Νομιμότητα/δήλωση μετατροπής - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-08-19, 02:53   #1
rrrrrrr

Drives: E92 320i
Νομιμότητα/δήλωση μετατροπής

Καλησπέρα.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ξέρω ότι θα ήταν καλύτερα να δώσω το δικό μου και να πάρω αυτό που 8έλω κατευθείαν 'μαμίσιο', αλλά για διάφορους λόγους η μετατροπή φαίνεται καλύτερη λύση για μένα.
Σκεφτόμουν να κάνω το e92 320i μου 330i. Πέρα από κόστος κλπ, τι παίζει με τη νομιμότητα μιάς τέτοιας μετατροπής, γιατί εννοείται πως θέλω να δηλωθεί. Με το ψάξιμο που έκανα, μπερδέυτηκα λίγο. Δηλαδή:
-αν το μοτέρ αυτό έβγαινε στο συγκεκριμένο μοντέλο, επιτρέπεται η μετατροπή (από n43 σε n52 οπότε είμαστε οκ εδώ)
-απαγορεύεται το καινούργιο μοτέρ να είναι 25% παραπάνω κυβικά ή άλογα από το προηγούμενο...άρα απαγορεύεται να βάλω n52b30

Τα έχω καταλάβει σωστά η κάνω κάποιο λάθος?

Αν υπάρχει κάπιος που το έχει κάνει, ποια είναι η διαδικασία δήλωσης της μετατροπής στο κράτος, στην ασφάλεια κλπ?

Μετα τη δήλωση, από ποιά χρονολογία υπολογίζεται φόρος, τεκμήριο κλπ? Δηλαδή αν βάλω στο 320 του 09 n52 του 08, 8α υπολογίζεται ως 330 του 09, του 08 ή του 19?

Λίγο άσχετο, αλλά τι παίζει με αμάξια που κυκλοφορούσανε χρόνια με αδήλωτα? Ψηνόμαι και για 46άρι M3 αλλά τα περισσότερα που έχω βρεί είναι αδήλωτες μετατροπές, αν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο θα ήθελα σίγουρα να δηλωθεί πριν τη μεταβίβαση.
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης rrrrrrr δεν είναι συνδεδεμένος  
31-01-20, 16:10   #2
rrrrrrr

Update μετά από καιρό...τα γράφω να υπάρχουν οι πληροφορίες μήπως ενδιαφερθεί κάποιος στο μέλλον, καθώς δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την συγκεκριμένη μετατροπή.
Λοιπόν, το έκανα το θαύμα μου, ο n43 μου είναι και επισήμως νεκρός, οπότε μιας και πάω για μοτέρ, θα βάλω τρίλιτρο. Θα παραμείνω ατμόσφαιρα, το φοβάμαι λίγο το 335, ειδικά με το τωρινό μου εισόδημα.
Γύρω στα 3κ ευρώ σύνολο μου είπε το συνεργείο να υπολογίσω, + 500 υπολογίζω εγώ. Μίλησα με διεκπαιρεωτή, 500άρικο για τη νομιμοποιήση, δεν θα υπάρχει πρόβλημα λέει...θα το δούμε στη πορεία. Η ασφάλεια θα αυξηθεί γύρω στα 10-20 ευρώ/6μηνο σύμφωνα με τον ασφαλιστή μου.
Συγκριτικά, για ανταλλαγές που κοίταζα πριν σπάσω το μοτέρ, οι μαντράδες μου έλεγαν κάτι 18 και 20 χιλιάρικα τιμή ανταλλαγής για 330, και το δικό μου 320 το κοστολογούσαν γύρω στα 8 με 10 και το αμάξι μου ήταν άψογο...αυτά, θα κρατήσω ενήμερο το νήμα με εξελίξεις.
Ο χρήστης rrrrrrr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-01-20, 17:36   #3
MERBEIND

Drives: E92 335i
Δεν θέλω να σου χαλαώ το θέμα αλλά πως κατάφερες να σπάσεις ατμοσφαιρικό μοτέρ και με άψογο κιόλας αμάξι;
Ο χρήστης MERBEIND είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-01-20, 18:36   #4
rrrrrrr

Τι γίνεται με τα quotes σε αυτό το φόρουμ, γιατί δε μπορώ να κάνω quote?
Τέσπα, για να απαντήσω...έκανα μαλακίες. Ο κόφτης είχε αλλάξει και πήγαινε μέχρι τις 7500 και βάραγα απανωτούς κόφτες κάνοντας μπάντες... Ξέρω, ******ς κλπ κλπ.

Να αναφερθεί για τους υπόλοιπους με 320/n43, με ένα φπε, χταπόδι και το κόφτη πιο ψηλά, το αμάξει είχε μετρηθεί +20 άλογα και +1,5 κιλό (ρόδα, σε Mustang δυναμό) σε σχέση με τελείως μαμά. Και είχε γίνει σε σοβαρό άνθρωπο με βαρύ όνομα στο χώρο, ο οποίος μου είχε ξεκαθαρίσει τους περιορισμούς της βελτίωσης σε ατμοσφαιρικό και ειδικά στο συγκεκριμένο μοτέρ.
31-01-20, 20:54   #5
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Δεν μπορείς και δεν χρειάζεται να κάνεις quote στο προηγούμενο σχόλιο για να μην διαβάζουμε δύο φορές το ίδιο πράγμα. Σε προηγούμενα post μπορείς να κάνεις quote/multiQuote.
31-01-20, 23:57   #6
djkostas

Drives: E30 316i
Αν θέλεις πες και 2 λόγια για τον διεκπεραιωτή και τη δήλωση του νέου μοτέρ.
Μιλήσατε μέσω τηλεφώνου ή πήγες στο γραφείο του?
Σου περιέγραψε καθόλου τη διαδικασία?

ΥΓ. Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία του σε προσωπικό μήνυμα.
Ο χρήστης djkostas είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-02-20, 00:46   #7
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Status:

Η νομοθεσία αναφέρει:

Είναι δυνατή η τοποθέτηση νέου κινητήρα του οποίου η πραγματική ισχύ και ο κυβισμός δε μπορεί να διαφέρει παρά μόνο μέχρι 25%, σε σχέση με τα μεγέθη του αρχικού κινητήρα ή να υπάρχει ο εν λόγω κινητήρας ως εργοστασιακή τοποθέτηση στο συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου.

Το e92 320i έχει 2000cc x 25% αύξηση = 2500cc μέχρι εκεί είσαι νόμιμος. Ο τρίλιτρος κινητήρας του 335i δεν μπορεί να δηλωθεί νόμιμα στο αυτοκίνητο σου. Το bmwforum.gr δεν συμφωνεί και δεν επικροτεί τέτοιου είδους μετατροπές και κινήσεις.
Επισυνάπτεται η σχετική υπεύθυνη δήλωση όπου υπάρχει αναρτημένη στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
http://www.pkm.gov.gr/inst/pkm/galle...E%9F%CE%A5.doc
Στην δεύτερη σελίδα στις προϋποθέσεις στο δ το αναφέρει. Έχει αλλάξει κάτι στον νόμο που δεν γνωρίζουμε ?
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 2013_06_21_ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΥ.pdf (284,3 KB, 3 εμφανίσεις)
01-02-20, 16:48   #8
rrrrrrr

Δεν έχω μιλήσει ο ίδιος με το διεκπαιρεωτή, του μιλάει ο ασφαλιστής μου. Από Δευτέρα 8α του μιλήσω ο ίδιος και 8α κσεκα8αρίσει το πράγμα λογικά.
Επειδή το έχω ψάξει πολύ όμως, έχω διαβάσει ότι αν το συγκεκριμένο μοτέρ έμπαινε εργοστασιακά στο συγκεκριμένο σασί, δεν ισχύει το 25%, αν έχει γίνει σωστή δουλειά, δηλαδή έχει και τα κατάλληλα φρένα, κλπ κλπ.
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, γι'αυτό 8α περιμένω να μιλήσω μαζί του.
Κατανοώ φυσικά ότι το φόρουμ δε συμφωνεί με οποιαδήποτε μετατροπή είναι εκτός νόμου και δε σκοπεύω να ποστάρω κάτι τέτοιο αν προκύψει. Η όλη ιδέα του 8ρέντ ήτανε για το κατά πόσο γίνεται αυτό νόμιμα.

Συγνώμη για το doubepost, αλλά δε βρίσκω πως κάνω edit το πόστ μου.
Λοιπόν, στο PDF που ανήρτησε ο Αντμίν, λέει επίσης:

4. Σε περίπτωση που η πραγματική ισχύς ή/και ο κυλινδρισμός διαφέρει πάνω από 25%, σε σχέση με τα μεγέθη του αρχικού κινητήρα ή ο νέος κινητήρας είναι εργοστασίου κατασκευής διαφορετικού από το εργοστάσιο του οχήματος, απαιτείται επιστολή του εργοστασίου κατασκευής ή της επίσημης αντιπροσωπείας, που εκπροσωπεί στην Ελλάδα το εργοστάσιο κατασκευής

Αυτό που έχω διαβάσει online, είναι ότι αν έχει ξαναγίνει η συγκεκριμένη μετατροπή, δε χρειάζεται οι επόμενοι να φέρουν χαρτί απ'την αντιπροσωπεία. Η μπορεί απλά το χαρτί της αντιπροσωπείας να ήτανε μέσα στη τιμή...
01-02-20, 23:19   #9
ms_kostakiss
ADMINISTRATOR

Status:

Ενημέρωσε μας γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να δημιουργηθεί σύγχυση σε όσους μας διαβάζουν και να αναπαράγουμε ανακρίβειες. Αν μπορέσεις να έχεις κάποιο επίσημο χαρτί θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να το δημοσιεύσεις έτσι ώστε να ξέρουμε τι ακριβώς ισχύσει και να μπορέσουμε να βοηθήσουμε και κάποιον άλλο που θα βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση.
05-02-20, 11:49   #10
Blackguard

Drives: F20 116d
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι το 25% ισχύει όταν θέλεις να κάνεις downsizing. Οχι όταν πάς για μεγαλύτερο μοτέρ. Απλώς πρέπει να βάλεις μοτερ με κωδικό που έβγαινε από το εργοστάσιο.
Ο χρήστης Blackguard δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές