγνωσιά επί του θέματος,ωστόσο έχω μια ερώτηση.Έχω μια F30 316i(4κυλινδρη) και σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση.Το αυτοκίνητο είναι βελτιωμένο από την 1η μέρα που ήρθε από την αντιπροσωπεία από την Schnitzer και είναι στα 204 άλογα(με παράλληλο αν δεν κάνω λάθος).Θέλω απλά το αυτοκίνητο να δείξει πιο όμορφο και να ομορφύνει λίγο ο ήχος του.Δεν με ενδιαφέρουν περαιτέρω βελτιώσεις μέσω εξάτμισης.Το αυτοκίνητο φοράει M-Pack και σκέφτομαι και την αλλαγή diffuser από M-Pack του FL από 335i ή 340i όπως λεγόταν.Διάβασα ένα post και έγραφαν ότι μπορεί να τσιμπάει λάδια η τουρμπίνα με κάποιες αλλαγές και με φόβισε λίγο.Για να πετύχω τα παραπάνω αποτελέσματα(ήχο και εμφάνιση) χωρίς να δημιουργήσω θέμα στο αυτοκίνητο τι θα μπορούσα να αλλάξω;Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Ο χρήστης Vaggos0 δεν είναι συνδεδεμένος  
16-05-19, 16:10   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
ο παραληλος που φορας σε καμια περιπτωση δεν μπορει να κανει αξιοποιηση ενος ολοκληρομενο συστηματος εξατμισης οποτε περναει αδοιαφορο.
Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να καταλαβω τι θες να πεις με το να ομορφυνει ο ηχος.... δλδ θες μπασο, θες σκασιματα και μπουμπουληθρες?
η μεγαλυτερη αλλαγη στον ηχο ερχετε με την αλλαγη καταλυτη σε κατι ποιο σπορτ πχ 200αρι. Ενα ακομη ειναι η καταργηση του σιλανσιε αλλα δεν το προτεινω.....
ποιο ειναι το ποστ με λαδια γιατι αυτο δεν εχει και πολυ βαση.. λαδι μπορει να τσιμπαει για δοιαφορους λογους ακομη και στοκ..
Το πιο απλο ειναι να βαλεις ενα τελικο απο τα τριλιτρα που αναφερες με χαλαρα αποτελεσματα. Αλλιως θα πρεπει καποια πλαστικα στοιχεια να αλλαξουν με αλουμινιο η και να αυξηθει ο ογκος ωστε να ντυμπανισει χωρις να πουμε οτι εγινε και νυχτα μερα.
17-05-19, 00:35   #3
Vaggos0

Θα ήθελα ιδανικά να γίνει πιο μπάσος ο ήχος.Σκασιματα και μπουρμπουλήθρες δεν με ενδιαφέρουν.Το ποστ βρίσκεται σε αυτό τον χώρο του φόρουμ με όνομα εξάτμιση F30 αν δεν κάνω λάθος που λεει για λάδια.Άρα η αλλαγή ενός καταλύτη και ενός τελικού θα μου φτιάξει αυτά που θέλω;Ξέρουμε κανένα που κάνει καλή δουλειά;
Ο χρήστης Vaggos0 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-19, 08:56   #4
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Ετοιμο συστημα απο καποια απο τις γνωστες εταιριες. Βαζοντας καταλυτη το αμαξι θα χρειαστει κατα μεγαλη πιθανοτητα προγραματισμο για τους λ. Μιας και οι "κλεφτες" για τους λ δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιασουν. Επισης με τον 200αρι το λαγκαρισμα στα χαμηλα θα ειναι πιο εμφανες και ισως και η γενικη ανταποκριση....

Σου προτεινω να κανεις μια επικοινωνια με τα μελη vded, Luffyp8 και Spyla οπου οι 2 πρωτοι εβαλαν τελικο απο κουτα ασσου απο Ν55 μοτερ ο πρωτος και απο Β58 ο 2ος + κουλερς απο Ν20 με αριστα εφφε ενω ο 3ος μονο κουλερ και παλι ειχε μια ελαφρια αλλαγη στον ηχο
17-05-19, 09:45   #5
Vaggos0

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις
Ο χρήστης Vaggos0 δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές