Σχετικά με την μετάδοση του Ε46 Μ3 - Page 3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-01-18, 12:51   #21
DIM3000C6

Drives: Ε46 330
Καλημέρα. Την περασμένη εβδομάδα πήγα και άλλαξα το βολάν Ε46 Μ3 που είχα με το μαμίσιο 330 (300 γραμμάρια ελαφρύτερο περίπου του Μ3) που είχα πριν γιατί είχα από μέρες την υποψία ότι μπορεί να φταίει αυτό για το πρόβλημα με τον συντονισμό που αισθανόμουν στον κεντρικό μετά τα 140 χλμ και μετά τις 4000 rpm. Με το που μπήκε το μαμίσιο βολάν (το οποίο κούμπωσε μια χαρά με τον Μ3 συμπλέκτη) λύθηκε το πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε για τρεισήμισι χρόνια και 35000km περίπου. ¶δικα είχα κατεβάσει ημιαξόνιο και το είχα πάει για ζύγισμα- επισκευή (το οποίο στη συνέχεια αντικαταστάθηκε με καινούργιο γιατί μου το χάλασαν), το ίδιο και τον κεντρικό άξονα σε δεύτερο χρόνο. Πέρα από το γεγονός ότι στην πορεία (140+) δεν έχω πρόβλημα, εξαφανίστηκε και ένας μικροσυντονισμός που είχα στον κεντρικό σε μικρές ταχύτητες όταν άφηνα το γκάζι από τις 4000+. Αυτό όμως δεν με ενοχλούσε και πολύ γιατί δεν συνέβαινε συχνά αλλά επειδή μόνο σε αυτή την περίπτωση αισθανόμουν ένα μικροκραδασμό στο λεβιέ ταχυτήτων, δεν πήγαινε ο νους μου ότι μπορεί να φταίει το βολάν. Όταν ανέβαζα στροφές σταματημένος, δεν καταλάβαινα διαφορά συγκριτικά με πριν. Ούτε πρόβλημα με το ρελαντί είχα. Μόνο μετά τις 3500-4000rpm μου φαινόταν ότι άλλαζε λίγο ο θόρυβος. Κραδασμούς δεν είχα, γι αυτό και δεν πήγαινε ο νους μου σε αυτό και δεν μπορούσα να εντοπίσω το πρόβλημα. Το είχα σκεφτεί πάντως από την πρώτη στιγμή ότι μπορεί να μην ταιριάζει το συγκεκριμένο βολάν σε αυτό το μοτέρ και είχα ρωτήσει σχετικά εδώ:http://www.bmwforum.gr/forum/showthr...06416&langid=1
Πάντως ο Turner Motorsporthttps://www.turnermotorsport.com/BMW-E46-Parts/c-28-bmw-jb-racing-lightweight-flywheels δίνει τα ίδια βολάν για e46 330 και e36 m3 και όχι για e46 m3. ΑπΆ ότι είδα στο real oem, τα παραπάνω φοράνε τον ίδιο στρόφαλο. Ο στρόφαλος του e46 m3 δεν έχει καμία σχέση με των παραπάνω σαν κατασκευή και είναι και ελαφρύτερος. Θέλω να πω ότι αυτά που λέγαμε τότε ότι τα βολάν είναι εξ ορισμού απόλυτα ζυγισμένα (και σΆ αυτό είχα μείνει εγώ), δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύουν. Ενδεχομένως τα βολάν να ζυγίζονται μαζί με το στρόφαλο και την τροχαλία από τον κατασκευαστή. Επίσης, παρατήρησα ότι βιδώνουν πάνω στον στρόφαλο σε συγκεκριμένο σημείο με οδηγό και όχι όπως-όπως. Δεν μπαίνουν δηλαδή όπως ο τροχός του αυτοκινήτου που μπαίνει όπως να ΄ναι.
Τώρα, από την μια χαίρομαι που το βρήκα (μόνος μου, παρόλο που το είχαν δει και το είχαν ψάξει δύο μηχανικοί με μεγάλη εμπειρία σΆ αυτά τα αυτοκίνητα) από την άλλη ανησυχώ μήπως έκανα καμιά ζημιά σΆ αυτό το φοβερό (για μένα τουλάχιστον) μοτέρ και συγκεκριμένα στα μέταλλα των κουζινέτων του στροφάλου ή και στον ίδιο τον στρόφαλο. Βέβαια από τα 35000km που έκανα αυτό το διάστημα, τα 5000 περίπου έγιναν σε αυτοκινητόδρομο με 140km + και 4000rpm + (σΆ αυτά τα χιλιόμετρα λογικά θα υπήρχε καταπόνηση). Στα υπόλοιπα 30000km το μοτέρ δούλευε μεταξύ 2000-3000 στροφές άντε 3500. Θέλω να πω ότι το δούλευα πολύ ήπια. Εν τω μεταξύ και αλλαγές λαδιών κάνω κάθε 5500-6000 χλμ μαζί με φίλτρο πάντα. Αυτό το διάστημα δεν είδα να τσιμπήσει παραπάνω λάδι.
Όλα αυτά παιδιά τα γράφω για να γλιτώσω κανέναν χριστιανό μελλοντικά. Ποτέ ξανά λοιπόν πειραματισμούς με τέτοια πράγματα. Στην πραγματικότητα, ο λόγος που έβαλα τότε το Μ3 βολάν, ο λόγος που το προτίμησα δηλαδή όταν ο μηχανικός μου είπε ότι ταιριάζουν και τα δύο, ήταν για να είναι όλα Μ3 (βολάν, δίσκος, συμπλέκτης) ώστε να μην έχω προβλήματα…
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-01-18, 19:15   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Αυτό κι αν ήταν ανέλπιστο! Πώς καταλήξατε στο να κατεβάσετε σασμάν και να αλλάξετε βολάν διπλής μάζας? Τι προέκειψε??
Το βολάν (ή σφόνδυλος επί το ελληνικότερον) για να δώσει συντονισμό σε συγκεκριμένη κλίμακα στροφών πρέπει να χάσει από επάνω του βάρος. Να γυρίζει σαν αντίβαρο δηλ ή παράκεντρα. Πάντως το βολάν ΟΠΩΣ και να μπει είναι ζυγισμένο και η συγκεκριμένη θέση του (μια από τις πολλές τρύπες για την έδραση στον στρόφαλο είναι μεγαλύτερη για να κάτσει σε μοναδικό οδηγό) υπάρχει μόνο και μόνο για κάποιον αισθητήρα κι όχι για τη μάζα του. Τι έγινε λοιπόν κι άλλαξε η μάζα του για να σου δώσει τέτοιας διάστασης θέμα?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-01-18, 21:29   #23
DIM3000C6

Έτσι κι αλλιώς είχαμε ελέγξει όλα τα υπόλοιπα Γιάννη. Μόνο αυτό είχε μείνει και αν πας στο άλλο νήμα που είχα ποστάρει το 2014, θα δεις ότι το είχα υποψιαστεί από την αρχή. Ρίξε και μια ματιά στο ποστ #10 του παρόντος νήματος, εκεί που γράφω για τα πειράκια που έχει πάνω το βολάν για να κεντράρει το πλατό. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο γιατί κατά τα άλλα ήταν ένα βολάν σε άψογη κατάσταση. Το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι αν έχει προκαλέσει φθορά στα μέταλλα των κουζινέτων του στροφάλου. Πάντως δεν ακούγεται τίποτα. Δουλεύει τέλεια.

Εν τω μεταξύ και στο δρόμο, ένας μηχανικός που το οδήγησε (γνώστης όχι ότι να 'ναι) πριν αρκετό καιρό, δεν καταλάβαινε κάτι. Δεν υπήρχε και το περιθώριο να κρατήσει τα 140+ για λίγα δευτερόλεπτα ώστε να το αισθανθεί. Φίλος πάλι που το οδήγησε, μου είχε πει ότι αν δεν του το έλεγα να το προσέξει, δεν θα έδινε σημασία. Εγώ όμως που ήξερα το αυτοκίνητό μου πως πήγαινε πριν την αλλαγή, μου ξένισε από την πρώτη στιγμή.
24-01-18, 08:20   #24
DIM3000C6

Μακάρι να είναι έτσι όπως λες Γιάννη για το ζύγισμα του βολάν (να είναι εξ ορισμού ζυγοσταθμισμένο δηλαδή). Εξάλλου κι εμένα αυτό με κάνει να νιώθω καλύτερα γιατί σημαίνει ότι δεν έγινε χοντρή γκάφα και αυτό είναι και το λογικό. Απλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι οι κατασκευαστές after market δίνουν το ίδιο βολάν μόνο για μοντέλα με κοινό στρόφαλο. Μπορεί να έχει να κάνει απλά με το βάρος και την ισορροπία που πρέπει να υπάρχει μεταξύ βολάν-στρόφαλου-τροχαλίας για να αντεπεξέλθει ο στρόφαλος στις δυνάμεις που ασκούνται από τις συνεχόμενες "εκρήξεις" μέσα στον κινητήρα. Τότε είναι μικρό το κακό γιατί η διαφορά στο βάρος τους είναι μόλις 300 γραμμάρια. Τα after market βελτιωτικά έχουν συνήθως το μισό βάρος από τα μαμίσια.
24-01-18, 21:53   #25
sv2gww

Status:

Τα μέταλλα του στρόφαλου δεν μπορούν να πάθουν κάτι λόγω αζυγοστάθμιστης μάζας. Μόνο από θεματα λίπανσης παθαίνουν κάτι. Τα δε πειρακια στο βολάν είναι μόνο για τη συγκράτηση του σετ δίσκου πλατώ μέχρι να βιδωθεί από τον τεχνικό. Αν οι άνθρωποι είχαν τρία χέρια τότε δε θα υπήρχαν αυτά τα πειρακια ούτε σε βολάν, ουτε σε μουαγιέ τροχών ή οπουδήποτε αλλού κι όποιος σου λέει πως είναι για το κεντράρισμα του σετ δεν ξέρει τι του γίνεται. Το τι συμβαίνει με το βολάν θα το βρεις μόνο αν το δώσεις σε μηχανουργείο για έλεγχο, αν φυσικά σε ενδιαφέρει πλέον.
Σχετικά με το ζύγισμα του στρόφαλου....αυτός εδραζεται σε 7 κουζινέτα και του είναι αδιάφορο αν το βολάν είναι 3 κιλά ή 15 ή ακόμα και 20 όταν υπάρχει torque converter από αυτόματο σασμάν με λάδια μέσα του. Φτάνει ότι υπάρχει επάνω του να είναι ζυγοσταθμισμένο. Ακόμα και το παρακεντρο ΔΕΝ είναι πρόβλημα αφού έτσι δουλεύει η παλινδρόμηση στις μπιέλες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

25-01-18, 08:58   #26
DIM3000C6

Ok Γιάννη. Κατανοητό. Ρίξε μια ματιά αν θες και σ' αυτό: http://www.skama.gr/UsersFiles/admin...rucManu_GR.pdf
Συγκεκριμένα, δες στις "Γενικές Οδηγίες" εκεί που λέει για τους πείρους προσαρμογής. Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες ότι ο λόγος που υπάρχουν αυτοί οι πείροι είναι μόνο και μόνο για να βοηθήσουν τον μηχανικό μέχρι να βιδώσει το πλατό πάνω. Απλά επειδή στο δικό μου ΔΥΟ πείροι τελικά ήταν διαφορετικού μεγέθους από αυτόν που είχε πάνω από το εργοστάσιο, μήπως σε συγκεκριμένο εύρος στροφών προκαλούσαν τον συντονισμό. Γιατί αν προσέξεις στα βολάν, τα μέταλλα που τοποθετούνται πάνω για την ζυγοστάθμιση τους (αυτά τα μακρόστενα που είναι σαν μπρούτζινα) δεν έχουν κι αυτά πολύ μεγάλη μάζα . Γι αυτό λέω ότι μπορεί και να έφταιγαν αυτά τα πειράκια. Anyway, σημασία έχει ότι βρέθηκε το πρόβλημα και το αυτοκίνητο τώρα - μην το ματιάσω - είναι τέλειο. Πιστεύω κάποια στιγμή το forum να κανονίσει καμιά βόλτα κοντά στην Αθήνα (κατά προτίμηση Σάββατο) ώστε να τα πούμε και από κοντά.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο
Δημήτρης
25-01-18, 18:09   #27
sv2gww

Status:

Δημήτρη, τα πειράκια στην εμπρός επιφάνεια του βολάν είναι απίστευτα μικρής μάζας σε σχέση με το υπόλοιπο βολάν και η όποια διαφορά μεταξύ τους (μικρότερη ή ίση του ενός γραμμαρίου!!!) είναι αδύνατον να δώσει πρόβλημα συντονισμού που να γίνεται αισθητή σε εσένα, τον οδηγό! Αν μιλούσαμε για ρυθμούς περιστροφής τουρμπίνας τότε θα συμφωνούσα αλλά για κάτω των 20.000 σαλ με τίποτα. Αν είχα να υποθέσω κάτι για το βολάν διπλής μάζας τότε θα στρεφόμουν στα εσωτερικά ελατήριά του. Αν έχουν γίνει κομμάτια τότε ναι, μπορεί κάτι να τρέχει με το βολάν. Θύμησέ μου... το πρόβλημα υπήρχε εξ' αρχής ή σου προέκειψε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα? Υπάρχει περίπτωση το ελατωματικό βολάν να πέρασε από τόρνο ώστε να ελαφρώσει με τελικό αποτέλεσμα να φαγωθούν και τα "σκαψίματα" της ζυγοστάθμησης?
Πχ, στην παρακάτω φωτό, οι 6 τυφλές τρύπες ή οι 2 πιο δεξιά
είναι φαγώματα που αφαιρούν βάρος σε συγκεκριμένη θέση λόγω αναγκαίας κατανομής μαζών στο σώμα του βολάν. Αν κάποιος ανίδεος θέλει να ελαφρύνει το βολάν θα το βάλει στο μαχαίρι με αποτέλεσμα αυτά τα σημεία να εξαφανιστούν και μαζί τους να γίνει καπνός και η ζυγοστάθμιση. Ή να έφυγαν από κάποιο χτύπημα κάποια ή κάποιο αντίβαρο σαν αυτών στη φωτό που έβαλες εσύ....
Γι' αυτό και σου έγραψα για δεδομένες καταστάσεις. Δεν είναι δυνατόν να βάζουμε στον λογισμό μας πράγματα τα οποία δεν είναι εφικτό να χαλάσουν όταν είναι αδύνατον να χαλάσουν αν δεν πέσει χέρι άσχετου! Είναι σα να γράφει κάποιος πως το αυτοκίνητό του έσβυσε στα καλά καθούμενα. Οκ, πρώτα θα κάνουμε λόγο για αντλία καυσίμου (δηλ πίεση) και ανάφλεξη. ΔΕ θα ασχοληθούμε όμως με το αν έχει βενζίνη το ρεζερβουάρ ή με το αν έχουν βγει τα μπουζί από τη θέση τους. Αλλιώς θα κάνουμε διαρκώς υποθέσεις επί υποθέσεων. Πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι τον συλλογισμό μου. Sorry αν γίνομαι εκνευριστικά κουραστικός αλλά θέλω να μάθω το "πώς".

26-01-18, 08:49   #28
DIM3000C6

Σχετικά με τα ελατήρια του βολάν. Πριν τρεισήμισι χρόνια όταν πήγαμε να το τοποθετήσουμε το πρώτο που τσεκάραμε ήταν τα ελατήριά του (εγώ κρατούσα το ένα τμήμα του και ο μηχανικός προσπαθούσε να περιστρέψει το άλλο). Μάλιστα παρατηρήσαμε ότι στο Μ3 βολάν, το ελατήριο φαινόταν να είναι σε ακόμη καλύτερη κατάσταση από το 330 βολάν. Είχε δηλαδή περισσότερη δύναμη και η γωνία περιστροφής ήταν ακόμη μικρότερη (σε μοίρες ας πούμε). Τις προάλλες που πήγαμε να το αντικαταστήσουμε, πριν το κατεβάσουμε μου είπε ο μηχανικός ότι το ελατήριό του έκανε ένα μικρό κολληματάκι σε ένα σημείο. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι έχει μια ενδοτικότητα περίπου τρείς μοίρες όταν προσπαθείς να το περιστρέψεις με το χέρι, στην μιάμιση μοίρα περίπου ψιλοκόλλαγε (χωρίς όμως να μαγκώνει εντελώς). Μου το έδειξε αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν το θεώρησα σημαντικό – γι αυτό άλλωστε δεν το ανέφερα εξ αρχής. Ούτε ο μηχανικός στάθηκε σ΄ αυτό. Αν είχε κάποιο πρόβλημα εσωτερικά δηλαδή, το έβγαλε αμέσως μετά την τοποθέτηση και λέω αμέσως μετά γιατί με το που το είχα φτιάξει το αυτοκίνητο τότε, λίγες ημέρες μετά έφυγα για διακοπές και στην εθνική διαπίστωσα και το πρόβλημα με τον συντονισμό. Σε καμία περίπτωση δεν είχε να κάνει με την χρήση. Ούτε άγαρμπα κατεβάσματα κάνω ούτε το κυνηγάω στα κόκκινα με γρήγορες αλλαγές ούτε τίποτα. Τα μηχανήματα μου αρέσουν πολύ και τα προσέχω. Μην ξεχνάμε όμως ότι ήταν μεταχειρισμένο και δεν ξέρουμε την χρήση του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Πάντως εξωτερικά ήταν άψογο. Και ο μηχανικός μου το είπε (ο οποίος δουλεύει πάνω στα bmw από το 1979) και εγώ που το είδα στο σπίτι μου με την ησυχία μου πριν το τοποθετήσω. Η επιφάνεια τριβής ήταν και είναι ακόμη σε άριστη κατάσταση (οι χαρακτηριστικές γραμμούλες που έχει από το εργοστάσιο δεν έχουν σβήσει από την τριβή). Και από την άλλη πλευρά του, τα αντίβαρα ήταν ok. Αν είχε ξεκολλήσει κάτι από πάνω θα το είχα παρατηρήσει γιατί γνώριζα και τότε για τα αντίβαρα κτλ. Κανένα «σκάψιμο», καμία τρύπα για ελάφρωμα και φυσικά κανένα τορνίρισμα. Απολύτως εργοστασιακό δηλαδή όπως στην φωτογραφία που έβαλα. Βέβαια επειδή μου έβαλες ιδέα , θα πάω με την πρώτη ευκαιρία να το βγάλω από ΄κεί που το καταχώνιασα και θα το ξανατσεκάρω.
Υ.Γ. Φίλε Γιάννη δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός. Ίσα ίσα που με βοηθάς να βγάλω ένα συμπέρασμα και μαθαίνω πολλά πράγματα που δεν τα γνωρίζω (και σ΄ευχαριστώ πολύ γι αυτό όπως ευχαριστώ και τους άλλους φίλους του forum). Εγώ φοβάμαι μήπως γίνομαι κουραστικός με τα μακροσκελή πόστ αλλά θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο συγκεκριμένος για να μην μπερδεύω χειρότερα κάποιον που θα το διαβάσει.
26-01-18, 09:49   #29
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIM3000C6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φοβάμαι μήπως γίνομαι κουραστικός με τα μακροσκελή πόστ αλλά θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο συγκεκριμένος για να μην μπερδεύω χειρότερα κάποιον που θα το διαβάσει.
Πλακα κανεις? Για τους μηχανικους είναι σαν ερωτικα μυθιστορήματα αυτά τα ποστ. Αν εχουν φωτο γινονται και πορνο....

Λιγακι ασχετο. Οντως ο στρόφαλος του Μ3 3.2 και του 330i και γενικα όλα τα αυτοκίνητα που φορανε τον Μ54Β30 είναι ο ιδιος.
Ακομη δεν εχω επιβεβαιωσει αν ειναι και σφηρηλατος σαν του Μ3 3,2 (του Μ3 3.0 δεν ηταν).
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-01-18, 10:24   #30
DIM3000C6

Χαχαχα

Θοδωρή είναι ίδιος του Ε36 Μ3 με του Ε46 330. Του Ε46 Μ3 με του Ε46 330 δεν έχει καμία σχέση απ΄ότι είδα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές