Σχετικά με την μετάδοση του Ε46 Μ3 - BMWForum.gr

BMW Greece - BMWforum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-04-17, 09:16   #1
DIM3000C6

Drives: Ε46 330
Σχετικά με την μετάδοση του Ε46 Μ3

Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την μετάδοση του αυτοκινήτου μου και δεν μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ αλλά ούτε και δύο μηχανικοί που το έχουν δει, που οφείλεται. Μετά τα 140, αισθάνομαι έναν κραδασμό στον πίσω άξονα, ο οποίος αυξάνεται λίγο περισσότερο όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα και σταθεροποιείται στα 160 περίπου και είναι παρόμοιος με την αίσθηση που έχεις όταν στο αυτοκίνητο δεν έχει γίνει σωστή ζυγοστάθμιση στους πίσω τροχούς. Από την στιγμή που μπήκα στην διαδικασία να το ψάχνω, άλλαξα ένα ημιαξόνιο, ένα ρουλεμάν τροχού, ένα flex disc και δύο δισκόπλακες. Το πρόβλημα όμως παραμένει και προφανώς δεν το προκαλούσαν τα παραπάνω εξαρτήματα. Στο παλιό ημιαξόνιο, δεδομένου και του υψηλού κόστους του ανταλλακτικού, προσπάθησα να του κάνω service επειδή ήταν ταλαιπωρημένο και λιγάκι στραβό από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αλλά εκεί που το πήγα, ναι μεν το ίσιωσαν, πλην όμως, μου χάλασαν την ποδιά πάνω στην οποία σφίγγει η φούσκα του εξωτερικού μπιλιοφόρου, με αποτέλεσμα να χάνει γράσο ασταμάτητα. Προσπάθησα αρχικά να βρω μεταχειρισμένο αλλά αυτά που έβρισκα στην Ελλάδα, ήταν χειρότερα από αυτό που είχα. Περίμενα ότι με το καινούργιο ημιαξόνιο θα λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα. Τις δισκόπλακες τις άλλαξα γιατί ήταν λιγάκι στραβές και αφού προσπάθησα να τις φτιάξω στον τόρνο, παρατήρησα ότι σε ορισμένα σημεία είχαν φαγωθεί περισσότερο (λογικό) και σκέφτηκα μήπως έφταιγε αυτό (συν το γεγονός ότι είχα τρέμουλο στο πεντάλ κατά το φρενάρισμα. Εν τω μεταξύ έχω τσεκάρει και τα μουαγιέ των τροχών και είναι ok. H μετάδοση αυτή την στιγμή, τουλάχιστον μέχρι τα 140, δουλεύει τέλεια. Το πρόβλημα ξεκινάει μετά. Επίσης, σκέφτομαι μήπως φταίνε τα ρουλεμάν του διαφορικού. Έκανα μερικές φορές και δοκιμή βάζοντας νεκρά στα 160 σε καινούργιο και άδειο σχεδόν δρόμο και παρατήρησα ότι και πάλι ο πίσω άξονας δεν φαίνεται να ρολάρει αβίαστα. Αν όμως ήταν τα ρουλεμάν του διαφορικού, δεν θα το αισθανόμουν και σε μικρότερες ταχύτητες? Ελπίζω να μην οφείλεται το πρόβλημα στο διαφορικό γιατί κατά τα άλλα είναι άριστο. Αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει, πολύ θα το εκτιμούσα…
Δημήτρης
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος  

18-04-17, 10:43   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
To πέλμα των πίσω ελαστικών σου είναι οκ? Εκτός του όποιου ελέγχου ζυγοστάθμησης έγινε και λεπτομερής οπτικός? Μια συμβουλή θα ήταν να βρεις ένα ζεύγος για πίσω ώστε να κάνεις μια σύντομη δοκιμή μ' αυτό κι ας είναι και λιωμένα. Αν ο σκελετός του ενός έχει κάποιο θέμα δεν θα το καταλάβεται σε ζυγοστάθμηση.
Το άλλο που θα πρέπει να ελεγχθεί είναι ο μπιλιοφόρος του κεντρικού άξονα στην ένωση με το διαφορικό. Εάν έχει στεγνώσει τότε πολύ πιθανόν να "μαγκώνει" σε μια θέση και να ζορίζει όλο το διαφορικό με αποτέλεσμα να το κινεί στα συνεμπλόκ του. Ο άξονας δεν είναι σε τέλεια ευθεία με το διαφορικό κι αν δεν μπορεί να αλλάζει την γωνία του σε κάθε περιστροφή του τότε ή θα σπάσει ή θα ταλαντώνει όλο το διαφορικό.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-17, 11:54   #3
DIM3000C6

Φίλε Γιάννη, καταρχήν σ΄ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Τα λάστιχα μου είναι ενός έτους, έκανα και ζυγοστάθμιση γιατί αρχικά νόμιζα ότι αυτό έφταιγε, αλλά δεν τίθεται θέμα γιατί και με τα προηγούμενα ζαντολάστιχα είχα το ίδιο πρόβλημα. Τώρα φοράω τις 18άρες του Μ3 Ε46 (τις γνήσιες) στις οποίες έγινε έλεγχος πριν βαφτούν. Τον μπιλιοφόρο δεν τον έχω ελέγξει εδώ και 3 χρόνια περίπου. Όταν κάποια στιγμή αλλάξαμε την τσιμούχα του διαφορικού (σχ. σημ. είχαμε σημαδέψει το παξιμάδι ώστε να μην το σφίξουμε περισσότερο απ' όσο έπρεπε), παρατήρησα ότι δεν είχαμε βάλει την μικρή ρόζ φλάτζα του μπιλιοφόρου που συγκρατεί το γράσο. Πρόσφατα, όταν άλλαξα το flex disc το θυμήθηκα και είπα να την βάλω, αλλά δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη. Βέβαια αν έχανε τόσο γράσο από αυτό το σημείο, δεν θα το έβλεπα στο δάπεδο του γκαράζ? Εκτός και αν το χάνει εν κινήσει.Πάντως θα το συζητήσω και αυτό σήμερα με τον μηχανικό. Το κακό είναι ότι μάλλον πρέπει να κατέβει εξάτμιση για να ελεγχθεί ο μπιλιοφόρος.

Το άλλο πάλι που έχω σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει είναι ο αεροδυναμικός θόρυβος από το πάτωμα του αυτοκινήτου κάτω ακριβώς από το πορτ μπαγκάζ. Επειδή αφαιρέθηκε η ρεζέρβα (Ε46 Compact), το κενό που δημιουργήθηκε είναι αρκετά μεγάλο. Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι όταν περνάω δίπλα από νησίδα με την ίδια ταχύτητα (150+) ή όταν στρίβω (πάλι σε δρόμο με νησίδα), έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο ρολάρει πολύ καλύτερα και ότι δεν έχει πρόβλημα. Αυτό με έχει μπερδέψει, αλλά δεν είμαι και σίγουρος 100% ώστε να πάω σε φανοποιεία και να φτιάξω ένα πολυεστερικό πανελάκι να καλύψω το κενό.

Ψάχνοντας, βρήκα ότι (στην ανάγκη) υπάρχει και κιτ επισκευής για το διαφορικό http://www.bearingkits.co.uk/BMW-M3-...LD-KIT/965.htm Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω αν υπάρχει στην Αθήνα μηχανικός που να ξέρει να επισκευάζει διαφορικό. Όλα αυτά αν υποθέσουμε ότι φταίνε τα ρουλεμάν του διαφορικού.
Ο χρήστης DIM3000C6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-17, 12:11   #4
sv2gww

Status:

Σε καμία περίπτωση δεν έχεις θέμα διαφορικού καθ' αυτού. Αν ήταν τόσο αρπαγμένο κάποιο κωνικό ρουλεμάν του ώστε να σου δίνει τέτοιους κραδασμούς τώρα θα είχε σκορπίσει το σύμπαν! Άσε δε που ο θόρυβος θα ήταν ακουστός ώς εδώ πάνω.
Το τσιμουχάκι μεταξύ πατούρας εισόδου διαφορικού και μπιλιοφόρου κεντρικού έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης και διαρροές στο πάτωμα του parking δε θα δεις μιας και το λιπαντικό είναι γρασογραφίτης κι όχι βαλβολίνες, και βάζω στοίχημα πως ένα μεγάλος μέρος της ποσότητάς του είναι κολλημένο στο πάτωμα περιμετρικά του μπιλιοφόρου.
Αν όλα τα έχετε δει (δηλ λάστιχα, ημιαξόνια και βάσεις συνεμπλόκ διαφορικού) είναι το μόνο που σου μένει.
Ο κεντρικός είναι από 330?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

18-04-17, 12:28   #5
DIM3000C6

Γιάννη, μακάρι να είναι το τσιμουχάκι. Θα το κοιτάξω, ίσως και σήμερα. Η μετάδοση, βολάν, κιβώτιο, κεντρικός και ο πίσω άξονας κομπλέ είναι όλα Μ3 μέχρι και την τελευταία βίδα (τσεκαρισμένο από realoem με κωδικούς κτλ) και σε πολύ καλή κατάσταση. Ο σκοπός ήταν να μην λείπει κάτι ώστε να μην έχω προβλήματα μελλοντικά...
18-04-17, 12:56   #6
sv2gww

Status:

Aν το πρόβλημα ξεκινάει από το CV Joint του κεντρικού τότε πολύ φοβάμαι πως το τσιμουχάκι-φλάντζα

δε θα αρκεί πλέον γιατί η ζημιά ήδη θα έχει γίνει, δηλ ένα ή δύο κουρσούμια του μπιλιοφόρου ίσως να έχουν ανάψει και να έκαναν "φωλιά" μέσα του -το "μάγκωμα" του κεντρικού που λέγαμε-.
Το ότι όλα είναι από Μ3 σημαίνει πως θες νέο ανταλλακτικό μόνο για Μ3 Ε46 ή Ζ4Μ και δεν έχεις δυνατότητα ανεύρεσης μεταχειρισμένου (πχ της 330 είναι κοινό με όλες τις 5άρες, 6άρες, Χ3 κλπ κλπ άρα περισσότερες πιθανότητες).
Σε αναμονή διάγνωσης λοιπόν κι ελπίζοντας να είναι κάτι άλλο, πιο απλό.
Αυτό για το σχήμα του πατώματος πίσω δε νομίζω να ισχύει. Αν είχες θέμα σε περισσότερα χιλιόμετρα ίσως να υποθέταμε πως ο άερας κάτω από το πάτωμα στροβιλίζεται και κάνει το κάτω μέρος του πίσω προφυλακτήρα να ταλαντώνει, αλλά αυτό συμβαίνει συνήθως σε απλούς όπου ο κάτοχος έχει κόψει και το άλλο άκρο προς τοποθέτηση δίδυμης εξάτμησης και δεν υπάρχει πλέον "νεύρο" στο κάτω μέρος, όπως αυτός ο άχρηστος-ψεύτικος.

Κάτω από την πίεση του αέρα το ενδιάμεσο κομμάτι χωρίς καμιά στήριξη γίνεται σαν κουρτίνα στον άνεμο.

18-04-17, 13:41   #7
DIM3000C6

Γιάννη πίστεψέ με, ευχαριστημένος θα είμαι αν πρέπει να αλλάξω μόνο τον μπιλιοφόρο https://www.ecstuning.com/b-genuine-...t/26117841003/ . Άσε που μπορεί να βρω και μεταχειρισμένο (αν και δυσκολεύομαι να το ρισκάρω, εκτός κι αν δω ότι είναι ok και τον βρω και σε καλή τιμή). Το διαφορικό να μην είναι μόνο, επειδή μπαίνεις σε περιπέτειες. Πας για μεταχειρισμένο, με το ρίσκο να δώσεις γύρω στα 750 ευρώ και να σου βγει και σκάρτο στο τέλος... Το θέμα τώρα είναι αν μπορεί ο μηχανικός να διαπιστώσει αν το πρόβλημα οφείλεται στον μπιλιοφόρο, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσει εξάτμιση κτλ.
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές Γιάννη. Φυσικά θα επανέλθω στο νήμα μόλις έχω νεώτερα.
18-04-17, 13:49   #8
sv2gww

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIM3000C6 Εμφάνιση μηνυμάτων
... Το θέμα τώρα είναι αν μπορεί ο μηχανικός να διαπιστώσει αν το πρόβλημα οφείλεται στον μπιλιοφόρο, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσει εξάτμιση κτλ.
Δεν είναι και κάτι τραγικό.. Βγαίνουν εκτός ABS, ASC κλπ και με τους τροχούς κρεμασμένους από δικόλωνο ανυψωτικό ο βοηθός βάζει σταδικά τις σχέσεις με το μοτέρ σε μέσες στροφές έως ότου εμφανιστεί η ταλάντωση. Ο μάστορας από κάτω μπορεί να δει τι είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα. Αν είναι ο κεντρικός τότε το σημείο του μπιλιοφόρου θα πρέπει να βιμπράει αρκετά έντονα. Και φυσικά μαζί του και το διαφορικό.

18-04-17, 13:53   #9
DIM3000C6

Ρε φίλε τι να πω... Είσαι φοβερός! Και πάλι χίλια ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!
20-04-17, 08:51   #10
DIM3000C6

Καλημέρα. Χτες λοιπόν το πήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο για έλεγχο. Το ανεβάσαμε στο ανυψωτικό και τσεκάραμε πολύ σχολαστικά σχεδόν τα πάντα. Παρατηρήσαμε αυτό που βλέπω κι εγώ στο δρόμο. Όταν ανέβαιναν τα χιλιόμετρα, προοδευτικά και μετά τα 140 ξεκινούσε ο κραδασμός – τρέμουλο. Στα 160 έβλεπες τον υαλοκαθαριστήρα να τρέμει. Φτάνει δηλαδή μέχρι μπροστά. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο κραδασμός δεν έχει σχέση με τις στροφές του κινητήρα αλλά με τα χιλιόμετρα στο κοντέρ. Όταν πατάς γκάζι στο ρελαντί ας πούμε και ανεβάζεις στροφές, δεν έχει θέμα. Στα 160, το μοτέρ περιστρέφεται στις 4000 στροφές. Αν έχεις μικρότερη σχέση στο κιβώτιο και το πας 4000 στροφές , πάλι δεν έχει θέμα. Ούτε στο λεβιέ ταχυτήτων περνούσε κραδασμός όταν έδινες γκάζι στο ρελαντί. Ένας ανεπαίσθητος κραδασμός – ίσα που το καταλάβαινες – μόνος όταν το πήγαινες 150-160+. Μια πρώτη εκτίμηση (γιατί και τους μηχανικούς δεν τους είδα και τόσο σίγουρους) είναι ότι ο κραδασμός οφείλεται στον κεντρικό άξονα (μεταχειρισμένος ήταν, μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα το οποίο δεν φαίνεται με το μάτι). Όταν ακουμπούσες με τα χέρια σου στα άκρα και στο διαφορικό στα 160, το βιμπράρισμα ήταν το ίδιο. Απ’ ότι μου είπε ο μηχανικός, δεν έχει σχέση με το διαφορικό. Όσον αφορά τα ημιαξόνια, το ένα μπήκε πριν λίγες ημέρες (του κουτιού) και το άλλο δεν έχει ξεβιδωθεί ποτέ. Σίγουρα δεν φταίνε τα ημιαξόνια γιατί έχω την εμπειρία από το παλιό που είχα πάνω, το οποίο ήταν μια ιδέα στραβό και το ίσιωσα και στην συνέχεια το αντικατέστησα με καινούργιο, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο πρόβλημα που είχα. Ο ένας μηχανικός έκανε και μία σκέψη, μήπως φταίει το τρίχαλο του κιβωτίου (επειδή όταν το κουνούσες πάνω-κάτω κρατώντας το flex disc, είχε μια μικρή ανοχή, ούτε χιλιοστό) ή το ρουλεμάν εσωτερικά από αυτό (άξονας εξόδου?) αλλά ο πιο έμπειρος δεν συμφωνούσε. Καταλήξαμε ότι καλό θα ήταν να πάω τον κεντρικό για ζυγοστάθμιση – ευθυγράμμιση. Τέλος, να αναφέρω ότι όταν έβαλα το βολάν του Μ3, έλειπε ένα κυλινδράκι από πάνω (έχει τρία περιμετρικά και κεντράρουν το πλατό απ’ ότι κατάλαβα, το οποίο στην συνέχεια βιδώνει) και τοποθετήσαμε άλλο, το οποίο όμως είχε λίγο διαφορετικό μήκος (2-3 χιλιοστά διαφορά). Αυτό που προσέξαμε ήταν να σφηνωθεί καλά για να μην πεταχτεί με τις στροφές (πρεσαριστό). Υπάρχει περίπτωση αυτό το πράγμα να δημιουργεί τον κραδασμό? Εγώ νομίζω πως όχι, γιατί θα το καταλάβαινα και όταν ανεβάζω στροφές στο ρελαντί. Παρόλα αυτά, όταν θα το βάλω συνεργείο, σκέφτομαι να βάλω πάλι το παλιό βολάν (330), το οποίο το τσεκάραμε – τότε- ότι κούμπωνε μια χαρά στον συμπλέκτη του Μ3 (ο δίσκος δεν ταίριαζε λόγο διαφορετικού πριζ-ντιρεκτ).
Υ.Γ. Όντως Γιάννη, στο πάτωμα του αυτοκινήτου, γύρω από τον μπιλιοφόρο του κεντρικού, είχε κάνει ένα στρωματάκι βρωμιάς, η οποία όμως δεν είχε γίνει πρόσφατα. Ελπίζω να μην έχει ξεμείνει από γράσο εδώ και καιρό… Πάντως ο μπιλιοφόρος μου λένε ότι είναι ok. Εγώ λέω ότι όταν τα ξεκουμπώσουμε θα δούμε…
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές