Νομιμότητα/δήλωση μετατροπής - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-08-19, 01:53   #1
rrrrrrr

Drives: E92 320i
Νομιμότητα/δήλωση μετατροπής

Καλησπέρα.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ξέρω ότι θα ήταν καλύτερα να δώσω το δικό μου και να πάρω αυτό που 8έλω κατευθείαν 'μαμίσιο', αλλά για διάφορους λόγους η μετατροπή φαίνεται καλύτερη λύση για μένα.
Σκεφτόμουν να κάνω το e92 320i μου 330i. Πέρα από κόστος κλπ, τι παίζει με τη νομιμότητα μιάς τέτοιας μετατροπής, γιατί εννοείται πως θέλω να δηλωθεί. Με το ψάξιμο που έκανα, μπερδέυτηκα λίγο. Δηλαδή:
-αν το μοτέρ αυτό έβγαινε στο συγκεκριμένο μοντέλο, επιτρέπεται η μετατροπή (από n43 σε n52 οπότε είμαστε οκ εδώ)
-απαγορεύεται το καινούργιο μοτέρ να είναι 25% παραπάνω κυβικά ή άλογα από το προηγούμενο...άρα απαγορεύεται να βάλω n52b30

Τα έχω καταλάβει σωστά η κάνω κάποιο λάθος?

Αν υπάρχει κάπιος που το έχει κάνει, ποια είναι η διαδικασία δήλωσης της μετατροπής στο κράτος, στην ασφάλεια κλπ?

Μετα τη δήλωση, από ποιά χρονολογία υπολογίζεται φόρος, τεκμήριο κλπ? Δηλαδή αν βάλω στο 320 του 09 n52 του 08, 8α υπολογίζεται ως 330 του 09, του 08 ή του 19?

Λίγο άσχετο, αλλά τι παίζει με αμάξια που κυκλοφορούσανε χρόνια με αδήλωτα? Ψηνόμαι και για 46άρι M3 αλλά τα περισσότερα που έχω βρεί είναι αδήλωτες μετατροπές, αν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο θα ήθελα σίγουρα να δηλωθεί πριν τη μεταβίβαση.
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης rrrrrrr δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές